Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 02.09.2011, 13:36:41
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit credeti ca e ok sa faci camera copilului in bucatarie?

Scuze pt inffintarea unui nou subiect idiot, dar sunt putin izolata social in aceasta perioada si nu reusesc sa mai cer pareri oamenilor si pe alta cale.
Acesta este un subiect pe care ne certam eu si viitorul sot de cativa ani. El crede ca o garsoniera mare e mai buna decat 2 camere mici, ca poti face camera copilului in bucatarie (cand nu mai poate dormi cu noi). Eu nu prea sunt de acord, pt ca nu o sa aiba deloc intimitate, mai ales cand se face mai mare, plus ca il deranjezi, sa faci mancare peste el, cand are de invatat, sau vrea sa se odihneasca, sau vin colegii pe la el/ea. Nu poti nici sa amani gatitul in fctie de treaba copilului/adolescentului, ca tr sa i dai si sa manance.
Oricum, poate e mai bine asa, decat sa nu-l faci deloc...
Problema e ca viitorul sot, daca vine cu o idee si nu esti de acord cu entuziasm, eventual, renunta la ea, eventual cu resentimentele de rigoare, cum ca tu esti de vina ca nu l-ai lasat.
Mai are si ideea preconceputa ca daca baga toti banii in casa, nu stie cum o sa ne mai descurcam dupa aia; mai bine investeste intr-o afacere, si daca merge bine, peste 1 an, mai facem una, samd (spre disperarea mea, care vad cum se apropie menopauza); dar bineinteles ca nu putem face nici asta, ca doar nici o afacere nu prezinta garantii...
Iarasi nu este de acord ca eu sa mai cer si alte pareri, de la alte persoane inafara de el, daca s-ar putea sa-mi fie el si duhovnic, ar fi minunat...
Cred ca nici unul dintre noi nu are suficienta incredere in el si in propriile convingeri pentru a putea sa-l convinga si pe celalalt. El incearca sa ma impresoare pe mine, dar eu bag seama ca am tendinta sa fug, sa imi caut refugii inafara relatiei, si cred ca asta nu e bine.
Astept parerile dvs privind cresterea copilului intr-o bucatarie.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 02.09.2011, 13:56:25
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Eu de mica am fost singura in camera, in camera dorm, citesc, scriu, ma joc pe calculator.. Este esential pentru dezvoltarea unui copil sa aiba conditii bune de viata, printre care si spatiu. Una e sa aveti o garsoniera si sa nu va permiteti mai mult si, deh, ce sa faceti, va descurcati asa, si alta e sa aveti bani si sa nu vreti sa investiti intr-un apartament, care este, dupa parerea mea, unul dintre cele mai utile lucruri pamantesti. Am foarte multi colegi care stau cu chirie sau in camine si se plang ca nu au casa lor, ca nu se pot concentra, ca nu pot invata. casa nu e doar un acoperis sub care dormi noaptea, sa nu te ploua si, in astfel de investitii, trebuie gandit pe termen lung si foarte lung, apartamentul putand ramane mostenire mai departe. Mai stiu eu pe unul care a crescut intr-o garsoniera si, ajuns la varsta adolescentei, o dadea din casa afara pe maica-sa pentru cateva ore: mama, pleca, sa imi pot aduce si eu o fata in casa!

Pe de alta parte, are si "viitorul sot" dreptate, banii sunt ai lui, face ce vrea cu ei; atata timp cat nu sunteti uniti in fata legii, daca garsoniera e pe numele lui, a lui ramane, chiar daca vei fi contribuit si tu cu ceva, caci nu poti demonstra. El gandeste ca un burlac, tu ca o gospodina / viitoare mama de familie. Intr-o casnicie adevarata, nu mai exista banii / lucrurile / casa mea sau a ta, ci toate sunt ale noastre si, in aceasta privinta, mereu am sustinut ca partenerii ar trebui sa aiba un nivel economic si cultural apropiat, pentru a nu exista discutii pe tema asta.

Parerea mea este sa te gandesti bine ce pasi faci in viata si mare grija sa nu faci, Doamne fereste, un copil in afara unei casatorii binecuvantate de Dumnezeu. Voi ar trebui sa faceti planuri de nunta, nu de crescut copii in bucatarie!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 02.09.2011, 13:57:44
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Oare sotul tau nu s-a referit la faptul ca poti transforma bucataria in camera pentru copil, iar bucataria propriu-zisa (blatul de gatit) o muti in camera garsonierei? schimbi peretele :) Adica veti avea o camera pentru copil (mica) si un living, care va fi si bucatarie, pe un perete al camerei iti vei pune blatul de gatit (minimal).Poate la asta s-a referit din moment ce a spus ca e camera mai mare decat la ap.cu 2 cam. Nu te poti gandi doar la confortul propriu (noi sa avem camera noastra mare), iar pe saracul copil il inghesui in bucatarie. Dupa ce va creste copilul tot va trebui sa va mutati la doua camere, parerea mea. Cel mai bine e sa va luati ap. cu o camera, nu garsoniera, daca tot doreste sa nu investeasca mult intr-o locuinta la inceput, ci pe parcurs, cand isi va permite.

