Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 21.03.2009, 22:26:21
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit Perspectiva crestin asupra sportului..

M-ar interesa cum este privit din perspectiva crestina sportul de performanta, care pentru cei care il practica este sursa de venituri.
Un sportiv, stim foarte bine, munceste persevereaza ca sa atinga performante. Dar din cauza faptului ca ŽmeseriaŽ pe care o practica nu este de folos in mod direct pentru altii am putea spune e o pierdere de timp.

Eu cred ca putem invata de la ei. Putem invata sa fim perseverenti si sa ne luptam cu obstacolele care ne sunt puse in cale de stim noi cine. Dar imi pun problema daca putem invata din sporturile care sunt oarecum violente... de gen kickboxing sau si box, sau acestea promoveaza violenta? Sau indoielile mele deriva din faptul ca nu am cunostinte foarte multe legate de aceste sporturi?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 22.03.2009, 03:42:38
alx alx is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Mesaje: 221
Implicit

Prin practicarea unui sport mult timp, de performanta, iti dedici timpul din viata pentru trup, care se stie ca e trecator, lasand sufletul prada tentatiei diavolesti.
Ce putem invata din sporturile violente? Sa ne smintim, sa ne departam de bunul Tata Ceresc.
Un Sfant Parinte spunea : "Orice cupa din timp, care se duce catre placerile trupului, reprezinta doi pasi inapoi de la mantuire".
Reply With Quote
  #3  
Vechi 22.03.2009, 08:48:06
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Daca e facut ca mod de câstigare a veniturior cred ca poate fi privit ca orice meserie. daca e facut pentru conditia fizica, cred ca e o amagire deoarece sportul suprasolicita functiile corpului si mintii si prin asta creaza un dezechilibru psiho-fizic.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 22.03.2009, 09:20:38
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Eu cred ca a face sport in sensul de a face gimnastica, este foarte sanatos pentru fiecare.
A fii activ, este bine pentru minte, corp si psihic.
PS
Nu ma refer la un sport de performanta aici, doar la o mentinere a corpului in forma bune, deoarece corpul nostru este Templul Domnului, deci trebuie avut grija ca atare ca sa fie sanatos.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #5  
Vechi 22.03.2009, 09:53:43
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Si eu cred ca trebuie sa fim activi si corpul sa fie în buna conditie, dar asta nu vine din sport ci din activitati fizice care nu-l suprasolicita si care totodata permit rugaciunea permanenta. Si pentru conditia fizica e buna si cunoasterea anatomiei. Ideal ar fi sa avem meserii care cer miscare în aer liber, cum ar fi munca în constructii sau, de ce nu, meseria de postas.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 22.03.2009, 10:56:07
janina janina is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Locație: bucurești
Mesaje: 92
Implicit

Prin orce sport poate fi o terapie prin mișcare. Și eu m-am lovit de unul-înotul-depinde dacă îți place și îți e de folos-.Chiar și kikboxingul sau de autoapărare sînt recomandate doar ca să te aperi. Kinetoterapia de exemplu (terapia prin mișcare )este benefică atît personal dar și ajutînd pe alții prin exerciții de mișcare kinetice mai ales persoanelor cu dezabilități ,nedeplasabili.Eu cred că dacă nu ai mîndrie poți face orce sport care îți place -doar să-ți fie de folos
Reply With Quote
  #7  
Vechi 22.03.2009, 20:51:04
adorcrysti
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nimeni nu iti interzice sa ai si alte preocupari,insa natura acestora sa nu prejudicieze buna morala.Asa cum in sfintele manastiri,monahii se afla in ascultare insa cu inima si mintea la Dumnezeu,asa si noi mirenii ocupati zi de zi cu diferite activitati sa nu uitam de Dumnezeu si sa ne rugam .Amin!
Post usor!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 23.03.2009, 10:52:39
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Grija fata de trup este o datorie a fiecaruia. Sunt bune metaniile si alte nevointe, insa sportul are si el un rost aparte. El nu numai ca intareste trupul, spre un mai bun contrel, ci odihneste si mintea. Un fotbal cu prietenii, un mers cu bicicleta pe munte sau un dat cu rolele odihnesc si ozigeneaza mintea.

Cred insa ca sportul de performanta nu este ceva duhovnicesc. Iar uitatul la sport, la televizor, este de'a dreptul patima si putinatate a mintii. Deoarece, omul isi strica nervii, ochii, sanatatea, in timp ce cei de la televizor fac sport pentru ei insisi.

Sportul se face, nu se urmareste. Sunt sporturi bune si sporturi mandre.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 23.03.2009, 15:53:44
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Cred ca confunzi joaca cu sportul.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 23.03.2009, 16:05:58
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Iar uitatul la sport, la televizor, este de'a dreptul patima si putinatate a mintii. Deoarece, omul isi strica nervii, ochii, sanatatea, in timp ce cei de la televizor fac sport pentru ei insisi.

Sportul se face, nu se urmareste. Sunt sporturi bune si sporturi mandre.
In cazul asta si emisiunile de divertisment sunt patima si putinatate a mintii. Pentru ca sportul la TV nu e sport, e divertisment. Eu ma uit la fotbal, de exemplu, ca sa ma distrez, sa ma simt bine. Asa cum un violonist virtuos imi incanta auzul, tot asa un fotbalist care reuseste un dribling spectaculos urmat de gol imi incanta privirea. Si mai bine ma simt cand acel fotbalist apartine unei echipe pe care o simpatizez. Competitia aduce dupa sine simpatii si afinitati.

Din pacate exista huligani pe stadioane, de nu te mai poti duce cu familia sa te bucuri de un meci. Acestia sunt cazaturile societatii, oameni care pentru ca nu sunt in stare sa duca o viata normala se refuleaza in a fi huligan. Gasesc astfel o scuza pentru a se exprima prin violenta, un paravan care desi nu pacaleste pe cei din afara, e de ajuns pentru ca ei insisi sa-si construiasca o motivatie subreda.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
sport

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sf Petru,din perspectiva ortodoxa Ioana-Andreea Biserica Romano-Catolica 9 14.02.2013 22:41:32
o alta perspectiva The_Fallen Generalitati 24 07.01.2013 15:54:10
Spovedania - perspectiva repetitiva Nicador Generalitati 14 25.01.2011 15:21:12
O privire crestin ortodoxa asupra Adevarului si tolerantei mihailt Generalitati 0 05.01.2010 20:23:36
Perspectiva Crestina danyel Generalitati 0 26.05.2007 02:01:06