Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 06.12.2012, 09:55:00
antoneta antoneta is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.03.2010
Mesaje: 7
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antiqu Vezi mesajul
Eu tin post negru in Vinerea Patimilor, in ultimii ani nu am baut nici macar apa in aceasta zi, dar am citit ca este periculos fiindca exista riscul de blocare a rinichilor. A mai incercat cineva fara apa? Cum a fost?
Da, m-a ajutat Bunul Dumnezeu si am postit miercuri si vineri in Saptamana Patimilor fara sa beau o picatura de apa. Dar aveam binecuvantarea duhovnicului meu. Am citit ca nu e bine sa postesti negru decat cu incuviintarea duhovnicului. Vineri, am facut curatenie in toate casa (care nu e mica), deci am facut efort mare si doar mi-am clatit buzele cu apa de cateva ori. Seara la 21 am mancat putin.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 06.12.2012, 14:59:58
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
...iar atunci cînd se intră în postul negru, tranziția se face gradual, nu dintr-o dată. La fel ca în săptămîna dinaintea postului Paștelui cînd se renunță doar la carne. De asemenea, cînd se iese din post trebuie de avut grijă ce și cît mîncăm.

Nu mai spune din astea, că nu te va crede mai nimeni. Am auzit și eu de cazuri de boli grave, fără leac, boli ce au fost tratate prin abținere de la mîncare sub control medical pe o perioadă relativ lungă de timp. Unde mai găsești asemenea doctori acum?
Dar nu trebuie sa ma creada pe mine, ci pe Ernst Günter, care a scris acest lucru si care il cunostea pe acel om cu cocoasa pana cand a tinut post negru. Nici eu nu stiu cum a functionat, dar se pare ca functioneaza, daca stii cum sa tii postul.
Ma gandesc, ca diavolului nu-i place postul cu foame si sete; lui ii plac dineurile cu multa mancare si bautura. Si atunci il paraseste pe cel, care nu se gandeste decat la a se infometa...

Last edited by Miha-anca; 06.12.2012 at 15:03:19.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 06.12.2012, 15:12:26
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am citit cartea lui Ernst Gunter și chiar i-am urmat sfaturile în privința postului. Am început cu apa aceea de zarzavat. Însă după 3 zile a început să nu-mi mai placă, nu mai suportam decât apa curată. Cu apa de zarzavat senzația de foame dispare repede (a doua sau a treia zi), dar te poți simți slăbit (cazul meu). Dimineața, de regulă, senzație de leșin și de corp greu când vrei să te dai jos din pat. Eu n-am reușit decât 6 zile, în a șaptea am simțit că mor, așa că m-am apucat, încet, încet, să mănânc (foarte puțin, și lichid la început, apoi, treptat, hrană mai tare).
Totuși, primele zile sunt cele mai grele, organismul reacționează puternic la detoxifiere.
Era mediatizat anii trecuți un bărbat român care postise așa 40 de zile. Iarăși mult a postit d-na Monica Pop, directoarea spitalului de oftalmologie (nu mai țin minte câte zile, dar știu că în timpul ăsta a continuat să meargă la spital și chiar să opereze).
Reply With Quote
  #44  
Vechi 07.12.2012, 01:51:52
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Eu cred, si sper sa primiti ca e doar opinia mea si nimic altceva, ca postul, cu atat mai mult postul negru, este cu totul dependent de rugaciune. Legatura organica si, cumva, reciproc generativa...
Spun aceasta deoarece mi s-a intamplat, cu ceva vreme in urma, sa traiesc printr-o anumita experienta personala "post si rugaciune". Am inteles atunci cu totul altfel acest "si rugaciune", dumnezeiesc cuvant indreptator.

Daca postul este tinut, oarecum, pe cont propriu, adica prioritar prin incordarea vointei de a nu consuma anumite mancaruri, respectiv de a nu ingera nimic, eu cred ca acesta nu e de folos omului. E abtinere, efort al vointei, de acord. Insa nu e lucrare cu oarecare finalitate ziditoare duhovniceste.
De ce spun aceasta? Am experimentat efecte potrivnice, pe care le resimteam clar nesanatoase, atunci cand nu imi era clara completarea "si rugaciune".

