Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #521  
Vechi 10.01.2010, 20:06:54
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AteulCelRau Vezi mesajul
Tot ce spui tu paote fi atribuit oricarei religii, iar daca eu nu stiu cine a construit blocul de peste strada nu inseamna ca la facut dumnezeu, sau daca nu pot sa-mi explic ceva nu inseamna ca automat ma intorc la basme din copilarie ca sa gasesc o explicatie. Daca ai fost ateu, atunci ca si multi crestini, nu te-ai gandit niciodata de ce crezi ceea ce crezi, si asadar nu ti-ai putut cimenta convingerea, iar cand cineva a venit cu vorbe mai frumoase decat cele din capul tau, ai pus botul.
Plus ca rationamentul tau cu big bang na-re nici o logica si eu stiu doar bazele fizicii, si mi se pare greu de crezut ca esti fizician. Ce fel de fizician? Student sau profesor? Daca da atunci nu ai prea multa credibilitate, numai un cercetator are o intelegere adevarata a unei stiinte petnru ca el experimenteaza si chair lucreaza in lumea reala cu principii stiintifice, profesorri si studentii in mare parte doar stiu materia dar nu prea o inteleg, sau mai bine spus o inteleg atat cat nu este in conflict cu religia lor, in momentul i ncare apre un conflcit dau prioritate religiei si renunta la a mai gandi analitic.
Fiecare bloc are un constructor, si fiecare opera de arta un artist.Niciunele nu apar de nicaieri.Blocul nu se construieste singur.
  #522  
Vechi 10.01.2010, 20:22:24
Brielle's Avatar
Brielle Brielle is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.01.2010
Mesaje: 24
Implicit

Deci ateule cine a construit Universul?

P.S. Vineri te trec pe pomelnic :)
  #523  
Vechi 10.01.2010, 21:36:07
stereox's Avatar
stereox stereox is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.01.2010
Mesaje: 92
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Brielle Vezi mesajul
Deci ateule cine a construit Universul?
Allah, ce intrebare usoara...
  #524  
Vechi 10.01.2010, 22:39:13
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stereox Vezi mesajul
Allah, ce intrebare usoara...
Unde nu este femeie si barbat impreuna, ca un intreg, nu este Dumnezeu... parerea mea...
  #525  
Vechi 10.01.2010, 22:46:06
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria-luisa Vezi mesajul
Unde nu este femeie si barbat impreuna, ca un intreg, nu este Dumnezeu... parerea mea...
...desavarsiti in iubire si unire IN COPII!!!
__________________
  #526  
Vechi 10.01.2010, 22:54:26
Brielle's Avatar
Brielle Brielle is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.01.2010
Mesaje: 24
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stereox Vezi mesajul
Allah, ce intrebare usoara...
Pai la alea grele nu raspunde :)))
  #527  
Vechi 10.01.2010, 22:55:55
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
...desavarsiti in iubire si unire IN COPII!!!

perfect de acord.
  #528  
Vechi 10.01.2010, 23:07:59
AteulCelRau
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Brielle Vezi mesajul
Deci ateule cine a construit Universul?

P.S. Vineri te trec pe pomelnic :)
Ce te face sa crezi ca a fost un cine? Sau chiar un ce? Poate universul s-a creat singur, poate ca universul sa existe trebuia sa existe un univers. Asta e o intrebare pentru care oamenii de stiinta au ipoteze, si oamenii de rand au basme, dar adevarul e ca nimeni nu stie sigur, si e ridicol sa va asteptati ca aceasta intrebare sa fie neaparat una cu un raspuns. Iar chiar daca acel raspuns exista, de ce presupuneti ca o minte de om ar putea intelege raspunsul?

Last edited by AteulCelRau; 10.01.2010 at 23:10:25.
  #529  
Vechi 10.01.2010, 23:17:39
AteulCelRau
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maxx2000ro Vezi mesajul
Cat efort trebuie sa risipesti pentru a nu crede in Dumnezeu....
Pai daca eu ti-as da legendele olimpului si ti-as cere sa-mi demonstrezi ca nu-s adevarate ce ai face? La inceput ai zice ca normal ca nu-s adevarate uite ce complet absurde sunt. Dar daca ti-as cere sa intri in detalii si pe deasupra ti-as mai da si eu contrargumente, ei pai atunci ai intelege si tu cat efort trebuie. Ca doar ce face un nebun nici zece intelepti nu pot desface.
Practic biblia e o adunatura de povesti absurde fara logica sau cu o logica dezastruasa, care nu respecta reguli fizice elementare, si care pe deasupra au fost dealungul timpului rationalizate si interpretate in cele mai ridicole si absurde moduri. SI acum ce avem e un ghem asa de incalcit si fara noima, ca eu ca ateu trebuie sa desfac fiecare nod si sa indrept firele cate unul ca lumea sa poata vedea acesti basme pentru ceea ce sunt ele defapt.
  #530  
Vechi 10.01.2010, 23:19:54
AteulCelRau
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria-luisa Vezi mesajul
Unde nu este femeie si barbat impreuna, ca un intreg, nu este Dumnezeu... parerea mea...
Wow ce afirmatie inteligenta, numai ca na-re nimic deaface cu afirmatia care ai citat-o. Iar eu sunt de parere ca Unde nu este femeie si barbat impreuna, ca un intreg, nu este Cupidon... parerea mea. Sau Afrodita, sau stai Dragobete daca tot suntem romani.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Partener ateu onyx235 Nunta 87 26.03.2011 21:52:20
Suntem crestini, intrebati-ne orice andreicozia Generalitati 133 16.08.2010 23:01:34
Eminescu ateu? pisi Generalitati 39 18.01.2010 16:49:03
De ce sunt ateu agnostic hmiron Teologie si Stiinta 43 30.12.2009 22:51:32
ateu sau crestin? Dan-Virgil Generalitati 33 12.07.2008 21:21:58