Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #491  
Vechi 09.01.2010, 10:44:58
bmadalin bmadalin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.07.2009
Locație: Ilfov
Religia: Ortodox
Mesaje: 126
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AteulCelRau Vezi mesajul
Wow intradevar ai demonstrat ce intelept esti, bravo, meriti o medalie pentru cel mai insultator post de pe forum, si ignorant pe deasupra, felicitari.
Draga, eu doar iti urez succes sa infaptuiesti lucrurile pentru care esti pro: avorturi, prostitutie, si droguri.

Sau esti pro decat pentru altii, da' pt tine sunt insulte? Pai asta inseamna ca recunosti ca sustii niste prostii, niste insulte pentru care de fapt nu esti pro. Sau esti, sau cum esti ca m-ai pierdut?

Eu sunt pro casatorie si copii multi si contra la ce susti tu acolo, sa-mi ajute Dumnezeu sa am parte de casatorie si copii multi.

Last edited by bmadalin; 09.01.2010 at 10:52:09.
  #492  
Vechi 09.01.2010, 10:51:06
Ioan-Victor
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AteulCelRau Vezi mesajul

1. Care credeti ca e mai rau Hitler sau Stalin?
2. Ce parere aveti despre strategia de control a populatiei prin "circ si paine"?
3. Ce parere aveti despre zodiac, dar cel chinezesc?
4. Ce parere aveti despre icoanele care plang si in general locurile cu desemnate ca sfinte si tamaduitoare in religia crestin ortodoxa.
5. Ce credeti, comunismul e o ideologie atee sau o religie?
6. Voi sunteti credinciosi de tipul, credinta ma ajuta in viata reala si de asta traiesc mai bine daca sunt credincios sau sunteti de genul, in viata asta nu ma ajuta cu nimic credinta dar dupa ma duc sigur in rai?
7. Dumnezeu aude mai bine rugaciunile copiilor, fiind nepacatosi si fara ispite?
8. Ce procent din populatie estimati ca se duce in iad? face-ti o cuantificare daca e posibil.
9. Daca Dumnezeu azi ar fi exact ca cel din vechiul testament l-ati mai iubi?
10. Credeti ca tarile crestine au avantaj fata de cele necrestine?
11. Ce parere aveti despre genocid?
12. Daca azi Mitropolitul tarii ar cere uciderea a toti tiganii pentru ca asa ia ordonat dumnezu, ati fi deacord?
13. Ce-i care nu stiu de crestinism, si n-au cum se afle se duc si ei in rai? Daca da atunci un crestin mai pacatos se duce in iad?
14. Daca un copil moare fara a fi botezat, merita sa se duca in iad?
15. Voi cati bani dati pe luna la biserica?
16. Ati fi deacord cu interzicerea homosexualitatii prin lege?
17. Dar a tigarilor si alcoolului?
18. Daca biserica ar forma un partid care sa o reprezinte, ati vota pentru acest partid?
19. Ce parere aveti despre media de orice fel, carti, filme, jocuri video care prezinta o lume fictiva cu alti zei si filosofii decat cea crestina?
20. Ati fi deacord cu instaurarea unei legi anti-blasfemie, adica unde sa nu poti critica o religie in nici un fel, cum e acuma in Irlanda?
21. O Intrebare in plus. Daca cineva(ipotetic vorbind) v-ar oferi dovezi indubitabile ca toate religiile din lume sunt false si ca nu exista zei, ati deveni atei?
Oricum am raspunde cred ca ar iesi in evidenta ca Dumnezeu se aseamana cu un tiran care impune un comunism dus la extrem si ca noi suntem sustinatorii acestui sistem...E un joc meschin...
  #493  
Vechi 09.01.2010, 11:16:04
bmadalin bmadalin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.07.2009
Locație: Ilfov
Religia: Ortodox
Mesaje: 126
Implicit

1. Care credeti ca e mai rau Hitler sau Stalin?
Unul mai rau ca altul

2. Ce parere aveti despre strategia de control a populatiei prin "circ si paine"?
Ca va fi in floare atunci cand se va intampla ceea ce-ti doresti tu, adica cand Credinta, Patriotismul si Religia vor dispare de pe fata pamantului.

Iata dar ce zice poetu.:
Rămâneți în umbră sfântă, Basarabi și voi Mușatini,
Descălecători de țară, dătători de legi și datini,
Ce cu plugul și cu spada ați întins moșia voastră
De la munte pân' la mare și la Dunărea albastră.

Nu prea era circ pe vremea partiotilor, ci datini si randuiala.
Sau nici asta nu e bun, e bun Buldogu' cu lady gaga?

3. Ce parere aveti despre zodiac, dar cel chinezesc?
Ca e o emisiune la televizor la care nu ma uit
……
14. Daca un copil moare fara a fi botezat, merita sa se duca in iad?
Conform cu dogmele ortodoxe, nu se va duce in iad.

