Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 16.07.2007, 23:35:12
romandragut romandragut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2007
Mesaje: 338
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iustin44
Mantuitorul a spus ca "Cel ce Ma iubeste, implineste poruncile", iar a face cele de mai sus, constituie inchinare la idoli, adica iti faci din propriul trup un idol din mandrie si pt a atrage privirile. Parintale Cleopa spune ca acest pacat vine de la vechii egipteni care impodobeau statuile diferitelor zeitati cu tot felul de bijuterii si de la romani. Nemfis, zeita frumusetii. De-acolo ne-au ramas cerceii si podoabele femeiesti. Cand o aducea, ii punea cercei de aur, ii punea in nas verigi de aur, ii punea margele de aur, si toti trebuiau sa fie pudrati, cu zorzoane si cu inele si cu cercei si sa joace in fata ei. Ca asa-i placea zeitei Nemfis. Pe "Sfaturi ortodoxe gasiti raspunsuri la toate intrebarile si problemele atat din carti cat si din inregistrari cu marii nostri duhovnici. Cred ca daca de la incaput baiatul pune piciorul in prag si arata ca nu-i place ca fata pe care o iubeste sa devina o masca de nerecunoscut, ea va intelege ca nu pt frumusetea ei artificiala e iubita. Eu asa am procedat cu sotia. Dca am vazut ca nu intelege, i-am zis ca am sa ma tund zero ca tot e la moda si asa a cedat. Acum, la 31 de ani arata mai tanara decat o pustoaica de 16 ani fardata si rujata pt ca si-a pastrat tenul curat, fapt pt care imi multimeste. e drept ca la o nunta sau alta ocazie nu-i zic nimic daca se da cu putin ruj. Nu sunt fanatic. Deci nu aveti nici una dreptate in privinta machiajului care in timp strica f. mult tenul, devin chiar urate. In Occident numai prostituatele se machiaza ca sa-si arate meseria. Celelalte femei, foarte discret ceea ce la noi nu se poate. Oricum, e un pacat care devine obsesie pt cere multe femei de la noi stau cu orele in fata oglinzii, nemaiavand timp de treburile domestice.
--------------------------------
"Om rational este cel ce ingaduie sa fie indreptat. Iar cel ce nu ingaduie sa fie indreptat e neom caci s-a pogorat pe sine in randul dobitoacelor." Sf. Antonie Cel Mare(Filocalia, vol. I)
in occident doar prostituatele se machiaza... angela merkel este prostituata, segolene royal este prostituata... madonna este prostituata, claudia schiffer, vecina mea de 76 de ani...

femeia trebuie sa stea cu capul in cratita? si trebuie sa desfaca picioarele si trebuie sa fie si apetisanta... este un paradox... decat miros de ceapa impregnat intr-un capot mai bine un parfum fin.

referitor la unele femei: unele nu stiu sa se machiaze si se machiaza prost. la fel si unele pustoice. insa asta este alta mancare de peste.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 17.07.2007, 10:31:20
Iustin44 Iustin44 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.06.2007
Mesaje: 173
Implicit

Citat:
În prealabil postat de romandragut
Citat:
În prealabil postat de Iustin44
Mantuitorul a spus ca "Cel ce Ma iubeste, implineste poruncile", iar a face cele de mai sus, constituie inchinare la idoli, adica iti faci din propriul trup un idol din mandrie si pt a atrage privirile. Parintale Cleopa spune ca acest pacat vine de la vechii egipteni care impodobeau statuile diferitelor zeitati cu tot felul de bijuterii si de la romani. Nemfis, zeita frumusetii. De-acolo ne-au ramas cerceii si podoabele femeiesti. Cand o aducea, ii punea cercei de aur, ii punea in nas verigi de aur, ii punea margele de aur, si toti trebuiau sa fie pudrati, cu zorzoane si cu inele si cu cercei si sa joace in fata ei. Ca asa-i placea zeitei Nemfis. Pe "Sfaturi ortodoxe gasiti raspunsuri la toate intrebarile si problemele atat din carti cat si din inregistrari cu marii nostri duhovnici. Cred ca daca de la incaput baiatul pune piciorul in prag si arata ca nu-i place ca fata pe care o iubeste sa devina o masca de nerecunoscut, ea va intelege ca nu pt frumusetea ei artificiala e iubita. Eu asa am procedat cu sotia. Dca am vazut ca nu intelege, i-am zis ca am sa ma tund zero ca tot e la moda si asa a cedat. Acum, la 31 de ani arata mai tanara decat o pustoaica de 16 ani fardata si rujata pt ca si-a pastrat tenul curat, fapt pt care imi multimeste. e drept ca la o nunta sau alta ocazie nu-i zic nimic daca se da cu putin ruj. Nu sunt fanatic. Deci nu aveti nici una dreptate in privinta machiajului care in timp strica f. mult tenul, devin chiar urate. In Occident numai prostituatele se machiaza ca sa-si arate meseria. Celelalte femei, foarte discret ceea ce la noi nu se poate. Oricum, e un pacat care devine obsesie pt cere multe femei de la noi stau cu orele in fata oglinzii, nemaiavand timp de treburile domestice.
--------------------------------
"Om rational este cel ce ingaduie sa fie indreptat. Iar cel ce nu ingaduie sa fie indreptat e neom caci s-a pogorat pe sine in randul dobitoacelor." Sf. Antonie Cel Mare(Filocalia, vol. I)
in occident doar prostituatele se machiaza... angela merkel este prostituata, segolene royal este prostituata... madonna este prostituata, claudia schiffer, vecina mea de 76 de ani...