Dimpotriva, cand am renuntat sa ma mai incrincenez la post si am lasat totul pe "mainile" rugaciunii (nu din vreo inspiratie personala sau ca experienta motivata de nu stiu ce curiozitate, ci la inceput din constrangerea situatiei de neputinta si lipsuri in care ma aflam), am sesizat cum, lin si de la sine, nici nu simteam, ca sa spun asa, ca fac oarecare exercitiu de postire (ca altceva nici nu cred ca am facut vreodata). Posteam (ma rog, exersam) ca pe ceva extrem de firesc. Descopeream cu bucurie mare ca de fapt postitul e un lucru natural si ca, de fapt, ma indepartasem de natural, de firesc, hranindu-ma si vietuind cu totul abramburit, intreaga viata.

Astazi cred ca flacara postului se trage din rugaciune. E unrod al rugaciunii, cat mai deasa fie ea si cat mai umila. Duhul umilit, inima infranta si smerita izvoraste postul, ca pe o lacrima dulce care poarta pe om peste timpul care trece pe nesimtite, usor (deoarece viata are un sens nou, clar resimtit)...
Din rugaciune mi s-a dat sa traiesc postul. Marturisesc.
In rest, chinuieli, copilarii, abtineri, sfortari si mutilari ale fiziologiei ...

"Fara Mine nimic nu puteti face!" imi pare cel mai evident in cazul postului.

Lucru uimitor pentru mine pe atunci, nici somnul nu imi mai trebuia. Erau suficiente cateva ore de somn si ma trezeam complet odihnit. Ma elibera la somn rugaciunea si tot rugaciunea ma trezea... Astazi nu ma simt odihnit nici dupa 10 ore de somn...
Si iarasi, lucru uimitor, toate erau bune. Nici ganduri negre nu ma asaltau, nici ingrijorari sau descurajari, nu priveam pe nimeni decat ca pe o bucurie, intalnirile cu tot semenul imi pareau in dar, iar necazurile nu mai erau doar necazuri, ci si un fel aparte de incredintare luminoasa, nadejde...

Dar vorbesc deja despre timpul trecut. Azi nu mi se mai intampla asa, deoarece m-am lepadat de vietuirea aceea, prin libera hotarire.
Am vrut doar sa spun ca am trait, o vreme, intelegerea postului ca dar al lui Dumnezeu prin "firul" rugaciunii umile. O bucurie de nedescris, pe care insa am incercat sa o pun stangaci in cuvintele de mai sus.

Hotarat lucru, postul este un rod al rugaciunii umile si indragostite (altminteri nu-i decat abtinere omeneasca). Eu asa cunosc, sa ma iertati daca vorbele mele v-au nedumerit sau suparat.

Nu am vrut sa dau lectii nimanui. Sesizind ca se discuta altceva/altcumva pe topic, ma gandesc sa nu se interpreteze cumva ca m-am laudat sau ca am vrut sa dau lectii.
Nimic din toate astea. Am citit topicul si, inspirat de acesta (multumesc celor care au impartasit din experienta lor personala) gandul mi-a zburat, pur si simplu, la cele scrise mai sus. Si nu m-am cenzurat, ci am scris tot ce mi-am amintit, spre Slava lui Dumnezeu!
Post binecuvantat, tuturor!

Last edited by cezar_ioan; 07.12.2012 at 03:13:44.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 07.12.2012, 08:06:17
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Fără îndoială că sunt binevenite și de folos cuvintele tale, Cezar, cine s-ar putea supăra? Și sigur că ai dreptate, și e bine să învățăm să postim cu rugăciune, duhovnicește.
Am vorbit mai sus de postul trupesc, pentru sănătate. El poate (și trebuie) fi un foarte bun suport pentru rugăciune, pentru că și sufletul, nu doar trupul, devine mai ușor.
Apropo, dacă tot ai intrat pe aici, mă gândeam să te întreb dacă nu crezi că există pericolul anorexiei, având în vedere că după câteva zile începe să-ți displacă mâncarea.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 07.12.2012, 10:10:07
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
Eu cred, si sper sa primiti ca e doar opinia mea si nimic altceva, ca postul, cu atat mai mult postul negru, este cu totul dependent de rugaciune. Legatura organica si, cumva, reciproc generativa...
Spun aceasta deoarece mi s-a intamplat, cu ceva vreme in urma, sa traiesc printr-o anumita experienta personala "post si rugaciune". Am inteles atunci cu totul altfel acest "si rugaciune", dumnezeiesc cuvant indreptator.
Rugăciunea pentru creștini trebuie să fie în fiecare zi, indiferent dacă e post sau nu. Cantitatea și calitatea rugăciunilor depinde de fiecare în parte.

