Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 21.04.2009, 16:02:06
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit Ipoteze care au negat Invierea lui Hristos

Una din ipotezele care neaga Invierea lui Hristos este aceea ca trupul lui Sau a fost furat de ucenici.

In primul rand stim ca Apostolii erau cuprinsi de frica sa nu fie prinsi si omorati. Aceasta frica ii tinea departe de mormantul lui Hristos, caci acesta era pazit. Trecerea de la aceasta stare, la cea de a-si da viata pentru El, nu se datoreaza unui furt, ci minunii Invierii.

In al doilea rand, daca am admite prin imposibil ca au luat trupul Domnului, nu putem sa nu ne intrebam de ce nu L-au luat cu giulgiurile? Parasirea giulgiurilor in mormant e o dovada sigura a Invierii Sale.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 21.04.2009, 18:05:24
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Costel, nu prea se intelege rostul acestei postari in care combini nejustificat cuvinte academice care tin de rigurozitatea studiului izvoarelor istorice cu credinta prin inima adica fara dovezi.

Dupa cum bine stii dovezile scrise, documentate ale existentei lui Iisus Hristos istoric, la modul riguros stiitific, se pot asterne pe un sfert de pagina, si chiar si acelea se pare ca au fost masluite de Bizantini in momentul cind Crestinismul a devenit religie obligatorie pentru toti. Este vorba de niste referiri sumare despre Hristos- profetul evreu care au fost RE-editate de Bizantini cu "usoare" adaugiri. Insa asta nu are prea multa importanta.

Noi, credinciosii crestini nu ne rezumam la aceste dovezi existente sau nu, si care nu ne intereseaza ci, credem si simtim prin inima, nu prin minte.

Nu am putea sa ajungem prea departe in credinta noastra daca am crede rational.

Insa ce este clar pentru toti credinciosii, este faptul ca Iisus Hristos a lasat in urma sa o credinta vie care "functioneaza" si care vindeca si mintuieste.

Asta este important
Reply With Quote
  #3  
Vechi 21.04.2009, 18:31:35
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu am vazut un film (vazut e mult spus ca m-am uitat doar citeva minute din el) unde se gasise groapa cu ramasitele pamintesti si a lui Iisus si ale Maicii Sale!
DAR indiferent de toate "probele" care s-au "gasit" sau se vor mai "gasii" ca Iisus este doar un personaj de legenda, sau doar un om nascut si mort ca toti oamenii, dar mai ales unul care n-a Inviat, indiferent de ele eu stiu ca Iisus exista si este viu acum ! Cred ca fiecare crestin o stie la rindul lui, prin ceva trebuie ca i s-a aratat fiecaruia. fie prin starea dupa spovedanie sau impartasanie fie prin vedera lumii asa cum este ea pentru ochii duhovnicesti, fie prin altele...
Cine a trait o clipa Dumnezeirea in orice forma a ei nu se mai indoieste indiferent de "probele zdrobitaoare" care apar sau vor mai apare!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 21.04.2009, 19:38:39
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmd Vezi mesajul
indiferent de ele eu stiu ca Iisus exista si este viu acum ! !
Exact!

Frumos spus Marius!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 22.04.2009, 04:41:16
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit DRUMUL CATRE EMAUS sau DE CE ERA NEVEROSIMILA INVIEREA?”

Drumul spre Emaus:




