Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 27.08.2011, 21:45:18
Sanduu's Avatar
Sanduu Sanduu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 125
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Sanduu
Implicit Despre mustrare!

Buna deschid aceasta tema pentru a va cere sfatul in legatura cu mustrarea aproapelui .
Cind avem voie sa mustram pe aproapele ? cum trebuie sa o facem? va rog sa ma luminati!
am gasit asa o fraza intr-un articol pe un sait : să nu dușmănești pe fratele tău în inima ta, dar să mustri pe aproapele tău, ca să nu porți păcatele lui." (Lev. 19, 17)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 27.08.2011, 23:12:14
Andy00's Avatar
Andy00 Andy00 is offline
Member
 
Data înregistrării: 27.07.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 43
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Andy00
Implicit

"De-ți va greși ție fratele tău, mergi, mustră-l pe el între tine și el singur. Și de te va asculta, ai câștigat pe fratele tău." (Mt. 18, 15)

Il mustri atunci cand pacatuieste. Se refera la faptul ca atunci cand cineva greseste sa il indrepti, astfel incat sa stie ca nu este bine ceea ce face. A nu se confunda mustrarea cu ocara
Reply With Quote
  #3  
Vechi 28.08.2011, 19:32:29
Nenumitul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit



Last edited by Nenumitul; 18.11.2011 at 13:49:39.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 28.08.2011, 19:48:19
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sanduu Vezi mesajul
Buna deschid aceasta tema pentru a va cere sfatul in legatura cu mustrarea aproapelui .
Cind avem voie sa mustram pe aproapele ? cum trebuie sa o facem? va rog sa ma luminati!
am gasit asa o fraza intr-un articol pe un sait : să nu dușmănești pe fratele tău în inima ta, dar să mustri pe aproapele tău, ca să nu porți păcatele lui." (Lev. 19, 17)
Este o temă cu adevărat dificilă. Suntem puși între dorința de a nu-l răni pe aproapele pe de o parte, și datoria de a-i deschide ochii pe de alta. Așadar, problema se reduce la: cum să ne facem datoria cu delicatețe ?

Cred că trebuie să îl mustrăm pe fratele nostru atunci când vedem la el un anumit orizont de așteptare. Dacă vedem împietrire, nu are rost să o facem: nu numai că sămânța noastră nu cade pe pământ bun, ci pe piatră, ci sunt șanse să ne mai facem un dușman. Adică cum, domnule, cutezi a îndrăzni să mă înveți dumneata ce se cuvine și ce nu ?

Pe urmă, e important ca, odată cu mustrarea, să sugerăm ce anume ar fi potrivit să facă. În sfârșit, nu trebuie insistat prea mult: dacă e să înțeleagă, va înțelege.

O bună prietenă de familie, stâlp al parohiei, persoană cu serioase preocupări morale și colegă de-a mea (medic de familie) s-a arătat, într-o zi, nedumerită de faptul că eu cumpăr pamperși pentru copil. "Dar cum aș putea face ?" o întreb. "Măi, tu chiar nu cunoști nicio farmacistă ? Simplu: aranjezi cu ea, scrii o rețetă cu Augmentin (un antibiotic scump) și faceți juma-juma: adică ea îți dă ție pamperși de jumătate din cuantumul rețetei". Am rămas interzis. "Draga mea, dar oare tu te-ai gândit că ăsta este păcatul furtului ?" "Haida, de !" mi-a tăiat-o, "o țară întreagă fură pe ruptelea, cel mai tare ne fură pe noi Casa de Asigurări, și ție ți-e de niște pamperși ! Să vezi în spitale ce învârteli se fac, alea furturi !".
Ce să-i mai spun ? Nu am mai insistat, nici nu am mai deschis subiectul. Riscam să pierd și prietenia, și tot nu aș fi convins-o de ceva care, pentru cineva cu simț moral, ar trebui să fie evident. Dar de întristat, m-am întristat. Dacă ea gândește astfel, în cine să mai sper ?