Acum zi-mi printule, ca sa-ti ridic mingia la fileu, ce zic intrebarile psihologice despre mine?
Zi-mi decat de intrebarile astea 4, ca atata avu baba...
  #494  
Vechi 09.01.2010, 11:16:05
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit Cu tot dragul

Citat:
În prealabil postat de AteulCelRau Vezi mesajul
Am venit aici pe forum sa lamuresc orice intrebari ati avea in privinta ateilor, nu cred ca am sa ma cert cu voi ca eu nu am nimic de castigat si voi aveti posibil ceva de pierdut, dar daca vreti dezbatere facem si asta. Intrebati orice.

Cateva lucruri care sa va supere dar daca vreti va explic de ce am opinia care o am. Sunt Pro avort, pro legalizarea prostitutiei si drogurilor usoare. Deasemenea am sa spun ceva care probabil va va tulbura pe multi, din punctul meu de vedere Credinta, Patriotismul si Religia sunt niste aberatii care ar trebui sa dispara de pe fata pamantului pentru ca noi toti sa traim intr-o lume mai buna si sa fim mai fericiti si uniti cu totii.
Doamne-ajuta!

Dumnezeu sa te fereasca sa ajungi in postura de participant la cele ce afirmi ca esti pro. In viata este bine sa fi ceva mai modest si sa lasi loc unui adevar ca strabate viata oricarui om: in fiecare zi sunt ceea ce cunosc. Nu te indarji sa combati ceea ce sute de milioane de oameni au sustinut ca este si sa susti ceea ce o fragila minoritate promoveaza, mai ales in vremurile recente. Gandeste-te ca poate maine, si tu ca atatia altii inaintea ta, vei ajunge in situatia sa constati cu uimire ca te-ai inselat. Poate ca asa nu vei mai ajunge in situatia de a te certa si apostrofa cu fratii de pe forum si am ramane cu totii in perimetrul unor controvese decente. Sa nu uitam masura.

Retine ca, de pe aceeasi pozitie minoritara, si comunistii au incercat sa-si impuna ideile si au produs cel mai mare genocid din istorie. Tot asa de indarjiti erau si ei atunci si ii considerau pe ceilalti niste elemente care trebuie infierate.

Citeste despre ce s-a intamplat la Kigali, la final de secol XX, ca sa vezi unde duce in contemporaneitate negarea lui Dumnezeu. Azi, oameni care cred in Dumnezeu nu ar ajunge in situatia de a incuraja asemenea crime.

Dumnezeu sa te binecuvanteze in toate cele ce bine gandesti si faci si sa te fereasca de tot ce este rau si urat!

Doamne-ajuta!
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."
  #495  
Vechi 09.01.2010, 11:22:44
vlad90's Avatar
vlad90 vlad90 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.05.2009
Locație: Rivulus Dominarum
Religia: Ortodox
Mesaje: 144
Implicit

Cred ca ii dati prea multa importanta acestui personaj.
__________________
† "Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluiește-mă pe mine, păcătosul". †
  #496  
Vechi 09.01.2010, 11:27:22
bmadalin bmadalin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.07.2009
Locație: Ilfov
Religia: Ortodox
Mesaje: 126
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vlad90 Vezi mesajul
Cred ca ii dati prea multa importanta acestui personaj.
Probabil ca a intrat doar sa se distreze cu noi:
<<si cum ziceai mah ca e cu avorturile alea? da' care e mai tare, stalin hitler sau robocap?>>

Da' acum nu putem sa-l lasam sa incheie theadul chiar asa...
Ca o mai intra si vreun crestin mai slab de inger, mai in dubiu care o sa zica: ma le zise la practicantii astia de-i aduse la tacere.
  #497  
Vechi 09.01.2010, 12:45:39
AteulCelRau
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan-Victor Vezi mesajul
Oricum am raspunde cred ca ar iesi in evidenta ca Dumnezeu se aseamana cu un tiran care impune un comunism dus la extrem si ca noi suntem sustinatorii acestui sistem...E un joc meschin...
Chiar deloc, nu voi face asta, si nu voi analiza direct raspunsurile tale sau ale altuia, ci daca binevoiti sa raspundeti voi descifra scopul intrebarilor si trageti singuri concluziile. Dar intradevar cam asta e parerea mea despre dumnezeul biblic, si mahomed, dar in cazul vostru, de credinciosi BOR, nu e atat ca sustineti sistemul, ci ca glorificati personajul, cum chinezii inca il adora pe Mao desi a dus la moarte a zeci de miliaone si comunismul sub el a fost dezastruos, cu experimente gen "Marele Salt Inainte" si "Revolutia Culturala" care au distrus tara. Dar comunismul chinez de acum nui nimic ca cel monstruos al lui Mao, dar iata ca lumea il priveste cu nostalgie pe acel monstru, desi in mintea lor nimeni nu ar vrea sa se intoarca sa traiasca pe vremea lui.
  #498  
Vechi 09.01.2010, 12:47:08
AteulCelRau
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmadalin Vezi mesajul
1. Care credeti ca e mai rau Hitler sau Stalin?
Unul mai rau ca altul

2. Ce parere aveti despre strategia de control a populatiei prin "circ si paine"?
Ca va fi in floare atunci cand se va intampla ceea ce-ti doresti tu, adica cand Credinta, Patriotismul si Religia vor dispare de pe fata pamantului.