“Si [COLOR=#0000ff]putem compara perioada noastra cu ultimele zile ale lui Hristos pe pamant.[/COLOR] Hristos este Capul Bisericii, Biserica este Trupul lui Hristos. Si asta nu este o alegorie, in duh este o realitate. Si atuncea, Capul - unde mai pui ca Acest Cap, Hristos, a zis ca „Eu sunt Calea, Adevarul si Viata”: deci Eu sunt Calea, daca asta e Calea, asta este Calea si pentru fiecare om, intr-o masura sau alta, intr-un fel sau altul, dar si calea istorica a Bisericii. [COLOR=#0000ff]Si daca acest Cap a trecut prin perioada aia eshatologica, sa zicem, incepand cu Ghetsimani si pana la Golgota, oare nu ceva asemanator va trece si Biserica?[/COLOR] Doamne, dar cine va putea rabda acele zile? Credinta trebuie sa ne spuna: Iata Eu, cu ajutorul Tau Doamne, dar… [COLOR=#ff0000]nu ne lasa Doamne, ca eu singur nu voi putea![/COLOR] Si inca un lucru vreau sa va mai arat. Am mai vorbit despre asta, dar poate nu in cuvantari. Amintiti-va de cei doi Apostoli, Luca si Cleopa care mergeau la Emaus. Vine Ce credeau ei ca este un strain, Carele ii intreaba: Ce mergeti asa de intristati si ce vorbiti intre voi asa de intristati? Si incep sa Ii spuna… Si imi permit eu, daca imi iertati lucrul acesta, sa parafrazez ce inteleg ca se ascundea sub cuvintele Apostolilor. Tu singur esti strain in Ierusalim si nu stii ce s-a intamplat, ce lucruri s-au intamplat aici? Zice Strainul: ce lucruri? Pesemne… habar nu avea. Si atunci incep ei sa povesteasca si zic: pai era Iisus, Acest prooroc puternic in cuvant dar si in fapta.
(Amintiti-va ce spusese [Evanghelia], ca era cuvantul [Lui] asa ca atunci cand trimisesera carturarii si fariseii sa-L aresteze n-au putut sa-L aresteze, ca au zis - nimenea vreodata a grait precum graieste Omul Acesta. Si din cauza puterii si frumusetii cuvantului Lui nu au putut sa-L aresteze. Mai tarziu Si-a terminat slujirea Lui inviind pe Lazar. A fost o succesiune de invieri, vreo patru stagii diferite, dar singur Lazar n-ar putea sa fie numit o moarte clinica [nu ca celelelte n-ar fi Invieri adevarate sau ca ar fi fost morti clinice, dar este spus celor “carcotasi” si sceptici, N.N.]. Ca zice: asta e a patra zi Doamne, pute; si icoana invierii lui Lazar arata pe cei care scot piatra la mormant tinandu-si nasul, ca pute, si nu e gluma. Pe Lazar nu din moarte l-a inviat, ci din putrejune! Nu dintr-o eventuala moarte clinica, ci, de acum, de dincolo de pragul neintoarcerii. Asta era adevaratul Dumnezeu, care putere are asupra vietii si asupra mortii).
Dar revenind la cei doi, imi vine sa zic asa, parafrazand:
[COLOR=#0000ff]Pe Asta, L-au pronuntat mai marii nostri, biserica noastra L-a pronuntat inselator.[/COLOR] Daca asta a fost un inselator, in cine o sa mai credem? Dupa care semne vom recunoaste pe adevaratul Mesia, daca asta a fost un mincinos? Ce minuni mai mari, ce cuvant mai puternic, mai adevarat? (…) Si [COLOR=#0000ff]insasi biserica Il numeste inselator, biserica de Dumnezeu intemeiata prin Moisi, biserica de la care noi asteptam sa primim si vestea ca a venit Mesia printre noi, si semnele prin care Il putem recunoaste pe Mesia, si confirmarea ca asta este Mesia, si biserica iata ca zice ca e un inselator.[/COLOR] Dar hai sa zicem ca nu-i, dar daca nu-i, atunci cum, daca este Mesia cel adevarat, Fiul lui Dumnezeu, Dumnezeu cu noi - Emanuil, dupa prooroci, [COLOR=#0000ff]cum de S-a biruit? Adica puterea lumii asteia L-a biruit pe Dumnezeu?[/COLOR] [COLOR=#0000ff]C[/COLOR]a L-au arestat in noaptea aia, dar cum L-au gasit? Ca L-au luat si L-au dus la judecata, judecata mincinoasa, dar cum L-au osandit? Si El nu a zis nimic, s-a lasat osandit. Si urla toata gloata. Dar L-au dus si la Cruce, si si-au batut joc de El, ca putea sa mantuiasca pe altii, pe El nu se poate mantui, na, uitati-va la El. Si strambau cu fata la El si scoteau limba
Dadeau cu tifla, in termenii nostri. Hai sa vedem acum daca Ilie vine sa Il mantuiasca de pe Cruce, ca au interpretat cuvantul Eli Eli, lama sabahtani, ca chemarea lui Ilie. De Dumnezeu vorbea El. [COLOR=#000066]Dumnezeul Meu, Dumnezeul Meu, pentru ce M-ai parasit?[/COLOR] Ce cuvinte tragice, sfasietoare…. [COLOR=#000066]Ce era acea parasire?[/COLOR] Prin solidaritate cu noi, din dragoste, ne purta a noastra parasire de Dumnezeu, pentru pacatele noastre. A trebuit sa Isi asume pana si acea faza a pacatului nostru pe cruce; dar asta nu o intelegeau astia, ziceau - a, lasa, sa Il mantuiasca Ilie ca a zis ca e Fiul lui Dumnezeu, daca Il vrea Dumnezeu, sa Il dea jos acum de pe Cruce. Si nu L-a dat.
Si asteptau ucenicii sa vada minunea de pe urma acestui Mesia, ca intr-o clipita sa se dea jos de pe Cruce si sa arate cine e Puternicul in lumea asta. Nimic… Iata ca Si-a dat duhul si a murit. Si acum de trei zile este in mormant si unele femei, cica, au fost acolo la mormant, au vazut o viziune de ingeri, ca, cica, ar fi inviat, dar pe El nu L-au vazut, iar noi nadajduiam ca Acesta trebuia sa fie Cel care sa mantuiasca pe Israil.
[COLOR=#0000ff]Intelegeti care era deznadejdea lor cea de pe urma? O contradictie, un nonsens, dincolo de care nu mai poate gandi omul.[/COLOR] Si incepe Strainul sa le vorbeasca si sa le talmaceasca in alti termeni proorociile despre Hristos. Si se indulceau inimile lor de ardeau de dragoste inimile lor. Si ajung acolo unde trebuiau sa ajunga si cand sa dea sa intre in casa, Strainul pleaca mai departe. Si ei Il tin cu ei pe Strainul asta, ca tare Il iubeau. Si vine Strainul cu ei in casa. Si Strainul ia o bucata de paine si o frange. Si recunosc Cine era Strainul. Singurul care nu stia ce s-a intamplat in Ierusalim era Mesia, era Hristos, era Iisus, dascalul lor, Inviat din morti, cum spusesera femeile dimineata si lor li se parea ca erau [COLOR=#000066]aiureli.[/COLOR]
Si iata ca [COLOR=#0000ff]atunci cand Dumnezeu a fost, in orice caz, facut praf, biruit, biruinta asupra lui Dumnezeu era biruinta lui Dumnezeu[/COLOR] nu asupra catorva vrajmasi pe pamant, ci [COLOR=#0000ff]asupra insesi mortii[/COLOR], care a bantuit de la Adam si pana atunci”.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #6  
Vechi 22.04.2009, 05:28:46
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Exact!

