Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 28.07.2023, 21:49:40
David_1859 David_1859 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2019
Mesaje: 280
Implicit Ce complicități există, dacă există, între extremiști neofasciști maghiari și B.O.R.?

În urmă cu câteva zile a avut loc, și într-un mod bizar am auzit că multă presă a dat cu goarna despre eveniment, o așa-zisă universitate de vară și un discurs al extremistului neofascist antiromân Orban Viktor. Într-un mod aparent ieșit din comun, acesta a făcut o remarcă la adresa „Ortodoxiei românești”, în sensul că în lupta lor ungaristă în Europa, Ungaria sau „Creștinătatea Latină” slăbită ar avea nevoie de Ortodoxia din România. În mod explicit referirea nu s-a făcut la România sau la români ca națiune, ci doar la Biserica Ortodoxă Română, ca și cum aceasta ar fi sau s-ar vrea a fi la dispoziția nu știm exact cui în „lupta europeană”.

Potrivit unor informații care mi-au parvenit, într-un mod aparent paradoxal, există structuri în interiorul BOR din teritoriul intracarpatic (nu țin deocamdată să menționez episcopia sau mitropolia din care fac parte acele structuri) care prigonesc, care fac acte de poliție politică împotriva unor creștini ortodocși pe motive de „antiungurism”, și în general de fapt pentru susținerea de atitudini conservatoare, creștine și naționaliste în spațiul public și în special în domeniul politic sau tangent cu politicul. În mod aparent paradoxal acele structuri (de torționari „satanici” ortodocși, așa își zic ei că ar fi ortodocși, că ar reprezenta „esența ortodoxiei”) distrug vieți de creștini ortodocși prin acte de poliție politică și deci marginalizare socială, pentru a putea avea relații bune cu structuri extremiste maghiare care par a avea un fel de putere ascunsă, neoficială sau neoficializată în anumite părți ale teritoriului intracarpatic unde românii sînt majoritari, sau ar putea exista și varianta unor negustoreli (de oameni, că așa lucrează satana) între structuri extremiste maghiare și structuri politice așa-zise românești.

De aceea am ajuns să îmi pun întrebări, știind aceste lucruri, și văzînd ceea ce a spus extremistul Orban vizavi de atîrnarea sau subordonarea Ortodoxiei românești la diverse proiecte „latine” sau mai bine zis ungariste, oricum avînd ca purtător de cuvînt pe extremistul ungarist (și antiromân) Orban, dacă există astfel de complicități și până la ce nivel există astfel de complicități, în ce hal de degradare și de pervertire pot sau ar putea ajunge unii de prin conducerea BOR din teritoriul intracarpatic?

Avînd în vedere anumite analize făcute pe baza unui alt discurs al extremistului antiromân Orban, analize care sugerează existența unor planuri ale extremiștilor neofasciști și asimilaționiști antiromâni maghiari de a distruge identitatea națională, etno-culturală a românilor din „bazinul carpatic” în sensul unui genocid cultural antiromânesc, cred că ar fi cazul ca structurile de torționari, de chinuitori, de distrugători ai unor români ortodocși din cadrul BOR din teritoriul intracarpatic să fie avizați de ticăloșia aparent inimaginabilă în care riscă sau ar putea risca poate în viitor să fie tractați de diverse complicități, avînd în vedere și așa-zisa învățătură „ortodoxă” de așezare a unor „bune relații” cu diverse structuri de putere, indiferent de scopurile și de morala acelor structuri.

Link la analize care sugerează existența unor planuri ale extremiștilor neofasciști și asimilaționiști antiromâni maghiari de a distruge identitatea națională, etno-culturală a românilor din „bazinul carpatic” în sensul unui genocid cultural antiromânesc
https://forum.softpedia.com/topic/12...ic%26-8221%3B/
Reply With Quote
  #2  
Vechi 28.07.2023, 23:02:33
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul
În urmă cu câteva zile a avut loc, și într-un mod bizar am auzit că multă presă a dat cu goarna despre eveniment, o așa-zisă universitate de vară și un discurs al extremistului neofascist antiromân Orban Viktor. Într-un mod aparent ieșit din comun, acesta a făcut o remarcă la adresa „Ortodoxiei românești”, în sensul că în lupta lor ungaristă în Europa, Ungaria sau „Creștinătatea Latină” slăbită ar avea nevoie de Ortodoxia din România. În mod explicit referirea nu s-a făcut la România sau la români ca națiune, ci doar la Biserica Ortodoxă Română, ca și cum aceasta ar fi sau s-ar vrea a fi la dispoziția nu știm exact cui în „lupta europeană”.
1.A avut informații că Frăția Ortodoxă Sfântul Mare Mucenic Gheorghe organizează protestul pașnic și a vrut să flateze ortodoxia.
2.Simte inferioritatea protestantismului din Ungaria față de ortodoxie, cu referire la secularizarea accelerată a tinerilor maghiari din marile centre urbane maghiare care nu au valorile tinerilor ortodocși.

