Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Sfanta Liturghie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 05.07.2021, 13:01:34
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Question Vesnica pomenire?!

Buna ziua,

Vroiam sa va intreb asa pe scurt, intotdeauna am fost curios de ce Duminica dupa Sfanta Liturghie se face vesnica pomenire pentru cei morti (inainte sa fim miruiti)? Se procedeaza corect?

Stiu ca Sambata este ziua dedicata pentru cei morti, unde lumea vine sa faca vesnica pomenire. Iar Duminica este ziua dedicata pentru cei vii! Se intampla uneori sa se faca aceasta vesnica pomenire la 2 familii gen Duminica dupa Sf. Liturghie (dar inainte sa fim miruiti). De ce?
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."
Reply With Quote
  #2  
Vechi 05.07.2021, 13:27:59
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Buna ziua,
Vroiam sa va intreb asa pe scurt, intotdeauna am fost curios de ce Duminica dupa Sfanta Liturghie se face vesnica pomenire pentru cei morti (inainte sa fim miruiti)? Se procedeaza corect?

Stiu ca Sambata este ziua dedicata pentru cei morti, unde lumea vine sa faca vesnica pomenire. Iar Duminica este ziua dedicata pentru cei vii! Se intampla uneori sa se faca aceasta vesnica pomenire la 2 familii gen Duminica dupa Sf. Liturghie (dar inainte sa fim miruiti). De ce?
Cred că întrebarea ta se intersectează cu partea de Liturgică a Bisericii, am găsit pe siteul Mitropoliei Germaniei niște puncte foarte interesante despre înmormântare, referitor la perioadele parastasului:

http://www.mitropolia-ro.de/index.ph...si-parastasele

„Se pot face parastase în tot timpul anului?

Nu se pot face parastase în următoarele zile și răstimpuri din cursul anului:

a) Duminicile de peste an, pentru că Duminica, amintind ziua Învierii Domnului, e zi de bucurie, iar nu de întristare.

b) În cele douăsprezece zile dintre Nașterea și Botezul Domnului. Chiar dacă în unele biserici se fac parastase Duminica, cel puțin în Duminicile Penticostarului, adică în cele dintre Paști și Rusalii, nu se cuvine nicidecum să se faca parastase, pentru a nu se întuneca bucuria Praznicului cel Mare al Învierii.

c) De la lăsatul secului de carne până la sâmbăta întâia din Postul Mare, sâmbăta Sf. Teodor.

d) Din sâmbăta Floriilor până în Duminica Tomii.

e) La praznicele împărătești sau sărbători mari.

În timpul Postului Mare, nu se face parastas în zilele de rând (luni, marți, miercuri, joi și vineri), deoarece în aceste zile nu se face Liturghie obișnuită sau deplină (can. 49 Laodiceea).”
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 05.07.2021, 23:37:36
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Despre Sfinții Colivazi:
https://sfantulmunteathos.wordpress....inti-colivazi/

(…) Conflictul celor numiți Colivazi, care din 1754 a tulburat viața Sfântului Munte – din cauza parastaselor care, din nevoi practice, se săvârșeau duminica în loc de sâmbătă de către monahii de la Sfânta Ana – a jucat și acesta un rol important în istoria duhovnicească a veacului următor.
Dincolo de problema, destul de neimportantă, a parastaselor, se înfruntau două tendințe: una ce dorea adaptarea instituțiilor tradiției bisericești la nevoile vieții contemporane, și era însoțită cu idioritmia vieții monahale, cu toate urmările ei; cealaltă, a Colivazilor, având ca întâi stătători pe Neofit Cavsocalivitul (+1784) – director al Academiei Athoniadei, pe Atanasie Pario (+1813), pe Sfântul Macarie Notara (+1805) – episcop al Corintului, și pe Cuviosul Nicodim Aghioritul, lua apărarea respectării și întoarcerii către predaniile patristice, și era legată cu împărtășirea deasă și cu rugăciunea minții.

După izgonirea celor mai activi Colivazi din Munte, mesajul lor s-a împrăștiat, în principal, în insulele Egeei (în special în Schiatos, Hios și Paros), la mănăstiri care au devenit focare ale vieții duhovnicești și ale căror influențe binefăcătoare se întind până astăzi. În Athos a încetat conflictul despre parastase și multor monahi le-a rămas duhul binefăcător pe care l-au cultivat Colivazii – al întoarcerii la viețuirea vechilor Părinți isihaști.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 07.07.2021, 13:46:00
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

Apreciez informatiile. Mersi, da acum e un pic ciudatel, ca uneori nu se face chiar vesnica pomenire dupa Sf. Liturghie, ci doar pomenirea mortilor (adica nu se mai canta vesnica pomenire dupa Sf. Liturghie) dar sunt unele zile in care ei si canta vesnica pomenire.

Uneori eu cred ca e un pic exagerat intr-o zi de Duminica sa se faca asta.

Dar fie ce o fi, ma mai lamuresc eu. :)
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare