Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #141  
Vechi 07.12.2012, 15:46:44
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovivivi Vezi mesajul
Adică așa cum crezi tu că aș fi sau așa cum mă suspectează el pe nedrept și fără probe, fără dovezi ci pe sepeculații ca să se scoată din culpa materialist-geocentristă de care nu e conștient?

Fii și tu mai clar, și exprimă-te frumos de exemplu printr-o fabulă mai clară cum e aia cu Boul și Vițelul ca să știm cine e boul și cine e vițelul... că acuma ce o să mă fac eu cu trei bursuci pe capul meu și cu un Mateiaș care și-a salvat onoare în ultima clipă... prin demisie.'
nu văd ce este atât de încurcat.
cineva a lansat ideea că joci un rol.
iar eu am spus că așa ești tu, cu sens de autenticitate.
Reply With Quote
  #142  
Vechi 10.12.2012, 12:00:42
vsovivivi vsovivivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.08.2012
Locație: Insectharul creștin ortodox israelit
Religia: Ortodox
Mesaje: 549
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
nu văd ce este atât de încurcat.
cineva a lansat ideea că joci un rol.
iar eu am spus că așa ești tu, cu sens de autenticitate.
Adică așa sunt eu oare, un personaj dintr-un rol despre care cineva a zis că îl joc?.. păi ca să ce și pentru ce anume?

Nu este nimic încurcat ci chiar trăim acum zilele cele mai grele de la căderea comunismului și de la ultimul război mondial căci omul de paie, lupul moralist și îmbrăcat în haină roșie conduce toate armatele sedomite ale antichristului care vor aduce dezastrul și nenorocirile duhovnicești și trupești asupra poporului credincios și de acum trebuie să ne întărim în răbdare și să răbdăm, căci vremurile care vor urma sunt vremuri apocaliptice... vai nouă. Nu vă temeți însă ci întăriți-vă în credință, deci 'nu te teme turmă mică fiindcă Domnul este cu tine și te păstorește'. Sperăm ca El să reducă numărul acestor zile de groază și de coșmar și de prigoană... însă totul este și în funcție de poporul român și de credincioși căci prin credința oamenilor a lucrat și lucrează Dumnezeu.

Last edited by vsovivivi; 10.12.2012 at 12:09:59.
Reply With Quote
  #143  
Vechi 01.02.2013, 13:24:49
vsovivivi vsovivivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.08.2012
Locație: Insectharul creștin ortodox israelit
Religia: Ortodox
Mesaje: 549
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovivivi Vezi mesajul
Fabulă de Grigore Alexandrescu modificată cu schipsis:

Lupul Moralist ce stăpânea peste jivinele și fiarele din toată gLumea.

''V-am spus, cum și se pare, de nu îți fi uitat,
Că lupul se-ntîmplase s-ajungă împăiat (împărat).
Dar fiindcă v-am spus-o, voi încă să vă spui
Ceea ce s-a urmat subt stăpînirea lui.

Auzind împăiatul lup că-n staturile sale
Fac năpăstuiri multe păroșii dregători,
Că pravila stă-n gheare, că nu e deal sau vale
Unde să nu vezi jertfe și mulți prigonitori,
Porunci ca să se strîngă obșteasca adunare,
Lîngă un copaci foarte mare și foarte tare;
Căci vrea pe unii-alții să îi cam dojenească,
Și-n puține cuvinte,
Să le-aducă aminte
Datoriile lor de spor.

Toți se înfățișară: și-nălțimea lupească
Începu ca să vorbească
C-un glas dojenitor:
„Domnilor de tot felu! Bune sînt astea toate?
Datoriile slujbei astfel le împliniți?
Nu aveți nici sfială, nici frică de păcate,
Să faceți nedreptate și să năpăstuiți?
Toate slujbele voastre țara vi le plătește;
Încă, pe la soroace,
Cîte un dar vă face.
Dar reaua nărăvire,
Ce o aveți din fire,
Nu se tămăduiește.
Vedeți cu ce morți grele
Se isprăvesc din lume
Și cum lasă rău nume
Acei care fac rele.
Gîndiți-vă că poate veți da cuvînt odată.
La-nalta judecată.
Gîndiți-vă la suflet, și luați de la mine
Pildă a face bine.“

Ast cuvînt minunat,
Pe care împăiatul lup auz că l-a-nvățat,
Trecînd pe lîngă sat.
La ziua unui sfînt, cînd preotul citea
Și propoveduia,
Pe mulți din dregători, să plîngă i-a-ndemnat.

