Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #281  
Vechi 02.06.2014, 12:46:35
Marcel_Ionut's Avatar
Marcel_Ionut Marcel_Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Ultima carte care mia placut eorm a fost Strigoiul, de Agarbiceanu.
Imi plac cartile romanesti, in care se descir satul romanesc de acum zeci si/sau sute de ani; intamplari, sentimente, oameni, personaje complexe, iubire, deznadejde, moarte.

Cand am inceput cartea eam convinsa ca va fi o porcarie, din cauza titlului; mi-am zis "Inca o carte fantezista", dar cand am vazut ca nu are nici o legatura cu titlul, decat ca accea era porecla unui om din sat, n-am mai putut-o lasa din mana.

O recomand tuturor oamenilor "indragostiti" de satul traditional romanesc.
Mie din categoria viata la tara mi-a placut enorm de mult Morometii, si pe alocuri Ion pentru realismul operei. Acuma am dat o cautare pe google si scrie ca Ion Agarbiceanu a fost protopop unit al Clujului, deci super tare!!! o sa-l pun la autori pe care o sa ii mai citesc, multumesc de recomandare :)
__________________
,,Cu Dumnezeu nu-i nevoie să fii politicos; pur și simplu, varsă-ți inima ta în fața Lui."
Pr Sofronie Saharov
Reply With Quote
  #282  
Vechi 02.06.2014, 13:05:47
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Omul cel tainic al inimii - Zaharia Zaharou

http://www.cartifrumoase.ro/carte/om...inimii--i35307
Reply With Quote
  #283  
Vechi 03.06.2014, 09:05:52
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marcel_Ionut Vezi mesajul
Mie din categoria viata la tara mi-a placut enorm de mult Morometii, si pe alocuri Ion pentru realismul operei. Acuma am dat o cautare pe google si scrie ca Ion Agarbiceanu a fost protopop unit al Clujului, deci super tare!!! o sa-l pun la autori pe care o sa ii mai citesc, multumesc de recomandare :)
Cu cea mai mare placere.
Acum am inceput si Morometii si Ion si prost am facut ca le-am ineput deodata. Continui cu Ion (azi e posibil sa il termin) si apoi iat Morometii de la inceput si o duc pana la capat faca sa citesc si altceva.

Mai stiti ceva carti care prezinta viata din satele romanesti?
Reply With Quote
  #284  
Vechi 03.06.2014, 11:15:21
Marcel_Ionut's Avatar
Marcel_Ionut Marcel_Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Cu cea mai mare placere.
Acum am inceput si Morometii si Ion si prost am facut ca le-am ineput deodata. Continui cu Ion (azi e posibil sa il termin) si apoi iat Morometii de la inceput si o duc pana la capat faca sa citesc si altceva.

Mai stiti ceva carti care prezinta viata din satele romanesti?
Zaharia Stancu - Descult, celebra Amintiri din copilarie de Ion Creanga, Popa Tanda, Mara de Ioan Slavici, cam atata stiu eu, mai cauta pe google
__________________
,,Cu Dumnezeu nu-i nevoie să fii politicos; pur și simplu, varsă-ți inima ta în fața Lui."
Pr Sofronie Saharov
Reply With Quote
  #285  
Vechi 03.06.2014, 11:52:09
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marcel_Ionut Vezi mesajul
Zaharia Stancu - Descult, celebra Amintiri din copilarie de Ion Creanga, Popa Tanda, Mara de Ioan Slavici, cam atata stiu eu, mai cauta pe google
Multumesc. Mara si Descult nu le-am citit si cred ca am sa reiau si Amintiri din copilarie a lui Creanga ca au trecut vreo 10 ani de cand am citit-o :)

Popa tanda zilele trcute am recitit-o :) si Gura satului, de acelasi autor si va urma si Moara cu noroc in scurt timp, dar intai sa termin ce mi-am propus :)
Reply With Quote
  #286  
Vechi 03.06.2014, 20:17:28
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Multumesc. Mara si Descult nu le-am citit si cred ca am sa reiau si Amintiri din copilarie a lui Creanga ca au trecut vreo 10 ani de cand am citit-o :)

Popa tanda zilele trcute am recitit-o :) si Gura satului, de acelasi autor si va urma si Moara cu noroc in scurt timp, dar intai sa termin ce mi-am propus :)

Mai e si "Rascoala" lui Rebreanu.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #287  
Vechi 04.06.2014, 09:10:24
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Multumesc frumos de recomandari. M-a prins tare de tot febra cititului dupa o pauza de vreo 1 luna :)

Mie mi-au placut si Invitatie la vals si Scrisoare de dragoste de Mihail Drumes, niste romane de dragoste dragutele. Si Elevul dima intr-a saptea scris de acelasi autor :D
Reply With Quote
  #288  
Vechi 04.06.2014, 23:49:01
Marcel_Ionut's Avatar
Marcel_Ionut Marcel_Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Multumesc frumos de recomandari. M-a prins tare de tot febra cititului dupa o pauza de vreo 1 luna :)

Mie mi-au placut si Invitatie la vals si Scrisoare de dragoste de Mihail Drumes, niste romane de dragoste dragutele. Si Elevul dima intr-a saptea scris de acelasi autor :D
Am mai gasit ceva: Ciresarii, La medeleeni, le zic pentru multi le recomanda :)
__________________
,,Cu Dumnezeu nu-i nevoie să fii politicos; pur și simplu, varsă-ți inima ta în fața Lui."
Pr Sofronie Saharov
Reply With Quote
  #289  
Vechi 05.06.2014, 00:46:14
Gheorghe Dinu's Avatar
Gheorghe Dinu Gheorghe Dinu is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.06.2014
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 35
Implicit

Părintele Arsenie Boca - Cuvinte vii
Reply With Quote
  #290  
Vechi 05.06.2014, 09:36:16
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

^^ Multumesc, am si uitat de ele; a trebuit sa le citesc in scoala, dar pe-atunci nu imi placea cititul, iar cm ecuperez; Si astea vreu sa le citesc, mi ales a am citit cateva fragmente (erau in cartea de romana) si mi-au placut :)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Citatul din Biblie care v-a marcat viata florina_drossu Despre Sfanta Scriptura 51 24.04.2014 20:33:38
Amintiri din copilarie. Ce fel de roade ati vazut la alti crestini care v-au placut spre_rasarit Generalitati 12 24.09.2011 10:07:25
Documentare care ne-au placut NeInocentiu Generalitati 3 10.09.2011 11:01:06
ce nume v-ar fi placut sa aveti? podolski_2 Generalitati 92 12.08.2010 22:09:07
Carte aureliapopescu Stiri, actualitati, anunturi 2 03.11.2009 10:39:49