Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 15.07.2007, 13:37:31
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de romandragut
infrumusetarea este o practi intalnita la toate civilizatiile, in toate perioadele. sunt unele popoare care prefera un tatuaj exhaustiv, de exemplu. altii prefera sa-si lungeasca gatul.

machiajul si infrumusetarea dincolo de practica zilnica necesara (atat la femei cat si la barbati) este devenit o arta.

totodata biserica a condamnat orice altceva care nu tine de rugaciune, post si abstinenta.

suntem in-vatati mereu sa renuntam la propria identitate, la frumusete, la tv, la imbracaminte, la activitatile ludice, la sex, la mancare, chiar si la moderatie etc.

de ce oare sunt impuse atat de multe interdictii? de ce nu avem voie sa fim oameni?
Nu cred ca Biserica este cea care condamna "machiajul si bijuteriile". E drept, condamna excesele in acesta directie.

Dar si Biserica are "fundamentalistii" si extremistii ei!
Reply With Quote
  #32  
Vechi 15.07.2007, 15:16:54
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

sincer Mirean... ai dreptate. sunt fete bisericesti kre accepta aceste frumuseti inselatoare. cik "dak nu sunt in exces nu e pacat".
dar permite-mi sa vad si altfel lucrurile: omul, din cauza slabiciunii lui, s-a reprofilat pe alte convingeri. e mai superficial. si, din comoditate, a ajuns sa nu mai considere anumite fapte pacate (kre de fapt sunt pacate)... iar acest mod de a gandi s-a tot transmis...
Reply With Quote
  #33  
Vechi 15.07.2007, 15:34:09
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ispita_ta
sincer Mirean... ai dreptate. sunt fete bisericesti kre accepta aceste frumuseti inselatoare. cik "dak nu sunt in exces nu e pacat".
dar permite-mi sa vad si altfel lucrurile: omul, din cauza slabiciunii lui, s-a reprofilat pe alte convingeri. e mai superficial. si, din comoditate, a ajuns sa nu mai considere anumite fapte pacate (kre de fapt sunt pacate)... iar acest mod de a gandi s-a tot transmis...
Concret, cine condamna "machiajul si bijuteriile"? Si nu ma refer la "sorcovele" care se boiesc si ies pe strada ca niste sperietori, ci la un machiaj cu gust, discret.

Aha....pe linia asta: stii ca unii "induhovniciti" considera barbieritul un pacat? Stii ca sunt si de cei care spun ca e pacat sa tai parul (ca barbat)? Si din cei care spun ca femeia sa nu poarte pantalon? Ba chiar si unii care spun ca sapunul e facut cu nu stiu ce spurcaciune si nu-i bun? Ba chiar si de zahar am auzit ca nu-i bine sa ne folosim ca nu stiu ce procedeu dubios de filtrare are? Cineva imi spunea ca sa nu mai dau de pomana decat in vase de plastic si de tabla ca alea de ceramica au nu stiu ce "spurcaciuni". Cineva imi spunea ca mare greseala am facut ca am luat verighete din aur, pentru ca argintul...bala, bla...

Folclor babesc exista la greu!

Eu spun ca daca faci totul cu masura este OK! Nu te pune nimeni sa te vopsesti pana arati ca un clown, nici sa-ti faci jug din aur, nici sa-ti rupi gatul din cauza aurului din urechi. Doar sa ai masura in tot ceea ce faci!
Reply With Quote
  #34  
Vechi 15.07.2007, 16:39:38
calator calator is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.03.2007
Mesaje: 533
Implicit

adaug pe lista si epilatul....
Reply With Quote
  #35  
Vechi 15.07.2007, 20:02:48
macs macs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Mesaje: 214
Implicit

scula satanei epilatoru asta...
sapunu si mai si...
Reply With Quote
  #36  
Vechi 15.07.2007, 22:49:19
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

Citat:
Aha....pe linia asta: stii ca unii "induhovniciti" considera barbieritul un pacat? Stii ca sunt si de cei care spun ca e pacat sa tai parul (ca barbat)? Si din cei care spun ca femeia sa nu poarte pantalon? Ba chiar si unii care spun ca sapunul e facut cu nu stiu ce spurcaciune si nu-i bun? Ba chiar si de zahar am auzit ca nu-i bine sa ne folosim ca nu stiu ce procedeu dubios de filtrare are? Cineva imi spunea ca sa nu mai dau de pomana decat in vase de plastic si de tabla ca alea de ceramica au nu stiu ce "spurcaciuni". Cineva imi spunea ca mare greseala am facut ca am luat verighete din aur, pentru ca argintul...bala, bla...
ce-am ingrosat am auzit si sunt de acord, restul... de abia acum am auzit si am suspiciuni...