Last edited by ioanna; 02.09.2011 at 14:31:30.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 02.09.2011, 14:42:49
IOLANDA IOLANDA is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.03.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 368
Post

Ai mare grija ,cu viitorul tau sot.....daca incepeti cu contradictii si dispute in jurul unor subiecte ,care ar trebui sa va uneasca.....,mai gandeste-te.....iti spun asta din experienta, ca unei eventuale fiice a mele(eu avand de altfel 2,casatorite...una fericita si multumita ,iar alta......nefericita,tocmai din cauze relatate de tine ).Roaga-te cit mai mult ,sa te ajute Bunul Dumnezeu pe "cale"........Doamne Ajuta!!!!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 02.09.2011, 14:55:43
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Astept parerile dvs. privind cresterea copilului intr-o bucatarie.
Parerea sotului conteaza, precum pentru el parerea ta conteaza.
Cand asculti de cel de langa tine, ai pace din partea lui, caci el isi asuma cele alese.

Sa va mutati voi in bucatarie, oricat de mica ar fi. Nu aveti nevoie de mult spatiu.
Iar pe copil sa il lasati in camera mare.
Si, oricat de mica ar fi casa, 2-3 copii incap sigur. Mai ales daca le cedati camera mare.
Copilul/copiii vor intelege jertfa dragostei voastra, prin mutarea in bucatarie, si va vor iubi si mai mult.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #6  
Vechi 02.09.2011, 16:11:01
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Eu de mica am fost singura in camera, in camera dorm, citesc, scriu, ma joc pe calculator.. Este esential pentru dezvoltarea unui copil sa aiba conditii bune de viata, printre care si spatiu.
Singurica la parinti, nu?

Fallen: cred ca nu este bine sa pui caruta inaintea boilor. Ininte de a va gandi la casa, copii, etc, trebuie sa va gandititi la casatorie. Puteti sa triti crestineste pana la sfarsitul vietii? Asta trebuie sa fie intrebarea majora. Daca raspunsul este da, atunci va ganditi si la casa si la copii.

Si apoi de unde stii ca ai sa ai doar un copil. Ce va faceti daca vine al doilea, il inghesuiti si pe el in bucatarie? Printre oale, abur, farfurii, etc....Si daca mai vine si al treilea???
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #7  
Vechi 02.09.2011, 16:16:10
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Scuze pt inffintarea unui nou subiect idiot, dar sunt putin izolata social in aceasta perioada si nu reusesc sa mai cer pareri oamenilor si pe alta cale.
Acesta este un subiect pe care ne certam eu si viitorul sot de cativa ani. El crede ca o garsoniera mare e mai buna decat 2 camere mici, ca poti face camera copilului in bucatarie (cand nu mai poate dormi cu noi). Eu nu prea sunt de acord, pt ca nu o sa aiba deloc intimitate, mai ales cand se face mai mare, plus ca il deranjezi, sa faci mancare peste el, cand are de invatat, sau vrea sa se odihneasca, sau vin colegii pe la el/ea. Nu poti nici sa amani gatitul in fctie de treaba copilului/adolescentului, ca tr sa i dai si sa manance.
Oricum, poate e mai bine asa, decat sa nu-l faci deloc...
Problema e ca viitorul sot, daca vine cu o idee si nu esti de acord cu entuziasm, eventual, renunta la ea, eventual cu resentimentele de rigoare, cum ca tu esti de vina ca nu l-ai lasat.
Mai are si ideea preconceputa ca daca baga toti banii in casa, nu stie cum o sa ne mai descurcam dupa aia; mai bine investeste intr-o afacere, si daca merge bine, peste 1 an, mai facem una, samd (spre disperarea mea, care vad cum se apropie menopauza); dar bineinteles ca nu putem face nici asta, ca doar nici o afacere nu prezinta garantii...
Iarasi nu este de acord ca eu sa mai cer si alte pareri, de la alte persoane inafara de el, daca s-ar putea sa-mi fie el si duhovnic, ar fi minunat...
Cred ca nici unul dintre noi nu are suficienta incredere in el si in propriile convingeri pentru a putea sa-l convinga si pe celalalt. El incearca sa ma impresoare pe mine, dar eu bag seama ca am tendinta sa fug, sa imi caut refugii inafara relatiei, si cred ca asta nu e bine.
Astept parerile dvs privind cresterea copilului intr-o bucatarie.



Eu ti-as sugera sa mai iei pe cineva in gazda. Asa ingesuiti cum sunteti. Nu in bucatarie, nici in camera, nici in debara, ci acolo unde ai cel mai mult spatiu liber: in suflet.
"Chiriasul" de care-ti zic, e un personaj care de doua mii de ani isi caut chirie, bate la toate usile dar nu toti Il primesc ca, deh, e prea mare inghesuiala, de abia incapem de atatea nimicuri. "Iata, Eu stau la usa sufletului si bat. De va deschide cineva, voi intra la El." Tot ce trebuie sa-i oferi, e sa tii cont de cele ce afli de la El.

