Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 19.06.2010, 15:36:14
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Noi pentru al doilea baiat am ales de data asta un nume occidental, adica al unui sfant dinainte de schisma.
Este mai rar si cred ca in Romania nu este cunoscut: Géry (se pronunta cu j).
Pe primul il cheama Anastase (pronuntat à la française insa)/ Da, suna si asta a nume de calugar dar nu in Blegia unde este total necunoscut (Anastasia este mai cunoscut).
Cred ca este lmai greu sa gasesti in calendar sfinti necalucari (pentru ca sfintenia in viata de familie este mai discreta si mai greu de identificat de catre oameni, cred) si daca mai pui si asta la criterii, este greu de gasit nume.
De ex. noi am vrut pentru al doilea baiat sa fie un nume de sfant local (de aici) si gasisem si alt nume care era al unui sfant care a fost si casatorit, dar nu imi placea mie cum suna, din motive greu de identificat.
Frumoase nume ai ales pentru baietii tai, Fani, chiar daca nu sunt nume de calugari in "Blegia"...
Reply With Quote
  #42  
Vechi 19.06.2010, 17:40:08
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Frumoase nume ai ales pentru baietii tai, Fani, chiar daca nu sunt nume de calugari in "Blegia"...
Nu fi rea Anca, nu uita ca acesti copilasi vor trai toata viata in Occident, chiar si rau de va fi in Romania nu se mai intoarce nici unul dintre ei, si sa le pui nume de genul Mircea, Dumitru, Gheorghe, Razvan, ar fi o tortura pentru sarmanii oameni.
Uite incearca ca pronunti Mircea in engleza sau franceza...trebuie sa-ti sucesti gura in toate directiile.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 19.06.2010, 22:29:07
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Frumoase nume ai ales pentru baietii tai, Fani, chiar daca nu sunt nume de calugari in "Blegia"...
;-)) Da, Blegia merita pusa la rubrica cu citate hazlii.
Multumesc.

Géry a fost episcop, tot calugar deci. Este un nume destul de rar si in Belgia dar este cunoscut oarecum, si nu suna desuet. Biserica cea mai veche din Bruxelles este dedicata sfantului Géry.
Cred totusi ca Noesisaa vroia sa spuna 'nume care suna a nume de calugari', nu 'nume ale unor sfinti care au fost calugari.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #44  
Vechi 19.06.2010, 22:36:45
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
;-))
Cred totusi ca Noesisaa vroia sa spuna 'nume care suna a nume de calugari', nu 'nume ale unor sfinti care au fost calugari.
Exact. :D Pana la urma mai toate numele sunt frumoase.
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #45  
Vechi 19.06.2010, 23:35:39
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
;-)) Da, Blegia merita pusa la rubrica cu citate hazlii.
Multumesc.

Géry a fost episcop, tot calugar deci. Este un nume destul de rar si in Belgia dar este cunoscut oarecum, si nu suna desuet. Biserica cea mai veche din Bruxelles este dedicata sfantului Géry.
Cred totusi ca Noesisaa vroia sa spuna 'nume care suna a nume de calugari', nu 'nume ale unor sfinti care au fost calugari.
Ma bucur, Fani, ca ai inteles gluma; in vreme ce Andrei a ramas repetent la capitolul umor...
Reply With Quote
  #46  
Vechi 19.06.2010, 23:37:22
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
chiar si rau de va fi in Romania nu se mai intoarce nici unul dintre ei,
... chiar si rau de va fi, eu tot ma intorc. De gustibus, andrei.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 20.06.2010, 04:14:01
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
... chiar si rau de va fi, eu tot ma intorc. De gustibus, andrei.
mda, te cred de aceea te si cheama Anca :) Incearca sa pronunti Anca in engleza :)
In schimb o sa fluieri in Romania de veselie ca te intorci cu o pensie capatata de la Regele tarii nordice de unde scrii nu de la golanul de Base care vezi ce le face batrinilor. Ce bine ca nu mai stau la ..mina lui cind o fi sa ma pensionez peste 20-30 de ani :))
Reply With Quote
  #48  
Vechi 20.06.2010, 04:30:50
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

"Anca" in engleza se pronunta tot Anca, caci am eu grija sa ma prezint. Mai nostim e sa locuiesti in Suedia si sa te cheme Anca: acolo inseamna "rata". Ratoiul Donald se numeste Mr. Anka... inconvenient peste care se trece cu usurinta daca ai doua nume.
Cat priveste pensia de la regele scandinav, crede-ma, ca am muncit din greu pentru ea, asa cum fac toti romanii din strainatate. Pe aici lenea nu e apreciata...
si, da, ai dreptate, ma bucur ca voi avea o anumita independenta, altfel m-as simti obligata sa intru in politica, pentru a aduce o schimbare in bine. Dar asa, nu e cazul. Totusi am de gand sa sfintesc locul in care voi locui; ma gandesc intens la acest lucru.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 20.06.2010, 06:02:52
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
" Totusi am de gand sa sfintesc locul in care voi locui; ma gandesc intens la acest lucru.
Iti doresc sa reusesti ce ti-ai propus, insa pe tine nu te ingrijoreaza faptul ca au mai incercat si altii si nu au reusit. Eu am prieteni care au incercat ceea ce vrei tu sa faci..si nu ai idee cit au avut de patimit din partea localnicilor( a apropelui...) pe care ei au incercat sa-i apropie si sa creeze o atmosfera de comunitate.
Tu de asta ai nevoie la batrinete?
Reply With Quote
  #50  
Vechi 20.06.2010, 06:10:11
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Iti doresc sa reusesti ce ti-ai propus, insa pe tine nu te ingrijoreaza faptul ca au mai incercat si altii si nu au reusit. Eu am prieteni care au incercat ceea ce vrei tu sa faci..si nu ai idee cit au avut de patimit din partea localnicilor( a apropelui...) pe care ei au incercat sa-i apropie si sa creeze o atmosfera de comunitate.
Tu de asta ai nevoie la batrinete?
Drept sa-ti spun: nu, nu am nevoie. Dar de biserica am nevoie si de duhovnic.
Am avut aici o doamna preoteasain vizita si mi-a spus dupa o vreme: Vai, parca as fi la manastire!
Cam asta e, Andrei. La mine calatoria e mai mult interioara, decat exterioara. Daca as putea citi toata ziua, as fi fericita; si sa ma ocup, mai nou, de gradinarit: imi da viata.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
credeti ca e ok sa faci camera copilului in bucatarie? fallen Generalitati 51 22.10.2011 14:08:44
Cand trebuie sa punem numele copilului? Elllma Intrebari utilizatori 8 07.11.2010 19:21:24
Impartasirea copilului mic DariaFlor Generalitati 95 08.09.2010 21:12:34
Educatia copilului-replici incuietoare clementia Generalitati 46 13.11.2009 15:19:15
1 Iunie - Ziua copilului costel Generalitati 10 04.06.2008 00:04:02