„E! ce ați hotărît, jupîni amploiați?
Oare-o să vă-ndreptați?“
Îi întrebă atunci înălțimea-mpăiănjenită,
Ce purta o manta de oaie jupuită.
„Spuneți, o să schimbați purtarea-vă cea proastă?“

— „Să trăiți la mulți ani, împăiciunea-voastră,
Răspunse un vulpoi, în slujbe lăudat;
Ne poate fi iertat,
Să vă-ntrebăm smerit, de vreți a ne-arăta,
De unde-ați cumpărat postavul roșu de manta?“

Cînd mantaua împăicească este din piei de oaie,
Și printre dinți există cărniță de mieluț,
Atunci judecătorii fiți siguri că despoaie
Și avocații vă fierb la foc călduț.''
Hai să vă spun un adevăr dacă știți să faceți deosebirea dintre un lup și un câine:

Câinele negru și mare cu ochii de foc nu e diavolul ci este chiar ortodoxia asta păgânească și lumească... noi suntem simbolizați așa... iar diavolu' doar s-a îmbrăcat în haină de sfințișor să ne umilească ironizându-ne... ca să păcălească oamenii credincioși că cică ăla e chipul lui... nici vorbă' diavolul are chip de om și de pui de om... și glas de om... foarte politicos, că doar și-a tocit limba pe tocila ursului brun păcălit de vulpea argintie ca să pescuiască iarna cu coada în lacul din pădurea adormită.

Câinele este legat în lanțul stăpânului său care-i dă de mâncare... pe când lupul este legat de pofta lui cea rea.

Iar Domnul ne spune cam așa: 'Ca un lup Mi-e poftă să fac voia Tatălui... Carele M-a trimis... iar... și iar slujind ca un câine.'

Last edited by vsovivivi; 01.02.2013 at 13:38:15.
Reply With Quote
  #144  
Vechi 02.02.2013, 11:22:00
iliegh
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cred ca o asa mare minciuna ca sfarsitul lumii in decembrie 2012 nu a mai existat de mult pe Pamant.

Vsovi tu ai fost unul dintre cei care a sustinut vehement aceasta minciuna.
Asta apropo de lup, care pare sa-si schimbe parul mai nou.
Reply With Quote
  #145  
Vechi 18.02.2013, 13:52:37
vsovivivi vsovivivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.08.2012
Locație: Insectharul creștin ortodox israelit
Religia: Ortodox
Mesaje: 549
Implicit O pildă Adevărată.

Citat:
În prealabil postat de iliegh Vezi mesajul
Cred ca o asa mare minciuna ca sfarsitul lumii in decembrie 2012 nu a mai existat de mult pe Pamant.

Vsovi tu ai fost unul dintre cei care a sustinut vehement aceasta minciuna.
Asta apropo de lup, care pare sa-si schimbe parul mai nou.
Tu așa crezi, că n-a fost sfârșitul pe 12.12.2012 la ora 22.55 fix (după calendarul ăla vechi maiash adică în 25.12.2012 după ăla nou dat înainte cu 13 zile), și dacă tu crezi așa ca un câine-lup insinuînd viclean că eu aș fi un prooroc mincinos și fățarnic atunci iată că mă faci și cel mai mincinos tot pe mine care ți-am spus Adevărul pur, că a fost și este de atunci sfârșitul neîncetat.

Ca să crezi, uite am să-ți tălmăcesc pilda talanților:

Stăpânul avea 8 talanți și a dat la despărțire primului cerșetor 5 talanți, următorului 2 și ultimului 1 talant. Observi tu deci cum a dat el talanții Săi înainte de a pleca undeva departe?

Acuma mulți se întreabă ce sunt acești talanți gândindu-se la talente, la valori, la măsuri sau la bani de metal nobil și pur.

Păi primului slujitor Stăpânul cel Bun i-a dat : un cap, două mâini și două picioare;
Celui de al doilea slujitor i-a dat : postul și rugăciunea;
Ultimului i-a dat: taina sfântă a credinței.

Când s-a întors acasă și a readus Împărăția cu El ca s-o întemeieze întru veșnicie au venit înapoi la Stăpân cei trei foști slujitori ca să ceară iar de lucru, căci vroiau din nou să-I slujească și să câștige bine, însă pentru asta portarul șef i-a întrebat ceva: 'ce ați făcut voi cu talanții Stăpânului?'

Cel cu 5 talanți a povestit cum a găsit un slujitor așa ca el cu care s-a înfrățit și cum aveau ei acum 10 talanți buni de lucru și atunci portarul i-a lăsat înăuntru întru bucuria Stăpânului care i-a angajat pe amândoi.

Cel cu 2 talanți a povestit cum prinsese aripi adică iată că acum era și umil și milostiv și atunci portarul l-a lăudat și l-a primit în bucuria Stăpânului.

