Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 11.11.2009, 16:23:44
clementia's Avatar
clementia clementia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.01.2009
Locație: Transilvania
Religia: Ortodox
Mesaje: 144
Implicit Educatia copilului-replici incuietoare

Sunt cateva seri de cand i-am explicat semnificatia cuvintelor : "... "... ne-a poruncit, zicind: Tu iarta fratelui tau greselile lui si Eu iti iert pe ale tale!"
Asta din cauza ca se intampla sa-i faca uneori diverse rautati copiii de la scoala, spatiul de joaca etc si-atunci apelez la invatatura ortodoxa . Incerc sa-i dau si o educatie religioasa .
Buun , toate bune si frumoase pana cand ma supar pe ea , ne certam din cauza ca nu-mi da ascultare si-i spun : "sunt suparata pe tine nu mai suntem prietene sincere ptr ca tu ma minti mereu , nu mai vreu sa vorbesc cu tine astazi" . La care vine replica " nu tu mi-ai spus ca Dumnezeu ne-a poruncit sa iertam ? " Si de multe ori ne iertam si ne impacam imediat ca doar nu o sa ma dezmint , dar nu stiu daca e corect, ea trebuie sa suporte consencinta faptelor ei si acum se foloseste de ideea aceasta. Are 11 ani este destul de isteata si stie sa ne manipileze deci e un pic si bandita ( nici partea asta nu-mi place si nu stiu cum sa o corectez).
Nu ma descurc uneori ,
poate din experienta sau stiinta imi puteti da niste sfaturi?
Multumesc anticipat celor care se vor implica .
__________________
"Pe scara sufletului meu, M-am intalnit cu bunul Dumnezeu-
Eu coboram mahnit din constiinta mea, Iar El urca surazator spre ea...
Si ne-am oprit la jumatatea scarii, Incrucisandu-ne in clipa-ntampinarii
Sagetile perechilor de ochi ,ca de-obicei, Ah ! Ochii Lui cum semanau cu ochii mei!
Pe scara sufletului meu , M-am intalnit din nou cu Dumnezeu-
El cobora solemn din constiinta mea, Iar eu urcam surazator spre ea."(Minulescu)

Last edited by clementia; 11.11.2009 at 16:26:30.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 11.11.2009, 16:40:56
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de clementia Vezi mesajul
Sunt cateva seri de cand i-am explicat semnificatia cuvintelor : "... "... ne-a poruncit, zicind: Tu iarta fratelui tau greselile lui si Eu iti iert pe ale tale!"
Asta din cauza ca se intampla sa-i faca uneori diverse rautati copiii de la scoala, spatiul de joaca etc si-atunci apelez la invatatura ortodoxa . Incerc sa-i dau si o educatie religioasa .
Buun , toate bune si frumoase pana cand ma supar pe ea , ne certam din cauza ca nu-mi da ascultare si-i spun : "sunt suparata pe tine nu mai suntem prietene sincere ptr ca tu ma minti mereu , nu mai vreu sa vorbesc cu tine astazi" . La care vine replica " nu tu mi-ai spus ca Dumnezeu ne-a poruncit sa iertam ? " Si de multe ori ne iertam si ne impacam imediat ca doar nu o sa ma dezmint , dar nu stiu daca e corect, ea trebuie sa suporte consencinta faptelor ei si acum se foloseste de ideea aceasta. Are 11 ani este destul de isteata si stie sa ne manipileze deci e un pic si bandita ( nici partea asta nu-mi place si nu stiu cum sa o corectez).
Nu ma descurc uneori ,
poate din experienta sau stiinta imi puteti da niste sfaturi?
Multumesc anticipat celor care se vor implica .
Foarte interesanta experienta parinte-copil, insa eu desi nu pot spune ca am experienta in acest domeniu...cred ca mi-ar place sa am un copil putin bandit, pentru ca asta denota inteligenta si minte ascutita de obicei, deci nu vad nimic rau in asta

Mult succes!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 11.11.2009, 16:49:42
clementia's Avatar
clementia clementia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.01.2009
Locație: Transilvania
Religia: Ortodox
Mesaje: 144
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Foarte interesanta experienta parinte-copil, insa eu desi nu pot spune ca am experienta in acest domeniu...cred ca mi-ar place sa am un copil putin bandit, pentru ca asta denota inteligenta si minte ascutita de obicei, deci nu vad nimic rau in asta