Mirean, nu are logica ce spui... o fapta nu este pacat dak o faci, chipurile, cu masura, dar aceeasi fapta este pacat dak o faci peste masura... ori este, ori nu este? ori e alba, ori e neagra.... gri nu exista.
prima porunca este sa iubim. de ce nu ne folosim de aceasta porunca slujind cu ereticii? nu zic sa slujim continuu cu ei, ci doar asa... o data, de doua ori, cu masura... k doar Iisus pt unirea noastra s-a rugat, nu? si atunci fapta, aparent, nu e daunatoare, ci din contra, ne ajuta sa ne unim, sa ne iubim mai mult unii pe altii. gresesc undeva?
poate tu ai citit pe undeva, dar eu nu am citit si nici in Biserica n-am auzit pe cineva spunand k ceva "este pacat doar dak il faci peste masura, altfel nu". Sfintii Parinti au spus foarte clar ce este si ce nu este pacat. dak ne-a interzis ceva, nu ne-a interzis de dragul de-a ne chinui... toate s-au facut cu un scop. il stii?
k sa nu mai dau citate din Biblie "Nu poti sluji la doi domni"... nu poti slujii trupului si sufletului in acelasi timp. pe trup il intretii, il ingrijesti, atat cat e nevoie pt a ramane in viata, sanatos, (dar nu-l infrumusetezi) atat cat sa te ajute in lucrarea pt mantuirea sufletului.

am spus si mai sus... voi va folositi de pretextul "cearcane, cosuri"...dar acestea sunt niste DEFECTE, kre se pot TRATA, nu ascunde dupa machiaj... mi se pare mai sanatos. v-ati obisnuit voi sa vedeti femeile machiate si aveti impresia k nemachiate sunt urate (de park ar avea vreo importanta...). cum se face k numai femeile sunt urate nemachiate? barbatii nu se rujeaza, nu se rimeleaza si totusi nu s-a plans nimeni pana acum...
Reply With Quote
  #37  
Vechi 16.07.2007, 13:14:48
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ispita_ta
Citat:
Aha....pe linia asta: stii ca unii "induhovniciti" considera barbieritul un pacat? Stii ca sunt si de cei care spun ca e pacat sa tai parul (ca barbat)? Si din cei care spun ca femeia sa nu poarte pantalon? Ba chiar si unii care spun ca sapunul e facut cu nu stiu ce spurcaciune si nu-i bun? Ba chiar si de zahar am auzit ca nu-i bine sa ne folosim ca nu stiu ce procedeu dubios de filtrare are? Cineva imi spunea ca sa nu mai dau de pomana decat in vase de plastic si de tabla ca alea de ceramica au nu stiu ce "spurcaciuni". Cineva imi spunea ca mare greseala am facut ca am luat verighete din aur, pentru ca argintul...bala, bla...
ce-am ingrosat am auzit si sunt de acord, restul... de abia acum am auzit si am suspiciuni...

Mirean, nu are logica ce spui... o fapta nu este pacat dak o faci, chipurile, cu masura, dar aceeasi fapta este pacat dak o faci peste masura... ori este, ori nu este? ori e alba, ori e neagra.... gri nu exista.
prima porunca este sa iubim. de ce nu ne folosim de aceasta porunca slujind cu ereticii? nu zic sa slujim continuu cu ei, ci doar asa... o data, de doua ori, cu masura... k doar Iisus pt unirea noastra s-a rugat, nu? si atunci fapta, aparent, nu e daunatoare, ci din contra, ne ajuta sa ne unim, sa ne iubim mai mult unii pe altii. gresesc undeva?
poate tu ai citit pe undeva, dar eu nu am citit si nici in Biserica n-am auzit pe cineva spunand k ceva "este pacat doar dak il faci peste masura, altfel nu". Sfintii Parinti au spus foarte clar ce este si ce nu este pacat. dak ne-a interzis ceva, nu ne-a interzis de dragul de-a ne chinui... toate s-au facut cu un scop. il stii?
k sa nu mai dau citate din Biblie "Nu poti sluji la doi domni"... nu poti slujii trupului si sufletului in acelasi timp. pe trup il intretii, il ingrijesti, atat cat e nevoie pt a ramane in viata, sanatos, (dar nu-l infrumusetezi) atat cat sa te ajute in lucrarea pt mantuirea sufletului.

