Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 25.07.2008, 08:44:44
achimovjan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit


Observ ca principala problema care ne desparte in intelegerea anumitor ascpecte ale vietii crestine(aici pe forum si in viata) este felul in care intelegem si ne raportam la Canoane,sau pentru cei care folosesc un limbaj mai laicizat,as zice principii de viata crestina.
Mai intai,cuvantul canon,in ebraica desemna un bat cu care se masura inalitimea unei constructii,un bat standard.Deci la o origini,acest cuvant avea conotatii foarte practice.
A fost preluat mult mai tarziu de crestini.Primele canoane,le-a dat sinodul Apostolic,canoane legate mai mult de viata liturgica,si de nerespectarea legii mozaice.Sinodul Apostolic s-a reunit dintr-o nevoie clara,aceea de a se stabili daca crestinii trebuie sau nu sa tina si legea mozaica.s-a stabilit ca nu.
Mai apoi,sinoadele ecumenice,cele 7 au dezbatut tot asa,probleme concrete,rifdicate de faptul ca anumiti preoti si ierarhi invatau pe oameni lucruri gresite.
Acum,as vrea sa vedem mecanismul unui astfel de sinod.
sinodul I ecumenic.Arie,preot si foarte bun dialectician si filosof,preluaind filosofia gnostica,demonstreaza,folosind si Scriptura ca Hristos nu ste dumnezeu,ci priama creatura a Tatalui,desavarsita prin care Dumnezeu a creat lumea.acum,ca filosofie,este de discutat.problema cu Arie este ca el invata de la amvon pe oameni aceste lucruri.A atras foarte multi adepti,preoti,episcopi,credinciosi.
Acum,jumattea credincioasa din Imperiul Roman s-a sesizat,si au inceput discutiile.Se punea atata patima in aceste discutii,incat pana si la piata,si oriunde numaidespre asta se vorbea.oamenii erau tare invrajbiti,Imperiu era dezbinat datorita unui om.Atunci,sesizand pericolul,Impartul COnsayntin s-a gandit sa-i cheme pe toti la discutii,in capitala.A inviatat totii ierarhii,pe Arie si pe adeptii lui.
Acum s-au purtat discutii interminabiel,cu argumente,cu minuni(Sf Spiridon),cu palma data de Sf Nicolae lui Arie,cu Sf Atanasie cel mare,diacon pe atunci,care a condus disputa teologica,fiind cel mai bine pregatit in filosofie si Scriptura.
Sa- stabilit ca Arie a gresit,si a fost somat sa nu mai propovaduiasac nicaieri invataura lui.La- inceput sa- supus,apoi iarasri a inceput sa invete pe oameni.A fost din nou somat sa renunte,si iarasi a mintit.In aceste conditii,dupa repetate incercari si discutii,dupa certuri Sinodalii au inteles ca nu este alta solutie decat sa-l blesteme,adica sa-l dea anatemei.Restul il stiti,caci Arie nu s-a indrepata.
Am vrut sa arat ca se fac niste pasi.Intai se discuta pe argumente din Scritputra,se aduc argumente supranaturale,minuni,se someaza,si in ultima insanta se blesteama.iata cata grija aveau sinodalii,pana sa pronunte un blestem,pana sa declare pe cineva apostat.
la fel se intampla si la celelate sinoade.Este totusi mare diferenta,intre atentia cu care este tratat problema intr-un sinod,si usurinta cu care unii din noi impart blesteme si canonisesc pe altii.Apoi,blestemul il poate rosti numai Dumnezeu,rpin gura sinodului,si nici intr-un caz cu usurinta,cu care o fac unii oameni azi.
Apoi legat de canoane,am sa va spun ca ,in Vechiul Testament era mentionat,ca si canon daca vreti ca"oricine se va face pe sne asemenea lui Dumnezeu sa fie scos din cetate si ucis".Asa ca,Caiafa la- intrebat pe mantuitorul,"esti tu Hristosul,Fiul Celui Preainalt?".La arspunsul lui IIsus,aplicand canonul legii,arhiereul l-a oasndit la moarte.Absolut la fel se inmpla in zilele noastre,cand diferiti oameni,fara sa citeasac Istoria Bisericii,fara sa vada nuantele,citesc un canon oarecare,si vin si osandsc pe cutarica dupa el.Mai mul,viclenia este aceeasi,ca se scoate canonul din contextul istoric,mai mult se deformeaza litarar si semantic,si apoi se da cu el in cap.
sa va dau un singur exemplu si atat.La un sinod ecumenic,s-a stabilit clar si de bun simt:"Episcopul nu poate fii calugar.caci ce legatura are supunerea fata de egumen,cu conducerea Bisericii.Cel care conduce(episcopul),nu poate face asculatre de un inferior ierarhic,el se supune Bisericii in intregime si lui Hristos ca si Cap al ei".Mai clar de ata eu cred ca nu se poate.Mai apoi,lucrurile au evoluat exact pe dos,ajungandu-se azi la situatii absurde,de genul epsicopilor calugariti in 2 saptamani,trecuti prin toate treptele,cum ar fii cea de Arhimandrit(pastor al turmei),si apoi facut episcop.Acesat situatie face ca sa se calce toate randuielile,atat cele pentru calugarie,unde se stabileste ca este nevoie de cel putin 3 ani de incercare,etc,numai si numai pt ca,dupa sinoadele ecumenice,anumiti episcopi au perceput calugaria ca pe ceva strict legat de episcopie.Nimic mai fals.
ma orpesc aici.



