Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #151  
Vechi 05.06.2013, 01:07:32
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Oricum exista foarte multa ipocrizie la partea cu alesul numelor. Se mint multi (nu pe altii, o fac chiar cu ei insisi) ca aleg numele copiilor in functie de diversti Sfinti, dar de fapt aleg numele pentru a le satisface lor o anumita placere. Da suna ciudat, dar este real. Daca iti botezi copilul Nicolas, imi pare rau, dar nu o faci in cinstea Sfantului pentru ca il cheama Nicolae. Sau cel putin asta este forma romaneasca a numelui. Daca schimbi numele Sfantului nu o faci decat pentru tine. Daca iti numesti copilul Theodor nu o faci ducandu-te la etimologia numelui din limba greaca, ci o faci pentru partea extravaganta a lui "h" mut. Numele Sfantului Teodor (Tiron sau Stratilat) in limba romana se scrie fara "h". Deci macar sa nu ne mintim pe noi.
La fel si botezul cu doua nume. Iti strigi copilul in doua feluri? Dar de ce sa nu punem 3 sau 4, sau chiar 5?
Mai sunt si nume compuse,care se pot striga impreuna ca Ana-Maria,Maria Magdalena.
Si ce daca isi satisfac parintii o anumita placere cand isi numesc copiii?Este o bucurie si o realizare mare pt orice om sa aibe urmasi si face parte din drepturile lor de parinti sa-i numeasca.
Cu ce ne alegem noi care stam sa-i judecam pe toti,de toate aspectele?
Important este sa le dea o educatie aleasa,mai ales crestina.

Multi dau nume crestin copilului fara ca viata lui propriu-zisa sa reflecte acea afinitate.Din punctul acesta de vedere imi pare o goana dupa forma,lipsita de fond.
Nu trebuie sa ne botezam copiii de parte barbateasca Iisus pt a fi precum Iisus,ci trebuie sa-i educam in spiritul Lui.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 05.06.2013 at 01:27:34.
Reply With Quote
  #152  
Vechi 05.06.2013, 09:07:27
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Mai sunt si nume compuse,care se pot striga impreuna ca Ana-Maria,Maria Magdalena.
Si ce daca isi satisfac parintii o anumita placere cand isi numesc copiii?Este o bucurie si o realizare mare pt orice om sa aibe urmasi si face parte din drepturile lor de parinti sa-i numeasca.
Cu ce ne alegem noi care stam sa-i judecam pe toti,de toate aspectele?
Important este sa le dea o educatie aleasa,mai ales crestina.

Multi dau nume crestin copilului fara ca viata lui propriu-zisa sa reflecte acea afinitate.Din punctul acesta de vedere imi pare o goana dupa forma,lipsita de fond.
Nu trebuie sa ne botezam copiii de parte barbateasca Iisus pt a fi precum Iisus,ci trebuie sa-i educam in spiritul Lui.
1. Bine. Am inteles. Dar in cazul asta sa nu trambitam si sa ne amagim ca am pus numele in cinstea unui Sfant cand am facut-o pentru placerea noastra.
2. Orice lucru are o randuiala. Numele pus copilului are o randuiala. Acesta este doar un alt aspect pe care noi il preluam si respectam doar daca se potriveste asteptarilor si dorintelor noastre. Ce ne place in Biserica e bun, ce nu... "trebuie respectat duhul Legii, nu litera".

Ps: Sfanta Ana-Maria?
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #153  
Vechi 05.06.2013, 09:59:13
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
1. Bine. Am inteles. Dar in cazul asta sa nu trambitam si sa ne amagim ca am pus numele in cinstea unui Sfant cand am facut-o pentru placerea noastra.
Esti figura. Bineinteles ca poti face si una si alta. poti sa alegi si numele unui sfant, dar din milioanele de variante sa alegi numele care-ti place. Spre ex, mie imi sunt dragi in special sfintii romani si rusi. In special Brancovenii! Ii iubesc, deci din atatea variante de sfinti romani am ales una. Imi place si numele, si rezonanta si mai ales, criteriul cel mai important a fost ca e numele unuia din sfintii Brancoveni. Plus ca daca iubestii un anumit sfant, incepe sa iti cada drag si numele lui.Lucrurile sunt complementare.
Citat:
Ps: Sfanta Ana-Maria?
Avem noi pretentia ca ne stim toti sfintii, dupa nume, ca sa putem zice cu certitudine ca asta nu e numele vre-unui sfant. Chiar si asa, are doua nume de sfanta.
Ce zici de numele Edith, Donald, Patrick?
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #154  
Vechi 05.06.2013, 18:37:21
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Superman Tarzan. E real 100%. Dar e de alta etnie.
dar cu numele de familie ce facem?
o verișoară de- mea s-a măritat cu un tip Gandac. "eu să fiu d-na Gandac?". s-a rezolvat, el luând numele ei.
mai sunt și altele, unele cu tentă erotica precum Regulatu. nu e glumă.
Reply With Quote
  #155  
Vechi 05.06.2013, 23:21:08
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Sf.Patrick din Iralnda. Sfant ortodox. Edith nu stiu sigur. Sf.Rupert din Germania, iar in romana ar fi Robert. Cititi cartea Sfinti ortodocsi din Apus. :)
Reply With Quote
  #156  
Vechi 06.06.2013, 10:24:22
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Sf.Patrick din Iralnda. Sfant ortodox. Edith nu stiu sigur. Sf.Rupert din Germania, iar in romana ar fi Robert. Cititi cartea Sfinti ortodocsi din Apus. :)
numele amintite sunt toate nume de sfinti.Le-am gasit pe un site ortodox din Anglia.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #157  
Vechi 06.06.2013, 11:43:46
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
numele amintite sunt toate nume de sfinti.Le-am gasit pe un site ortodox din Anglia.
De Donald nu stiam. Posibil sa fie trecut in cartea despre Sfintii ortodocsi din Insulele Britanice, dar sa fi uitat eu.
Reply With Quote
  #158  
Vechi 06.06.2013, 13:28:14
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
De Donald nu stiam. Posibil sa fie trecut in cartea despre Sfintii ortodocsi din Insulele Britanice, dar sa fi uitat eu.
iata-l! http://britaniaortodoxa.wordpress.co...ory/sf-donald/
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #159  
Vechi 06.06.2013, 14:30:22
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Vlad Benea - Sfintii Insulelor Britanice
http://www.orthodoxengland.org.uk/pdf/sib.pdf

(poate este cineva interesat de Sfintii din Britania)
Reply With Quote
  #160  
Vechi 11.06.2013, 19:24:51
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit aspect !

Nu stiu cat de bine e ca unui copil sa i se puna niste prenume cu inalta rezonanta mistico-spirituala (nume de sfinti,apostoli,personaje biblice,si chiar numele mamei Mantuitorului)
iar apoi,cand devine adult el sa se comporte tocmai invers fata de simbolistica prenumelui sau !
Nu mi se pare deloc potrivit pentru o fata, ca atunci cand ai un nume precum Maria-Magdalena ,sau Maria, sa aiba un comportament necorespunzator !
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
credeti ca e ok sa faci camera copilului in bucatarie? fallen Generalitati 51 22.10.2011 14:08:44
Cand trebuie sa punem numele copilului? Elllma Intrebari utilizatori 8 07.11.2010 19:21:24
Impartasirea copilului mic DariaFlor Generalitati 95 08.09.2010 21:12:34
Educatia copilului-replici incuietoare clementia Generalitati 46 13.11.2009 15:19:15
1 Iunie - Ziua copilului costel Generalitati 10 04.06.2008 00:04:02