Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #481  
Vechi 08.01.2010, 03:59:42
razvan4 razvan4 is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.07.2009
Mesaje: 56
Implicit

Nu stii nimic despre fizica cuantica si cosmologie si ai inteles gresit si entropia si implicatiile ei. Ca si legea conservarii energiei. Presupun ca nu esti la curent cu faptul ca energia totala a Universului este 0.
Iti recomand o conferinta a profesorului Lawrence Krauss despre Univers: http://www.youtube.com/watch?v=7ImvlS8PLIo
Dureaza cam o ora, dar merita. Este o prezentare pentru profani, fara matematici complicate.
  #482  
Vechi 08.01.2010, 15:39:35
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit O pilda citita recent - Potrivita topicului

Un oarecare om de stiinta, dupa destula argumentatie in a arata ca nu exista Dumnezeu, a spus:
- Daca exista Dumnezeu, sa ma omoare in clipa asta !
Si deoarece nu s-a intamplat nimic, a continuat:
- Vedeti ? Daca ar fi existat, m-ar fi omorat.

Atunci, o batrana il intreba:
- Aveti copii ?
- Da, raspunde el.
- Cati ?
- Trei.
- Sunt cuminti ?
- Eee, nu toti... doi ma asculta, al treilea...
- Adica ? intreba batrana.
- Iata, imi vorbeste impotriva, nu asculta de cele ce ii spun, e capricios...

- Atunci trebuie sa-l omorati ! ii spune batrana.
- Pe fiul meu ? a spus uimit savantul.
- Atunci, cum stau lucrurile ? Daca dumneavoastra nu vreti sa va omorati copilul, cum va puteti inchipui ca va va omora Dumnezeu pe dumneavoastra, care va iubeste nemasurat mai mult decat va iubiti dumneavoastra copilul ?
.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

  #483  
Vechi 08.01.2010, 16:50:46
AteulCelRau
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Un oarecare om de stiinta, dupa destula argumentatie in a arata ca nu exista Dumnezeu, a spus:
- Daca exista Dumnezeu, sa ma omoare in clipa asta !
Si deoarece nu s-a intamplat nimic, a continuat:
- Vedeti ? Daca ar fi existat, m-ar fi omorat.

Atunci, o batrana il intreba:
- Aveti copii ?
- Da, raspunde el.
- Cati ?
- Trei.
- Sunt cuminti ?
- Eee, nu toti... doi ma asculta, al treilea...
- Adica ? intreba batrana.
- Iata, imi vorbeste impotriva, nu asculta de cele ce ii spun, e capricios...

- Atunci trebuie sa-l omorati ! ii spune batrana.
- Pe fiul meu ? a spus uimit savantul.
- Atunci, cum stau lucrurile ? Daca dumneavoastra nu vreti sa va omorati copilul, cum va puteti inchipui ca va va omora Dumnezeu pe dumneavoastra, care va iubeste nemasurat mai mult decat va iubiti dumneavoastra copilul ?
.
Draguta poveste, de n-ar fi pentru faptul ca in biblie dumenzeu omoara oamenii si da ordin sa fie macelarite civilizatii intregi pentru cele mai ridicole motive. Nu mai confundati dumnezeul biblic, cu cel nascocit de voi ca o personificare a tot ce-i bun in lume.
  #484  
Vechi 08.01.2010, 16:54:56
arifa arifa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.06.2006
Mesaje: 14
Implicit

daca nu exista Dumnezeu imi explici si mie de ce mor oamenii, cum se formeaza un copil in burtica mamei lui...eu sunt o persoana obisnuita, dar cu tot savantismul nimeni nu poate explica anumite lucruri....
  #485  
Vechi 08.01.2010, 22:35:17
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stereox Vezi mesajul
Nu intelegi nimic din ceea ce inseamna stiinta. Am vorbit destul de mult despre cunoasterea rationala, daca ai timp ai putea sa recitesti.
Aceeasi replica ti-o dau si eu. Faptul ca jonglezi cu un set de notiuni nu inseamna ca ai habar la ce se refera de fapt.

Indica acele postari (nici nu ai multe) unde crezi ca ti-ai argumentat pozitia.
Personal n-am gasit nimic consistent.

