Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.02.2010, 13:02:18
corina327 corina327 is offline
 
Data înregistrării: 08.02.2010
Mesaje: 1
Implicit intrebare

As vrea sa stiu daca o femeie gravida , in luna a 8 a , ar trebui sa tina Postul Pastelui ? E bine pentru ea ?(ma gandesc si din punct de vedere fizic).
Reply With Quote
  #2  
Vechi 08.02.2010, 15:05:13
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Sunt persoane care au o stare de sanatate foarte buna, stare care le permite sa tina Postul Pastilor. Alte persoane dimpotriva, au nevoie de un anumit mod de alimentatie, ceea ce face ca ele sa nu poate tine postul. Ambele cai pot duce spre Hristos. Imi amintesc cum in Pateric, sfaturile erau diferite, desi cei doi ucenici luptau impotriva aceleasi patimi.

Cred ca daca postul este tinut si cu rugaciune, nu ai nevoie de vitamine, trupul nu este slabit. Noi ne oprim de multe ori doar de la alimente si nu si de la gandurile rele. Iar acolo unde sunt prezente aceste ganduri, nu este prezent si Dumnezeu, iar asta slabeste firea omeneasca.

Duhovnicul este in masura sa-i dea raspunsul potrivit. Un lucru e cert, trebuie sa se impartaseasca cu Trupul si Sangele Domnului.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 08.02.2010, 15:22:52
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul

Cred ca daca postul este tinut si cu rugaciune, nu ai nevoie de vitamine, trupul nu este slabit. Noi ne oprim de multe ori doar de la alimente si nu si de la gandurile rele. Iar acolo unde sunt prezente aceste ganduri, nu este prezent si Dumnezeu, iar asta slabeste firea omeneasca.

Duhovnicul este in masura sa-i dea raspunsul potrivit. Un lucru e cert, trebuie sa se impartaseasca cu Trupul si Sangele Domnului.
Adevarat. Postul reprezinta o intarire a firii noastre nu o distrugere. Sunt oameni care marturisec ca postul le da o putere deosebita. Este tocmai dovada prezentei lui Dumnezeu. Prin post omul se elibereaza de lumea aceasta fata de care a devenit rob si cauta sa se hraneasca din Dumnezeu.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 08.02.2010, 15:26:04
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de corina327 Vezi mesajul
As vrea sa stiu daca o femeie gravida , in luna a 8 a , ar trebui sa tina Postul Pastelui ? E bine pentru ea ?(ma gandesc si din punct de vedere fizic).
...ca si cum a manca vegetale timp de 40 de zile este ceva nesanatos... Gravida sau lehuza sau orice-o fi.

Pentru curiozitatea unora, legumele si fructele tin de foame mai mult decat carnea.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 08.02.2010, 15:38:09
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Sunt multe femei 'out there' care duc la termen sarcini, avand un regim vegetarian, si sunt sanatoase si ele si copiii. Si nu toate o fac pentru motivele noastre (adica totusi e o diferenta intre a tine un post pentru Dumnezeu si a fi vegetarian pentru ca asta e optiunea sau filosofia ta de viata, in relatie cu drepturile animalelor si asa mai departe).
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 08.02.2010, 16:08:26
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
...

Pentru curiozitatea unora, legumele si fructele tin de foame mai mult decat carnea.
Care legume Ionut, astea de la Supermarket, stropite si rasptropite cu pesticide si crescute cu prafuri chimice?

Prioritatea femeii gravide @Corina, este sa nasca un copil sanatos. Daca ai carne de la tara, brinza , oua, consuma-le linistita DACA SIMTI NEVOIA.
Corpul tau iti va transmite aceste mesaje.
Nu te mai lua dupa unii si altii. Cei care insista pentru post la femeile gravide trebuie sa fie pregatiti sa si FURNIZEZE MINCARE CURATA DE POST! (nu numai sa dea sfaturi din carti)...nu pesticide, lipiciuri, gunoaie chimicale..cica de post si sa nu-ti faci griji ca-ti face rost Dumnezeu
De unde tata, uite-te si tu ce-i pe piata!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 08.02.2010, 16:24:41
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Care legume Ionut, astea de la Supermarket, stropite si rasptropite cu pesticide si crescute cu prafuri chimice?
La mine piata e impartita in doua: cei care aduc marfa din tara si cei care se aprovizioneaza din Grecia, Turcia samd. Dupa un timp, ii inveti pe vanzatori si stii de unde sa cumperi si de unde nu. La fel am gasit si cas de calitate, nu numai vegetale. Daca omul e de incredere, poti sa-i comanzi si pui de tara, curcan, oua si altele.

Pe timpul iernii e mai greu, pana si eu am cumparat rosii si castraveti de la supermarket. Dar, cand se poate, cumpar din piata.

Stiu de exemplu un nene care aduce merisoare de alea mici si zbarcite, dar foarte gustoase si parfumate. Nu ma intereseaza daca unele au un vierme nevinovat inauntru. Dar nici mere din import nu mananc.

Nu stiu ce va fi insa dupa ce ne vor stropi campurile Romaniei cu otrava... Ne mutam la tara?!
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 08.02.2010, 20:00:59
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Eu stiu ca femeile insarcinate nu este nevoie sa sa tina post.

Cand esti insarcinata ai alte nevoi, corpul are nevoie de anumite substante care se gasesc mai greu numai din legume (calciu din lactate, fier, parca, din carne si peste etc). Daca nu le iei din hrana, copilul le ia din organismul mamei slabindu-l si provocandu-i chiar dereglari (carii, slabirea oaselor, anemie etc). Nu de asta are nevoie o femeie insarcinata, si dupa aia, una care trebuie sa se ocupe de un bebelus - si in general!

Cineva zicea de vegetariene. Pai ele sunt nevoite in timpul sarcinii sa faca o adevarata goana dupa substantele necesare, sa calculeze mereu - ce post mai e asta? sa stai si cu frica in san, in plus, ca iti dezechilibrezi organismul..

Plus ca in timpul sarcinii ai si nevoi - simti nevoia neaparat de o anumita mancare, nu poti sa stai nemancata multe ore etc.

In orice caz, eu nu am auzit in jurul meu sa recomande vreun duhovnic postul in timpul sarcinii si alaptatului.

Si eu sunt insarcinata si imi lipseste postul. O sa incerc sa renunt la ceva inutil, la ciocolata sau altele de acest gen. Poate daca nu putem tine post de mancare putem sa incercam sa ne dam seama de partea duhovniceasca, cea mai importanta.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 08.02.2010, 20:02:13
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
...ca si cum a manca vegetale timp de 40 de zile este ceva nesanatos... Gravida sau lehuza sau orice-o fi.

Pentru curiozitatea unora, legumele si fructele tin de foame mai mult decat carnea.
Florin, nu este vorba numai de tinut de foame, cum scriam mai sus, ci si de anumite substante de care are femeia nevoie.
Nu e nesanatos in general, ci pentru ea.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Limbul copiilor Mihnea Dragomir Biserica Romano-Catolica 28 21.08.2012 10:22:12
Postul copiilor mmzmmz Postul 65 14.06.2011 20:04:13
forta marturisirii lui Hristos oana72 Generalitati 3 10.06.2011 11:02:22
Carnavalul copiilor( Mosul copiilor din centrele de plasament) mirela1990 Umanitare 0 11.12.2010 23:27:05