Reply With Quote
  #2  
Vechi 25.07.2008, 09:46:39
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Nimic mai fals? zici?
poi fiindca dumneata nu pricepi ce este acela un calugar... poi un calugar este un om ce shi-a ales sa duca o viatza ingereasca, de inger in ascultare de Hristos, iar un episcop este un conducator de ingeri... de oameni de pacatoshi ce se straduie sa se desparta de gLumea fiului pacatului... mai ales de ala dinlauntrul lor, shi sa-l desavarsheasca pe omul cel nou tot dinlauntrul lor... deci sesizezi legatura dintre viatza monahiceasca shi episcopat?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 25.07.2008, 09:52:18
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de achimovjan
Observ ca principala problema care ne desparte in intelegerea anumitor ascpecte ale vietii crestine(aici pe forum si in viata) este felul in care intelegem si ne raportam la Canoane,sau pentru cei care folosesc un limbaj mai laicizat,as zice principii de viata crestina.
Mai intai,cuvantul canon,in ebraica desemna un bat cu care se masura inalitimea unei constructii,un bat standard.Deci la o origini,acest cuvant avea conotatii foarte practice.
A fost preluat mult mai tarziu de crestini.Primele canoane,le-a dat sinodul Apostolic,canoane legate mai mult de viata liturgica,si de nerespectarea legii mozaice.Sinodul Apostolic s-a reunit dintr-o nevoie clara,aceea de a se stabili daca crestinii trebuie sau nu sa tina si legea mozaica.s-a stabilit ca nu.[...]


deci se pare ca acest Canon este prajina cu care ingerul masura cetatea lui Dumnezeu... "dar curtea" a zis Domnul in Apocalipsa (caderea valului cum a zis cineva) "datzi-le-o lor!"... :) sau s-o fi referind la altceva... ???:(:(
Reply With Quote
  #4  
Vechi 25.07.2008, 11:01:26
achimovjan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi
Citat:
În prealabil postat de achimovjan
Observ ca principala problema care ne desparte in intelegerea anumitor ascpecte ale vietii crestine(aici pe forum si in viata) este felul in care intelegem si ne raportam la Canoane,sau pentru cei care folosesc un limbaj mai laicizat,as zice principii de viata crestina.
Mai intai,cuvantul canon,in ebraica desemna un bat cu care se masura inalitimea unei constructii,un bat standard.Deci la o origini,acest cuvant avea conotatii foarte practice.
A fost preluat mult mai tarziu de crestini.Primele canoane,le-a dat sinodul Apostolic,canoane legate mai mult de viata liturgica,si de nerespectarea legii mozaice.Sinodul Apostolic s-a reunit dintr-o nevoie clara,aceea de a se stabili daca crestinii trebuie sau nu sa tina si legea mozaica.s-a stabilit ca nu.[...]