Citat:
In schimb, mi se pare ironic faptul ca ce descrii tu de fapt este chiar cunoasterea religioasa: "asa zisa religie, in care cei ca tine cred orbeste indiferent cate aberatii le-ar spune, atat timp cat vin din partea unor oameni care se pretind mesagerii lui Dumnezeu (preoti, sfinti, profeti), nu are la ora actuala mai nimic decat un set de afirmatii vagi si incoerente despre acel Dumnezeu + o multime de ipoteze in care cei ca tine cred orbeste pentru ca sunt teologice, chit ca n-au fost niciodata (si nu vor putea fi) demonstrate".
Un psiholog ar folosi termenul de "proiectie" pentru fraza ta.
Replica ta este jalnica, ca s precedeta de altfel, aveam senzatia ca ai putea fi mai inteligent dar vad ca totusi nu poti sa dai un raspuns de bun simt la obiectiile care le-am ridicat la afirmatiile tale.

Ceva care sa demonstreze ca procesul cunoasterii tale bazat pe "stiinta" este mai mul decat un act de credinta si inca una destul de gratuita.

Si ca sa-ti raspund totusi la ultima "afirmatie", repet:

orice fenomen al cunoasterii (inclusiv stiinta) presupune o doza de anticipare pozitiva, echivalenta practic cu un act de credinta.

Pe masura ce cunoasterea inainteaza, credinta se transforma in cunoastere.

Experimentul este trairea actului religios, in urma caruia cunoasterea individului in acest domeniu se largeste.

Ori, in cazul tau cunoasterea in acest domeniu nu are cum sa avanseze deoarece crezul tau este deja format din prejudecati iar experienta NULA.
  #486  
Vechi 08.01.2010, 22:39:37
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de razvan4 Vezi mesajul
Nu stii nimic despre fizica cuantica si cosmologie si ai inteles gresit si entropia si implicatiile ei. Ca si legea conservarii energiei. Presupun ca nu esti la curent cu faptul ca energia totala a Universului este 0.
Iti recomand o conferinta a profesorului Lawrence Krauss despre Univers: http://www.youtube.com/watch?v=7ImvlS8PLIo
Dureaza cam o ora, dar merita. Este o prezentare pentru profani, fara matematici complicate.
A fost masurata sau este o ipoteza stiintifica? (faptul ca este "stiintifica" are zero relavanta asupra gradului de adevar pe care il exprima desi naivii ar putea crede mai degraba contrariul).
  #487  
Vechi 08.01.2010, 22:44:57
amatyyy amatyyy is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2009
Locație: Chisinau
Religia: Ortodox
Mesaje: 131
Implicit Sunt ateu, intrebati-ma orice!

Citat:
În prealabil postat de AteulCelRau Vezi mesajul
Am venit aici pe forum sa lamuresc orice intrebari ati avea in privinta ateilor, nu cred ca am sa ma cert cu voi ca eu nu am nimic de castigat si voi aveti posibil ceva de pierdut, dar daca vreti dezbatere facem si asta. Intrebati orice.

Cateva lucruri care sa va supere dar daca vreti va explic de ce am opinia care o am. Sunt Pro avort, pro legalizarea prostitutiei si drogurilor usoare. Deasemenea am sa spun ceva care probabil va va tulbura pe multi, din punctul meu de vedere Credinta, Patriotismul si Religia sunt niste aberatii care ar trebui sa dispara de pe fata pamantului pentru ca noi toti sa traim intr-o lume mai buna si sa fim mai fericiti si uniti cu totii.
Am citi cu ceva timp in urma, cu Voia Domnului, "Cu no este Dumnezeu", de S. Lavrov.
In carte are loc o discutie dintre un crestin ortodox si un om de stiinta.
Te-as ruga ,macar din curiozitate sa o citesti si tu, si poate te vei mai lamuri...
Doamne ajuta!
__________________
"Credința face totul posibil, dragostea face totul ușor."

"Dumnezeu fiind iubire, revarsă peste toți dragostea Sa."
  #488  
Vechi 08.01.2010, 23:45:03
bmadalin bmadalin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.07.2009
Locație: Ilfov
Religia: Ortodox
Mesaje: 126
Implicit

discutiile astea, de la un anumit nivel încolo sunt absolut nefolositoare.
O puteti tine asa pana la einspe mii de pagini.

Inteleptii cedeaza primii.
Ateul a castigat !!!

Sa se duca sa faca sa-si avorteze prostituata, usor drogat pentru o lume mai buna, fericita si unita.

