Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 19.07.2007, 11:10:52
erzbet erzbet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2007
Mesaje: 535
Implicit

paraschevaiasi, 2 lucruri as avea de "contrazis", sau mai degraba de lamurit.
1. Asa cum barbatii, colegii de serviciu ai sotului tau, au divortat pentru a avea o femeie care sa se ocupe de ei, si femeile pot divorta de barbatii care nu fac altceva decat sa lucreze. Mi se pare greu si pt o femeie casnica sa isi astepte barbatul de la munca dupa nu stiu cate ore, sa vina obosit si sa nu aiba timp de ea. Deci la ceea ce ai scris, merge si reciproca.
2. Unele mame casnice din lipsa de activitate isi sufoca copiii. Am cunoscut numeroase cazuri. O mama ce lucreaza, are concediu maternal 2 ani platit. Dupa 2 ani il poate da la gradinita si astfel copilul invata sa socializeze cu alti copii. Nu trebuie bona decat daca iti permiti, dar copilul tot trebuie dat la gradinita ca altfel nu va stii sa se comporte intr-un colectiv cand va incepe scoala. In plus, cand copilul creste si incepe sa inteleaga, si incepe sa ceara anumite lucruri pe care poate unii parinti nu si le pot permite, incepe sa intrebe "dar mami de ce nu merge ca tati la serviciu ca sa aiba bani sa imi cumpere si mie x si y?" Iar cand creste,in cazul in care a suferit lipsuri in copilarie, fii sigura ca isi va judeca mama. Nu as fi dat acest exemplu daca nu as cunoaste un caz concret. Deci nu poate afirma nimeni cum este mai bine, fiecare face ceea ce crede de cuviinta.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 19.07.2007, 13:26:38
06dec 06dec is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2005
Mesaje: 336
Implicit

Erzsi,cu toata plecaciunea!!!La cele lumesti esti super.Sincer ma intreci.Si acesta e un talant.Sa ti l folosesti cum se cuvine si spre mantuirea a cat mai multi,Doamne ajuta!!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 19.07.2007, 14:38:38
macs macs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Mesaje: 214
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veilur
Eu vad ca chiar dictionarul a specificat clar la inceput inainte de a reda explicatia propriuzisa ca este vorba despre animale, uite daca vrei iti si dau un indiciu mic - vezi ce scrie acolo in paranteza: "DOMÉSTIC, -Ã, domestici, -ce, adj. 1. (Despre animale)" - nu de alta, dar vad ca ai dat la o parte aspectul ca se referea numai la animale :)
uite-aici inca un indiciu:
"(despre animale)" scrie in dreptul sensului 1. adica unu. pentru ca sensul 1 (unu) se refera la animale.
sensul 2 se refera la casa. n-are legatura cu animalele. 2=doi.

si rd a zis asta, dar probabil ca n-ai citit atent :)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 19.07.2007, 16:39:32
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Intradevar, deabia acum am realizat ca am gresit, punctul 2 se referea la ce este legat de casa si gospodarie, dar la cat de revoltat am fost de la primul inteles al cuvantului, mintea mea s-a incetosat si nu a mai cuprins in vedere si al doilea inteles, ce sa zic...recunosc ca la aceasta faza am fost repezit si fara bagare de seama, asa ca rd te rog sa ma ierti, ca chiar nu am vazut...:|
Reply With Quote
  #15  
Vechi 21.07.2007, 10:20:26
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Femeia intre menaj si cariera. Ce e de preferat? Raspunsul difera de la caz la caz, caci nu exista o solutie clara.

Am intalnit femei, care s-au dedicat familiei si care au scos oameni de valoare din copiii lor. Am vazut si femei de cariera, care nu au reusit sa faca mai nimic cu odraslele lor. Dar nu e o regula. Oricum faptul ca mama se dedica cresterii copiilor isi gaseste mai tarziu rasplata in realizarile lor. Nu vad nimic rau in asta. Normal, ca barbatul care isi tine sotia acasa va fi rege in casa lui.

Femeia in Romania a invatat sa mearga la scoala, sa invete o meserie, de la muncitor la profesor universitar. Aceasta va urma cursul firesc, muncind si avand si sarcinile casei de rezolvat dupa orele de munca. Cand esti tanar ti se pare normal, ca dupa orele de munca sa vii si sa mai faci si treaba in casa si sa ai grija de proprii tai copii. Nu vad nici aici nimic rau.

Eu as pune altfel problema: ca tinerele sotii, casnice sau in campul muncii sa-si "educe" sotii la inceput de casnicie, caci s-ar putea ca mai tarziu sa fie imposibil, ca sa ajute atat in ingrijirea si educarea copiilor, cat si la treburile casei. Cu rabdare sa le explice ce au de facut si sa aiba intelegere pentru stangaciile inerenta ale celor, care in viata lor nu au pus mana sa calce rufe, sa faca curat sau sa gateasca. Barbatii trebuiesc LAUDATI!
Deci nu cred ca se poate da o reteta in privinta locului de munca al femeii: acasa sau la serviciu. Cineva trebuie sa stea acasa si altcineva trebuie sa mearga la serviciu.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 22.07.2007, 19:54:30
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