deci se pare ca acest Canon este prajina cu care ingerul masura cetatea lui Dumnezeu... "dar curtea" a zis Domnul in Apocalipsa (caderea valului cum a zis cineva) "datzi-le-o lor!"... :) sau s-o fi referind la altceva... ???:(:(
Vreau sa va povestesc ceva din Limonariul lui Ioan Moshu,poate l-ati citit.Este vorba des[re un episcop,care era si monah si care a avut relatii intime cu o femeie.A doua zi,trebuia sa fac Sf Liturghie si sa dus la Biserica.Poporul il astepta.A intrat in altar,a pus omoforul pe sfanta masa si s-a adresat poporurului:"Fratii mei,asera am cauzt in pacat,am desfranat cu o femeie!Nu mai pot sa fiu episcopul vostru."Poporul,intr-un glas a zis:"Pacatul tau asupra noastra,tu fa Liturghia!".episcpul a insista:"Dar am pacatuit,nu pot face asta!",Poporul arepetat intr-un glas:"Pacatul tau sa fie asupra noastra,tu fa Liturghie si ne impartaseste pe toti".episcopul mai incercat odata,cu acelasi rezultat.Atunci a zis:"Fratii mei,voi face dupa voia noastra,dar inainte,ma voi culca la intare in Biserica si fiecare dintre voi sa treaca,sa isa si sa intre in Biserica calcand peste mine.Cel care nu va face asa,nu va fii impartasit".S-a last o liniste adanca,si un glas a rasunat"O,episcopule,pentru smerenia ta,ti-am iertat greseala!Mergi de slujeste Liturghia si imparatseste poporul".
Reply With Quote
  #5  
Vechi 25.07.2008, 11:03:27
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Exact asa este cum zice fratele Jan.
Canoanele sunt scoase din contextul istoric.
Mie mi se pare acesta un nou fariseism mult mult mai greu ca primul.
Daca fariseii aveau nu stiu cate invataturi pe care le respectau pe vremea noastra avem mult mult mai multe invataturi - canoanele interpretate in litera legii - adica neintelese in Duh si in Adevar - pe care se zice ca cine le respecta gata s-a mantuit.

Dar daca eu considerc ca respect tot ce scrie in Pidalion dar ii urasc pe oameni , ma consider mai bun ca altii si in consecinta ii dispretuiesc, consider ca Dumnezeu imi este dator ca am respectat acestea oare este aceasta mantuire?

Facem si noi ca tanarul care se duce la Domnul nostru Iisus Hristos si il intreaba "ce sa fac ca sa dobandesc mantuirea"?

De parca mantuirea ar fi nu stiu ce chestie asa de se poate dobandi si nu o persoana cu care intram in comuniune si o cunoastem - adica intrarea in comuniune cu Sfanta Treime in Domnul Iisus Hristos.(ajungand fii ai Tatalui ceresc purtatori ai Duhului infierii si frati cu Domnul Iisus Hristos).
Reply With Quote
  #6  
Vechi 25.07.2008, 12:41:45
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Este o carte foarte frumoasa numita "Mica dogmatica vorbita" de parintele Dumitru Staniloae.

Desi parintele Staniloae a fost casatorit si a trait in lume a fost un om care se putea vedea ca il traieste pe Dumnezeu si ca Sfanta Treime locuieste intr-ansul.

Aceea care o propovaduia parintele Dumitru Staniloae era adevarata ortodoxie in care omul il poate vedea pe Dumnezeu.

Parintele Dumitru Staniloae nu arunca cu anateme in stanga si in dreapta nu numea pe toti eretici.





Reply With Quote
  #7  
Vechi 25.07.2008, 13:13:32
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Se tot pune accent pe anateme.

Stitzi dvs. istoria din Pateric cu crestinul-ortodox care s-a lepadat de Hristos pentru a lua de sotie pe fiica unui slujitor paganesc?
(cand s-a lepadat de Hristos a vazut o turturica alba iesindu-i pe gura).

Parintele sau l-a primit inapoi si l-a sfatuit sa se roage.

Cam in cati ani credeti ca l-a primit Dumnezeu inapoi si s-a intors sa locuiasca in dansul?
In 30 de ani?
Gresit.
In 20 de ani?
Gresit.
L-a primit in 3 saptamani.

Iata aici si istorisirea:
" Un frate s-a luptat de dracul curviei si s-a intamplat sa treaca printr-un sat al Egiptului unde a vazut o femeie frumoasa, care era fata preotului elinilor. Vazand-o, s-a ranit cu dansa. Apoi mergand a zis tatalui ei : da-mi-o de sotie ! Iar el raspunzand, i-a zis : nu pot sa ti-o dau, de nu ma voi instiinta mai intai de la dumnezeul meu. Si mergand catre drac, l-a intrebat zicand : iata un monah i-a venit si o cere pe fiica mea. Oare, sa i-o dau ? Si a raspuns dracul : intreaba-l pe el daca se leapada de Dumnezeul lui, de botez si de cinul calugaresc ! Si intorcandu-se slujitorul pagan catre fratele, i-a zis : te lepezi de Dumnezeul tau, de botez si de cinul calugaresc ? Iar el s-a fagaduit. Si indata a vazut ca i-a iesit din gura un porumbel si a zburat la cer. Deci s-a dus slujitorul la drac si i-a spus : iata, s-a fagaduit. Atunci i-a zis lui dracul : nu-i da fata de sotie, ca Dumnezeul lui nu s-a departat de la dansul, ci inca il ajuta. Reintorcandu-se spurcatul slujitor, i-a zis fratelui : nu pot sa ti-o dau pentru ca Dumnezeul tau cu tine este si inca iti ajuta ! Iar fratele auzind s-a umilit si si-a zis : daca eu, ticalosul, de atatea bunatati invrednicindu-ma de la Dumnezeu numai pentru bunatatea Lui, m-am lepadat de Dansul, de botez si de cinul ralugaresc, iar El inca imi ajuta si nu s-a departat de mine, cum sa nu fiu dator sa alerg la Domnul si sa nadajduiesc in bunatatea Lui cea nemarginita ? Deci, revenind in sine, a iesit in pustie si mergand la un batran, i-a povestit acestuia intamplarea. Si i-a zis batranul : sezi cu mine in pestera aceasta si posteste trei saptamani, adica cate doua zile si a treia zi dezleaga. Si ma voi ruga lui Dumnezeu si eu pentru tine. Si s-a ostenit batranul pentru fratele si L-a rugat pe Dumnezeu, zicand : ma rog, Doamne, daruieste-mi sufletul acesta si primeste pocainta lui. Si l-a ascultat pe el Dumnezeu. Dupa ce s-a implinit o saptamana, a venit batranul la frate si l-a intrebat : vazut-ai ceva ? Iar el a raspuns : da, am vazut porumbelul sus, la inaltimea cerului, in drpeptul capului meu. Si i-a zis batranul : ia aminte de tine si roaga-te lui Dumnezeu cu deadinsul ! Apoi s-a dus. Dupa ce a trecut si a doua saptamana, a mers iarasi batranul la fratele si l-a intrebat zicand : vazut-ai ceva ? Si i-a raspuns : am vazut porumbelul aproape de capul meu. Poruncindu-i iarasi batranul sa fie treaz si sa se roage, s-a dus de la el. Apoi, dupa ce s-a implinit si saptamana a treia, venind la el batranul, i-a zis : nu cumva ai vazut ceva mai mult ? Iar el a raspuns : am vazut porumbelui ca a venit si a statut deasupra capului meu si am intins mana sa-i prind, iar el a intrat in gura mea. Si auzind batranul a multumit lui Dumnezeu, spunand fratelui : iata, Dumnezeu a primit pocainta ta ! De acum ia aminte de tine ! Iar el a zis : de acum voi fi cu tine, parinte si nu ma voi desparti de tine pana la moarte. Si a petrecut dupa aceea fratele cu batranul nedespartiti.
"
Reply With Quote
  #8  
Vechi 25.07.2008, 13:14:56
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Astept comentariile doamnei Anca si ale sorei Ispita (daca nu isi spune numele nu am cum sa i-l stiu ca nu sunt vazator cu duhul :D) la aceasta istorisire din Pateric.
Adica de la Sfintii Parinti.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 26.07.2008, 06:29:38
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de achimovjan
Vreau sa va povestesc ceva din Limonariul lui Ioan Moshu, poate l-ati citit. Este vorba despre un episcop, care era si monah si care a avut relatii intime cu o femeie. A doua zi, trebuia sa faca Sf Liturghie si s-a dus la Biserica. Poporul il astepta. A intrat in altar, a pus omoforul pe sfanta masa si s-a adresat poporului: "Fratii mei, aseara am cazut in pacat, am desfranat cu o femeie! Nu mai pot sa fiu episcopul vostru." Poporul, intr-un glas a zis: "Pacatul tau asupra noastra, tu fa Liturghia!". Episcopul a insistat: "Dar am pacatuit, nu pot face asta!", Poporul a repetat intr-un glas: "Pacatul tau sa fie asupra noastra, tu fa Liturghie si ne impartaseste pe toti". Episcopul a mai incercat o data, cu acelasi rezultat. Atunci a zis: "Fratii mei, voi face dupa voia noastra, dar inainte, ma voi culca la intrare in Biserica si fiecare dintre voi sa treaca, sa iasa si sa intre in Biserica calcand peste mine. Cel care nu va face asa, nu va fi impartasit". S-a last o liniste adanca, si un glas a rasunat: "O, episcopule, pentru smerenia ta, ti-am iertat greseala! Mergi de slujeste Liturghia si impartaseste poporul".
:) Stiam si eu istorioara asta din Limonariu, multumesc ca mi-ai adus aminte de ea. Multa smerenie a avut episcopul, dar si multa dragoste poporul. Cred ca se meritau unul pe altul!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 05.08.2009, 08:30:00
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat din http://www.crestinortodox.ro/1078-canoane:

