Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 04.02.2010, 21:48:42
Golbi_ Golbi_ is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.01.2010
Mesaje: 98
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei_im Vezi mesajul
cerceteaza-i pe "ai nostri" si spune-mi daca gasesti ceva gresit sau chiar incomplet. :)
De ceva vreme nu mai are rost să mai caut să fac diferențieri, pentru că nu ăsta consider că este scopul în viață. O să spui poate că dacă nu îi studiez nu are rost să îmi dau cu părerea.

Eu văd toată situația așa: în întreaga lume există religii, iar fiecare pretinde că este adevărata cale și singura. Am decis să nu mă alătur nici uneia, ci mai degrabă să iau ce e bun din fiecare. Și culmea, toate au aceeași bază, adică valori morale similare și promovarea "binelui" care, este reprezentat de divinitate. Îmi pare rău că gândirea mea mă face să privesc "din afară" și să nu dau câștig de cauză nici uneia din religii. Toate (cele principale zic) se bazează pe același set de valori. Valorile astea consider că trebuie să le culeg, nu neaparat a-mi face cruce cu trei degete sau cu toata palma. E simplu. Cel puțin pentru mine.
__________________
Conform unor statistici, circa 80% din statistici sunt false!...
Reply With Quote
  #12  
Vechi 04.02.2010, 21:56:09
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

cred ca peste tot auzi aceasta celebra sintagma: toate religiile au aceasi baza - promovarea binelui.
Ce le-a spus Hristos apostolilor? "Și apropiindu-Se Iisus, le-a vorbit lor, zicând: Datu-Mi-s-a toată puterea, în cer și pe pământ. Drept aceea, mergând, învățați toate neamurile, botezându-le în numele Tatălui și al Fiului și al Sfântului Duh. " (Matei 28, 18-19)
Aici este BAZA. E usor sa etichetam noi o "baza", dar aceastea sunt cuvintele Mantuitorului. Prin aceste cuvinte s-a pecetluit invatatura despre Sfanta Treime ca inceput si baza a oricarei cugetari drepte.

eu nu pot sa-ti spun: fa asta! ca asa e bine, iti zic eu sigur! :)) intreaba-L pe Dumnezeu ce e bine, si El iti va arata. nu te grabi sa tragi concluzii. pana la urma, conteaza ce vrea Dumnezeu de la tine, nu cum vrei tu sa-L intelegi pe Dumnezeu. cu asta cred ca esti de acord.. :) Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 04.02.2010, 22:00:51
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Biserica e ca nevasta.
Cu cat traiesti mai mult cu ea cu atat o iubesti mai mult.
Nu te plictisesti ca ai vazuto de mii de ori,ci mai dependent devii de ea.
Si din acest punct de vedere ,doar Ortodoxia poate spune ca serbeaza nunta de aur,celelalte au aparut mai recent.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 04.02.2010, 22:02:13
Golbi_ Golbi_ is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.01.2010
Mesaje: 98
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei_im Vezi mesajul
cred ca peste tot auzi aceasta celebra sintagma: toate religiile au aceasi baza - promovarea binelui.
Ce le-a spus Hristos apostolilor? "Și apropiindu-Se Iisus, le-a vorbit lor, zicând: Datu-Mi-s-a toată puterea, în cer și pe pământ. Drept aceea, mergând, învățați toate neamurile, botezându-le în numele Tatălui și al Fiului și al Sfântului Duh. " (Matei 28, 18-19)
Aici este BAZA.
Dacă asta e baza, atunci și Biserica Catolică este calea la fel de bună precum este ortodoxismul.
În fine, nu are rost să discutăm pe marginea subiectului, pentru că fiecare percepe puțin altfel. Tot ce știu este că nu sunt un om rău, nu doresc răul cuiva. Comit unele păcate cu bună știință cum s-ar zice, adică sunt considerate păcate de către biserică, dar eu personal nu le consider. Nu aduc atingere altora cu ele, e ceea ce intră la categoria "acordul e de ambele părți", dacă înțelegi la ce mă refer. Ce va fi mai încolo, om vedea. Numai bine!
__________________
Conform unor statistici, circa 80% din statistici sunt false!...
Reply With Quote
  #15  
Vechi 04.02.2010, 22:04:53
Golbi_ Golbi_ is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.01.2010
Mesaje: 98
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Biserica e ca nevasta.
Cu cat traiesti mai mult cu ea cu atat o iubesti mai mult.
Nu te plictisesti ca ai vazuto de mii de ori,ci mai dependent devii de ea.
Si din acest punct de vedere ,doar Ortodoxia poate spune ca serbeaza nunta de aur,celelalte au aparut mai recent.
Nu e bună comparația, pentru că nu e general valabil. Mulți soți nu se iubesc mai mult pe măsură ce trec anii. Din contră, mulți se plictisesc. Există cazuri și cazuri. Unele comparații nu merg. Și în plus, nimic nu e perfect pe lumea asta.
__________________
Conform unor statistici, circa 80% din statistici sunt false!...
Reply With Quote
  #16  
Vechi 04.02.2010, 22:04:54
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Golbi_ Vezi mesajul
Dacă asta e baza, atunci și Biserica Catolică este calea la fel de bună precum este ortodoxismul.
În fine, nu are rost să discutăm pe marginea subiectului, pentru că fiecare percepe puțin altfel. Tot ce știu este că nu sunt un om rău, nu doresc răul cuiva. Comit unele păcate cu bună știință cum s-ar zice, adică sunt considerate păcate de către biserică, dar eu personal nu le consider. Nu aduc atingere altora cu ele, e ceea ce intră la categoria "acordul e de ambele părți", dacă înțelegi la ce mă refer. Ce va fi mai încolo, om vedea. Numai bine!
Doamne ajuta! Nadejde multa si bucurie!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 04.02.2010, 22:15:14
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Golbi_ Vezi mesajul
Nu e bună comparația, pentru că nu e general valabil. Mulți soți nu se iubesc mai mult pe măsură ce trec anii. Din contră, mulți se plictisesc. Există cazuri și cazuri. Unele comparații nu merg. Și în plus, nimic nu e perfect pe lumea asta.
Dar firesc ar fi sa se iubeasca,asta e rostul unei casnicii.
Cei care nu se iubesc,reprezinta acele multe secte care au si disparut pe parcurs.

