Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Impartasania (Taina Euharistiei)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 08.10.2010, 09:54:55
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
"Rătăcitor vei fi și fugar pe pământ " ( Facerea 4 , 12 ) .
Mare atentie la ineptiile pe care le debitezi continuu!
Reply With Quote
  #112  
Vechi 08.10.2010, 10:04:59
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eduardd Vezi mesajul
Ce e cu atata inversunare de a raspunde fecaruia? Crezi ca daca dumneata te impartasesti zilnic si altul o poate face doar ca ii spui dumneata? O va face ca ii fluturi in fata canoanele? Crezi ca va merge cineva sa spuna duhovnicului, parinte mi-a spus mie unul pe forum ca trebuie sa ma Impartasesti zilnic ca asa spune canonul?!?
Ma intereseaza sa tin acest topic treaz, pentru ca este de maxima importanta, de aceea raspund fiecaruia. Altfel, vezi si tu care sunt subiectele active de pe forum.

Eu nu ma impartasesc zilnic. Si nu cer nimanui sa faca ceva pentru ca zic eu, ci va indemn pe toti sa studiati fara graba si cu mare atentie subiectul citindu-i pe Sfintii Parinti, pe autorii ritualului Sfintei Liturghii, pe Sfintii cu autoritate care au comentat Liturghia, pe marii teologi ai bisericii ortodoxe. Cantariti vorbele lor si trageti singuri concluziile.

Citindu-i, veti ridica singuri intrebari cu care ar trebui sa mergeti la duhovnic spre clarificare. Si-l veti intreba: parinte, daca Sfintii nostri ne-au lasat in Sfanta Traditie porunca sa ne impartasim cat mai des, chiar si la fiecare Liturghie, noi de ce nu facem asa? Si el va va raspunde: dar cine a spus asta? Si aratati-i cine, scoateti textele la imprimanta, aduceti-i cartile respective, cititi textele respective impreuna. Poate omul nu stie suficient de bine ce ne invata Sfintii si i-ati face un foarte mare bine dandu-i macar de gandit.

Eu stiu ca Hristos ne-a indemnat sa cautam ca sa aflam. Sa cercetam Scripturile in cautarea Adevarului. Sa supunem totul ratiunii si logicii. Avem Sfanta Traditie cu care ne laudam, insa nu o studiem. Nimic mai rau. Ni se pare ca ne cunoastem credinta, insa nu este asa.

Pace.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #113  
Vechi 08.10.2010, 11:54:01
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit Un text al Sfantului Nicodim Aghioritul care citeaza destui Sfinti Parinti:

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Si mi-a mers la inima si cum a spus: Gabriella "Pentru mine este intocmai cum as fi invitata la o masa imparateasca si eu merg acolo murdara si rupta si zdrentaroasa, urat mirositoare ." pentru ca asa ma simt si eu.. si chiar daca ma impartasesc cu teama o fac.
[...]
Noi nu vedem ca suntem de plans.. ci noi credem ca suntem bogati si ne-am imbogatit (duhovniceste, desigur), dar nu vedem ca suntem ticalosi, vrednici de plans si saraci si orbi si goi.

Voi transcrie un text din Sfantul Nicodim Aghioritul - "Carte foarte folositoare de suflet despre Impartasirea continua cu preacuratele lui Hristos Taine", extras din cartea lui Ioan Ica jr. "Impartasirea continua cu Sfintele Taine". Cei care aveti ceva impotriva cuvintelor lui, daca mai aveti curaj, comentati mai jos orice nu va convine, impotriva Sfintilor si a Sfintei Traditii!

Cine sunt ei:

"Să urmăm așadar, iubiți credincioși, pe marii Sfinți ai Bisericii: Ioan Gură de Aur, Teodor Studitul, Simeon Noul Teolog, Nicolae Cabasila, Simeon al Thesalonicului, Nicodim Aghioritul, Paisie Velicicovschi, Ioan de Kronștadt, Ioan Maximovici, Siluan Atonitul și mulți alții (cunoscuți și necunoscuți), care se împărtășeau zilnic și așa au și ajuns sfinți. Nu le‑au lipsit acestor oameni nici faptele bune, nici virtuțile cele mai înalte, totuși nădejdea mântuirii lor nu era în efortul propriu, ci în Hristos, cu Care se împărtășeau foarte des."