Cel cu un talant însă a fost respins la interviu nu pentru felul semeț de a vorbi sau pentru cum povestea înflorind realitățile ci pentru că nici el nu mai știa exact unde și când ascunsese talantul.

Astfel că s-a luat de la el talantul Stăpânului prin puterea portarului care avea darul vederii cu duhul și a fost dat celui cu 10 talanți.

Deci dragilor:

1. 'Nu este bine ca să fie omul singur'... nici în Dumnezeu.
2. 'Nu este bine să iei Pâinea fiilor și s-o arunci câinilor'..lupi moraliști.
1+2=4. 'Nu aruncați giuvaerele voastre înaintea porcilor căci s-ar putea să se întoarcă și să vă rupă.'
Cine sunt deci giuvaerele voastre? Și ce ați făcut cu talanțul primit?

('Dacă nu cred pe Moise și pe prooroci nu vor crede nici dacă...' vor vedea învierea morților lor... pe care i-au îngropat.)

O FEMEIE, mare este credința ta... (Iisus se referea la icoana bunicii sale Ana, femeia lui Ioachim)

Last edited by vsovivivi; 18.02.2013 at 15:03:12.
Reply With Quote
  #146  
Vechi 19.02.2013, 14:09:03
iliegh
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Deci susti in continuare ca a fost sfarsitul in decembrie 2012 ?


P.S. De mult tot vreau sa te intreb: de ce ti-ai pus un mop in cap?

Last edited by iliegh; 19.02.2013 at 14:12:43.
Reply With Quote
  #147  
Vechi 19.02.2013, 18:19:12
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iliegh Vezi mesajul
Deci susti in continuare ca a fost sfarsitul in decembrie 2012 ?


P.S. De mult tot vreau sa te intreb: de ce ti-ai pus un mop in cap?
poate s-a luat după ideea că suntem cu 50 de ani în urmă :)

eu l-am întrebat de două ori și nu a răspuns.
Reply With Quote
  #148  
Vechi 12.03.2013, 15:27:09
vsovivivi vsovivivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.08.2012
Locație: Insectharul creștin ortodox israelit
Religia: Ortodox
Mesaje: 549
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iliegh Vezi mesajul
Deci susti in continuare ca a fost sfarsitul in decembrie 2012 ?


P.S. De mult tot vreau sa te intreb: de ce ti-ai pus un mop in cap?
Sigur că da, iar cine susține că n-a fost în 12.12.2012 la 22:55 fix după calendarul mayash, adică în 25.12.2012 după calendarul BOR, se înșală și se află în înșelare după formula smintită: 'nu știe nimeni decât Tatăl' = nu știe nimeni = Tatăl nu există... sau nu spune nimănui ca să-i ia pe toți dracool ca din oală pe nepregătite.

Domnul a zis ucenicilor așa: că 'nu știe nimeni decât Tatăl', ca să ia aminte ei la semnele premergătoare și la Duhul proorociei ce din Tatăl purcede: 'frunzele smochinului se fragezesc, cutremure peste tot, spurcăciunea pustiirii ajunsă la loc sfânt, copiii se ridică împotriva părinților și invers, mulți foarte teologi și foarte apostoli pe post de mesii mincinoase și mari duhovnici predicând eresurile de tot felul și așa mai departe... iar cei ce sunt în Duhul știu că sfârșitul a avut loc la ora 22:55 fix în data de 25.12.2012, adică în 12.12.2012 după calendarul maiash.

Deci sfârșitul gLumii a avut loc!.. chiar dacă unora le pare bizar, adică s-a sfârșit de tot 'bătrânețea fără Tinerețe și moartea fără de Viață!.. și a început înnoirea și veșnicia precum în cer așa și pe pământ, căci 'Noi le facem pe toate' precum este scris.

Voi ce ați vrea?.. să știți voi și să ziceți voi cînd este sfârșitul? Nu puteți! 'De aceea privegheați căci nu știți nici ziua și nici ceasul (clipa) când sosește Fiul Omului ca să vă vadă ce fel de copii ați devenit între timp, de la ultima spovedanie, de la ultima rugăciune.

PS: E părul Mariei Magdalena, și mi l-am pus în cap pe post de mop pentru ca să știe toți că a fost sfârșitul!

Last edited by vsovivivi; 12.03.2013 at 15:41:19.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Suprapopularea: minciuna minciunilor Va_iubesc Generalitati 151 21.03.2013 17:10:49
Minciuna Sanduu Generalitati 2 07.04.2012 22:19:55
Minciuna si viclenia maria40 Generalitati 68 22.06.2011 22:13:56
Despre minciuna IulianaM Generalitati 34 21.05.2011 08:28:29
Minciuna din noi Anca-Miha Pocainta 21 03.07.2009 23:55:06