64. Daca vreun cleric se va afla postind in ziua Duminicii sau Sambata, afara numai de una singura (pe an), sa se cateriseasca; iar de va fi laic, sa se afuriseasca.

http://www.canoaneortodoxe.net/indrum_can.html

ABSTINENȚA. Clericul care se abține de la nuntă, carne și vin, nu pentru înfrânare, ci din scârbă, hulindu-le ca lucruri rele, ori să se îndepărteze, ori să se caterisească și să se lepede de Biserică. Asemenea și mireanul. 51 ap.
- Clericul care în zilele de sărbătoare nu se împărtășește din carne și vin din scârbă, iar nu din înfrânare, să se caterisească. 53 ap.
- Clericul care postește (post sec) Sâmbăta și Duminica să se caterisească; mireanul să se afurisească. 66 ap.

...adica eu voi fi afurisit daca intr-o zi de weekend se va intampla sa mananc numai vegetale? Eu m-am hotarat sa nu mai mananc carne decat rar... In fond, ce inseamna aceasta afurisenie?


85. Sa va fie tuturor, clerici si laici, carti vrednice de cinste si sfinte din
Vechiul Testament acestea: Ale lui Moisi cinci (Facerea, Iesirea, Leviticul, Numerii si a Doua lege), a lui Iisus Navi una, Rut una, ale Imparatilor patru, Paralipomene din artea zilelor doua, Ezdra doua, Ester una, Iudit una, ale Macabeilor trei, a lui Iov una, Psalmii (o suta cincizeci), ale lui Solomon trei (Pildele, Eclesiastul si Cantarea Cantarilor), ale Proorocilor saisprezece. Afara de aceastea vi se aduce aminte sa invatati pe tinerii vostri intelepciunile mult invatatului Sirah. Iar ale noastre, adica ale Noului Testament, sunt: Evangheliile patru (a lui Matei, a lui Marcu, a lui Luca si a lui Ioan), patrusprezece epistole ale lui Pavel, una a lui Iacov, trei ale lui Ioan, una a lui Iuda, doua ale lui Petru, doua ale lui clement si Asezamintele cele prin mine, Clement, dedicate voua, episcopilor, (pe care nu trebuie a le da pe fata catre toti pentru lucrurile tainice din ele) si Faptele noastre, ale apostolilor.XLVIII.

Si eu stiam ca sunt 150 de Psalmi, dar aici vad ca sunt 151. Ce-i cu acest psalm necanonic-apocrif?
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pomana ,instrumentele,SF Canoane Gyulia Generalitati 22 13.09.2010 12:00:26
Canoane pentru impartasanie? sophia Pocainta 20 19.06.2010 15:11:12
Poate exista biserica fara canoane? sophia Despre Biserica Ortodoxa in general 13 20.11.2009 00:31:57
Canoane despre moaste marcos Moaste 1 22.01.2007 16:46:57