Si acum textul de la pagina 239:

3. Ca faptul de a intarzia cineva sa se impartaseasca ii produce mare vatamare

Impartasania rara produce insa crestinilor toate cele contrare; caci cine intarzie sa se impartaseasca, acela nu face nici o pregatire, nu devine atent, nu are o paza stransa fata de gandurile rele, pentru ca intarzierea il face sa cada in nepasare, iar inflacararea evlaviei si a iubirii dumnezeiesti se raceste; lungimea timpului il face sa umble cu usuratate si indiferenta in viata lui, sa nu aiba teama in suflet, contractie in simturi si paza in miscarile lui, ci-l face sa aiba o dezlegare desavarsita si la mancaruri, si la cuvinte, si la privelisti necuviincioase si sa ajunga asemenea unui dobitoc care, fiindca n-are frau, aluneca in prapastia pacatului. Ca toate acestea urmeaza celor zabavnici la Impartasire e un lucru adevarat, precum le patim noi insine cu fapta si in experienta de zi cu zi.

Cati, desi vrednici pe cat e cu putinta, sunt zabavnici la Impartasire, ma mir ca ar mai putea sa se bucure de sfintirea si harul pe care le-am mentionat mai sus [in alte capitole, cautati cartea - nota mea] si care vin de la dumnezeiestile Taine, precum spune Cabasila. Cum pot sa vestejeasca flacara patimilor cand nu se cumineca cu Preacuratele Taine care, dupa Sfantul Chiril, alunga orice neputinta, adorm razboiul salbatic al trupului si omoara patimile? Cum pot sa-ti curete mintea? sa-si faca gandirea stralucitoare? sa-si infrumuseteze toate puterile sufleteului neimpartasindu-se cu Trupul si Sangele Domnului nostru, care e adevarata curatire, adevarata frumusete, adevarata luminare si noblete a sufletului, cum spunea mai inainte dumnezeiescul Hrisostom? [adica Sfantul Ioan Gura de Aur - nota mea]. Sau cum vor putea fugi de faraonul cel gandit cu mintea [diavol] si din Egipt, care e pacatul amar si prigonitor, cand nu sunt pecetluiti si insemnat cu cinstitul Sange al Lui Hristos, pecum spunea mai inainte Grigorie Teologul? Sau cum isi vor inalta inima spre iubirea dumnezeiasca, spre bucuria duhovniceasca, spre pacea dumnezeiasca si celelalte roade si daruri ale Duhului Sfant, fara sa se impartaseasca cu Trupul si Sangele iubitului Fiu al Tatalui Cel de o Fiinta cu Duhul, Fiu care, potrivit Apostolului, e adevarata bucurie si pace a noastra si izvorul tuturor celor bune?

Imi ies din mine insumi [de uimire] si sunt nedumerit cum ar putea crestinii sa praznuiasca fie duminicile, fie celelalte sarbatori ale anului si sa se bucure duhovniceste cu adevarata bucurie, daca nu se impartasesc incontinuu din dumnezeiasca Cuminecatura, care e cauza si prilejul oricarei sarbatori si praznuiri?

Prin urmare, cu cea mai mare siguranta cei ce nu se impartasesc incontinuu se lipsesc de toate aceste bunuri ceresti si dumnezeiesti; si, pe langa aceasta sunt, cum spuneam mai sus, si calcatori ai poruncilor si hotararilor stapanesti ale Domnului si ai canoanelor apostolice si sinodale si ale tuturor Sfintilor Parinti in parte, la care ne-am referit; si sunt supusi indepartarii/afuriseniei pe care o hotarasc dumnezeiestii Apostoli si Sinodul de la Antiohia, precum am aratat pe larg mai inainte.

Pe langa aceasta, prin zabava lor la Cuminecare unii ca acestia dau permisiune si loc diavolului sa-i traga in felurite pacate si in multe alte ispite, cum spune dumnezeiescul Chiril al Alexandriei: "Cei ce se departeaza de Biserica si de Cuminecare se fac vrajmasi ai Lui Dumnezeu si prieteni ai demonilor ". Iar dumnezeiescul Hrisostom zice: "Ca nu cumva stand prea mult deoparte de cuminecarea cu Tine sa ajung prada vanarii lupului gandit cu mintea" (in rugaciunea de impartasire). Cu alte cuvinte, de aceea ma apropii in continuare de Sfintele Taine si ma impartasesc din ele, pentru ca ma tem ca nu cumva indepartandu-ma multa vreme de Sfanta Cuminecare cu El, sa nu ma gaseasca lupul cel gandit cu mintea diavol dezbracat de harul ei si sa ma omoare."
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #114  
Vechi 09.10.2010, 00:02:31
floricica floricica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.04.2010
Locație: Intr-o tara binecuvantata de Dumnezeu
Religia: Ortodox
Mesaje: 234
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
În primul rând e nevoie de binecuvântarea duhovnicului (care în practică a devenit o adevărată provocare, pe linia desei împărtășiri!). Apoi, dacă am trecut de această probă, fiind pregătiți, cu pocaință sinceră, fără opriri canonice, putem să ne apropiem ,,cu frică de Dumnezeu, cu credință și cu dragoste" de Sfântul Potir la fiecare dumnezeiască sfântă liturghie, fără post sâmbăta. Nu există nici un canon care să ,,oblige" credinciosul să postească în afară de posturile rânduite de Biserică, excepție făcându-se prin epitimiile impuse pentru păcatele opritoare, care afurisesc pentru o perioadă, oprind, așadar, de la împărtășire. Consider, că a rândui postul de sâmbată în vederea împărtășirii credinciosului Bisericii, fără un motiv întemeiat, este o siluire a învățăturilor Bisericii, o nesocotire a canoanelor și o povară ,,suplimentară" fără sens și nefolositoare. Preoții care vin cu aceste inovații să fie ei cei dintâi care se supun acestor pseudoînvățături!