Mult succes!
Incearca sa-ti imaginezi ca esti in aceasta situatie :
""sunt suparata pe tine nu mai suntem prietene sincere ptr ca tu ma minti mereu , nu mai vreu sa vorbesc cu tine astazi" . La care vine replica " nu tu mi-ai spus ca Dumnezeu ne-a poruncit sa iertam ? "
Ce ai raspunde ?
__________________
"Pe scara sufletului meu, M-am intalnit cu bunul Dumnezeu-
Eu coboram mahnit din constiinta mea, Iar El urca surazator spre ea...
Si ne-am oprit la jumatatea scarii, Incrucisandu-ne in clipa-ntampinarii
Sagetile perechilor de ochi ,ca de-obicei, Ah ! Ochii Lui cum semanau cu ochii mei!
Pe scara sufletului meu , M-am intalnit din nou cu Dumnezeu-
El cobora solemn din constiinta mea, Iar eu urcam surazator spre ea."(Minulescu)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 11.11.2009, 16:50:57
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Ii poti spune ca o ierti, pentru ca si ea trebuie sa ierte. Dar spune-i ca daca doreste ca tu sa ai putere sa ierti mereu, trebuie sa vezi si schimbari in bine la ea. Altfel, marturiseste-i ca va veni o zi cand nu vei mai avea putere sa ierti, pentru ca nu s-a indreptat.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 11.11.2009, 16:56:13
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Sunt ultima persoana din lume care ar putea sfaturi cuiva, dar ma gandesc asa: in loc sa-i spui "sunt suparata pe tine nu mai suntem prietene sincere ptr ca tu ma minti mereu , nu mai vreu sa vorbesc cu tine astazi", poate ar merge mai bine ceva de genul: "draga mea, ma doare ce-ai facut, dar te iubesc in continuare si daca ma iubesti si tu, te rog sa nu mai faci". Pe langa faptul ca e desteapta, este si sensibila, o calitate pe care noi, adultii, o pierdem cu timpul. Asa as face eu...
Reply With Quote
  #6  
Vechi 11.11.2009, 17:05:09
metanoia2's Avatar
metanoia2 metanoia2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.08.2009
Locație: Cluj Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 175
Implicit

Nu ii spune ca esti suparata pe ea pentru ca mai devreme sau mai tarziu va invata sa se supere si ea si poate sa tina suparare. Cuvantele "m-am suparat" nu ar trebui rostite ci mai degraba ii spui: vai, m-ai dezamagit, nu m-as fi asteptat ca tu prietena mea cea mai buna sa imi spui una ca asta! Daca tu nu o intelegi pe mami cine sa o inteleaga?"si cu alte ocazii poti sa-i spui "trebuie sa iertam dar nu uita ca nu trebuie sa profiti de iertarea mea sau de dragostea pe care ti-o port pentru ca asa nu imi arati dragoste."
Copiii inteleg mai mult decat banuim noi ca ar putea sa inteleaga.
Acum apropo de replici incuietoare poate ma lamureste cineva(solicit pe costel, zaharia sau windorin)....fetita mea cand avea 3 ani:"Mami de ce nu a lasat-o Iisus pe Maria Magdalena sa Il atinga dupa ce a inviat?" Eu: "pentru ca inca nu s-a urcat la cer la Tatal".Ea: "Dar de ce nu a lasat-o sa-L atinga daca nu s-a urcat la Tatal?".
__________________
"Imparate Ceresc Mangaietorule Duhul Adevarului care pretutindenea esti si pe toate le-mplinesti,Vistierul bunatatilor si Datatorule de viata, vino si Te salasluieste intru noi."

Last edited by metanoia2; 11.11.2009 at 17:19:13.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 11.11.2009, 18:12:50
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de metanoia2 Vezi mesajul

1 "trebuie sa iertam dar nu uita ca nu trebuie sa profiti de iertarea mea sau de dragostea pe care ti-o port pentru ca asa nu imi arati dragoste."


2 Copiii inteleg mai mult decat banuim noi ca ar putea sa inteleaga.

3 Eu: "pentru ca inca nu s-a urcat la cer la Tatal".Ea: "Dar de ce nu a lasat-o sa-L atinga daca nu s-a urcat la Tatal?".

1 Daca folosesti fraza asta lunga la 11 ani te asigur ca pe la mijlocul frazei cu siguranta ai pierdut-o, iar pe baieti dupa primul sfert.