am spus si mai sus... voi va folositi de pretextul "cearcane, cosuri"...dar acestea sunt niste DEFECTE, kre se pot TRATA, nu ascunde dupa machiaj... mi se pare mai sanatos. v-ati obisnuit voi sa vedeti femeile machiate si aveti impresia k nemachiate sunt urate (de park ar avea vreo importanta...). cum se face k numai femeile sunt urate nemachiate? barbatii nu se rujeaza, nu se rimeleaza si totusi nu s-a plans nimeni pana acum...
Soro, unde scrie ca e pacat sa ma barbieresc, sa-mi tai parul, sa poarte femeia pantalon? Concret!

Sau poate barbatii ar trebui sa fie niste pletosi barbosi (genul rocker)?
Iar la minus 20 de grade sa umble femeia in fusta...sa vezi copii patrati ce face (daca mai face)!
Reply With Quote
  #38  
Vechi 16.07.2007, 14:07:15
Iustin44 Iustin44 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.06.2007
Mesaje: 173
Implicit

Mantuitorul a spus ca "Cel ce Ma iubeste, implineste poruncile", iar a face cele de mai sus, constituie inchinare la idoli, adica iti faci din propriul trup un idol din mandrie si pt a atrage privirile. Parintale Cleopa spune ca acest pacat vine de la vechii egipteni care impodobeau statuile diferitelor zeitati cu tot felul de bijuterii si de la romani. Nemfis, zeita frumusetii. De-acolo ne-au ramas cerceii si podoabele femeiesti. Cand o aducea, ii punea cercei de aur, ii punea in nas verigi de aur, ii punea margele de aur, si toti trebuiau sa fie pudrati, cu zorzoane si cu inele si cu cercei si sa joace in fata ei. Ca asa-i placea zeitei Nemfis. Pe "Sfaturi ortodoxe gasiti raspunsuri la toate intrebarile si problemele atat din carti cat si din inregistrari cu marii nostri duhovnici. Cred ca daca de la incaput baiatul pune piciorul in prag si arata ca nu-i place ca fata pe care o iubeste sa devina o masca de nerecunoscut, ea va intelege ca nu pt frumusetea ei artificiala e iubita. Eu asa am procedat cu sotia. Dca am vazut ca nu intelege, i-am zis ca am sa ma tund zero ca tot e la moda si asa a cedat. Acum, la 31 de ani arata mai tanara decat o pustoaica de 16 ani fardata si rujata pt ca si-a pastrat tenul curat, fapt pt care imi multimeste. e drept ca la o nunta sau alta ocazie nu-i zic nimic daca se da cu putin ruj. Nu sunt fanatic. Deci nu aveti nici una dreptate in privinta machiajului care in timp strica f. mult tenul, devin chiar urate. In Occident numai prostituatele se machiaza ca sa-si arate meseria. Celelalte femei, foarte discret ceea ce la noi nu se poate. Oricum, e un pacat care devine obsesie pt cere multe femei de la noi stau cu orele in fata oglinzii, nemaiavand timp de treburile domestice.
--------------------------------
"Om rational este cel ce ingaduie sa fie indreptat. Iar cel ce nu ingaduie sa fie indreptat e neom caci s-a pogorat pe sine in randul dobitoacelor." Sf. Antonie Cel Mare(Filocalia, vol. I)

Reply With Quote
  #39  
Vechi 16.07.2007, 21:04:50
ARHANGHELUL ARHANGHELUL is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.12.2006
Mesaje: 278
Implicit

Citat:
În prealabil postat de romandragut
Citat:
În prealabil postat de ARHANGHELUL
FRUMUSETEA ESTE APRECIATA DE TOATA LUMEA DAR SI CLOVNII SANT IUBITI DE COPIII.

