Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 09.08.2007, 10:57:32
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pentru ca fiecare dintre noi are nemultumiri, dureri personale, pentru ca fiecare dintre noi spera sa gaseasca pe acest forum putina mangaiere, intarire duhovniceasca, propun ( e doar o idee ) sa citim inainte de a posta ceva pe forum aceasta rugaciune pe care eu personal o iubesc F. MULT. Poate nu ai timp, poate esti obosit, poate esti suparat..citeste-o oricum, sperand ca un strop din Harul Duhul Sfant va cobora si in inima ta crestine..si iti va alunga "pofta" de a fi impertinet, malitios, urator, madru, certaret. As indrazni sa spun ca este o incercare "disperata" de a mentine pacea si linsitea.
cu dragoste frateasca jenica

Rugaciune de dimineata scrisa de Parintele Arsenie Boca

Doamne Iisuse Hristoase, ajuta-ma ca astazi toata ziua sa ma lepad de mine insumi, ca cine stie din ce nimicuri mare vrajba am sa fac si astfel, tinand la mine, sa Te pierd pe Tine.
Doamne Iisuse Hristoase, ajuta-mi ca rugaciunea Preasfantului Tau nume sa-mi lucreze in minte mai mult decat fulgerul pe cer, ca nici umbra gandurilor rele sa nu ma intunece, caci iata pacatuiesc in tot ceasul.
Doamne, Cela ce vii in taina intre oameni, ai mila de noi, ca umblam impiedicandu-ne prin intuneric. Patimile au pus tina pe ochii mintii, uitarea s-a intarit in noi ca un zid, impietrind in noi inimile noastre si toate impreuna au facut temnita in care Te tinem bolnav, flamand si fara haina, asa risipind in desert zilele noastre, umbriti si dosaditi pana la pamant.
Doamne, Cel ce vii intre oameni in taina, ai mila de noi si pune foc temnitei, aprinde dragostea in inimile noastre, arde spinii patimilor noastre si fa lumina sufletelor noastre. Doamne, Cela ce vii in taina intre oameni, ai mila de noi, vino si Te salasluieste intru noi, impreuna cu Tatal si cu Duhul Tau cel Sfant. Caci Duhul Sfant se roaga pentru noi cu suspine negraite, cand graiul si mintea raman neputincioase.
Doamne, Cel ce vii in taina, ai mila de noi, caci nu ne dam seama cat suntem de nedesavarsiti si cat esti de aproape de sufletele noastre si cat ne departam noi prin pacatele noastre.
Ci lumineaza lumina Ta peste noi, ca sa vedem lumina prin ochii Tai, sa traim in veci prin viata Ta. Lumina si Bucuria noastra, slava Tie! Amin.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 09.08.2007, 10:59:01
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Rabdarea transforma frunza de dud in matase!....si Ura in IUBIRE...


