Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 08.02.2007, 20:00:20
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Va_iubesc
Danyel, in ultimul tau mesaj mi se pare ca tu vezi situatia numai partial. Intr-adevar, exista si crestini ortodocsi numai cu numele, dar exista si adevarati. Sa incercam sa prezentam situatia in ansamblul ei, nu numai partile pozitive sau negative, altfel ajungem la jumatati de adevar, adica la minciuna. Ai ajuns tu sa stii ce e in inima tuturor oamenilor ca sa generalizezei astfel? Noi vedem niste aparente, dar nu stim lacrimile si intoarcerea din inima lor, nu cunoastem noi dialogul lor cu Dumnezeu, pocainta lor. Mai bine sa privim mai mult spre noi, nu spre ceilalti. Altfel ne irosim timpul si viata.

Elena
Ai dreptate nimeni nu poate cunoaste un om cu adevarat imi aduc aminte ce zicea un parinte :
Fiecare om este o mare taina ,fiecare om este unic in felul lui..
Nu neaparat daca un om se roaga in biserica si il vad ceilalti poate fi fatarnic pentru ca el in acel moment poate sa nu-l mai interseze nimic in jur in acel moment cand poate el este intr-o stransa legatura cu Dumnezeu in launtrul lui trairea lui poate sa fie una profunda.. cum zicea Parintele Arsenie Boca : O,Adevar,care Dumnezeu Esti, fa sa fiu una cu Tine intr-o dragoste vesnica in Tine salasluieste tot cea ce doresc, tot ceea ce vreau.Toti invatati sa taca, toata faptura sa amuteasca in fata Ta, graieste-mi numai Tu",asa ca este foarte bine sa ne gandim de mai multe ori inainte de a tragem o concluzie
Este adevarat sunt si oameni care o fac din fatarnicie dar nimeni nu-i poate sti.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 09.02.2007, 12:17:12
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Bineanteles ca exista si oameni carora le pasa de sufletul lor, eu am luat situatia per ansamblu, o situatie cu care ma intalnesc zi de zi, la locul de munca, la facultate si in viata de zi cu zi, presa, televiziunea sau alte surse de informare in masa sunt lipsite de duhul crestin, societatea in general e lipsita de duhul lui Hristos si asta o puteti observa si voi, oamenii nu numai ca nu cred, ci mai mult lupta impotriva lui Dumnezeu,( vezi problema icoanelor si religiei din scoli), ori asta e problema, secularizarea in masa a societatii, o problema care da altfel nu cred ca se va rezolva favorabil, datori santem insa fiecare sa-L vestim pe Hristos, or aici e marele neajuns, chiar a celor credinciosi, prea putina propovaduire a cuvantului, totul ramane pe umerii preotilor, dar intr-o Liturghie predica nu poate dura prea mult, asfel incat cei credinciosi sunt datori sa-L duca pe Hristos si celorlalti, sa spuna cat bine le-a facut lor Dumnezeu!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 09.02.2007, 12:49:24
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel
datori santem insa fiecare sa-L vestim pe Hristos, or aici e marele neajuns, chiar a celor credinciosi, prea putina propovaduire a cuvantului, totul ramane pe umerii preotilor, dar intr-o Liturghie predica nu poate dura prea mult, asfel incat cei credinciosi sunt datori sa-L duca pe Hristos si celorlalti, sa spuna cat bine le-a facut lor Dumnezeu!
Vestirea lui Hristos nu este sensul vietii unui crestin ortodox. Este pentru un sectar care are valoare in functie de cati a adus la secta respectiva si in functie de cate versete stie pe de rost din Sfanta Scriptura. Pentru crestinii ortodocsi, vestirea lui Hristos se face prin insasi viata lor, in familia lor. Daca facem din noi si din familiile noastre un salas pentru Dumnezeu, atunci Lumina Sa vine peste noi si astfel noi devenim lumina in mijlocul lumii si lasam cuvantul din Scriptura sa devina Cuvant Viu in inima noastra.