După nici 6 luni, era roșie de mânie. Cineva (autor necunoscut) i-a jefuit casa de la țară. Furioasă, mi-a spus că nu mai suportă cât de mult se fură în țara asta. Atunci, aș fi avut posibilitatea să redeschid subiectul. Oare trebuia să o fi făcut ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #5  
Vechi 28.08.2011, 19:54:51
Nenumitul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit



Last edited by Nenumitul; 18.11.2011 at 13:50:00.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 28.08.2011, 20:39:30
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
După nici 6 luni, era roșie de mânie. Cineva (autor necunoscut) i-a jefuit casa de la țară. Furioasă, mi-a spus că nu mai suportă cât de mult se fură în țara asta. Atunci, aș fi avut posibilitatea să redeschid subiectul. Oare trebuia să o fi făcut ?
Poate ca ar fi trebuit. Mie mi s-a intimplat urmatorul lucru: firma la care lucrez se afla linga o biserica; are hramul Adormirea Maicii Domnului. Seful meu are in birou o icoana cu Adormirea Maicii Domnului; am observat ca nu pleaca undeva fara sa se inchine la acea icoana, nu conteaza ca linga el se afla italieni, englezi sau romani. Cu toate astea e un temperament coleric, se enerveaza repede, vorbeste urit si jigneste usor. Acum vreo doi ani, cred, ne-a chemat la lucru pe 15 August. Eu ma gindeam ca linga noi toata lumea o celebreaza pe Sfinta Fecioara, iar noi muncim. Ei bine, tot ce am lucrat in ziua aia am reparat vreo doua saptamini dupa aceeia. Eu i-am spus sefului ca s-a suparat Domnul ca nu i-am respectat ziua mamei Lui si ne-a pedepsit; nu numai ca am lucrat fara spor, dar am lucrat si in pierdere. Nu mi-a spus nimic, insa anul viitor am avut liber pe 15 August.

Mi s-a intimplat un lucru similar in legatura cu furatul, insa fara rezultat de data asta. O cunostinta s-a aratat nedumerita ca eu cumpar carne de pui. Mi-a spus ca-mi face cunostinta cu cineva care lucreaza la Avicola si care mai "scoate" carne de acolo. Ar fi fost o sursa de carne ieftina, la jumatate de pret. Eu i-am spus ca nu cumpar lucruri furate. Ea a cumparat in continuare carne de la persoana aceea. Asta nu e mustrare, bineinteles, insa cred ca daca as fi mustrat-o s-ar fi suparat si oricum nu si-ar fi schimbat comportamentul.

Mustrarea e un lucru dificil. Si noi primim greu mustrarea si nu ne schimbam comportamentul dupa o observatie a cuiva. Primim greu mustrarea pentru ca nu sintem suficient de smeriti. Daca am fi smeriti cred ca am fi capabili si sa mustram fara sa jignim sau sa ranim amorul propriu al persoanei mustrate.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 28.08.2011, 20:44:48
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sanduu Vezi mesajul
Buna deschid aceasta tema pentru a va cere sfatul in legatura cu mustrarea aproapelui .
Cind avem voie sa mustram pe aproapele ? cum trebuie sa o facem? va rog sa ma luminati!
am gasit asa o fraza intr-un articol pe un sait : să nu dușmănești pe fratele tău în inima ta, dar să mustri pe aproapele tău, ca să nu porți păcatele lui." (Lev. 19, 17)
Mă deranjează foarte tare persoanele care , deși credincioase și foarte atașate bisericii bârfesc, bârfesc. și iar bârfesc, pe toată lumea. De multe ori sunt și eu tentată să fac același lucru dar mă controlez. Când sunt în astfel de tovarașii nu prea reușesc .O astfel de companie este extrem de nocivă și molipsitoare.
Dacă am îndrăznit să atenționez că nu este bine să vezi în toți semenii tăi doar defectele am fost îndepărtată și mi s-a întors spatele.
Între mine și acești oameni s-a deschis o prăpastie.
Cred că era mai bine să tac și să mă îndepărtez fără a le spune că bârfind fac voia celui rău care le fură toată nevoința.
Așadar părerea mea este că e mai bine să nu spui nimic. Eu am obiceiul să spun și încerc să mă dezvăț de aceasta. Oamenii nu se schimbă. (la fel cu toți ceilalți sunt și eu).
Smerenia ete soluția dar ...este tare greu să fii smerit.