Daca o persoana rau intentionata Nu reactioneaza pozitiv la iertarea pe care tu i-o acorzi si persista in” intuneric”, ai datoria sa te indepartezi de ea. ( 1 Corinteni 5.11). Ai datoria sa te indepartezi de aceea persoana defaimatoare chiar si atunci cand nu tu, ci altii sunt victimele ei. Dar!!! Departandu-te, inima ta s-o ierte si pentru respingerea cu care a raspuns dorintei tale de pace si armonie!! Iar tu, bucura-te si intelepteste-te, tinand cont de urmatoarele principii:
1. Nu este obligatoriu ca toti oamenii sa te inteleaga!
2. Nu este obligatoriu ca toti oamenii sa fie de acord cu tine!
3. Nu este obligatoriu ca toti oamenii sa te aprecieze si sa te pretuieasca!
4. In firea ta exista,cel putin in latenta, aceeasi tendinta de a fi: cusurgiu, barfitor, rau, mincinos, defaimator, ca in orice denigrator!!!
5. De asta iti poti intelege si iubi ( daca vrei) si pe semenii si pe dusmanii tai!!
6. Pentru mantuirea ta , trebuie sa alegi sa le oferi altora in primul rand Incurajare!! Nu critica sau defaimare!...
Exista o singura maniera care are sorti de izbanda, maniera blandetii, a bunatatii, a delicatetii! Adevarul are ca esenta Dragostea si ca haina Smerenia!!
Cel ce isi cunoaste deja slabiciunea, nu mai are nevoie de a-I fi descoperita..iar cel ce nu-si cunoaste pacatul sau slabiciunea Nu are nevoie a si le afla printr-o mustrare aspra… Si unul si altul Au Nevoie de resurse pentru a-si TRAI CAINTA , resurse ce vor veni doar FATA IN FATA CU BLANDETEA. In cazul unei mustrari reci, necuviincioase, cel vizat se inchide in sine sau riposteaza in aparare…
Pentru a mentine o atmosfera da pace trebuie sa nu uitam ca:
EU NU MA UIT LA CE TI SE CUVINE TIE SA PRIMESTI CI LA CEEA CE MI SE CUVINE MIE SA DARUIESC!.....
Reply With Quote
  #3  
Vechi 11.08.2007, 12:19:17
ilma ilma is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2007
Mesaje: 121
Implicit

Frumoase cuvinte ai postat draga Jenica.Dumnezeu sa te binecuvanteze si sa ne ajute pe toti sa invatam sa traim in Adevar.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 11.08.2007, 14:35:41
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Sa traim in adevar si sa invatam sa ne iubim unii pe altii. Din pacate sint destui care intra pe acest forum doar din dorinta evidenta de a blama, de a improsca cu noroi . Ieri spre exemplu , eu si am inteles si alti membri , am primit pe adresa de email un anunt precum cineva de pe forum a murit. Un neadevar dupa ce am verificat informatia sinistra si rauvoitoare. Ce minte bolnava poate sa faca aces lucru ? ? ?. Cata ura si rautate a adunat cel ce a facut acest act iresponsabil ? ? ? Acea persoana s-a semnat cu id-ul barbulescu. Va rog pe cei de buna credinta sa semnalati la timp astfel de nedorite cazuri. DOAMNE IARTA-I CA NU STIU CE FAC ! +
Reply With Quote
  #5  
Vechi 13.08.2007, 09:36:52
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cristian, sa nu ne tulburam nici sa nu judecam:) Cat despre "moarte" ea Nu exista, pentru ca viata este vesnica:p. Nu putem ucide noi ceea ce Insusi Hristos a zidit. Acesta "intamplare" imi aminteste de parintele Iustin Parvu ( Petru-Voda,), acum cativa ani o credincioasa auzise ca parintele a trectu la cele vesnice. A inceput sa il pomeneasca la morti pana intr-o zi cand i-a aparut in vis si a intrebat-o: de ce ma pomenesti la morti daca eu sunt viu?..:D:D:D Sa NU JUDECAM:rolleyes:
jenica
Reply With Quote
  #6  
Vechi 15.08.2007, 22:28:22
andieri andieri is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.08.2007
Mesaje: 5
Implicit

Citat:
În prealabil postat de jenica
Pentru ca fiecare dintre noi are nemultumiri, dureri personale, pentru ca fiecare dintre noi spera sa gaseasca pe acest forum putina mangaiere, intarire duhovniceasca, propun ( e doar o idee ) sa citim inainte de a posta ceva pe forum aceasta rugaciune pe care eu personal o iubesc F. MULT. Poate nu ai timp, poate esti obosit, poate esti suparat..citeste-o oricum, sperand ca un strop din Harul Duhul Sfant va cobora si in inima ta crestine..si iti va alunga "pofta" de a fi impertinet, malitios, urator, madru, certaret. As indrazni sa spun ca este o incercare "disperata" de a mentine pacea si linsitea.
cu dragoste frateasca jenica