Acum imi explic cum se impartasesc unele persoane in a doua, a treia zi de Craciun sau chiar pe data de 01 ianuarie- era o mare dilema pentru mine; Sincer, avand in vedere ca in zilele cand ne impartasim suntem purtatori de Hristos......nu mi-as dori sa transform aceasta taina intr-o obisnuinta saptamanala. Ma indoiesc deasemenea de pregatirea si vrednicia generala pentru impartasirea saptamanala.Putini, extrem de putini trebuie sa fie cei cu adevarat vrednici de asta; dar cu siguranta acestia nu se impartasesc in fiecare duminica.Sa nu ne comparam totusi cu marii sfinti ai Bisericii sau daca ne comparam sa fim la nivelul lor cu trairea! Iar in acest caz nu am mai avea ce cauta pe internet, nici macar pe acest forum.
Asadar, impartasania este de maxima importanta insa luata cu dreapta socoteala
__________________
Cu siguranta traim vremurile de pe urma, cand inselaciunea este atat de subtila incat amageste, de este cu putinta, si pe cei alesi
Reply With Quote
  #115  
Vechi 09.10.2010, 00:20:04
floricica floricica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.04.2010
Locație: Intr-o tara binecuvantata de Dumnezeu
Religia: Ortodox
Mesaje: 234
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Nu e gandul si vorba mea, ci sunt cuvintele Sfintilor Parinti: Ioan Gură de Aur, Vasile cel Mare, Teodor Studitul, Simeon Noul Teolog, Nicolae Cabasila, Simeon al Thesalonicului, Nicodim Aghioritul, Paisie Velicicovschi, Ioan de Kronștadt, Ioan Maximovici, Siluan Atonitul și mulți alții.


Nu mai intereseaza sa mi se dea dreptate, n-am nevoie de asta; eu vreau sa inteleg ortodoxia in esenta ei, nu dupa invataturile calugarilor din vremea noastra care isi dau cu parerea, ci dupa normele, canoanele si sfaturile Sfintilor Parinti, marii dascali si povatuitori ai bisericii ortodoxe.