Pentru mine, scopul postului cu vegetale este în primul rînd unul curativ, pentru detoxifierea trupului. Scopul real al postului adevărat, cel cu abținere de la mîncare este, da, de a slăbi trupul pentru a crește claritatea minții și calitatea rugăciunii. Aceste avantaje dobîndite în urma intrării în stare de ketoză nu ne sînt date în cazul unei diete vegetariene, care este bună și ea, dar care nu este un post în adevăratul sens al cuvîntului. Și spun asta din experiență proprie, deoarece din primăvară sînt vegetarian și precizez: fără carne, pește, ouă, lactate.

Eu am tras o concluzie care mi se pare firească, dacă e să fim sinceri cu noi înșine: omul e construit pentru a consuma hrană vegetală, așa a fost designul inițial al Logosului (Facerea 1, 29). Posturile de peste an ar trebui să presupună lipsa hranei pentru perioadele respective și doar consumul de apă plată (nu sucuri de fructe, nu zeamă de legume). Și fără relații intime. Ăsta ar fi cazul ideal care are o mulțime de avantaje pe plan fizic și duhovnicesc.

În timp, Sfinții Părinți au adaptat regulamentul acestor restricții alimentare din cauza slăbiciunilor oamenilor, prin pogorămînt, în același fel în care Domnul ne-a dat voie să consumăm carne fără sîngele ei (Facerea 9, 3) deși intenția Lui inițială nu a fost asta. Deci am ajuns acum să ținem un soi de "post" care era cîndva o stare de normalitate.

În încheiere, îmi amintesc o frumoasă proorocie a unui Părinte din Pateric:

PENTRU AVVA ISHIRION
Fratii parinti ai Schitului au proorocit pentru neamul cel de pe urma. Ce am lucrat noi?, ziceau
ei. Si raspunzand unul din ei, mare cu viata si cu numele, avva Ishirion, a zis: noi poruncile lui
Dumnezeu le-am facut. Si raspunzand fratii au zis: dar cei dupa noi, oare ce vor face? Si a zis
: vor sa vina la jumatatea lucrului nostru. Si au zis fratii: dar cei dupa dansii? A zis avva
Ishirion: nu au nicidecum lucru cei ai neamului si randului aceluia, ci va sa le vina lor ispita.
Si cei ce se vor afla lamuriti in vremea aceea, mai mari si decat noi si decit parintii nostri se
vor afla.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 07.12.2012, 12:29:40
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Vad ca le cam amestecati.

Eu stiu ca postul negru este acela la care nu mananci, dar nici nu bei nimic. Pur si simplu nu bagi nimic in gura.
De aceea se tine 1-2 zile. Mai mult nu se poate, daramite 40 zile.
Si daca la Iisus era cu putinta, la om nu este. (Asa se spune intr-o pericopa)

Ceea ce povestiti voi cu supe si sucuri si apa este un regim alimentar. Se practica in tarile vestice.

Si o parere a mea:
Postul nu este nici dieta medicala, nici cura de slabire (sau pentru unii de ingrasare), nici pentru detoxifiere. Nici pentru slabirea organismului. Si nici nu da claritate mintii, sau mai mare capacitate de rugaciune.

Postul bisericesc este o infranare de la anumite mancaruri si relatii trupesti.
Este o nevointa. Unii chiar au nevoie de ea pentru rugaciune si credinta, pentru ca tind spre anumite excese.
Este si o jertfa facuta lui Dumnezeu. Este o jertfa si numai actul de a renunta sa mananci o bomboana, un mar, sau o bucatica de paine, atunci cand ai dori, sau ai avea nevoie. Dar ca sa-ti arati iubirea pentru Dumnezeu.
Pentru unii este foarte usor de tinut, pentru altii foarte greu. Depinde de organism.
Organismul iese din echilibrul sau. Si se resimte. Un om care posteste nu are nici forta fizica si nici minte limpede, cum spun unii. Nu este adevarat. Dimpotriva, un om care posteste ar avea nevoie de liniste si odihna mai multa.
Dar cum am spus, depinde de organism. Unul care are diabet, sau anemie, sau alte probleme se va simti mai rau in post decat unul care este sanatos tun.

Dar postul inseamna mai ales altceva: curatarea sufletului, rugaciune, apropiere de Dumnezeu, iubire de oameni etc. Este o perioada de moderatie, de privit in sine.