Last edited by dorinastoica14; 28.08.2011 at 20:52:22.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 28.08.2011, 20:58:38
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile Naivitate

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Mă deranjează foarte tare persoanele care , deși credincioase și foarte atașate bisericii bârfesc, bârfesc. și iar bârfesc, pe toată lumea. De multe ori sunt și eu tentată să fac același lucru dar mă controlez. Când sunt în astfel de tovarașii nu prea reușesc .O astfel de companie este extrem de nocivă și molipsitoare.
Dacă am îndrăznit să atenționez că nu este bine să vezi în toți semenii tăi doar defectele am fost îndepărtată și mi s-a întors spatele.
Între mine și acești oameni s-a deschis o prăpastie.
Cred că era mai bine să tac și să mă îndepărtez fără a le spune că bârfind fac voia celui rău care le fură toată nevoința.
Așadar părerea mea este că e mai bine să nu spui nimic. Eu am obiceiul să spun și încerc să mă dezvăț de aceasta. Oamenii nu se schimbă. (la fel cu toți ceilalți sunt și eu).
Smerenia ete soluția dar ...este tare greu să fii smerit.
Singura raspunzi atat de bine in propria-ti poezie " Naivitate " :
Pentru mine toate pasarile sunt fluturi ,
toate pisicile sunt albe ,
toti copacii sunt arbori
toti oamenii sunt Oameni

Iar daca se intampla sa ma insel ,
ma ascund inlauntrul meu
unde Ingerul Pazitor
ma acopera cu aripile pana uit.

. . . . . . . . . . . . . . . .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 28.08.2011, 21:04:10
Ana-Maria N's Avatar
Ana-Maria N Ana-Maria N is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 353
Implicit

Depinde cum o faci! Am citit in cartea ‘Vederea pacatelor noastre’-arhim. Serafim Alexiev despre subiectul cu pricina, carte pe care o recomand. Mustrarea se poate transforma, daca nu luam seama la noi insine, cu usurinta in osandire.
Cand trebuie sa o faci? Atunci cand o faci cu dragoste, ‘luand seama la tine insuti sa nu cazi in ispita’.

Teoretic,cam asa…Practic,fiecare cum se descurca mai bine:)
__________________
'Fara Duhul Sfant, omul nu e decat lut si pacat.'(Sf Siluan Athonitul)
'Domnul stie ca suferi, dar iubirea Lui straluceste peste tine asa cum soarele straluceste peste lume. Nu te teme! E spre binele tau.'(Sf Siluan Athonitul)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 28.08.2011, 21:05:47
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul

Mustrarea e un lucru dificil. Si noi primim greu mustrarea si nu ne schimbam comportamentul dupa o observatie a cuiva. Primim greu mustrarea pentru ca nu sintem suficient de smeriti. Daca am fi smeriti cred ca am fi capabili si sa mustram fara sa jignim sau sa ranim amorul propriu al persoanei mustrate.
A, nu ! Problema e dacă noi facem bine să mustrăm. Alții să nu îndrăznească să ne mustre pe noi. Nu au acest drept, numai noi îl avem !
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre nașterea din nou, din Duhul Sfânt și despre Botez Savonarola Sfinti Parinti (Patrologie) 15 20.07.2013 13:28:48
Petre Tutea despre Dumnezeu si despre atei tigerAvalo9 Generalitati 34 02.12.2010 15:37:16
Despre pacate si despre Canoanele duhovnicilor gheorghecoser23 Preotul 5 25.06.2008 17:01:23