Nu cred ca pooti impaca si capra si varza nu le poate face oricine bine pe amandoua,ori cariera ori viata de famili are de suferit.Eu am incercat dar nu am putut sa am o cariera.Am ales atunci o profesie care sa ma solicite cateva ore(4)iar restul timpului l-am dedicat familiei,in special educatiei copiilor,planificarii activitatii lor impreuna cu ei.Exista o varianta comoda, bona,insa am dorit ca eu personal sa-i educ,sa-mi asum cresterea lor.Nu va ganditi ca sunt o super mama desi sunt pedagog mi-e destul de greu..dar ce este greu este si frumos...am pus in balanta:un servici bine platit(7oo euro,as.manager)si departe de copii,ori bani mai putini,insa aproape de ei..Cea mai frumoasa profesie este cea de mama,iar cei care afirma ca le poti face la fel de bine pe amandoua isi vor da seama ca se amagesc(am elevi,fii de medici care tanjesc dupa o mangaiere,dupa afectiunea mamei..se leagana pe scaun,ori sunt nedezlipiti de mine in pauze si imi marturisesc cu lacrimi in ochi felul in care resimt lipsa parintilor,la fel parintii plecati prin Italia ori aiurea..)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 22.07.2007, 23:55:34
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
si inca ceva, sa nu confundam femeile care au si ele un serviciu de nevoie cu femeile care fac cariera. acestea din urma sunt mult mai putin numeroase si nu definesc statutul femeii in societate. am mai spus, cand generalizam trebuie sa excludem extremele.
Da, Mirela, ai perfecta dreptate.
Acum catva timp am intalnit o fata, care spunea ca nu are de gand sa se casatoreasca, pentru ca avea de gand sa se dedice carierei. Era asistenta medicala.
Meseria e una si cariera e cu totul altceva.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 23.07.2007, 12:18:30
paraschevaiasi's Avatar
paraschevaiasi paraschevaiasi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 146
Implicit

erzbet, fiecare femeie alege ce vrea in viata.
Eu am ales sa fiu aproape de Dumnezeu si sa am o viata linistita pt educarea copiilor. Care femeie ce lucreaza cate 10-12 ore pe zi mai are rabdare cu copiii ei sau cu sotul. Traim intr-o lume prea murdara, intr-o lume ce alearga toti pt a face cat mai multi bani, sa ofere copiilor totul pe tava. Eu sunt de principiul, poti avea cati bani doresti dar nu uita de copil. Copilul nu mai pune pret pe nimic ce il inconjoara pt ca nu e muncit de el. Datoria parintelui este de a-l educa in primul rand SPIRITUAL in al doilea rand educational, iar atunci le va avea pe amandoua in educatia lui. Va fi un matur cu credinta si un angajat de nadejde sau un patron cu respect fata de angajati. Daca copilul nu este educat spiritual si nu e invatat sa pretuiasca tot, atunci e un copil fara valoare chiar daca a primit de la parinte tot ce si-a dorit.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 24.07.2007, 10:13:03
erzbet erzbet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2007
Mesaje: 535
Implicit

Citat:
În prealabil postat de paraschevaiasi
erzbet, fiecare femeie alege ce vrea in viata.
Eu am ales sa fiu aproape de Dumnezeu si sa am o viata linistita pt educarea copiilor. Care femeie ce lucreaza cate 10-12 ore pe zi mai are rabdare cu copiii ei sau cu sotul. Traim intr-o lume prea murdara, intr-o lume ce alearga toti pt a face cat mai multi bani, sa ofere copiilor totul pe tava. Eu sunt de principiul, poti avea cati bani doresti dar nu uita de copil. Copilul nu mai pune pret pe nimic ce il inconjoara pt ca nu e muncit de el. Datoria parintelui este de a-l educa in primul rand SPIRITUAL in al doilea rand educational, iar atunci le va avea pe amandoua in educatia lui. Va fi un matur cu credinta si un angajat de nadejde sau un patron cu respect fata de angajati. Daca copilul nu este educat spiritual si nu e invatat sa pretuiasca tot, atunci e un copil fara valoare chiar daca a primit de la parinte tot ce si-a dorit.
De acord cu tine in tot ceea ce ai zis despre educarea copiilor. Sunt impotriva celor ce pleaca in afara pentru a castiga bani, spre exemplu. Cunosc cazuri in care ambii parinti au plecat si nu s-au mai intors; dar trimiteau bani. Asta nu compenseaza cu nimic lipsa lor. Eu nu cred ca exista femeie care sa se ingroape de buna voie in 12 ore de munca pe zi. Poate este nevoita sa o faca, eu nu am dreptul sa judec. Dar nu toate slujbele sunt asa. In plus, ai avut dreptate, fiecare femeie alege ce vrea in viata. Incorect este cand barbatul alege si pentru femeie, si atunci nu se poate numi alegerea ei de a lucra/a fi casnica.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 24.07.2007, 15:05:32
romandragut romandragut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2007
Mesaje: 338
Implicit

asta etse intr-adevar o problema. nu poti sa compensezi dragostea parinteasca cu o bancnota de 100 de euro. iar daca se poate compensa atunci nu mai este o relatie parinte copil. garantia unui viitor mai bun pentru noastre nu il constitute doar banul (desi este esential) ci si o buna educatie, ajutor cu studiile, ajutor morala.

tanti lenuta si matusa viorica nu vor avea energia si probabil nici implicarea emotionala (oricat de bine ar fi stimulata material) de a fi mame.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Familie vs Cariera Mihailescu-Marin Daniel Generalitati 19 25.11.2013 18:52:31
Femeia PetruD Morala Crestina 72 19.11.2013 13:22:16
Vocatia si cariera crestinului Rodica50 Intrebari utilizatori 10 21.01.2011 15:53:10
Mama sau femeie de cariera? daliapantelimon Generalitati 121 31.05.2010 15:04:57
Femeia intre televizor si telenovela-M.D(Femeia care a uitat de modelul M-ciiDomnului 11111111 Generalitati 98 10.01.2010 08:41:15