Nu e nevoie sa-ti mai zic ca-si plateste gazda regeste.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 02.09.2011, 16:27:59
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Scuze pt inffintarea unui nou subiect idiot, dar sunt putin izolata social in aceasta perioada si nu reusesc sa mai cer pareri oamenilor si pe alta cale.
Acesta este un subiect pe care ne certam eu si viitorul sot de cativa ani. El crede ca o garsoniera mare e mai buna decat 2 camere mici, ca poti face camera copilului in bucatarie (cand nu mai poate dormi cu noi). Eu nu prea sunt de acord, pt ca nu o sa aiba deloc intimitate, mai ales cand se face mai mare, plus ca il deranjezi, sa faci mancare peste el, cand are de invatat, sau vrea sa se odihneasca, sau vin colegii pe la el/ea. Nu poti nici sa amani gatitul in fctie de treaba copilului/adolescentului, ca tr sa i dai si sa manance.
Oricum, poate e mai bine asa, decat sa nu-l faci deloc...
Problema e ca viitorul sot, daca vine cu o idee si nu esti de acord cu entuziasm, eventual, renunta la ea, eventual cu resentimentele de rigoare, cum ca tu esti de vina ca nu l-ai lasat.
Mai are si ideea preconceputa ca daca baga toti banii in casa, nu stie cum o sa ne mai descurcam dupa aia; mai bine investeste intr-o afacere, si daca merge bine, peste 1 an, mai facem una, samd (spre disperarea mea, care vad cum se apropie menopauza); dar bineinteles ca nu putem face nici asta, ca doar nici o afacere nu prezinta garantii...
Iarasi nu este de acord ca eu sa mai cer si alte pareri, de la alte persoane inafara de el, daca s-ar putea sa-mi fie el si duhovnic, ar fi minunat...
Cred ca nici unul dintre noi nu are suficienta incredere in el si in propriile convingeri pentru a putea sa-l convinga si pe celalalt. El incearca sa ma impresoare pe mine, dar eu bag seama ca am tendinta sa fug, sa imi caut refugii inafara relatiei, si cred ca asta nu e bine.
Astept parerile dvs privind cresterea copilului intr-o bucatarie.
Bucataria nu e un loc in care sa cresti copilul.Copilul nu poate creste printre aburi, miros de mancare, umezeala, un dute-vino permanent.
dar se poate transforma bucataria in camera, iar balconul(in eventualitatea in care aveti)in bucatarie.Astfel gatiti pe balcon, care devine o mini bucatarie, iar vechea bucatarie o mobilati si aranjati cat sa arate a camera.
Dar la fel cum zicea si Dorin, recomandat e sa lasati copilului camera mai mare si sa o pastrati voi pe cea mica.

Si cel mai important lucru:sa va cununati. Puneti-va voi intai in randuiala cu cele crestinesti, si pe toate celelalte Domnul le va aduga dupa....
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 02.09.2011, 16:31:23
CelMandru's Avatar
CelMandru CelMandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.04.2011
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 188
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Si cel mai important lucru:sa va cununati. Puneti-va voi intai in randuiala cu cele crestinesti, si pe toate celelalte Domnul le va aduga dupa....
Total de acord. Mai clar de atât nu se putea spune. Asta-i soro, primul lucru pe care trebuie să-l faci...
Reply With Quote
  #10  
Vechi 02.09.2011, 16:57:30
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Singurica la parinti, nu?

Fallen: cred ca nu este bine sa pui caruta inaintea boilor. Ininte de a va gandi la casa, copii, etc, trebuie sa va gandititi la casatorie. Puteti sa triti crestineste pana la sfarsitul vietii? Asta trebuie sa fie intrebarea majora. Daca raspunsul este da, atunci va ganditi si la casa si la copii.

Si apoi de unde stii ca ai sa ai doar un copil. Ce va faceti daca vine al doilea, il inghesuiti si pe el in bucatarie? Printre oale, abur, farfurii, etc....Si daca mai vine si al treilea???
Nu, am fost chiar 3. Si am stat si noi o vreme inghesuiti, 5 in 2 camere.
Copii nu am de gand sa fac mai multi, decat daca vin 2 deodata. Bine, nu ca nu as vrea eu, dar...macar sa mai apuc sa fac unul.
Si eu m-am gandit ca mai bine stam noi sau unul dintre noi in buc.,decat copilul/copiii.
M-am gandit si la var. cu mutat buc. in living, dar totusi preferabil ar fi un apart., ca m-am saturat de gatit in camera in care stau (acum). Doar ca momentan nu ne putem permite.
Si sincer nu m-ar deranja sa am un copil inafara casatoriei, as sta bucuroasa la mama acasa cu el.
Multumesc pt sugestii!

Last edited by fallen; 02.09.2011 at 17:03:44.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Numele copilului casiana Botezul 184 23.11.2013 03:04:06
Ce ii faci aproapelui tie iti faci. Cum sa ai bani gratis spre_rasarit Generalitati 35 11.01.2012 01:32:59
Otrava din sarea de bucatarie pe masa tuturor romanilor! heaven Generalitati 21 14.11.2010 16:16:41
Ofer spre inchiriere o camera aura_d Stiri, actualitati, anunturi 0 11.06.2009 14:47:40