Elena
Reply With Quote
  #14  
Vechi 09.02.2007, 15:00:36
06dec 06dec is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2005
Mesaje: 336
Implicit

Personal,cred,ca,fata de epocile cu domnitori,când românii intelegeau mai mult ce e dincolo de icoana, astazi,când icoana e privita si din punct de vedere artistic,ornamental,ori metaforic,ori cum vreti sa-i spuneti,când românii merg cu duiumu la talciocuri si la gratare in timpul sf. Slujbe de duminica,dati-mi voie sa spun cu durere..Ca si popor ne indreptam inspre un modernism pierzator cu duhul dar ca si persoana,fiecare,avem mari sanse de mântuire.Aici vad marea mila a Lui Dumnezeu,aici vad marea sansa ce ne-o mai da inca da la fiecare.Si cum bine se refera Anca,asa suntem noi,acuma,numai dupa ce ne lovim cu capu de grinda realizam(bine,,nu toti)ca trebuie sa participam si sa traim la Biserica.Iar pe vremea domnitorilor ii duceau pe copii deja in scutece la slujbe.Erau oare românii nostri de atunci mai inapoiati?Mai habotnici?Poate chiar daca aveau IQ ul mai mic decât al nostru,au mai multe daruri,dacât cum avem noi astazi,fiti siguri...
Reply With Quote
  #15  
Vechi 09.02.2007, 19:43:58
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

In nici un caz nu am vorbit aici de prozelitism, dar sa sti ca sunt multi dintre cei credinciosi care se feresc sa fie perceputi ca atare, multi nu doresc ca lumea sa stie ca ei au preocupari religioase, in Ardeal daca esti putin mai pe calea Bisericii, automat esti etichetat "no, da te-ai pocait?" asa incat multi nu vor sa se vada Domnul in viata lor chiar daca dupa cuvantul Scripturii, nu trebuie sa ne rusinam de Domnul, faptul ca in ortodoxie se tace cam mult face sa sporeasca numarul celor ce merg spre secte, pt ca multi dintre cei ce au un oarecare inceput de indreptare, sunt "ajutati" de sectari si sunt repede acaparati, multi au marturisit"fratii penticostali sau baptisti m-au ajutat mult, pe cand ortodocsii niciodata nu m-au indrumat, iar preotul venea doar la boboteaza si atunci dupa bani" trist dar adevarat, asa se intampla daca sub pretextul ca suntem smeriti, tacem si nu-l marturisim, Domnul sa ne ajute sa nu tacem pentru El, ci precum zice inteleptul Solomon, "este o vreme sa tacem si o vreme sa vorbim" Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 11.02.2007, 19:46:33
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

poate ca ai dreptate intr-o oarecare masura, dar nu poti generaliza, sunt multi preoti vrednici, dar gandeste-te sunt preoti care au sute sau poate mii de credinciosi inscrisi intr-o parohie, poi saracii preoti nu fac fata nici boboteaza, chiar de asta am zis ca e nevoie de sporirea apostolatului laic, de vestirea lui Hristos de catre cei ce-l cunosc, aici e problema, prea multi tac poate din rusine ori din comoditate, or a lasa totul pe umerii preotilor nu mi se pare corect
Reply With Quote
  #17  
Vechi 11.02.2007, 20:17:09
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Dannsan: Afirmi despre Preoti ca sunt "Fariseii lumii moderne. Copii teribili ai satanei. Vestitorii tinutului intunecat". Atentie ca nu stim lacrimile de pocainta ale acestor farisei, nu cunoastem cum acesti copii lupta cu satana cu ajutorul Domnului, nu stim cum Dumnezeu pune lumina in locul intunericului din inimile lor. Si astfel, tu ii judeci si ramai cu judecata, iar ei pot sa fie in Imparatia Domnului pentru cateva lacrimi de pocainta. Sa privim spre noi sa nu fim farisei si copii ai satanei si sa nadajduim ca Bunul Dumnezeu nu are judecata pe care o ai tu...ca altfel am ajunge multi, daca nu aproape toti in iad.

