Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1001  
Vechi 21.01.2010, 14:15:59
Lorytzuka Lorytzuka is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2010
Mesaje: 5
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Explica-ne cum se impaca Samsara hindusa cu Raiul si Iadul. Sau starea de nirvana din budism cu mantuirea crestina. Eu zic ca sunt aberatii sincretiste, te rog sa ne demonstrezi ca nu e asa.

ca sa itzi demonstrez ar trebui sa ma pun fatza in fatza cu tine ori nu cred ca am cum.cauta-tzi un maestru Reiki ,racordeaza-te la Lumina, studiaza , ajungi maestru macar pe un sistem shi vei vedea cu ochii tai cum se imbina toate.shi atunci fiecare va vorbi din experientza nu din cartzi succes

Last edited by Lorytzuka; 21.01.2010 at 14:18:09.
  #1002  
Vechi 21.01.2010, 14:20:15
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lorytzuka Vezi mesajul
ca sa itzi demonstrez ar trebui sa ma pun fatza in fatza cu tine ori nu cred ca am cum.cauta-tzi un maestru Reiki ,racordeaza-te la Lumina, studiaza , ajungi maestru macar pe un sistem shi vei vedea cu ochii tai cum se imbina toate.shi atunci fiecare va vorbi din experientza nu din cartzi succes
:) imi pare bine sa te cunosc!
  #1003  
Vechi 21.01.2010, 15:20:01
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria-luisa Vezi mesajul
am respect pentru ratiune si stiinta, care ne-a creat confortul ce nu era acum mii de ani, dar nu le separ de Dumnezeu. Nu sunt de acord cu razboaie si ura, pentru ca sunt impotriva lui Dumnezeu si impotriva credintei mele, dar eu cred ca fiind in Dumnezeu, suntem mai mult. E credinta mea si ti-am mai spus ce cred. Omul fara nicio credinta, e o leguma. Credinta in Dumnezeu, asa cum stii ca o am, ma face libera.
Nu sunt de acord cu stiinta care confectioneaza bombe atomice si arme, dar o repect pe cea care ii da omului posibilitatea de a trai mai bine.
sunt sigura ca intelegi ceea ce vreau sa-ti spun acum.
Ce intelegi prin "leguma"?
Stiinta, prin tehnologie, e singura care ne poate elibera de gindurile meschine ale supravietuirii. Gindeste-te numai la o lume unde energia e pe gratis, unde toata lumea are ce minca intr-un mod decent. Nu crezi ca aceasta lume ar fi automat una mai buna, unde oamenii se vor iubi mai mult?
De acord ca stiinta mai produce si chestii care pot fi folosite pentru a distruge. Stii foarte bine ca oameni necrestini sau atei au acces la aceste arme si nimeni nu isi doreste sa distruga lumea, desi acest lucru e extrem de facil. Violenta scade an de an si asta nu datorita religiei.
Omenirea trebuie sa riste si sa dezvolte tehnologii care sa ne permita sa ne eliberam de multe, incusiv de planeta care ne-a nascut, daca nu vrem sa murim odata cu ea.
  #1004  
Vechi 21.01.2010, 15:26:47
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anaana71 Vezi mesajul
pe site-ul la care ai facut referire este vb de ratiune cu R, chiar de stapanul Ratiune. te si sperii.
Te inseli, te sperie numai necunoasterea.
Citat:
În prealabil postat de anaana71 Vezi mesajul
iti dai seama ce fada si seaca e iubirea la atei? parca ar fi genul: umonoida la orizont.... modificare comportament, reactie chimica pregatita.... engage! reactie chimica confirmata! target: unirea reactiilor chimice si crearea rationala a unui copil. end of transmition.
Pai cam asta face si creierul tau :)
Citat:
În prealabil postat de anaana71 Vezi mesajul
reactii chimice, dovezi experimentale, analiza, Ratiune, Eu, etc .... RO-BO-TI-ZA-RE, GLO-BA-LI-ZA-RE.
Daca crezi ca te ajuta sa te ingrozesti mai tare, si vrei asta, pot sa scriu si niste formule matematice sau fizice :)
  #1005  
Vechi 21.01.2010, 15:34:27
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Te inseli, te sperie numai necunoasterea.


Pai cam asta face si creierul tau :)

Daca crezi ca te ajuta sa te ingrozesti mai tare, si vrei asta, pot sa scriu si niste formule matematice sau fizice :)
hahahahaha...ai vrea tu sa ma sperie necunoasterea, daca era asa, nu mai ma speriam, ca doar nu stiam ce e.
neeee.... n-am eu asa creier ateu, ca sa faca asa...
nu ma ajuta la nimic formulele....decat sa casc dar stau bine cu somnul...deci nu ma ajuta la nimic. dar uite si eu ca o fata buna ce sunt iti pot spune niste pilde din Sfanta Scriptura. vreieeee?
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
  #1006  
Vechi 21.01.2010, 15:46:01
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Ce intelegi prin "leguma"?
Stiinta, prin tehnologie, e singura care ne poate elibera de gindurile meschine ale supravietuirii. Gindeste-te numai la o lume unde energia e pe gratis, unde toata lumea are ce minca intr-un mod decent. Nu crezi ca aceasta lume ar fi automat una mai buna, unde oamenii se vor iubi mai mult?
De acord ca stiinta mai produce si chestii care pot fi folosite pentru a distruge. Stii foarte bine ca oameni necrestini sau atei au acces la aceste arme si nimeni nu isi doreste sa distruga lumea, desi acest lucru e extrem de facil. Violenta scade an de an si asta nu datorita religiei.
Omenirea trebuie sa riste si sa dezvolte tehnologii care sa ne permita sa ne eliberam de multe, incusiv de planeta care ne-a nascut, daca nu vrem sa murim odata cu ea.
Intr-un anume fel, energia chiar este gratis, este de la Dumnezeu, pentru toate fiintele vii, dar mai conteaza si incotro e directionata. :)
Bineinteles, ti-am mai spus, stiinta este foarte buna, cat timp serveste binelui intregii lumi.
Nu vad de ce ar fi un conflict intre stiinta si Dumnezeu. Tot ce este bine si face bine este de la Dumnezeu sau asa cum spunea Mantuitorul, pomul bun face roade bune.
Apropo, cat mai este pana cand va fi o lume unde energia e pe gratis, unde toata lumea are ce minca intr-un mod decent?
Intrebarea e, de ce consuma stiinta atata efort pentru a crea si lucruri care pot fi folosite pentru a distruge?
Prin " leguma" inteleg fiinta fara niciun fel de motivatie.
Aceasta planeta nu poate fi salvata prin maltratari ale naturii cu scopul de a construi "afaceri profitabile", am dreptate?
Predictiile tale in privinta pamantului ar putea fi si ma sumbre daca continuam sa distrugem natura.