Sa stii Ionut ca si in zilele noastre sunt calugari care "nu isi dau cu parerea" ci chiar tin cont de canoanele si sfaturile Sfintilor parinti; subiectul acesta al desei impartasanii este mult discutat chiar de mari dascali si povatuitori ai vremurilor noastre iar parerile sunt impartite tocmai datorita faptului ca oamenii zilelor noastre nu mai traiesc si nu mai au credinta crestinilor de altadata.
Felul in care gandesti tu " eu vreau sa inteleg ortodoxia in esenta ei, nu dupa invataturile calugarilor din vremea noastra care isi dau cu parerea, ci dupa normele, canoanele si sfaturile Sfintilor Parinti, marii dascali si povatuitori ai bisericii ortodoxe" ma face sa cred ca ai niste impresii foarte proaste despre dascalii zilelor noastre si ca ai dori sa traiesti in trecut nicidecum in prezent.
Modul in care doresti sa-ti impui punctul de vedere nu mi se pare a fi chiar cel mai corect.
__________________
Cu siguranta traim vremurile de pe urma, cand inselaciunea este atat de subtila incat amageste, de este cu putinta, si pe cei alesi
Reply With Quote
  #116  
Vechi 09.10.2010, 09:39:46
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de floricica Vezi mesajul
Acum imi explic cum se impartasesc unele persoane in a doua, a treia zi de Craciun sau chiar pe data de 01 ianuarie- era o mare dilema pentru mine; Sincer, avand in vedere ca in zilele cand ne impartasim suntem purtatori de Hristos......nu mi-as dori sa transform aceasta taina intr-o obisnuinta saptamanala. Ma indoiesc deasemenea de pregatirea si vrednicia generala pentru impartasirea saptamanala.Putini, extrem de putini trebuie sa fie cei cu adevarat vrednici de asta; dar cu siguranta acestia nu se impartasesc in fiecare duminica.Sa nu ne comparam totusi cu marii sfinti ai Bisericii sau daca ne comparam sa fim la nivelul lor cu trairea! Iar in acest caz nu am mai avea ce cauta pe internet, nici macar pe acest forum.
Asadar, impartasania este de maxima importanta insa luata cu dreapta socoteala
Aici ai dat singura raspunsul : "Nu mi-as dori sa transform aceasta taina intr-o obisnuinta saptamanala"
Cred ca cel mai mare pericol al desei impartasiri pentru un crestin din zilele noastre este obisnuinta,adica a lua Sfintele Taine ca ceva banal,obisnuit.Aici este pericolul.Si mai este unul ,cel al mandriei ,in sensul ca esti printre putinii care se impartasesc des si poti sa cazi in ganduri trufase.
In rest,din practica,si din o anumita logica,nu se pune problema vredniciei,sau pregatirii mai deosebite pentru cei care se impartasesc mai rar,pentru ca ,cei care se impartasesc mai des au o pregatire mult mai buna decat cei care se impartasesc rar.Nu o demonstrez asta aici decat daca mi se cere.
Concluzia este cea care am mai spus-o: sa se impartaseasca fiecare cat de des sau cat de rar vrea si simte nevoia.
"Cel care mananca sa nu judece pe cel care nu mananca,si cel care nu mananca sa nu judece pe cel care mananca"
Mie personal,mi se pare ca impartasirea la cel mult trei saptamani este buna,chiar si parintele Cleopa recomanda sa nu treaca 40 de zile.
Reply With Quote
  #117  
Vechi 09.10.2010, 13:55:54
daniil96 daniil96 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.09.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
...
Concluzia este cea care am mai spus-o: sa se impartaseasca fiecare cat de des sau cat de rar vrea si simte nevoia.
...
si cu pregatirea necesara
Reply With Quote
  #118  
Vechi 09.10.2010, 14:13:07
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de daniil96 Vezi mesajul
si cu pregatirea necesara
Pregatirea este cea mai importanta , caci nu sunt putine cazuri cand Sfanta Impartasanie se face cu nevrednicie spre osanda celui Impartasit ! De acea fiecare sa-si gandeasca bine traseul si mai ales sa-si caute un Duhovnic bun . Un Duhovnic bun nu inseamna neaparat "drum liber " la Sfanta impartasanie oricum si oricand , un Duhovnic bun va fi si un Duhovnic sever , in sensul bun al cuvantului. Multi isi schimba des duhovnicul , pentru a gasi calea cea mai usoara , dar nu este corect astfel , furandu-ne , pana la urma , propria caciula . Doamne ajuta !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #119  
Vechi 09.10.2010, 21:08:16
floricica floricica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.04.2010
Locație: Intr-o tara binecuvantata de Dumnezeu
Religia: Ortodox
Mesaje: 234
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul

Mie personal,mi se pare ca impartasirea la cel mult trei saptamani este buna,chiar si parintele Cleopa recomanda sa nu treaca 40 de zile.


Da, si eu sunt de aceiasi parere. Duhovnicul meu asta mi-a si recomandat. Cred ca este calea de mijloc. Pentru cine crede ca POATE sa se impartasesac saptamanal....bravo lor
__________________
Cu siguranta traim vremurile de pe urma, cand inselaciunea este atat de subtila incat amageste, de este cu putinta, si pe cei alesi
Reply With Quote
  #120  
Vechi 09.10.2010, 21:27:13
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin-ionut Vezi mesajul
vreau sa inteleg ortodoxia in esenta ei, nu dupa invataturile calugarilor din vremea noastra care isi dau cu parerea, ci dupa normele, canoanele si sfaturile sfintilor parinti, marii dascali si povatuitori ai bisericii ortodoxe.
exact ! ! !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sa ne impartasim des sau rar? Va_iubesc Impartasania (Taina Euharistiei) 978 17.05.2017 02:29:00
Cum sa ne impartasim? Adriana-Simona Impartasania (Taina Euharistiei) 21 09.01.2014 14:17:16