femeia trebuie sa stea cu capul in cratita? si trebuie sa desfaca picioarele si trebuie sa fie si apetisanta... este un paradox... decat miros de ceapa impregnat intr-un capot mai bine un parfum fin.

referitor la unele femei: unele nu stiu sa se machiaze si se machiaza prost. la fel si unele pustoice. insa asta este alta mancare de peste.
Ce nu intelegi tu este ca cuvantul Mantuitorului care a spus:"Cel ce face pacatul, devine rob pacatului.", este forte adevarat, actual si atotcuprinzator. Tot ceea ce face omul in viata lui artificial, ne-necesar, care corecteaza ce a facut Dumnezeu, duce la dependenta si patima. Si nu mai veni cu argumente extremiste ca eu nu sunt fanatic. Mie nu-mi cade rangul daca fac si din treburile casnice "destinate femeilor" si nu i-am reprosat vre-o data sotiei ca si-a cumparat ceva de imbracat mai scump. Scopul prim al casatoriei crestine este ca cei doi sa se ajute reciproc in vederea mantuirii, nasterea de copii este doar o consecinta a casatoriei, dar si un mijloc prin care "femeia se va mantui", cum Ii spune Dumnezeu la Facerea, in Biblie. Scopul tau in viata, care este? Ce faci tu bun pentru tine si pentru parintii care te-au crescut si carora le-ai luat cu "optiunea ta sexuala" mangaierea batranetilor care sunt nepotii.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 17.07.2007, 15:03:57
dan73 dan73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 220
Implicit

De regula ne luam modele pentru a ne implini. Ce fel de modele? Ce fel de implinire? Raspunsuri diferite. "Ma machiez pentru a arata mai bine. Cu ce ochi privesc? Putin ma intereseaza, important este ca arat mai bine" - spun la nesfarsit diverse persoane.
Dar sunt si persoane care "vad" altfel si nu ar trebui ignorata aceasta vedere.
P.S. In icoana nu am intalnit nici o persoana machiata. Inseamna ca se poate si altfel, si nu pentru o vreme, ci pentru eternitate. Sunt chipuri nu pentru o persoana, ci pentru persoane.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 17.07.2007, 15:09:06
macs macs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Mesaje: 214
Implicit

Iustin44 , sincer, nu inteleg problema ta.
nu te obliga nimeni sa te ingrijesti, sa te speli, sa te imbraci bine, etc

dar nu vad rostu in a aduce jigniri ("curve", etc) celor care fac aceste lucruri.

nu ai nici un drept sa definesti tu notiunea de "frumos" pentru toti. notiunea asta capata noi valente pentru fiecare persoana in parte. nu poti sa impui altora definita ta pentru "frumos" pentru ca oamenii nu sunt, si nu vor deveni niste roboti trasi la indigo.

nu ma intelege gresit, nici eu nu sunt un "fan" al machiajului excesiv, dar daca unei femei ii place cum arata asa, prietenului/sotului ii place, atunci care e problema?
Reply With Quote
  #45  
Vechi 17.07.2007, 15:11:18
macs macs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Mesaje: 214
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dan73
P.S. In icoana nu am intalnit nici o persoana machiata.
da nici persoane cu un pamatuf in loc de sprancene, si cu 200 de cosuri pe fata :D
Reply With Quote
  #46  
Vechi 17.07.2007, 16:06:30
erzbet erzbet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2007
Mesaje: 535
Implicit

Citat:
În prealabil postat de romandragut
Citat:
În prealabil postat de Iustin44
Mantuitorul a spus ca "Cel ce Ma iubeste, implineste poruncile", iar a face cele de mai sus, constituie inchinare la idoli, adica iti faci din propriul trup un idol din mandrie si pt a atrage privirile. Parintale Cleopa spune ca acest pacat vine de la vechii egipteni care impodobeau statuile diferitelor zeitati cu tot felul de bijuterii si de la romani. Nemfis, zeita frumusetii. De-acolo ne-au ramas cerceii si podoabele femeiesti. Cand o aducea, ii punea cercei de aur, ii punea in nas verigi de aur, ii punea margele de aur, si toti trebuiau sa fie pudrati, cu zorzoane si cu inele si cu cercei si sa joace in fata ei. Ca asa-i placea zeitei Nemfis. Pe "Sfaturi ortodoxe gasiti raspunsuri la toate intrebarile si problemele atat din carti cat si din inregistrari cu marii nostri duhovnici. Cred ca daca de la incaput baiatul pune piciorul in prag si arata ca nu-i place ca fata pe care o iubeste sa devina o masca de nerecunoscut, ea va intelege ca nu pt frumusetea ei artificiala e iubita. Eu asa am procedat cu sotia. Dca am vazut ca nu intelege, i-am zis ca am sa ma tund zero ca tot e la moda si asa a cedat. Acum, la 31 de ani arata mai tanara decat o pustoaica de 16 ani fardata si rujata pt ca si-a pastrat tenul curat, fapt pt care imi multimeste. e drept ca la o nunta sau alta ocazie nu-i zic nimic daca se da cu putin ruj. Nu sunt fanatic. Deci nu aveti nici una dreptate in privinta machiajului care in timp strica f. mult tenul, devin chiar urate. In Occident numai prostituatele se machiaza ca sa-si arate meseria. Celelalte femei, foarte discret ceea ce la noi nu se poate. Oricum, e un pacat care devine obsesie pt cere multe femei de la noi stau cu orele in fata oglinzii, nemaiavand timp de treburile domestice.
--------------------------------
"Om rational este cel ce ingaduie sa fie indreptat. Iar cel ce nu ingaduie sa fie indreptat e neom caci s-a pogorat pe sine in randul dobitoacelor." Sf. Antonie Cel Mare(Filocalia, vol. I)
in occident doar prostituatele se machiaza... angela merkel este prostituata, segolene royal este prostituata... madonna este prostituata, claudia schiffer, vecina mea de 76 de ani...

femeia trebuie sa stea cu capul in cratita? si trebuie sa desfaca picioarele si trebuie sa fie si apetisanta... este un paradox... decat miros de ceapa impregnat intr-un capot mai bine un parfum fin.

referitor la unele femei: unele nu stiu sa se machiaze si se machiaza prost. la fel si unele pustoice. insa asta este alta mancare de peste.
RD, sunt complet de acord cu tine. Insa este un subiect care nu va fi incheiat niciodata, fiecare face cum crede de cuviinta. Si ce daca femeile cu par pe picioare care miros a ceapa precum spui, care au sprancenele unite pana in varful nasului si tenul seboreic, cu puncte negre, jeg sub unchii, ma judeca? Sunt libere sa faca ce doresc, sa se ingrijeasca cum cred ele de cuviinta. Eu ma voi bucura in continuare de produsele cosmetice, de parfumul meu preferat, de hainele care ma fac sa ma simt bine, de tot ceea ce ajuta la implinirea mea. La urma urmei, cu adevarat fericit te fac lucrurile marunte
Reply With Quote
  #47  
Vechi 17.07.2007, 17:32:13
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

a te ingriji e una, a te infrumuseta (machia) e alta...
ingrijirea trupului nu e un moft, ci o obligatie.
vorbiti de par pe picioare?! voi, barbatii?! noi am comentat ceva de parul vostru de pe picioare? va consideram in continuare frumosi...
k femeie, dak nu vrei sa-ti arati parul de pe picioare, iti iei o fusta lunga.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 17.07.2007, 17:57:26
calator calator is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.03.2007
Mesaje: 533
Implicit

haidi mai....dar asa pentru tine te simti ok par lung fuior nu pe cap ci pe picior? Mastile si cremele cosmetice sunt ca masina de spalat fata de spalatul manual adica au existat dintotdeauna si sunt utile. Bunica folosea faina de porum noi folosim un exfoliant. Rujul, fondul de ten au un rol protector in primul rand.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 17.07.2007, 18:12:01
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

ce fac eu sau altul e alta parte... dak eu fac ceva nu inseamna k e si bine ;)
rujul l-ai putea inlocui cu o crema... exista destule si pt buze ;)
fardul... discret sau nu... accentueaza ridurile, e nesanatos
Reply With Quote
  #50  
Vechi 17.07.2007, 18:37:24
calator calator is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.03.2007
Mesaje: 533
Implicit

daca spui tu...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre nașterea din nou, din Duhul Sfânt și despre Botez Savonarola Sfinti Parinti (Patrologie) 15 20.07.2013 13:28:48
despre imbracaminte si machiaj oana72 Generalitati 183 19.11.2012 08:59:59
Petre Tutea despre Dumnezeu si despre atei tigerAvalo9 Generalitati 34 02.12.2010 15:37:16
Despre podoabe si machiaj ortodox4life Generalitati 117 24.09.2009 12:21:11