Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 04.11.2010, 10:11:12
Elllma Elllma is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.11.2010
Mesaje: 2
Implicit Am o mare dilema

Acum patru luni m-am rugat la Fecioara Maria sa-mi dea un copil. Daca se indeplinea rugaciunea si era fata am zis ca o sa o cheme Maria. Am ramas insarcinata, dar am piedut sarcina foarte repede. Cat timp am fost insarcinata ii ziceam lui bebe mic Maria. In prezent, dupa 4 luni, am ramas iar insarcinata si am o mare dilema, daca o sa fie fetita nu stiu daca e bine sau nu, sa ii mai pun numele de Maria, deoarece Maria cea din prima sarcina a murit(adica am pierdut sarcina) si am auzit ca nu e bine sa ii dai numele unei cunostinte care a murit. Offff dar nu vreau sa se intample cava cu bebe de acum in cazul in care se considera ca nu ma tin de cuvant fata de Fecioara Maria. Astept pareri, multumesc.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 04.11.2010, 11:31:37
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Ne bucuram sa stim ca esti din nou insarcinata. Nu trebuie sa-ti faci griji in privinta numelui. Ii poti da fara retineri numele Maria. Iar cat priveste evenimentul nefericit amintit de tine, trebuie sa stii ca el nu s-a intamplat din cauza faptului ca ii spuneai pe nume inainte de a-l naste.

Eu port numele bunicului care a murit cu putin timp inainte ca eu sa fiu nascut. Asa ca obiceiul de a nu pune copilului numele unei rude care a murit, nu are nicio legatura cu invatatura Bisericii. Bucurii.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 04.11.2010, 11:49:11
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cred ca pentru noi romanii ortodocsi,e mai important ce nume punem copiilor decat momentul alegerii acestui lucru,si tot la fel de important este sa avem in permanenta sfatuitori pentru astfel de lucruri importante,si ma refer aici bineinteles la PREOTII nostri
Reply With Quote
  #4  
Vechi 04.11.2010, 18:10:50
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Elllma Vezi mesajul
Acum patru luni m-am rugat la Fecioara Maria sa-mi dea un copil. Daca se indeplinea rugaciunea si era fata am zis ca o sa o cheme Maria. Am ramas insarcinata, dar am piedut sarcina foarte repede. Cat timp am fost insarcinata ii ziceam lui bebe mic Maria. In prezent, dupa 4 luni, am ramas iar insarcinata si am o mare dilema, daca o sa fie fetita nu stiu daca e bine sau nu, sa ii mai pun numele de Maria, deoarece Maria cea din prima sarcina a murit(adica am pierdut sarcina) si am auzit ca nu e bine sa ii dai numele unei cunostinte care a murit. Offff dar nu vreau sa se intample cava cu bebe de acum in cazul in care se considera ca nu ma tin de cuvant fata de Fecioara Maria. Astept pareri, multumesc.
Daca ai fagaduit Maicii Domnului ca vei da pruncului numele Ei, trebuie sa iti implinesti fagaduinta si nu mai apleca urechea la vorbe din popor!
Are Maica Domnului grija!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 04.11.2010, 22:57:10
Samy02's Avatar
Samy02 Samy02 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.02.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 196
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Elllma Vezi mesajul
Acum patru luni m-am rugat la Fecioara Maria sa-mi dea un copil. Daca se indeplinea rugaciunea si era fata am zis ca o sa o cheme Maria. Am ramas insarcinata, dar am piedut sarcina foarte repede. Cat timp am fost insarcinata ii ziceam lui bebe mic Maria. In prezent, dupa 4 luni, am ramas iar insarcinata si am o mare dilema, daca o sa fie fetita nu stiu daca e bine sau nu, sa ii mai pun numele de Maria, deoarece Maria cea din prima sarcina a murit(adica am pierdut sarcina) si am auzit ca nu e bine sa ii dai numele unei cunostinte care a murit. Offff dar nu vreau sa se intample cava cu bebe de acum in cazul in care se considera ca nu ma tin de cuvant fata de Fecioara Maria. Astept pareri, multumesc.
Iti doresc sanatate si roaga-te in continuare la icoana Maicii Domnului, vei primii si gandul cel bun ...ai sa vezi , ai sa simti in sufletul tau care este numele potrivit pentru copilul tau....totul este sa te rogi.....in rest ai grija de tine si de sarcina...sanatate multa....
Reply With Quote
  #6  
Vechi 05.11.2010, 01:14:39
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Elllma Vezi mesajul
Acum patru luni m-am rugat la Fecioara Maria sa-mi dea un copil. Daca se indeplinea rugaciunea si era fata am zis ca o sa o cheme Maria. Am ramas insarcinata, dar am piedut sarcina foarte repede. Cat timp am fost insarcinata ii ziceam lui bebe mic Maria. In prezent, dupa 4 luni, am ramas iar insarcinata si am o mare dilema, daca o sa fie fetita nu stiu daca e bine sau nu, sa ii mai pun numele de Maria, deoarece Maria cea din prima sarcina a murit(adica am pierdut sarcina) si am auzit ca nu e bine sa ii dai numele unei cunostinte care a murit. Offff dar nu vreau sa se intample cava cu bebe de acum in cazul in care se considera ca nu ma tin de cuvant fata de Fecioara Maria. Astept pareri, multumesc.
Ati promis ceva Sfintei Fecioare - nu lasati o superstitie babeasca sa va impiedice sa va tineti cuvantul catre Regina Ingerilor.