Last edited by bmadalin; 08.01.2010 at 23:51:00.
  #489  
Vechi 09.01.2010, 01:31:34
AteulCelRau
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmadalin Vezi mesajul
discutiile astea, de la un anumit nivel încolo sunt absolut nefolositoare.
O puteti tine asa pana la einspe mii de pagini.

Inteleptii cedeaza primii.
Ateul a castigat !!!

Sa se duca sa faca sa-si avorteze prostituata, usor drogat pentru o lume mai buna, fericita si unita.
Wow intradevar ai demonstrat ce intelept esti, bravo, meriti o medalie pentru cel mai insultator post de pe forum, si ignorant pe deasupra, felicitari. Sper sa gasesti si tu o tarisoara gen Iran, acolo avortul e crima si condamnare la moarte, orice drog inseamna condamnare la moarte(inclusiv alcool), iar prostitutia e condamnare la moarte(dar numai pentru femei), nici nu mai vorbim de gay, acelasi tratament. Si desigur astea sunt executii publice in piata cu spectatori, iar cateodata mai lasa cadavrul cateva zile ca sa vada mortul si cei care au pierdut spectacolul executiei. Sunt sigur ca acolo vei fi foarte fericit, a stai ca acolo linseaza si crestini, ciudat pareti sa ganditi la fel.

Multumesc Brielle ca ai raspuns oleac la chestionar, as aprecia foarte mult daca Danut7, AlinB si Ioan-Victor ar raspunde la chestionar, promit ca nu insult sub nici o forma raspunsurile. Iar daca raspundeti va voi dezvalui intentia intrebarilor din punct de vedere psihologic si ce spune despre voi.
Apropo brielle, Mussolini era un ingeras in comparatie cu Hitler si Stalin, fata de stalin care a distrus sistematic majorittea bisericilor ortodoxe si a executat mai tot clerul, Mussolini nu numai ca n-a atins biserica, dar chiar a inffintat vaticanul ca tara separata care o stim azi, si mai toti italinei ill tin minte pe mussolini cam cum il tinem noi minte pe Antonescu,pe atuncea era mai bine si mai toti batranii il respecta. Iar desi a comis si el crime impotriva umanitati, paleste in comparatie cu marii tirani ai umanitatii. Dca spuneai si tu Mao sau Polpot aveai ceva.

1. Care credeti ca e mai rau Hitler sau Stalin?
2. Ce parere aveti despre strategia de control a populatiei prin "circ si paine"?
3. Ce parere aveti despre zodiac, dar cel chinezesc?
4. Ce parere aveti despre icoanele care plang si in general locurile cu desemnate ca sfinte si tamaduitoare in religia crestin ortodoxa.
5. Ce credeti, comunismul e o ideologie atee sau o religie?
6. Voi sunteti credinciosi de tipul, credinta ma ajuta in viata reala si de asta traiesc mai bine daca sunt credincios sau sunteti de genul, in viata asta nu ma ajuta cu nimic credinta dar dupa ma duc sigur in rai?
7. Dumnezeu aude mai bine rugaciunile copiilor, fiind nepacatosi si fara ispite?
8. Ce procent din populatie estimati ca se duce in iad? face-ti o cuantificare daca e posibil.
9. Daca Dumnezeu azi ar fi exact ca cel din vechiul testament l-ati mai iubi?
10. Credeti ca tarile crestine au avantaj fata de cele necrestine?
11. Ce parere aveti despre genocid?
12. Daca azi Mitropolitul tarii ar cere uciderea a toti tiganii pentru ca asa ia ordonat dumnezu, ati fi deacord?
13. Ce-i care nu stiu de crestinism, si n-au cum se afle se duc si ei in rai? Daca da atunci un crestin mai pacatos se duce in iad?
14. Daca un copil moare fara a fi botezat, merita sa se duca in iad?
15. Voi cati bani dati pe luna la biserica?
16. Ati fi deacord cu interzicerea homosexualitatii prin lege?
17. Dar a tigarilor si alcoolului?
18. Daca biserica ar forma un partid care sa o reprezinte, ati vota pentru acest partid?
19. Ce parere aveti despre media de orice fel, carti, filme, jocuri video care prezinta o lume fictiva cu alti zei si filosofii decat cea crestina?
20. Ati fi deacord cu instaurarea unei legi anti-blasfemie, adica unde sa nu poti critica o religie in nici un fel, cum e acuma in Irlanda?
21. O Intrebare in plus. Daca cineva(ipotetic vorbind) v-ar oferi dovezi indubitabile ca toate religiile din lume sunt false si ca nu exista zei, ati deveni atei?