Rugaciune de dimineata scrisa de Parintele Arsenie Boca

Doamne Iisuse Hristoase, ajuta-ma ca astazi toata ziua sa ma lepad de mine insumi, ca cine stie din ce nimicuri mare vrajba am sa fac si astfel, tinand la mine, sa Te pierd pe Tine.
Doamne Iisuse Hristoase, ajuta-mi ca rugaciunea Preasfantului Tau nume sa-mi lucreze in minte mai mult decat fulgerul pe cer, ca nici umbra gandurilor rele sa nu ma intunece, caci iata pacatuiesc in tot ceasul.
Doamne, Cela ce vii in taina intre oameni, ai mila de noi, ca umblam impiedicandu-ne prin intuneric. Patimile au pus tina pe ochii mintii, uitarea s-a intarit in noi ca un zid, impietrind in noi inimile noastre si toate impreuna au facut temnita in care Te tinem bolnav, flamand si fara haina, asa risipind in desert zilele noastre, umbriti si dosaditi pana la pamant.
Doamne, Cel ce vii intre oameni in taina, ai mila de noi si pune foc temnitei, aprinde dragostea in inimile noastre, arde spinii patimilor noastre si fa lumina sufletelor noastre. Doamne, Cela ce vii in taina intre oameni, ai mila de noi, vino si Te salasluieste intru noi, impreuna cu Tatal si cu Duhul Tau cel Sfant. Caci Duhul Sfant se roaga pentru noi cu suspine negraite, cand graiul si mintea raman neputincioase.
Doamne, Cel ce vii in taina, ai mila de noi, caci nu ne dam seama cat suntem de nedesavarsiti si cat esti de aproape de sufletele noastre si cat ne departam noi prin pacatele noastre.
Ci lumineaza lumina Ta peste noi, ca sa vedem lumina prin ochii Tai, sa traim in veci prin viata Ta. Lumina si Bucuria noastra, slava Tie! Amin.
E foarte frumoasa rugaciunea, iti multumesc in numele celor care o citesc...
Reply With Quote
  #7  
Vechi 16.08.2007, 06:45:52
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

amin amin amin:)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 21.09.2007, 16:42:55
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Rugaciune pentru dobandirea dragostei.

Doamne, da-mi sfânta dragoste, învata-ma sa iubesc toti oamenii: si pe cei de aproape, si pe cei de departe, si pe cei credinciosi, si pe cei necredinciosi, precum Tu, Doamne, ne iubesti pe noi pe toti, pacatosii si ticalosii. Amin. (Sf. Luca)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 22.09.2007, 17:29:59
krabu krabu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.07.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 336
Implicit

Ce rugaciune!
Doamne, ajuta`ne Doamne!

Cat de departe suntem fata de Arsenie Boca!!!!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 30.09.2007, 19:17:16
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Rugaciune pentru dobandirea dragostei.

Doamne, da-mi sfânta dragoste, învata-ma sa iubesc toti oamenii: si pe cei de aproape, si pe cei de departe, si pe cei credinciosi, si pe cei necredinciosi, precum Tu, Doamne, ne iubesti pe noi pe toti, pacatosii si ticalosii. Amin. (Sf. Luca)
Intradevar, fara iubire, dragoste, intelegere, credinta e in pustiu. Foarte frumoase rugaciunile de mai sus, ne inalta, ne schimba-n bine, ne linistesc sufletul, ne indeparteaza de cele trecatoare.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugaciune, va rog VelvetSky Rugaciuni 11 13.06.2012 19:33:24
O rugaciune emiliulia Umanitare 49 03.03.2010 05:33:21
Rugaciune anirod Umanitare 3 05.05.2009 14:25:12
La rugaciune Hartford Stiri, actualitati, anunturi 10 09.08.2008 20:31:49
o rugaciune alexa.oni Generalitati 9 07.07.2008 15:37:44