Va doresc din suflet sa nasteti o fetita frumoasa si sanatoasa, care sa va bucure zilele; in ceea ce-l priveste pe primul copil, fiti incredintata ca a ajuns s-o vada pe Maica Preacurata. Nebanuite sunt caile Domnului.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 05.11.2010, 12:06:54
MARIAN MARIAN is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.11.2010
Locație: brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2
Implicit superstitie

Astea cu numelui cuiva care a murit este o superstitie,stim cu totii ca este pacat sa credem in superstitii!eu port numele bunicilor mei.Concidenta ca si cel dupa tata(Dumnezeu sa-l odihneasca in pace si cel dupa mama au acelasi nume(MARIN).Intamplarea nefericita a fost ca am avut o surioara inaintea mea,care a murit(Dumnezeu sa o odihneasca in pace),inca nu era botezata,dar in certificatul de nastere,Maria era trecuta.Iar eu apoi Marin si uite ca am ajuns la varsta de 25 de ani.Asa ca sa nu mai ai niciun fel de indoiala,sarcina usoara iti doresc si sa te bucuri de Maria,multi,multi ani.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 06.11.2010, 20:06:07
Marietta Marietta is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.04.2010
Mesaje: 2
Implicit

Mamei mele i s-a dat numele unei surori care murise. Si, Slava Domnului, iata a crescut mare si sanatoasa, s-a casatorit, a dat nastere la 5 copii si a ajuns la varsta batranetii. Nu-ti face griji in legatura cu numele. Cum ti-a mai zis cineva, te indemn si eu: roaga-te si vei primi gandul cel bun.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 07.11.2010, 19:21:24
daniil96 daniil96 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.09.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 376
Implicit

din cate tin minte ...

numele se da la 8 zile

e o slujba speciala pentru asta ... orice preot iti poate da mai multe detalii despre aceasta randuiala

daniel
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce trebuie sa facem cand intram in biserica? costel Despre Biserica Ortodoxa in general 15 07.04.2014 21:39:41
Cand se poate merge la spovedanie(ce trebuie indeplinit) cuvantul Generalitati 7 07.12.2013 02:42:40
Numele copilului casiana Botezul 184 23.11.2013 03:04:06
Ce trebuie sa faca crestinul zilelor noastre cand toate merg prost? mela me Pocainta 54 19.03.2013 03:51:49
Ce trebuie sa faci cand chemi un Sfant sa-ti fie ocrotitor? roxana23 Reguli in Biserica 6 20.02.2011 00:30:09