Last edited by maria-luisa; 21.01.2010 at 16:21:19.
  #1007  
Vechi 21.01.2010, 16:13:40
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anaana71 Vezi mesajul
hahahahaha...ai vrea tu sa ma sperie necunoasterea, daca era asa, nu mai ma speriam, ca doar nu stiam ce e.
neeee.... n-am eu asa creier ateu, ca sa faca asa...
nu ma ajuta la nimic formulele....decat sa casc dar stau bine cu somnul...deci nu ma ajuta la nimic. dar uite si eu ca o fata buna ce sunt iti pot spune niste pilde din Sfanta Scriptura. vreieeee?
mersi, mersi :) ma intereseaza in momentul asta pildele ca pe tine formulele :)
  #1008  
Vechi 21.01.2010, 16:23:57
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria-luisa Vezi mesajul
Intr-un anume fel, energia chiar este gratis, este de la Dumnezeu, pentru toate fiintele vii, dar mai conteaza si incotro e directionata. :)
Bineinteles, ti-am mai spus, stiinta este foarte buna, cat timp serveste binelui intregii lumi.
Nu vad de ce ar fi un conflict intre stiinta si Dumnezeu. Tot ce este bine si face bine este de la Dumnezeu sau asa cum spunea Mantuitorul, pomul bun face roade bune.
Stiinta se bazeaza pe materialism. Din pacate Dzeu nu, de aici conflictul.
E adevarat, sint destui savanti care sint credinciosi, dar vei vedea ca fiecare e materialist in domeniul sau.
Citat:
În prealabil postat de maria-luisa Vezi mesajul
Apropo, cat mai este pana cand va fi o lume unde energia e pe gratis, unde toata lumea are ce minca intr-un mod decent?
Nu mai e asa de mult, si daca ar fi fost lasata problema era demult rezolvata.
Citat:
În prealabil postat de maria-luisa Vezi mesajul
Intrebarea e, de ce consuma stiinta atata efort pentru a crea si lucruri care pot fi folosite pentru a distruge?
Pentru ca orice lucru nu e intrinsec bun sau rau. O racheta e rea pentru ca poate distruge oameni dar o racheta poate fi buna pentru ca ne poate duce pe o alta planeta. O bomba poate fi rea pentru ca poate distruge oameni dar e buna pentru ca poate distruge si un meteorit ce ameninta Pamintul.
Citat:
În prealabil postat de maria-luisa Vezi mesajul
Prin " leguma" inteleg fiinta fara niciun fel de motivatie.
Te rog sa imi spui, daca ai ajunge la binele suprem si absolut te-ar mai incerca vreo motivatie?
Citat:
În prealabil postat de maria-luisa Vezi mesajul
Aceasta planeta nu poate fi salvata prin maltratari ale naturii cu scopul de a construi "afaceri profitabile", am dreptate?
Ai dreptate
  #1009  
Vechi 21.01.2010, 16:28:27
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

"Te rog sa imi spui, daca ai ajunge la binele suprem si absolut te-ar mai incerca vreo motivatie?" poate doar una: sa nu se mai sfarseasca niciodata :)
  #1010  
Vechi 21.01.2010, 16:45:30
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

"Stiinta se bazeaza pe materialism. Din pacate Dzeu nu, de aici conflictul. E adevarat, sint destui savanti care sint credinciosi, dar vei vedea ca fiecare e materialist in domeniul sau.""

fiind Creatorul si al materiei ( care este tot o forma de energie, dar mai condensata), nu doar al sufletului si spiritului, cred ca cele trei pot fi luate fara probleme impreuna, fara sa fie impotriva lui Dumnezeu. :)

materialismul egoist, da, nu e bun, ca orice lucru egoist, de altfel.

Si de ce pe acei savanti credinciosi, nu-i incomodeaza credinta, in munca lor, ba chiar isi fac treaba foarte bine?
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Partener ateu onyx235 Nunta 87 26.03.2011 21:52:20
Suntem crestini, intrebati-ne orice andreicozia Generalitati 133 16.08.2010 23:01:34
Eminescu ateu? pisi Generalitati 39 18.01.2010 16:49:03
De ce sunt ateu agnostic hmiron Teologie si Stiinta 43 30.12.2009 22:51:32
ateu sau crestin? Dan-Virgil Generalitati 33 12.07.2008 21:21:58