Ideea e ca in Biserica ortodoxa pluteste o taina care la celelalte 'biserici' nu o gasesti.
Slujba e aceiasi ca acum doua mii de ani,iar la celalalte 'biserici' ori s-a redus mult din slujba initiala,ori s-a venit cu lucruri noi.
Daca vrei ceva autentic,la fel si neschimbat din secolul 1 , doar in Ortodoxie gasesti.
Mii de sfinti au construit aceasta aura a Bisericii,si ei vegheaza inca impreuna cu ea.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 04.02.2010, 22:19:51
idealist
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mie imi place ca e foarte arhaica, daca ar fi moderna, prin ce ar mai fi ortodoxa, n-as mai simti ca sunt la biserica. Intr-un oarecare oras s-a facut proiectul unei biserici modernista. Nu stiu cati credinciosi autentici atrage dar pe mine ma tine la distanta.
Eu uneori privesc candelabrele si imi doresc ca fie ca pe vremuri cu lumanari. Ma refer la cele atarnate.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 04.02.2010, 22:20:31
Golbi_ Golbi_ is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.01.2010
Mesaje: 98
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Dar firesc ar fi sa se iubeasca,asta e rostul unei casnicii.
Cei care nu se iubesc,reprezinta acele multe secte care au si disparut pe parcurs.

Ideea e ca in Biserica ortodoxa pluteste o taina care la celelalte 'biserici' nu o gasesti.
E adevărat că la ortodocși ca să devii preot trebuie să fii căsătorit? De ce? Și de ce la catolici e invers, din câte știu... Mi-ar plăcea o explicație cât de logică posibil. Mulțumesc.
__________________
Conform unor statistici, circa 80% din statistici sunt false!...
Reply With Quote
  #20  
Vechi 04.02.2010, 22:21:06
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Golbi_ Vezi mesajul
Dacă asta e baza, atunci și Biserica Catolică este calea la fel de bună precum este ortodoxismul.
În fine, nu are rost să discutăm pe marginea subiectului, pentru că fiecare percepe puțin altfel. Tot ce știu este că nu sunt un om rău, nu doresc răul cuiva. Comit unele păcate cu bună știință cum s-ar zice, adică sunt considerate păcate de către biserică, dar eu personal nu le consider. Nu aduc atingere altora cu ele, e ceea ce intră la categoria "acordul e de ambele părți", dacă înțelegi la ce mă refer. Ce va fi mai încolo, om vedea. Numai bine!


Daca spui ca ai studiat fiecare religie atunci spune-mi si mie care este diferenta intre Biserica Ortodoxa si cea Catolica?
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Slujbe or fi sau nu prea lungi la bisericile noastre? patinina34 Biserica Ortodoxa Romana 66 09.01.2013 21:53:08
Dialogul BOR cu BC si bisericile crestine mihailt Biserica Ortodoxa Romana 38 11.07.2011 17:29:40
Bisericile din Apocalipsa joseph_ben_iacob Secte si culte 36 01.01.2011 14:38:29
Simbolul de Credinta in Bisericile Protestante georgeval Biserici Protestante 15 03.07.2010 17:49:34
Conferinta "Bisericile si Europa" la Sibiu PadreCory Stiri, actualitati, anunturi 3 11.04.2008 14:57:10