Danyel: Intr-adevar, traim o perioada in care trebuie sa-L marturisim pe Hristos. Dar poti sa faci asta numai daca Il cunosti, daca te intalnesti cu El, daca iti e Prieten. Altfel, ce poti sa spui despre un Strain, daca tu esti instrainat de El? Si eu cred ca in momentul in care ajungi sa-L cunosti, Il iubesti si doresti sa vorbesti despre El, fiindca El este tot ce ai mai frumos, mai important, mai bun, mai minunat, deci ajungi astfel marturisitor.

Elena
Reply With Quote
  #18  
Vechi 11.02.2007, 20:56:39
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Chiar vorbeam zilele acestea cu cineva din America la telefon , si-mi spunea printre altele :

"In unele Duminici raman acasa si ascult radio . Prind mai multe posturi deodata ,
desi slujbele sant decalate cu 10-15 min.
E impresionant sa asculti clopotele si Liturghia de acasa , pulsurile inimii poporului roman . Un popor crestin chiar daca nu ne putem numi toti autentici !
Avem Biserici an care se savarseste Sf. Liturghie , atitia Preoti se roaga pentru popor , se aduce slava lui Dumnezeu .
Sa ne bucuram si sa-i multumim Domnului pentru aceasta Binecuvantare ".

Si eu zic sa fim mai atenti si sa multumim lui Dumnezeu care tot mai are mila de noi , chiar daca santem pacatosi .
Sa ne obisnuim sa ne dam seama de Daruri , ca sa le putem primi , nimic nu-i de la sine anteles , iar de ce nu se potriveste are grija Dumnezeu !
Judecata este numai a Lui !

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 11.02.2007, 21:05:11
Alexandr_Bazil Alexandr_Bazil is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2006
Mesaje: 352
Implicit

Marea majoritate are nevoie de o fiinta superioara lor, fiinta ce o percep superioara tuturor. Apoi o venereaza cu o atitudine de lingai notorii pentru ca in ea vad promisiunea stapanului care are grija de cainii care stau si ling...
Reply With Quote
  #20  
Vechi 11.02.2007, 21:49:24
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alexandr_Bazil
Marea majoritate are nevoie de o fiinta superioara lor, fiinta ce o percep superioara tuturor. Apoi o venereaza cu o atitudine de lingai notorii pentru ca in ea vad promisiunea stapanului care are grija de cainii care stau si ling...
Nu pot fi deacord cu formularea ta, draga Alexandru, idea ta este tipica unui ateu. Nevoia de DUMNEZEU este acum mai acuta mai mult ca oricind. Sintem multi dintre noi ca niste fii rataciti care ne cautam Tatal. Tu nu simti? esti facut din aceeasi suflare Divina. Dragul meu Alexandru nu cred ca vorbele tale vin din inima ta, ci mai degraba vrei sa fi mai "original". Avem nevoie de Dumnezeu, cum avem nevoie de aer si apa ca sa traim. Da, Alexandru si tu esti al Lui si tu simti asta, dar vorbele-ti sint altele, dar nu si gindul. Incearca draga Alexandru si aproprie-te de El si o sa-i simti prezenta, ti-o spun sigur. El te iubeste indiferent ceea ce crezi sau vorbesti tu. Iti va da un semn daca necredinta ta este reala. Si inca unul si inca unul... .
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nevoia credintei Kronos Generalitati 16 26.06.2011 17:17:25
Nevoia de ajutor archanghel Stiri, actualitati, anunturi 34 12.08.2009 09:59:09
Nevoia de a crede dorinastoica14 Pocainta 15 21.07.2009 12:41:01
Spovedanie neterminata a poporului meu C.tin Pocainta 20 08.01.2009 02:52:26
nevoia de credinta oni91 Teologie si Stiinta 6 18.01.2008 18:01:36