3. A existat un proiect în anii 60 de creare a unei Biserici Ortodoxe Maghiare care să nu aparțină de B.O.R. ci de moskva, dar n-au vrut rușii continuarea proiectului.

Chestiunea ar fi așa, dacă vor maghiarii să treacă la ortodoxie de la calvinism, unitarianism, ateism, catolicism și să aibă un cult ortodox tradus în limba maghiară, ierarhi născuți în Ungaria, rugăciuni pt președintele statului, privegheri, tipic athonit mănăstiri, schituri, călugări ortodocși maghiari și pe Athos, n-au decât.

Să ia autocefalie de la Patriarhul Ecumenic, dar jurisdicția lor să nu se întindă peste Transilvania și nici peste românii de la Mako, Micherechi, Szeghed, românii din partea din Banat rămasă în Ungaria, care au rămăs în afara României la tratatul de la Trianon.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 28.07.2023 at 23:09:51.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 29.07.2023, 07:38:54
David_1859 David_1859 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2019
Mesaje: 280
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
A avut informații că Frăția Ortodoxă Sfântul Mare Mucenic Gheorghe organizează protestul pașnic și a vrut să flateze ortodoxia.
Este o părere că lucrurile ar fi atât de superficiale. Însă eu cred că extremistul șovin Orban este ceva mai viclean și cu mai multe informații decât ai dumneata. Eu nu pot să nu observ că există în România elemente în presă, în mass-media care pe de o parte susțin diverse aspecte ale propagandei ungurești (unii ar putea spune și rusești, dar ungurești în mod sigur), le crează extremiștilor maghiari o imagine într-o anumită măsură favorabilă, apoi vorbesc despre relațiile pe care le au la vîrfurile BOR, inclusiv în ceea ce privește BOR din teritoriul intracarpatic, apoi tot se încăpățânează să profereze în spațiul public un așa-zis „ardelenism”, ceea ce mie îmi crează așa o imagine ceva mai complexă despre realitate. Nu știu până unde ar putea merge „speculațiile”, dar oricum lucrurile în realitate, „pe teren”, sînt cu siguranță mult mai complicate decât vrei să arăți sau să accepți la prima vedere.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 29.07.2023, 08:06:17
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul
Este o părere că lucrurile ar fi atât de superficiale. Nu știu până unde ar putea merge „speculațiile”, dar oricum lucrurile în realitate, „pe teren”, sînt cu siguranță mult mai complicate decât vrei să arăți sau să accepți la prima vedere.
Nu a încurajat B.O.R. acest ardelenism, să nu confundăm B.O.R. cu un agent de agitație de tipul sabin gherman, care din anii 2000 miroase a forinți.

Frăția Ortodoxă Sfântul Mare Mucenic Gheorghe a organizat o parte din miting, s-au întâlnit de la Biserica Ortodoxă din localitate, și sigur Orban știa de treaba asta, era suficient să le verifice și facebookul și vedea ce activități de voluntariat au, genul acesta de voluntariat e inexistent în Ungaria.

Ungurii sunt foarte superficiali religios, mai ales cei din orașe, după Cehia ei au cei mai mulți atei, plus că unul din ei e contributor la religia satanistă, Șandor era prenumele lui.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 29.07.2023, 18:14:57
David_1859 David_1859 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2019
Mesaje: 280
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Nu a încurajat B.O.R. acest ardelenism, să nu confundăm B.O.R. cu un agent de agitație de tipul sabin gherman, care din anii 2000 miroase a forinți.
Eu cred că am fost destul de clar în exprimare; nu era vorba acolo de BOR sau de ăla, era vorba de elemente din mass-media care au legătură cu episcopi, mitropoliți și chiar și cu Preafericitul. Dacă nu pricepi, decât să faci afirmații aberante, mai bine mă întrebi și poate îți răspund, dar acum poate altă dată.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 29.07.2023, 19:56:34
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul
Eu cred că am fost destul de clar în exprimare; nu era vorba acolo de BOR sau de ăla, era vorba de elemente din mass-media care au legătură cu episcopi, mitropoliți și chiar și cu Preafericitul. Dacă nu pricepi, decât să faci afirmații aberante, mai bine mă întrebi și poate îți răspund, dar acum poate altă dată.
E a nu știu câta oară când folosești tot felul de acuze, insinuări nerușinate, de fapt ești un frustrat care-și vomită veninul pe site.

Chiar în titlu ai scris mă ticălosule ce complicități există, dacă există, între... și B.O.R. nu știi ce scrii ?

Ce finalitate au toate mizeriile tale de threaduri, în afară de a arăta cu degetul și chiar a lăsa o urmă de îndoială negativă asupra B.O.R. ?

