Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Noul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 08.04.2010, 11:04:24
almaris
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Nu a coborit la Iad numai la cei credinciosi, ci la toti.
Inseamna ca nu e chiat atat de rau in iad daca stateau toti, si buni si rai.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 08.04.2010, 11:06:09
almaris
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zoridezi Vezi mesajul
Atunci de ce lumea spune ca le-a propovaduit mortilor?
Ca sa corespunda cu ideile aberante din mintea lor.
Citat:
În prealabil postat de zoridezi Vezi mesajul
Si de ce trebuia sa-Si proclameze victoria asupra mortii?
Victoria asupra mortii si-a proclamat-o prin inviere in ziua intai a saptamanii.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 08.04.2010, 11:09:56
almaris
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Inteleg ca tu nu accepti ideea unei judecate particulare la moartea fiecarui om si abia mai apoi Judecata Universala. Atunci cum se impaca cele doua versete de mai jos?
Judecata particulara e o inventie a bisericii.

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Adevărat, adevărat zic vouă: Cel ce ascultă cuvântul Meu și crede în Cel ce M-a trimis are viață veșnică și la judecată nu va veni, ci s-a mutat de la moarte la viață.
Ce e asa de greu de inteles?
Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Pentru că noi toți trebuie să ne înfățișăm înaintea scaunului de judecată al lui Hristos, ca să ia fiecare după cele ce a făcut prin trup, ori bine, ori rău.
Cred ca iti da batai de cap expresia "in trup". Adica atunci cand era omul viu.
Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Exista stare de condamnare, de inchisoare a duhurilor oamenilor rai pana la Judecata de Apoi?
Nu.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 08.04.2010, 11:14:59
almaris
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Este (probabil) un neoprotestant care umblă cu cioara vopsită. Și-a mai zis și "Eclesiatul", ca deruta să fie mai mare. Nici eu nu m-am prins din prima. Dacă nu acceptă nici judecata particulară, e adventist
Neoprotestant sau nu spune lucruri mai rationale decat unii care vin cu tot felul de povesti.
Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
fiindcă neoprotestanții ceilalți, care iau Biblia cât de cât în serios, o acceptă.
E invers, adventistii iau Biblia mai in serios decat ceilati neoprotestanti, iti spun eu ca ii observ pe toti din afara.
Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Numai lor le-a spus profetesa lor că nu există nici o judecată particulară, ci sulfetul adoarme și se trezește abia la cea universală.
Au si profetesa? Oricum daca le-a zis ca treaba cu judecata particulara e o vrajeala bine a facut.
Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
De fapt, adventiștii nici nu vor fi judecați, fiindcă sunt mântuți încă de pe acum, nu știați ?
Mantuirea se primeste inca din timpul vietii, nu la sfarsit ca o rasplata. "Credinta ta te-a mantuit" spunea Mantuitorul, nu "te va mantui candva".
Reply With Quote
  #35  
Vechi 08.04.2010, 11:17:40
almaris
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eclesiastul Vezi mesajul
Daca citesti atent versetul, si intreg pasajul de la 1 la 6, vei vedea ca mortilor carora le-a fost vestita Evanghelia le-a fost vestita cand erau in viata, nu dupa ce au murit.
Nici nu se putea altfel
Reply With Quote
  #36  
Vechi 08.04.2010, 11:19:15
almaris
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de melena Vezi mesajul
As fi foarte recunoscatoare celui care m-ar lumina cu privirea la Invierea mortilor odata cu Invierea Domnului: ,,Mormintele s-au deschis si multe trupuri ale sfintilor adormiti s-au sculat. Si iesind din morminte, dupa invierea Lui, au intrat in cetatea sfanta si s-au aratat multora".
Inteleg ca este vorba de oameni care au inviat dar care au murit iarasi, asemenea lui Lazar, fratele Martei si Mariei.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 08.04.2010, 11:20:32
almaris
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Aceia au fost dintre sfintii si dreptii Vechiului Testament.
Nu neaparat, cand se vorbeste de invierea lui Lazar, Biblia spune ca era un "oarecare".
Reply With Quote
  #38  
Vechi 08.04.2010, 11:26:59
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Ce sa zica mai rational?

Citat:
20. Unde este inteleptul? Unde e carturarul? Unde e cercetatorul acestui veac? Au n-a dovedit Dumnezeu nebuna intelepciunea lumii acesteia?
21. Caci de vreme ce intru intelepciunea lui Dumnezeu lumea n-a cunoscut prin intelepciune pe Dumnezeu
, a binevoit Dumnezeu sa mantuiasca pe cei ce cred prin nebunia propovaduirii.
Deci ratiunea si logica voastra, a protestantilor si neo, nu are nimic de a face cu Judecatile lui Dumnezeu, si gresiti cand incercati sa-L coborati la nivelul vostru.

Si mai e un verset in VT parca unde zice Dumnezeu oamenilor: ai facut greseala sa crezi ca sunt ca tine sau ceva in genul asta.

Ortodoxia Il respecta pe Dumnezeu inclusiv in ceea ce oamenilor li se pare imposibil, contradictoriu si paradoxal, in loc sa Il ciunteasca si sa-L coboare la nivelul neuronilor nostri cazuti. Prin credinta in acele lucruri care ne depasesc capacitatea de intelegere, incearca sa ne inalte pe noi.

Nu inteleg de ce si cum dar cred ca asa este. Faptul ca eu, ca om, nu inteleg cum putea Hristos sa fie cu trupul in mormant si in acelasi timp in iad si in acelasi timp pe tron alaturi de Tatal si de Duhul Sfant, si in acelasi timp cu talharul in rai, El care e necuprins pe toate curpinzandu-le -- faptul ca nu inteleg cum e asta nu inseamna nimic, trebuie sa imi recunosc neputinta si nepriceperea, sa ma smeresc si pe urma mai vede Dumnezeu daca ma va lumina sau nu.

Nu sa vin sa bag altora pe gat explicatiile mele rationale si sa le vand un Dumnezeu redus la un simplu p implica q (una din primele lectii de logica din clasa a IX-a). Si sa zic ca "n-are cum sa fi facut asta sau cealalta, e falsa concluzia, ca m-am gandit eu". Hai sa fim seriosi.
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pelicanul, chip al Mantuitorului MoldoveanCo Intrebari utilizatori 2 15.07.2013 20:47:44
Coborarea la iad a Mantuitorului Gotcu Ioan Intrebari utilizatori 1 24.04.2011 21:18:46
Coborârea la iad a Mântuitorului cristiboss56 Din Noul Testament 27 04.05.2009 19:47:10
PILDELE Mantuitorului catalinabalhui Din Noul Testament 4 18.02.2009 16:44:30