Frumos spus Marius!
Da, așa este, simplu și la obiect !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 22.04.2009, 11:58:40
sia's Avatar
sia sia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 453
Implicit

Sa presupunem ,prin absurd , ca trupul Domnului Iisus a fost ,,furat,, de ucenici ! Intrebarea este cu ce stirbeste asta Invatatura Lui Iisus ?

Poate spune cineva de pe acest pamant ca ar exista ,,ceva,, perfectibil in ceea ce -a spus si ce-a facut Domnul Iisus ?
Cred cu tarie ca NU !

Chiar de-ar fi fost un simplu muritor ,cum vor unii sa dovedeasca ,ce ,,hiba,, au gasit in viata LUI ? Indiferent ce ,,noutati ,, vor mai inventa unii sau altii , nu vor reusi nici pana la sfarsitul lumii sa inlocuiasca invatatura Lui, pentru ca este perfecta !
N-a existat alt OM atat de schingiuit ,atat de batjocorit ,de dusmanit ca Domnul Iisus si pentru ce ? pentru Binele pe care L-a facut ! Si L-au scuipat si L-au lovit si L-au defaimat si L-au rastignit pentru ca ne-a invatat cum sa biruim moartea !!!
Impotriva ,,intelepciunii, de jos a venit EL sa ne aduca cuvant si lumina de Sus , de la Tatal si.. cine crede in EL , crede si gata nu are nevoie de dovezi istorice sau mai stiu eu ce...Eu stiu ca Domnul Iisus este Fiul LUI Dumnezeu si ne-asteapta pe toti cu rabdare si dragoste curata sa intelegem asta si sa-L urmam ..si ca mine mai sunt sute de milioane de suflete si vor mai fi .
[COLOR=purple],,Eu , Lumina am venit in lume , ca tot cel ce crede in Mine sa nu ramana in intuneric ,,[/COLOR]
__________________
Slava Lui Dumnezeu pentru toate !
Reply With Quote
  #8  
Vechi 22.04.2009, 16:27:13
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sia, daca Invierea nu a avut loc nu o sa aibe nici Invierea noastra loc!
Asa ca nu-i de loc egal daca Iisus a este Dumnezeu sau a fost doar un intelept al timpului. De fapt in ceea ce spui tu se vede (desigur inconstient) suflul zilei de astazi care este gata sa accepte orice inafara Invierii...........
Reply With Quote
  #9  
Vechi 22.04.2009, 17:33:55
sia's Avatar
sia sia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 453
Implicit

Marius , am spus sa presupunem ,prin absurd -adica asa ceva nu s-a intamplat- totusi puteam sa fiu mai clara ,fara sa las loc interpretarii ..
se deduce ca eu cred in Invierea Domnului de aici :ne-a invatat cum sa biruim moartea !..Cred in Invierea Domnului Iisus fara nici un dubiu ,asa ca te citez ptr ca si eu cred ,,Iisus exista si este viu acum ! ,,
__________________
Slava Lui Dumnezeu pentru toate !
Reply With Quote
  #10  
Vechi 24.04.2009, 08:45:23
popicu popicu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2008
Mesaje: 3
Implicit

"Daca Hristos nu ar fi Inviat zadarnica ar fi credinta noastra!"
"Credinta este increderea in cele nevazute si nadajduirea celor fagaduite!"
Acestea doar in cateva cuvinte , caci despre Invierea Domnului putem vorbi foarte mult dar si dovedi acest fapt real nu numai prin cuvinte scripturistice, cuvinte duhovnicesti ci si prin dovezi istorice.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
dacii care l-au presimtit pe Hristos cozia Generalitati 38 05.12.2019 20:26:32
DE CE martorii lui Iehova nu sarbatoresc invierea LUI HRISTOS? gavriil Alte Religii 20 05.03.2013 22:18:55
Sabia pe care Iisus Hristos a adus-o pe pamant Rodica50 Intrebari utilizatori 4 24.10.2010 20:47:37
Toate le pot întru Hristos, Cel care mă întărește. danyel Generalitati 6 31.03.2010 23:48:59
Care este adevarata Biserica a Lui Hristos? schimnic Despre Biserica Ortodoxa in general 40 29.04.2009 18:55:41