Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 06.07.2007, 01:16:19
romandragut romandragut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2007
Mesaje: 338
Implicit

cred ca inainte de toate ajungem in pamant.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 09.07.2007, 18:45:28
Chupacabra Chupacabra is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.10.2006
Mesaje: 64
Implicit

nu se duc in iad pentru ca ei stiu ca nu exista asha ceva.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 17.07.2007, 14:50:28
macs macs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Mesaje: 214
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iustin44
cum i-au crescut aripile?
asa cum unui om i-au crescut picioarele ;)

si-a dat seama ca daca da din aripi zboara... cum si tu ti-ai dat seama ca daca dai din picioare mergi... :)
Reply With Quote
  #24  
Vechi 17.07.2007, 16:05:41
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Pt. dansan si macs: Voi chiar credeti ca intreg Pamantul acesta cu toata fauna si vegetatia de pe el a a aparut in urma unei ciorbe de dupa Big Bang? Hai sa fim seriosi, daca e sa o luam logic, dintr-o materie dezordonata nu are cum sa iasa o Planeta atat de bine pusa la punct cum e Terra, numai asa ca s-au amestecat toate si ca prin minune s-au compus toate substantele si dintr-o amarata de celula au iesit toate vietuitoarele! Imi pare rau dac vo credeti ca asa stau lucrurile. Asa vreti voi sa credeti pentru a nu va face de ras cu credinta, dar acolo undeva in sufletul vostru sunteti si voi constienti ca exista Cineva care le-a coordonat pe toate. Precum toate cele inventate pe Pamant au avut ca creator pe Om, asa si Universul acesta cu toate galaxiile si sitemele solare au pe creatorul lor Dumnezeu.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 17.07.2007, 16:14:56
erzbet erzbet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2007
Mesaje: 535
Implicit

Veilur, eu cred ca este inutil sa incerci sa convingi pe cineva sa creada aducand argumente logice. Credinta se bazeaza pe spiritualitate, nu pe fapte concrete, materiale. Ca daca e sa o luam asa, si eu iti pot dovedi stiintific ca un om nu poate sa invie. Daca alegi sa crezi sau nu, nu mai tine de concret, palpabil. Eu cred ca este o greseala a bisericii sa incerce sa dovedeasca existenta lui Dumnezeu prin dovezi si fapte concrete-nu prea este posibi. Sunt 2 planuri prea diferite, spiritual si material, care nu se pot intrepatrunde in aceasta viata. Nu ai cum sa convingi un ateu spre exemplu de existenta lui Dumnezeu. Asta tine de spiritualitatea fiecaruia; alta greseala care mi-a mai venit acum in minte: biserica a creat o imagine "standard" a lui Dumnezeu. Poti fi sigur insa ca fiecare om percepe altfel ideea de Dumnezeu. Acesta ar fi si un motiv pentru existenta atator secte...
Reply With Quote
  #26  
Vechi 17.07.2007, 17:25:19
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

e posibil k Dumnezeu sa fi creat lumea prin Big Bang... Big Bangul nu exclude existenta lui Dumnezeu. totusi mi-e greu sa cred k spiritul a aparut in urma unui Bang a materiei...
Reply With Quote
  #27  
Vechi 17.07.2007, 20:23:29
macs macs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Mesaje: 214
Implicit

veiur, de ce "nu are cum sa iasa o Planeta atat de bine pusa la punct cum e Terra" ?
e o sansa foarte mica, dar la cate milioane de stele sunt, si deci cate zeci de milioane de planete pot exista, sansa aia foarte mica se poate materializa macar o data :)
Reply With Quote
  #28  
Vechi 17.07.2007, 20:46:40
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Doamne, cum ne place sa ne jucam cu idei, cuvinte sa rastalmacim in rautatea si ignoranta noastra. Din start problema este pusa anapoda, pueril si ironic. Gindirea celor 50 de ani si a limbajului de lemn si-a pus amprenta si aici in acest "ciudat topic". Cine nu era membru de partid, nu era avansat, promovat sau mai stiu eu ce. Aceiasi gandire limitata , ca cei ortodocsi se duc in rai, iar necredinciosii in iad ! De unde si pina unde aceasta scorneala, aberatie, rautate sau mai stiu eu ce. Ne place sa aruncam cuvinte aiure de dragul unei cleveteli josnice si neavenite. Fiecare va ajunge unde merita, dupa faptele si pacatele lui nu dupa apartenenta lui politica sau religioase. In fata Dumnezeului unic sintem cu totii egali, fie bogati sau saraci, credinciosi sau necredinciosi, batrini sau tineri ,negri sau albi etc. DUMNEZEU SA NE LUMINEZE PE TOTI IN JUDECATILE NOASTRE ! +
Reply With Quote
  #29  
Vechi 18.07.2007, 00:56:00
macs macs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Mesaje: 214
Implicit

vai ce intelectual vrei pari...

daca ai fi scris ceva cu propriile cuvinte, in loc sa dai copy/paste poate chiar ar fi functionat ;)

Reply With Quote
  #30  
Vechi 18.07.2007, 01:00:53
macs macs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Mesaje: 214
Implicit

totusi, e de remarcat logica ta de invidiat...
ai copiat niste expliatii/idei evolutioniste, din care ai concluzionat brusc ca sunt false. adica opusul a ceea ce exprima tot textu.

si odata cu aceasta logica remarcabila, te-ai simtit si indreptatit sa iti iei niste aere de superioritate. ca deh, noi, muritorii de rand suntem la gradinita comparativ cu tine ;)
Reply With Quote
Răspunde