PS multumesc Stereox ca m-ai scutit de raspuns la argumentele jalnice ale lui strajeru, genul acela de argumente sunt gresite din principiu, nici nu trebuie combatute individual, intreaga categorie e eronata.

1. Vorbeste iarasi de acel dumenzeu teoretic, filozofic etc. Chair daca argumentul e adevarat, ce treaba are acest zeu metafizic cu vreo religie si regulele si miturile ei?
2. Deobicei aceste argumente incep cu definirea eronata a vreunui principiu fizic, chimic, biologic etc unde neaparat acele principii merg numai cu ajutorul unei entitati aka God. Iar aici intervin tot felul de erori de logica gen, codul genetic e un "cod", deci sigur a fost scris de cineva, sau ca universul e ordonat, sigur l-a ordonat cineva etc. Si daca ii arati ca se poate demonstrar stiintific tot ce atribuie el unui zeu, pur si simplu se retrage intr-o necunoscuta a stiintei si striga ca acolo e Dumnezeu, in puntcul unde e inca intuneric pentru stiinta, si daca evntual se lumineaza si nu-i nici un zeu, argumentatorul zice, nu nu defapt e acolo, si arata spre alt punct de intuneric, si tot asa la nesfarsit.
3. Daca stiinta ar merge pe principiul deismului paote nu ar fi asa rau la inceput, pur si simpl studiaza ca si inainte numai ca se presupune ca toate astae au fost create, problema apare cand acelui zeu ii este atriubuita si o religie, si cand acea religie e gen islam sau crestinism si intra in conflcit cu stiinte gen evolutionism sau geologie, atunci acele ramuri paralizeaza, pentru ca ori sunt religioase si evolutia na-re cum sa existe pentru ca in biblie scrie ca totul sa creat rapid, ori merge pe dovada si nu concluzii fara argumente si atunci exclud religia cu totul. Deci oricum ai lua acele argumente nu folosesc la nimic.
4. Si ca de obicei, jumatati de adevar, folosesc latura stiintei care prin destula sucire le confirma punctul de vedere, ignorand complet alte ramuri care demostreza exact opusul deci sunt ignorate.
5. Acele argumente oricum fac parte din curentul de compromis religios, in care toate povestile detaliate si asadar complet absurde gen potopul sunt ignorate, pe cand lucruri mai vagi si metafizice sunt puse in fata. Gen "lumea pluteste pe nimic", dovada clara ca dumnezu se referea la spatiu! Dar ignora pasajul unde scrie ca sta pe stalpi si are 4 colturi. Sau contradictii absurde gen, ca animale au urcat in arca in perechi, iar intrun alt pasaj zice ca au urcat cate 7.

Last edited by AteulCelRau; 09.01.2010 at 02:07:53.
  #490  
Vechi 09.01.2010, 02:25:53
AteulCelRau
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de amatyyy Vezi mesajul
Am citi cu ceva timp in urma, cu Voia Domnului, "Cu no este Dumnezeu", de S. Lavrov.
In carte are loc o discutie dintre un crestin ortodox si un om de stiinta.
Te-as ruga ,macar din curiozitate sa o citesti si tu, si poate te vei mai lamuri...
Doamne ajuta!
Daca intr-o carte 2 personaje fictive au o discutie, concluziile care vrea autorul sa le tragem vor fi cele dictate de autor, daca e e crestin vor sprjini cretinismu, ateu, ateismul etc IN alte cuvinte acest gen de carti sunt irelevante. Personajul negativ va folosi cele mai proaste argumente si va da cele mai proaste raspunsuri, iar cel pozitiv viceversa, desi autorul te va face sa crezi ca discutia e egala si ca personajul negativ chiar are o sansa. Castigatorul e oricum decis din start iar evident autorul va duce dicutia unde vrea el, nu neaparat unde logic sau unde ar trebui.

Last edited by AteulCelRau; 09.01.2010 at 03:00:02.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Partener ateu onyx235 Nunta 87 26.03.2011 21:52:20
Suntem crestini, intrebati-ne orice andreicozia Generalitati 133 16.08.2010 23:01:34
Eminescu ateu? pisi Generalitati 39 18.01.2010 16:49:03
De ce sunt ateu agnostic hmiron Teologie si Stiinta 43 30.12.2009 22:51:32
ateu sau crestin? Dan-Virgil Generalitati 33 12.07.2008 21:21:58