Cine te crezi, crezi că faci tu curat, ai vreo misiune de sus ?
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 07.08.2023, 17:32:01
David_1859 David_1859 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2019
Mesaje: 280
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
(...), în afară de a arăta cu degetul și chiar a lăsa o urmă de îndoială negativă asupra B.O.R. ?
Cine te crezi, crezi că faci tu curat, ai vreo misiune de sus ?
Nu știu ce misiune am sau nu am eu, însă nu pot să nu văd că se întîmplă niște lucruri care dau de înțeles că alții în mod sigur au niște misiuni, iar printre acelea sînt de a lupta împotriva românismului, a identității și conștiinței naționale românești, inclusiv în interiorul BOR, folosind pozițiile pe care le au sau pe care sînt promovați în BOR, deci prin intermediul BOR.

Pe Bănescu Vasile am început să îl aud despre „renunțarea la naționalism” încă de câțiva ani, de fapt încă de la centenarul marii uniri din 2018. De la o vreme încoace luptă feroce, inclusiv pe fondul războiului din „Ucraina”, împotriva românismului, folosind lupta împotriva unui așa-zis filetism.

Pe Baconsky, alt luptător disperat împotriva românismului mascat sub luptător tot împotriva filetismului, îl vedem promovat să dea lecții la „Telegraful Român” patronat de IPS Streza, nu doar la Trinitas Tv și la alte canale media.

Deci nu văd unde și de ce este mirare așa de mare, că inclusiv structuri bisericești din spațiul intracarpatic folosesc BOR ca metodă de poliție politică și torționarism împotriva chiar a unor creștini ortodocși (aleși bineînțeles, că ei se coordonează cu alte structuri de poliție secretă ...), așa cum am spus, pe motive de așa-zis „antiungurism” sau pentru conservatorism, creștinism și naționalism în politică?

Eu am senzația că mata nu vezi cum te contrazici singur. Ba spui că susții AUR, dar te faci că nu vezi că de fapt AUR este atacat de ceva vreme încoace direct de la nivelul patriarhiei de către Bănescu. Spuneai cu puțină vreme în urmă că ai ști nu știu ce profesori de religie care stau „sub acoperire” să nu se implice politic (legat de conservatorism, poate chiar AUR etc.), dar nu ai curajul să spui că de fapt statul lor „sub acoperire” se face datorită faptului că le este frică de proprii lor ierarhi și deci să nu ajungă să fie prigoniți de proprii lor ierarhi pentru o implicare pe care mata ai considera-o legitimă din punct de vedere creștin.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 07.08.2023, 21:27:38
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul

Deci nu văd unde și de ce este mirare așa de mare, că inclusiv structuri bisericești din spațiul intracarpatic folosesc BOR ca metodă de poliție politică și torționarism împotriva chiar a unor creștini ortodocși (aleși bineînțeles, că ei se coordonează cu alte structuri de poliție secretă ...), așa cum am spus, pe motive de așa-zis „antiungurism” sau pentru conservatorism, creștinism și naționalism în politică?

Eu am senzația că mata nu vezi cum te contrazici singur. Ba spui că susții AUR, dar te faci că nu vezi că de fapt AUR este atacat de ceva vreme încoace direct de la nivelul patriarhiei de către Bănescu. Spuneai cu puțină vreme în urmă că ai ști nu știu ce profesori de religie care stau „sub acoperire” să nu se implice politic (legat de conservatorism, poate chiar AUR etc.), dar nu ai curajul să spui că de fapt statul lor „sub acoperire” se face datorită faptului că le este frică de proprii lor ierarhi și deci să nu ajungă să fie prigoniți de proprii lor ierarhi pentru o implicare pe care mata ai considera-o legitimă din punct de vedere creștin.
Eu nu cred că mitropoliții sunt anti-AUR, mai degrabă Șoșoacă și-a atras antipatie pt ce a făcut la Frăsinei cu Singurov, mi se pare că sunt neutrii, sunt filmări când mitropolitul Moldovei apare cu George Simion dinainte să aibă Simion partid.

Ce face Bănescu e demult sub orice standard de diplomație pastorală, de altfel dacă AUR merge pe la sate și preia proiectul cu sănătate pt sate de la PF Daniel e clar că nu împotriva asta sunt ierarhii și nici Vasile Bănescu nu e contra pe tema asta, ci poate pentru unele proteste, deci nici măcar cei contra nu sunt contra a tot ce face AUR.

De exemplu la nunta lui Simion au fost 2 mitropoliți ÎPS Teodosie și ÎPS Varsanufie, Patriarhul și episcopii nu ar avea de ce să meargă contra AUR masiv când AUR a depus proiectul de lege pt salarizarea preoților de spital și pentru recuperarea patrimoniului mitropoliei Basarabiei.

Claudiu Târziu a primit acceptul cancelariei Patriarhale să aducă Tronos corul Patriarhiei la Parlament pt concerte de Nașterea Domnului.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 07.08.2023 at 21:32:56.
Reply With Quote
Răspunde