Iata dar ce zice poetu.:
Rămâneți în umbră sfântă, Basarabi și voi Mușatini,
Descălecători de țară, dătători de legi și datini,
Ce cu plugul și cu spada ați întins moșia voastră
De la munte pân' la mare și la Dunărea albastră.

Nu prea era circ pe vremea partiotilor, ci datini si randuiala.
Sau nici asta nu e bun, e bun Buldogu' cu lady gaga?

3. Ce parere aveti despre zodiac, dar cel chinezesc?
Ca e o emisiune la televizor la care nu ma uit
……
14. Daca un copil moare fara a fi botezat, merita sa se duca in iad?
Conform cu dogmele ortodoxe, nu se va duce in iad.

Acum zi-mi printule, ca sa-ti ridic mingia la fileu, ce zic intrebarile psihologice despre mine?
Zi-mi decat de intrebarile astea 4, ca atata avu baba...
Sa mai raspunda si altii ca sa nu dau mura in gura.
  #499  
Vechi 09.01.2010, 13:00:41
bmadalin bmadalin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.07.2009
Locație: Ilfov
Religia: Ortodox
Mesaje: 126
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AteulCelRau Vezi mesajul
Sa mai raspunda si altii ca sa nu dau mura in gura.
Acu' ma tii la coada precum comunistii?
Ma chemasi sa intru in jocu' tau, intrai si tu ascunsesi jucariile acuma?

Zi-mi pe astea 4 ori nu e suficient?

Odata sunt multe, si apoi mai sunt si infantile.
De ex:
21. O Intrebare in plus. Daca cineva(ipotetic vorbind) v-ar oferi dovezi indubitabile ca toate religiile din lume sunt false si ca nu exista zei, ati deveni atei?

Asta e de genul: Daca cineva iti demonstreaza irefutabil ca nu existi, tu ce spui?
Sau: Daca miercuri 13, noaptea pe luna plina trece tractorul cu roata mare peste capul tau, crezi ca-ti va merge rau tot anul?

Last edited by bmadalin; 09.01.2010 at 13:37:42.
  #500  
Vechi 09.01.2010, 13:32:14
stereox's Avatar
stereox stereox is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.01.2010
Mesaje: 92
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurschepsis Vezi mesajul
Doamne-ajuta!

As putea fi de acord cu fratia ta daca am formula asa: Daca nu poate fi definit exact, atunci studiul nu poate fi finalizat integral in termeni rationali.
Sunt de acord cu formularea ta, cu o singura mentiune. Daca nu poate fi finalizat in termeni rationali, atunci nu poate fi finalizat deloc. Sau, daca insistam s-o facem, atunci trebuie sa fim constienti de probabilitatea foarte ridicata ca orice concluzie sa nu fie de fapt decat autoamagire.


Citat:
În prealabil postat de laurschepsis Vezi mesajul
Doamne-ajuta!

De aceea, si pe baza experientei personale, spun ca Dumnezeu poate fi cunoscut pana la un punct rational, doar rational. Sinceritatea demersului cunoasterii Lui este singura conditie necesara pentru studiul de inceput. Daca vrei sa afli cine este Dumnezeu, si esti sincer interesat atunci nu vad nici un motiv care sa te impiedice sa iti alegi un duhovnic care sa te ajute sa exporezi un domeniu care te invecineaza cu infinitul. O poti face si singur - eu am pierdut multi ani neglijand acest ajutor - dar recomand apropierea de un duhovnic incercat tuturor celor ce doresc sa depaseasca cat mai repede studiul strict rational.

Doamne-ajuta!
Din pacate, aici se produce ruptura dintre noi: eliminarea (dupa un punct) a ratiunii si interventia experientei personale. De aici incolo avem doua definitii complet diferite si ireconciliabile despre cunoastere.
Cat despre apelul la un duhovnic, am mai spus-o si o repet. Nu am nevoie din acelasi motiv pentru care nu am nevoie de un astrolog. Amandoi mi-ar vorbi in termeni anti-rationali despre fenomene anti-rationale.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Partener ateu onyx235 Nunta 87 26.03.2011 21:52:20
Suntem crestini, intrebati-ne orice andreicozia Generalitati 133 16.08.2010 23:01:34
Eminescu ateu? pisi Generalitati 39 18.01.2010 16:49:03
De ce sunt ateu agnostic hmiron Teologie si Stiinta 43 30.12.2009 22:51:32
ateu sau crestin? Dan-Virgil Generalitati 33 12.07.2008 21:21:58