MACHIAJUL, TATUAJELE ,BELCIUGELE SI BIJUTERIILE IN TRECUT AU AVUT UN ROL BENEFIC ASUPRA NOASTRA DAR ACUM AVEM DESTULA MINTE CA SA NE DAM SEAMA CA NU ELE NE INFRUMUSETEAZA.

PENTRU ASCUNDEREA ANUMITOR DEFECTE SI MINTIREA CELORLALTI PUTETI FOLOSI ACESTE TRUCURI.
ascunderea defectelor... hmmm. asta ar inseamna ca opera lui dzeu este imperfecta. fii atent ce scrii! contravine credintei tale.
DUMNEZEU NEA CREAT PERFECTI DAR NOI OAMENII AM STRICAT ACEA PERFECTIUNE SI FRUMUSETE DE ACEEA AM SPUS CA ASCUNDEM ANUMITE DEFECTE.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 16.07.2007, 23:30:12
romandragut romandragut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2007
Mesaje: 338
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iustin44
Mantuitorul a spus ca "Cel ce Ma iubeste, implineste poruncile", iar a face cele de mai sus, constituie inchinare la idoli, adica iti faci din propriul trup un idol din mandrie si pt a atrage privirile. Parintale Cleopa spune ca acest pacat vine de la vechii egipteni care impodobeau statuile diferitelor zeitati cu tot felul de bijuterii si de la romani. Nemfis, zeita frumusetii. De-acolo ne-au ramas cerceii si podoabele femeiesti. Cand o aducea, ii punea cercei de aur, ii punea in nas verigi de aur, ii punea margele de aur, si toti trebuiau sa fie pudrati, cu zorzoane si cu inele si cu cercei si sa joace in fata ei. Ca asa-i placea zeitei Nemfis. Pe "Sfaturi ortodoxe gasiti raspunsuri la toate intrebarile si problemele atat din carti cat si din inregistrari cu marii nostri duhovnici. Cred ca daca de la incaput baiatul pune piciorul in prag si arata ca nu-i place ca fata pe care o iubeste sa devina o masca de nerecunoscut, ea va intelege ca nu pt frumusetea ei artificiala e iubita. Eu asa am procedat cu sotia. Dca am vazut ca nu intelege, i-am zis ca am sa ma tund zero ca tot e la moda si asa a cedat. Acum, la 31 de ani arata mai tanara decat o pustoaica de 16 ani fardata si rujata pt ca si-a pastrat tenul curat, fapt pt care imi multimeste. e drept ca la o nunta sau alta ocazie nu-i zic nimic daca se da cu putin ruj. Nu sunt fanatic. Deci nu aveti nici una dreptate in privinta machiajului care in timp strica f. mult tenul, devin chiar urate. In Occident numai prostituatele se machiaza ca sa-si arate meseria. Celelalte femei, foarte discret ceea ce la noi nu se poate. Oricum, e un pacat care devine obsesie pt cere multe femei de la noi stau cu orele in fata oglinzii, nemaiavand timp de treburile domestice.
--------------------------------
"Om rational este cel ce ingaduie sa fie indreptat. Iar cel ce nu ingaduie sa fie indreptat e neom caci s-a pogorat pe sine in randul dobitoacelor." Sf. Antonie Cel Mare(Filocalia, vol. I)
iustin, tu interpretezi chestia asta cum vrei si cum te duce capul. decat o femeie sau barbat urat mai bine unul/una ingrijita. prefer estetica umana pentru ca cea care mi se propune mi s epare groteasca.

am vazut destul doamne cu fusta-n calcaie, cu mustata, cu sprancene cat pamatufurile. am vazut barbati cu burtile cat butile cu barbile ingalbenite de resturi de mancare.

referitor la podoabe. acestea exista si au existat in toate culturile - crestine, precrestine, semitice , indoeuropene sau nu...

referitor la unele site-uri ortodoxe am remarcat ca sunt uneori tendinte care nu indeamna la moderatie ci uneori la extremism.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre nașterea din nou, din Duhul Sfânt și despre Botez Savonarola Sfinti Parinti (Patrologie) 15 20.07.2013 13:28:48
despre imbracaminte si machiaj oana72 Generalitati 183 19.11.2012 08:59:59
Petre Tutea despre Dumnezeu si despre atei tigerAvalo9 Generalitati 34 02.12.2010 15:37:16
Despre podoabe si machiaj ortodox4life Generalitati 117 24.09.2009 12:21:11