2 Copiii inteleg mai mult, insa de regula in avantajul lor egoist, nu neaparat spre binele lor!...si ne inselam amarnic daca credem altfel ( aviz parintilor tineri cu copii)

3 Scuza-ma ca nu fac parte din lista solicitata de tine insa te intreb:

De ce oare ii raspunzi copilului ceva cu CERTITUDINE de care nici tu nic altcineva de pe Terra nu are habar?. Ce o sa primesti este tot un raspuns sec canonic fara pic de intelegere a fenomenului. Oare speri, si asta iti doresti ca copilul tau pe viitor sa repete papagaliceste niste concepte de neinteles? Evident ca exista lucruri pe care nu le putem verifica din Scripturi dar la care pur si simplu se raspunde simplu NU STIU!...nu ne afundam aiurea cu copilul in fata noastra in explicatii fara intelegere
Reply With Quote
  #8  
Vechi 11.11.2009, 18:45:12
monica.miholca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de metanoia2 Vezi mesajul
Nu ii spune ca esti suparata pe ea pentru ca mai devreme sau mai tarziu va invata sa se supere si ea si poate sa tina suparare. Cuvantele "m-am suparat" nu ar trebui rostite ci mai degraba ii spui: vai, m-ai dezamagit, nu m-as fi asteptat ca tu prietena mea cea mai buna sa imi spui una ca asta! Daca tu nu o intelegi pe mami cine sa o inteleaga?"si cu alte ocazii poti sa-i spui "trebuie sa iertam dar nu uita ca nu trebuie sa profiti de iertarea mea sau de dragostea pe care ti-o port pentru ca asa nu imi arati dragoste."
.
Nu, nu, asta nu e deloc o varianta fericita. Adica ii demonstrezi clar ca nu e bine cum gandeste, ca te dezamageste, etc. Mai ales daca un copil aude zilnic astfel de reprosuri, ii va scadea cu siguranta increderea in sine, si in parinti, si nu va mai comunica deloc cu ei. Mai bine sa ii arate copilului ca il inteleg, si sa ii dea voie sa isi exprime sentimentele, dar sa isi impuna punctul de vedere fara argumentari.
Dimpotriva, e bine ca mama sa se supere cand e de suparat, si copilul la fel, are voie sa se supere. Si apoi, a ierta nu inseamna a nu te supara, ci a trece de durerea pricinuita de suparare.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 11.11.2009, 19:08:52
ioan_strainul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Foarte interesanta experienta parinte-copil, insa eu desi nu pot spune ca am experienta in acest domeniu...cred ca mi-ar place sa am un copil putin bandit, pentru ca asta denota inteligenta si minte ascutita de obicei, deci nu vad nimic rau in asta

Mult succes!
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++ ++++++++++++++++++
Va spun un lucru si nu mint va spun ca sInt constient ce spun acun 22 de ani nu aveam copii acum am 3 si o nepotica dar as vrea sa spun ca inainte de a avea copii ziceam ce zici tu acum eu putin mai vulgar si anume ziceam ca daca o sa am un copil nu conteaza sa sparga baruri si restaurante ca eu vin si platesc tot , Dumnezeu mea dat un baiat si nu pot sa spun ca este cum am zis eu atunci ca nu este nici pe departe consumator de alcol dar are o alta meteahna nu-l pot duce la biserica si nu ca nu lam dus de mic cInd era mai mic spunea singur fara sa fie Intrebat spunea eu cInd o sa fiu mare o sa ma fac popa iar daca a crescut si a zburart din cuib acum a uitat ce spunea si nu vrea sa mai auda de biserica sau de preotie nu cereti ca nu stiti ce ziceti ca dumnezeu ne da dar ne lasa sa alegem noi ce vrem sau ce dorim ++++++++++++
Dumnnezeule miluiestema pe mine pacatosul si ajutama sa fac voia ta amin amin amin + + + + + + + + + + + +
Reply With Quote
  #10  
Vechi 11.11.2009, 19:20:47
emanouela emanouela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2009
Mesaje: 214
Implicit

niciodata sa nu-i spui unui copil ca te-a dezamagit...la 11 ani este capabil sa faca diferenta intre a dezamagi si a minti...ii spui daca intradevar o face, nu ca sa inlocuiesti cuvinte....daca vrei sa ai habar ce simte un copil cand ii zici, m-ai dezamagit, intoarce-te in timp si inlocuieste in N situatii in care mama ta ti-a zis sunt suparata pe tine, cu m-ai dezamagit...supa N m-ai dezamagit, rezultatul e dezastruos=> copil fara incredere in el....poti sa-i raspunzi...da, eu te-am invatat asta la fel cum te-am invatat ca trebuie sa nu minti...si asta tot Dumnezeu o spune, tot porunca e.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Numele copilului casiana Botezul 184 23.11.2013 03:04:06
Educatia in declin lugrez Generalitati 25 08.03.2011 09:39:10
Impartasirea copilului mic DariaFlor Generalitati 95 08.09.2010 21:12:34
1 Iunie - Ziua copilului costel Generalitati 10 04.06.2008 00:04:02
Educatia azi IC Generalitati 25 12.03.2007 15:15:37