Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #161  
Vechi 12.06.2013, 13:44:04
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
Nu stiu cat de bine e ca unui copil sa i se puna niste prenume cu inalta rezonanta mistico-spirituala (nume de sfinti,apostoli,personaje biblice,si chiar numele mamei Mantuitorului)
iar apoi,cand devine adult el sa se comporte tocmai invers fata de simbolistica prenumelui sau !
Nu mi se pare deloc potrivit pentru o fata, ca atunci cand ai un nume precum Maria-Magdalena ,sau Maria, sa aiba un comportament necorespunzator !
aici nu mai e vina parintelui, ci e raspunzator direct copilul.
E ca si cum ai spunenu e ok sa dai haine curate copilului, ca ele oricum se vor murdari.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #162  
Vechi 13.06.2013, 05:44:03
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
aici nu mai e vina parintelui, ci e raspunzator direct copilul.
E ca si cum ai spunenu e ok sa dai haine curate copilului, ca ele oricum se vor murdari.

Da,dar parintii oare nu au nici o vina daca copilul lor este un delicvent?Ce apar oameni razvratiti si cu intentii rele asa din senin?
Poti sa-ti numesti copiii cum doresti,dar nu te astepta ca doar simpla numire a copilului dupa un sfant sa aduca si sfintirea copilului,daca tu ii neglijezi educatia corespunzatoare.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #163  
Vechi 13.06.2013, 17:05:50
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Da,dar parintii oare nu au nici o vina daca copilul lor este un delicvent?Ce apar oameni razvratiti si cu intentii rele asa din senin?
Poti sa-ti numesti copiii cum doresti,dar nu te astepta ca doar simpla numire a copilului dupa un sfant sa aduca si sfintirea copilului,daca tu ii neglijezi educatia corespunzatoare.
asa e.
Dar si din parinti buni pot sa iasa copii rai sub diferite influente: prezenta altor adulti cu convingeri diferite-unul tragand hais si altul cea si dezorientand copilul, anturaje gresite, neputinte ale unuia/ambilor parinti.
Numele nu sfinteste copilul, dar nici nu poti cere unui parinte sa nu isi numeasca copilul cu numele unui sfant mare, de teama ca fiul sa nu greseasca si sa pangareasca numele.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #164  
Vechi 13.06.2013, 17:28:01
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Eu as fi mai rezervata.
De exemplu,am colegi mexicani care se numesc chiar Jesus si sunt niste curvari patetici,au copii cu 3-4 diferite si tot fac avansuri si ochi dulci femeilor la serviciu.Se imbata frecvent,nu pot veni la serviciu si numai simpla asociere a numelui Jesus cu ticalosiile lor nu suna bine:Jesus iar s-a imbatat aseara si nu poate veni la serviciu sau l-am prins pe Jesus in toaleta cum o pipaia pe X...
Si exemplele pot continua.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #165  
Vechi 13.06.2013, 17:44:09
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

În privința asta, cred că românii sunt mai cuminți, pentru că folosesc cel mult nume de sfinți, nu Iisus sau Hristos, din fericire.
Reply With Quote
  #166  
Vechi 13.06.2013, 17:54:25
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
În privința asta, cred că românii sunt mai cuminți, pentru că folosesc cel mult nume de sfinți, nu Iisus sau Hristos, din fericire.
Da,bine ca nu a indraznit nimeni pana acum :)
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #167  
Vechi 13.06.2013, 19:01:46
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Da,bine ca nu a indraznit nimeni pana acum :)
în Grecia numele de Hristo sau chiar Hristos, sunt destul de frecvente.
Reply With Quote
  #168  
Vechi 13.06.2013, 19:34:39
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Tocmai de aceea m-am referit la români.
Reply With Quote
  #169  
Vechi 14.06.2013, 11:39:50
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Da,bine ca nu a indraznit nimeni pana acum :)
vazusesem candva, acum multi ani, o stire cu un pui de rrom care se numea isus. traia in tara, noastra, undeva, nu mai retin unde. Iar intrebat find tatal, in ce sens crede ca va influienta numele soarta fiului, acesta a raspuns"pai daca il cheama isus probabil va fi urat si batjocorit ca Iisus, dar Domnul il va ajuta."
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!

Last edited by lore86; 14.06.2013 at 11:42:33.
Reply With Quote
  #170  
Vechi 14.06.2013, 11:41:42
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Eu as fi mai rezervata.
De exemplu,am colegi mexicani care se numesc chiar Jesus si sunt niste curvari patetici,au copii cu 3-4 diferite si tot fac avansuri si ochi dulci femeilor la serviciu.Se imbata frecvent,nu pot veni la serviciu si numai simpla asociere a numelui Jesus cu ticalosiile lor nu suna bine:Jesus iar s-a imbatat aseara si nu poate veni la serviciu sau l-am prins pe Jesus in toaleta cum o pipaia pe X...
Si exemplele pot continua.
nu inteleg la ce ai fi mai rezervata.In a pune nume de sfinti copilului, de teama de a nu pangari numele sau...?
CA despre asta era discutia initiala.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
credeti ca e ok sa faci camera copilului in bucatarie? fallen Generalitati 51 22.10.2011 13:08:44
Cand trebuie sa punem numele copilului? Elllma Intrebari utilizatori 8 07.11.2010 18:21:24
Impartasirea copilului mic DariaFlor Generalitati 95 08.09.2010 20:12:34
Educatia copilului-replici incuietoare clementia Generalitati 46 13.11.2009 14:19:15
1 Iunie - Ziua copilului costel Generalitati 10 03.06.2008 23:04:02