Observ ca multi sunt foarte preocupati de alimentatie, convinsi fiind ca daca nu mananca nimic sunt mai buni, sau se roaga mai bine, sau sunt mai grozavi crestini. Eu nu cred ca este asa, daca lipsesc altele.
Postul nu este conceput pentru infometare si boala.
Si cred ca unul care o perioada se roaga mai mult, face bine, sta mai retras si se gandeste la greselile sale si incearca sa se schimbe, este mai castigat si mai bun crestin in fata lui Dumnezeu, decat unul care lesina de foame in aceeasi perioada.

Fiecare dupa puterea lui.
Asa ca nu mai faceti concursuri de...anorexie. Nu foloseste nimanui.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #48  
Vechi 07.12.2012, 12:39:44
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Fără îndoială că sunt binevenite și de folos cuvintele tale, Cezar, cine s-ar putea supăra? Și sigur că ai dreptate, și e bine să învățăm să postim cu rugăciune, duhovnicește.
Am vorbit mai sus de postul trupesc, pentru sănătate. El poate (și trebuie) fi un foarte bun suport pentru rugăciune, pentru că și sufletul, nu doar trupul, devine mai ușor.
Apropo, dacă tot ai intrat pe aici, mă gândeam să te întreb dacă nu crezi că există pericolul anorexiei, având în vedere că după câteva zile începe să-ți displacă mâncarea.
Cred ca tocmai rugaciunea face sa pice diversele capcane, intrucat ea, rugaciunea, "le stie pe toate"...
(Posibil sa iasa la iveala diverse tendinte ale firii, insa am observat ca omul care se tine de rugaciune cu umilinta, are cu totul alta asezare sufleteasca si trupeasca, pe toate le trece, cu Mila Domnului...)
Reply With Quote
  #49  
Vechi 07.12.2012, 12:56:03
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Ceea ce povestiti voi cu supe si sucuri si apa este un regim alimentar. Se practica in tarile vestice.
Să-i zicem atunci așa, poate e mai potrivit, având în vedere că despre asta se discută, că cel care a deschis topicul e interesat de sănătate, nu de postul duhovnicesc (sau nu în primul rând).
Însă regimurile astea cu diverse tipuri de apă sunt foarte bune, totuși, în unele afecțiuni. Te pot scăpa chiar de tumori. Dar trebuie ținute cu pricepere și consultând doctorul.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 07.12.2012, 14:59:43
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Vad ca le cam amestecati.

Eu stiu ca postul negru este acela la care nu mananci, dar nici nu bei nimic. Pur si simplu nu bagi nimic in gura.
De aceea se tine 1-2 zile. Mai mult nu se poate, daramite 40 zile.
Si daca la Iisus era cu putinta, la om nu este. (Asa se spune intr-o pericopa)
timp de patruzeci de zile, ispitit fiind de diavolul. Si in acele zile El n'a mancat nimic; si cand ele s'au incheiat, El a flamanzit.

Si postind El patruzeci de zile si patruzeci de nopti, in cele din urma a flamanzit.

Si indata Duhul L-a scos in pustie.
Si a fost in pustie patruzeci de zile, fiind ispitit de Satana. Si era impreuna cu fiarele, si ingerii Ii slujeau.


Unde scrie că nu a băut nimic în timpul postului? Scrie doar că nu a mîncat și că îngerii Îi slujeau. Poate că ei I-au adus apă printre altele.

În care pericopă spune că la Iisus a fost cu putință acest tip de post și la om nu e?

Totuși Moise a reușit să țină un post total de 40 de zile:

Si a stat Moise inaintea Domnului patruzeci de zile si patruzeci de nopti; paine n'a mancat si apa n'a baut. Si a scris pe table cuvintele legamantului: cele zece porunci.

Dacă așa scrie, așa cred că a fost.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cine mai tine post negru?! Daniel_7 Generalitati 55 09.02.2018 17:29:45
post negru tigruta25 Generalitati 20 14.09.2014 01:38:17
Postul negru bogdanc Sfintele Pasti - Invierea Domnului 20 04.05.2013 15:39:27
post negru cristina mioara Generalitati 28 29.07.2011 13:40:19
Postul la crestini si postul la maestri yoghini - oare sunt acelasi lucru? mihailt Generalitati 21 10.09.2010 10:24:12