Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #201  
Vechi 19.02.2013, 23:44:32
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Crestin_Simona Vezi mesajul
Nu-i bai. Da sa vezi tu CE NOTA DE PLATA o sa aiba la sfarsit!!!
Eu am crezut ca adevaratul crestin este cel care se ingrijoreaza despre propria NOTA DE PLATA, nu cel care se bucura si i-o profeteste pe a altuia. Sa ma fi inselat ?
Reply With Quote
  #202  
Vechi 20.02.2013, 00:27:10
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Ne spuneti si noua cine era habsburgul catolic din vremea generalului Bukow ?

In ceea ce-i priveste pe bolsevici, eu stiu ca Stalin a facut Seminarul Teologic. Sau vreti sa spuneti ca, de regula, la ortodocsi cei care fac Seminarul sunt atei ?
Toti, inclusiv generalul. Nu erau prea multi atei in acea perioada. Stalin nu a terminat institutul pentru ca a fost exmatriculat fiindca nu s-a dus la examene. Scrie ca: "Stalin a intrat la seminar nu datorită vreunei vocații religioase, ci datorită faptului că era una dintre puținele opțiuni educaționale disponibile."
Comunismul era impotriva religiei, cred ca stiti si dvs. asta. In Rusia Biserica a suferit cea mai mare prigoana, asemanatoare prigoanei romanilor.
Reply With Quote
  #203  
Vechi 20.02.2013, 14:24:18
Crestin_Simona
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Eu am crezut ca adevaratul crestin este cel care se ingrijoreaza despre propria NOTA DE PLATA, nu cel care se bucura si i-o profeteste pe a altuia. Sa ma fi inselat ?
Cine crezi ca sunt eu sa fac profetii si mai ales sa ma si bucur de ele?
Zau nu vad cum ai ajuns la aceasta dramatica concluzie. Dintr-o singura fraza? Sau nu cumva confunzi tu reamintirea faptului a ce poate pati cu cele mai de sus?
Frate, dragostea adevarata nu se rezuma numai la cuvinte usoare si mai ales la acelea care sa nu te deranjeze, ca nu suntem mimoze ci oameni in toata firea!
Insa ideea este ca daca te-a deranjat acest lucru bun, problema nu se afla la mine. Se afla la tine!
Reply With Quote
  #204  
Vechi 20.02.2013, 17:30:52
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
O competitie intre ortodocsi si catolici trebuie sa se poarte prin mijloace excusiv duhovnicesti, ca pe vremea Sfantului Ilie. In situatii-limita, sa se roage fiecare, pentru a vedea ale cui rugaciuni sunt mai bine-placute lui Dumnezeu.

De ce catolicii nu au curajul de a-i infrunta astfel pe ortodocsi? Pentru ca Lumina Sfanta de la Ierusalim le-a dat o lectie pe care nu vor s-o accepte.
Nu e cazul unei competitii
Fiecare religie se cunoaste dupa roade
M-a intristat totusi aceasta stire ,pentru ca buna rea ,religia catolica sau chiar si cea protestanta mai pastreaza frica omului de Dumnezeu intr-un occident secularizat :
http://www.lacasuriortodoxe.ro/islam...-semiluna.html
Reply With Quote
  #205  
Vechi 20.02.2013, 18:22:24
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Nu e cazul unei competitii
Fiecare religie se cunoaste dupa roade
Am gasit lacasul cu pricina, o cladire de patrimoniu, ce va deveni moschee.




Daca protestantii germani au abandonat lacasul, s-au indepartat de Dumnezeu, atunci sa-l foloseasca altii, care vor sa se apropie de Dumnezeu, care-l cauta, in maniera lor. Nu e o preluare cu forta, cum era in trecut, ci o cedare de bunavoie. E tragic daca crestinismul va ajunge in Germania o "religie de muzeu", iar faimoasele catedrale sau bisericile nu vor mai aminti de menirea lor, unele ajungand sa fie transformate in spatii pentru alte religii. Si totusi, mai bine sa le dea musulmanilor (sau altora), care vor sa se roage, decat sa le faca mall-uri.M-ar fi intristat sa aud ca un lacas ortodox se transforma in moschee, caci asta ar fi implicat si acoperirea frescelor, ce e la limita sacrilegiului. (cel putin lacasul luteran are un interior alb,curat)

Citat:
In Germany as a whole, more than 400 Roman Catholic churches and more than 100 Protestant churches have been closed since 2000, according to one estimate. At least 277 Protestant churches have been either sold or demolished since 1990, according to the Evangelical Church in Germany. Another 700 Roman Catholic churches are slated to be closed over the next several years.

In Duisburg, an industrial city in the northwestern part of the country, where the Roman Catholic Church recently announced plans to close several churches due to meager attendance, Muslims have set their sights on the historic Church of Saint Peter and Paul, the last remaining church in the Marxloh part of Duisburg. After a public outcry over rumors that the church would be converted into a mosque, Roman Catholic officials decided to keep the church open, at least for the time being.

All of the churches slated for closing are located in the gritty Hamborn and Marxloh districts in northern Duisburg, where Islam has already replaced Christianity as the dominant religion, and where several Catholic churches have already been abandoned in a previous round of church closings(...)Leaders of the Merkez Mosque apparently want to turn the churches in Hamborn and Marxloh into mosques and prayer centers that would serve as extensions of the mega-mosque. According to the chairman of the Merkez Mosque, Mohammed Al, "Regardless of whether it is a church or a mosque, it is a house of God." http://www.gatestoneinstitute.org/35...becomes-mosque
Cred ca sauditii pompeaza bani din greu in Germania, doar de unde sa aiba comunitatile de emigranti vreun milion de euro numai pentru renovarea acelei biserici luterane si alti bani pentru achizitii de lacase de cult, din acelea vechi, de patrimoniu.

Last edited by ioanna; 20.02.2013 at 22:45:40.
Reply With Quote
  #206  
Vechi 20.02.2013, 23:09:22
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Am gasit lacasul cu pricina, o cladire de patrimoniu, ce va deveni moschee.




Daca protestantii germani au abandonat lacasul, s-au indepartat de Dumnezeu, atunci sa-l foloseasca altii, care vor sa se apropie de Dumnezeu, care-l cauta, in maniera lor. Nu e o preluare cu forta, cum era in trecut, ci o cedare de bunavoie. E tragic daca crestinismul va ajunge in Germania o "religie de muzeu", iar faimoasele catedrale sau bisericile nu vor mai aminti de menirea lor, unele ajungand sa fie transformate in spatii pentru alte religii. Si totusi, mai bine sa le dea musulmanilor (sau altora), care vor sa se roage, decat sa le faca mall-uri.M-ar fi intristat sa aud ca un lacas ortodox se transforma in moschee, caci asta ar fi implicat si acoperirea frescelor, ce e la limita sacrilegiului. (cel putin lacasul luteran are un interior alb,curat)


Cred ca sauditii pompeaza bani din greu in Germania, doar de unde sa aiba comunitatile de emigranti vreun milion de euro numai pentru renovarea acelei biserici luterane si alti bani pentru achizitii de lacase de cult, din acelea vechi, de patrimoniu.
Se poate si mai rau :
http://www.bbc.co.uk/news/uk-england-london-21325805
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare