Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Religia Islamica
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 14.06.2009, 22:58:47
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vlad90 Vezi mesajul
Gresesti, sunt doar niste impostori. Si s-o lasam balta, asta cu termenul de "rrom".
Termenul nu l-am inventat eu, cât despre impostori , nu , nu cred că-i potrivit și acest termen. Atunci înseamnă că-i țara cam plină de "impostori" ( nesimțiți).
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #122  
Vechi 15.06.2009, 07:06:45
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Si tiganii sint tot veniti din India si neadaptati de sute de ani in Europa!
Sint exemplu viu a cum se vor adapta in Europa indienii, musulmanii, pachistanezi samd in urmatorii ani.
  #123  
Vechi 15.06.2009, 09:42:01
CosminPopescu's Avatar
CosminPopescu CosminPopescu is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.04.2009
Locație: Constanța
Religia: Ortodox
Mesaje: 79
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iulia11 Vezi mesajul
Mie mi se rupe inima cand vad o Europa de vest care uitand de fundamentul crestin vechi, primeste tot mai multi emigranti muslumani care aproape o inghit si o sufoca....facand copii multi, cerand ajutoare sociale, umbland murdari pe strada, afisandu-si ostentativ insemnele religioase pe un pamant pur european si crestin. Situatia e una trista...
dar europenii de ce nu mai fac copii ?

orice neam ca-și ucide copii, sau care folosește diverse metode pentru a face mai puțini copii, merită să fie șters de pe fața pământului, aviz românilor
__________________
[COLOR="DarkGreen"]Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, ai milă de mine, păcătosul.[/COLOR][/b][/center]
  #124  
Vechi 15.06.2009, 11:34:49
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
În general cred, toată Europa și-a deschis granițele, iar fenomenul migrației, este o realitate.
Da! Este o problema sociala si culturala venirea in masa a unor oameni de alta religie si cultura, dar pe de alta parte nu o puteml rezolva prin rasism sau prin inchiderea granitelor. Este un fenomen deja prezent caruia trebuie sa-i facem fata cum putem, nu sa ne plangem de el, dupa parerea mea.
Cum scrie Cosmin, daca ei au multi copii iar noi nu, este problema noastra, nu a lor.
Daca noi neamurile 'crestine' o ne stingem si nu ne luam in serios credinta, iar ei si-o iau, este din nou problema noastra, nu a lor.
Deci, sa ne-o luam in serios noi, sa incercam sa rezolvam problemele noastre, nu sa dam vina pe altii.

PS De altfel este culmea sa ne suparam noi, cei care am fost primliti ca emigranti in occident, pe alti emigranti. Chiar daca noi suntem crestini, tot emiganti am fost cand am venit! Vad asta la elevii mei ortodocsi, si la atmosfera din scolile unde sunt mai multi straini, cata ura si dispret exista intre diversele natiuni venite aici! Si cat dispret fata de belgienii care i-au primit!
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
  #125  
Vechi 15.06.2009, 19:08:08
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
. Este un fenomen deja prezent caruia trebuie sa-i facem fata cum putem, nu sa ne plangem de el, dupa parerea mea.
!
Pai eu am venit in Germania ca sa traiesc [COLOR=red]intre[/COLOR] nemti. Am incercat sa ma integrez cit de mult s-a putut. Germania este tara mea asa cum Romania este tara mea. E drept ca aici sint adesea marginalizat din cauza originii mele la fel de drept este ca si eu la rindul meu am facut la fel (inconstient) cu ungurii din tara. Nu-i dispretuiesc pt asta ci ii inteleg, efectiv este o mentalitate de majoritate. Pot insa sa-mi traiesc religia cum doresc sa fiu roman cind doresc. Sint insa lucruri elementare care nu lezeaza integritatea mea ca roman/om/crestin adica sa ma integrez in civilizatia de aici. Si o fac! DE ce musulmanii/hindusii ...nu incearca macar? De ce nu reusesc?
Fani hai tu si fa fata mizeriei pe care o aduc cu ei, sa vedem cum faci!
  #126  
Vechi 09.09.2009, 08:01:22
RedTears
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de urzicuta Vezi mesajul
daca vrei o parere sincera fugi de el,musulmanii sunt mai incapatanati decat niste catari,nu irosi rugaciunea-margaritarul pe ...un om care se joaca cu viata ta....nu-ti va aduce decat amaraciune faptul ca l-ai cunoscut.Da e pacat sa te rogi pentru pagani,ei nu ajung sa se mantuiasca,ba mai rau batjocoresc si defaimeaza credinta noastra,pe noi ca oameni,traditiile noastre.,au daramat Bisericile noastre,au dat foc satelor noastre,au violat femei,au oprit clopotele noastre sa mai bata in Constantinopol...sunt vampiri energetici,tre sa fii prea naiva, sa stai cu un musulman..pierzi sansa de a te mantui pentru un tip care se da ceea ce nu e..iar cei care se convertesc(f.putini 1 la 10000000)o fac doar formal,nu si cu sufletul(vezi cazul turcului care si- a injunghiat sotia si fiul).Ei nu primesc nimic,se cred cei mai buni,cei mai grozavi,familisti convinsi..realitatea este alta..cel mai bine intreaba despre asta pe romancutzele care au venit cu coada intre picioare de prin toate tarile musulmane.
WOW !!! Pe asta chiar n-o mai stiam. " Fugi de el cat te tin picioarele " ... " Da e pacat sa te rogi pt. pagani " LOL
Iisus a venit pe pamant sa salveze pe necredincios si tu susti sa nu te rogi pt. altii ? LOL
Pai cum crezi ca ar vedea musulmanii ceea ce ai postat ? Si inca ceva. Tind sa cred ca musulmanii sunt mult mai respectuosi si mai cu rabdare decat noi "crestinii"
- Vezi cazul turcului care si-a injunghiat sotia ?????
De ce nu spui - Vezi cazul crestinului care si-a omorat fetita, copilul, nevasta etc. ? LOL

"cel mai bine intreaba despre asta pe romancutzele care au venit cu coada intre picioare de prin toate tarile musulmane"
- De ce nu spui , intreaba despre asta toate romancutele care cautau beneficii materiale la "straini" ... hai sa nu vb. despre "sosele"

Parerea mea ca , crestina, hai sa nu judecam, ca sa nu fim judecati. Vezi barna din ochiul tau si apoi paiul din ochiul celuilalt. Si nu mai fi atat de rautacioasa, se vede rautatea ta de la " o posta " vb romanului.

Multumesc.
  #127  
Vechi 09.09.2009, 08:07:46
RedTears
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexandra28again Vezi mesajul
sigur nicola ca am s-o fac pentru ca nu este nici o pierdere de timp pentru mine ci este doar o datorie pe care o am pentru oamenii care nu au cunoscut inca lumina lui Hristos.
ceea ce vreau sa subliniez in primul rand este ca ei(vorbesc in general) par ca isi cunosc religia dar de fapt nu stiu mari lucruri despre ea.in cazul acestui prieten,eu l-am invatat pe el islamul si nu el pe mine desi de fiecare data ma contrazicea pana se interesa si o lasa balta.
nu am inceput in primul rand sa-i spun cat de minunata este religia mea,desi poate asa ar fi fost normal,pentru ca nu ii intereseaza,considera ca a lor este si mai grozava si sunt cea mai credincioasa natie.am inceput sa-i arat greselile coranului,desi mi-a fost foarte greu pana a inteles, deoarece ceea ce pentru noi este imoral si diabolic,pentru ei(ma refer la cei cu care am vorbit,inclusiv acest prieten)este ceva normal iar profetul este un exemplu de viata.i-am aratat aberatiile din coran,diferentele dintre ce inseamna pentru noi un om perfect si ce insemana pentru ei.religia noastra am prezentat-o prin nenumaratele profetii atat din vechiul testament cat si din noul testament.asta ca o dovada ca biblia este adevarat si ca nu este modificata de catre oameni.am descoperit profetii in N.T care arat f clar ca se refera la islam.nu numai cele pe care le-am enumerat pe site dar si profetii referitoare la duhuri inselatoare care vor opri de la unele bucate(porc,vin) si referitoare la un inger care va vesti alta evanghelie,si in care sa nu credem.profetiile sunt nenumarate si reprezinta o dovada pentru necredeinciosi,eu cred ca ei au nevoie de dovezi ca sa creada,daca le vorbesti de iubire si fericire vor spune ca sunt foarte fericiti in religia lor dar de fapt nici nu il cunosc pe dumnezeu pentru ca acesta este foarte departe de ei.(allah)
probabil ca vor aduce anumite argumente,,cum explici ca islamul se raspandeste cel mai rapid,,, dar pentru orice intrebare exista un raspuns biblic,si in cazul asta faptul ca profetii mincinosi vor pacali pe multi;iar in vremurile din urma multi vor lasa adevarata credinta pentru duhuri mincinoase.i-am trimis videoclipuri cu lumina de la ierusalim,i-am trimis videoclipuri cu ,,pacea,, din islam ,si sunt destule,va pot da daca doriti.
in general trebuie sa te tii de capul lui,eu de 2 ani ii vorbesc si chiar daca m-a urat de multe ori, eu am continuat pentru ca eu consider ca asta este adevarata prietenie,sa-L descoperi pe Hristos celorlalti si sa-ti indrumi prietenii pe calea cea buna.
oricum,daca ai un iubit musulman si ai de gand sa te casatoresti cu el,sa fii foarte atenta pentru ca ascund foarte multe lucruri si nu uita ca sangele apa nu se face .
oricum sa ne rugam lui Hristos sa le lumineze mintea si sufletul .iti doresc mult succes nicola si sper ai puterea,rabdarea si dragostea ca sa poti face aceasta minune.
Te rog daca ai timp, reda-mi si mie argumentele contradictorii pe care le-ai gasit intre religia lor si a noastra. Daca ai studiat Coranul , e perfect, am ce invata de la tine, as fi si sunt curioasa sa vad ce ai de spus.
Multumesc.
  #128  
Vechi 09.09.2009, 08:24:27
RedTears
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mai fratilor ...
Atata ura si rautate cata am vazut intre voi, n-am vazut in viata mea.
Va considerati crestini ? Ortodocsi? Vai si-amar de capul vostru. Mi se face rau ca am intrat pe acest forum si am citit ce-am citit. Rusine voua.
Unde e PACEA ????? UNDE E INTELEGEREA ????? UNDE SUNT CRESTINII ???????????
CE VAD LA VOI ????????? RAUTATEEEEEEEEEEEEEEEEE !!!!!!!!!!!!!
E strigator la cer.
Sunt crestin ortodocsa , mi-e rusine de voi. Judecati pe altii dupa religiile lor dar nu va uitati la voi cat de rai sunteti si cat de mult judecati pe altii. Ce va cere Iisus, D-zeu sa faceti ? Sa IERTATI !!! Ca sa va fie iertat. Va cere sa nu judecati , ca sa nu va fie judecat.
Mai oameni buni, rai mai sunteti.
Rautatea din voi spune totul.
Pacat ...
Nu vreau sa-mi spun parearea despre ortodoxism decat decat daca e nevoie. Insa imi pare rau ce am vazut azi.
Asa cum noi nu suntem la fel, otodocsii, nici celelalte natii, religii , nu sunt la fel, nu mai generalizati, nici un deget de la mana nu se aseamana cu celalalt. Nici un OM nu poate fi comparat cu altul.
Multumesc.
  #129  
Vechi 09.09.2009, 08:39:07
RedTears
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veronica_dorina Vezi mesajul
Concluzia este ca un ortodox si un musulman nu se pot casatori... doar daca unul dintre cei 2 se converteste. Trist pentru unul si bine pentru celalalt,nu?
Si fiecare are dreptate.Cum sa renunte la religia sa? Dilema e mare.Care dragoste sa fie mai presus? Cea pentru Dumnezeu sau dragostea de pe Pamant?Daca o luam asa...raspunsul e scurt si simplu.Trebuie sa ne ingrijim de viata viitoare...renuntam la iubirea de pe Pamant. Ce alte solutii mai vedeti?
Concluzia este gresita, mai studiaza.
  #130  
Vechi 09.09.2009, 08:52:18
RedTears
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de urzicuta Vezi mesajul
ba mai rau batjocoresc si defaimeaza credinta noastra,pe noi ca oameni,traditiile .
Draga Urzicuta, ca sa nu uit sa mai adaug ceva la cele spuse de tine. Sti ca religia musulmana il accepta pe Iisus ca profet si ca ei considera ca Biblia e carte venita de la
D-zeu ? Cum poti spune ca defaimiaza religia noastra? Cine a spus asta? Ca nu respecta anumite reguli din Biblie, e alta "mancare de peste" . Mai citeste si apoi mami vb. , nu te mai grabi in a lua decizii si a trage concluzii.
In ceea ce priveste "traditia " ... ce e traditia ?

Respectam traditia ca asa am fost crescuti, asemenea lor. Unde e adevarul ? De ce judeci fara sa sti adevarul?
NU MAI JUDECA PE NIMENI. IUBESTE PE VRAJMASUL TAU CA PE TINE INSUTI. Ce rasplata o sa ai daca iti iubesti apropele? Si el te iubeste pe tine. Insa ce rasplata o sa ai daca-ti iubesti vrajmasul?

reflecta la cele spuse in Biblie.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Bunele relatii crestini-musulmani exemplificate! mihailt Generalitati 5 09.09.2009 08:59:24
Despre relatii bobby Nunta 15 21.03.2008 12:55:49
Relatii posibile pe net? viviana Generalitati 13 11.01.2008 10:17:39
relatiile crestini-musulmani loredana Religia Islamica 175 23.05.2007 01:39:19