Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 28.08.2011, 21:11:57
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sanduu Vezi mesajul
Buna deschid aceasta tema pentru a va cere sfatul in legatura cu mustrarea aproapelui .
Cind avem voie sa mustram pe aproapele ? cum trebuie sa o facem? va rog sa ma luminati!
am gasit asa o fraza intr-un articol pe un sait : să nu dușmănești pe fratele tău în inima ta, dar să mustri pe aproapele tău, ca să nu porți păcatele lui." (Lev. 19, 17)
Ai in minte un caz concret?

Parerea mea e ca foarte greu sa discerni cand faci bine cuiva mustrandu-l si cand nu. E greu din cauza slabiciunilor noastre. Principiul e ca daca taci, taci pentru Dumnezeu, daca vorbesti, o faci pentru Dumnezeu.
Acum, depinde si de postura in care esti. Daca ai o functie de raspundere sau de conducere, daca esti preot, parinte, profesor, sef etc e musai sa mustri cand e cazul. e mai greu cand respectivul ti-e egal, trebuie mult tact, multa blandete, sa stii cum sa iei omul, sa stii cand e momentul potrivit. Si mai greu cand vezi ca esti intr-o pozitie inferioara ca ierarhie sau varsta fata de cel care greseste... au si fost exemple pe forum.
Conteaza si de ce il mustri, ca sa il indrepti pe el, pentru ca il iubesti sau pentru ca nu suferi nedreptatea care se face...
In orice caz, eu nu sunt de acord cu ideea ca nu-i zic lui X asta, ca mi-e teama sa nu il pierd si sa nu ma marginalizeze. Daca te hotarasti sa vorbesti, apoi sa te astepti la consecinte.

Dar daca ai un caz concret in minte, cel mai bine e sa vorbesti cu duhovnicul.

For Mihnea, eu nu as vedea neaparat o legatura intre jefuirea casei si intentia de fraudare a statului cu pampersii... poate e doar o ispita.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.

Last edited by glykys; 28.08.2011 at 21:16:49.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 28.08.2011, 23:40:28
vintage
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Cum sa facem mustrarile

Cand am indoieli intr-o problema de comportament cu aproapele caut in scrierile Sf. Ioan Gura de Aur si incerc sa ma aplic invatatura lui. Uneori reusesc...alteori... ma straduiesc.
Cam asa a scris el despre mustrarea unui om ce traia in adulter. Dar se poate aplica in orice situatie:

"Iată, mergeți la omul acela, care trăiește în neregulă cu o femeia… Mustrarea voastră fie așa…

Mai întâi aduceți-i laudă pentru cele bune ale lui. Spălați-i, ca să zic așa, rana, cu aceste laude, ca și cu o apă călduță, spre a-i micșora umflătura. Spuneți-i că înșivă nu sunteți decât un biet om, învinuiți firea cea obișnuită a oamenilor, arătați-i că toți trăim în păcat, cereți-i iertare pentru că v-ați luat o însărcinare peste puterea voastră, adăugând că dragostea își ia povara de a îndrăzni toate.

Aduceți apoi, sfatul vostru, nu pe glas de poruncă, ci ca un frate. Când, prin mijloacele acestea, veți fi micșorat rana, când veți fi înmuiat mai dinainte durerea ce va veni, din pricina tăieturii mustrării ce-i veți face, când vă veți fi cerut, cu stăruință, iertare și veți fi rugat pe fratele vostru să nu se tulbure; când, mulțumită acestora, veți fi înlănțuit într-un fel pe suferind, dați-i lovitura, nici cu prea multă tărie, dar nici prea cu moliciune, ca nu cumva el, fie să nu se dea deoparte, fie să nu țină socoteală de ea.

De nu veți lovi drept, nimic nu faceți – de loviți prea tare, voi sunteți pricina că el se va răzvrăti. De asemenea, când, spre isprăvire, ajungeți la reproșuri, amestecați-le cu laude – și cum fapta lui, în ea însăși, nu dă prilejul (traiul cu acea femeie în felul acesta nemeritând lăudare) așezați-vă pe temeiul intenției și ziceți: “Știu că ai făcut așa pentru dragostea lui Dumnezeu, pentru că ai văzut pe această necăjită, uitată de toți, fără ajutor, i-ai întins mâna”. Vorbiți așa, chiar dacă acela căruia-i spuneți, n-ar fi avut gândul acesta – și adăugați apoi, mereu cerându-vă iertare: “îți vorbesc în felul acesta nu ca să-ți dau poruncă, ci pentru a-ți aduce aminte ceva. Știu, ai făptuit așa pentru dragostea lui Dumnezeu, dar bagă de seamă, ca din binele acesta, să nu iasă, în alt fel, vreun rău. Păstrează, de vrei, femeia la tine, mărește mai departe lucrarea de devotare pe care ai început-o, nimeni nu te împiedică, dar dacă poate ieși de aici o pagubă, mult mai mare ca profitul, trebuie să veghezi, te rog, la aceea ca grija ce-ai luat să aduci liniștea unui suflet, să nu fie pricină de poticnire pentru altele”.

Nu adăugați așa, dintr-odată, care-s pedepsele pentru cei care pricinuiesc poticnirile. Chemați chiar mărturisirea lui, zicându-i: N-ai nevoie să înveți din gura mea, știi acestea fară să ți le spun, ce pedeapsă amenință pe oricine va face să poticnească pe unul din aceștia, mici…” îndulciți astfel vorbirea voastră - faceți neputincioasă mânia - și, acestea săvârșite, dați leacul mustrării… Sfaturile să fie scurte; nu-i nevoie să dați lecții lungi.

Dimpotrivă, semnele îngăduinței voastre să fie dese și repetate. Chemați mereu dragostea – învăluiți mereu ceea ce e greu de primit în vorbirea voastră – lăsați fratelui vostru slobozenia faptei, ziceți-i: “îți dau numai o părere, un sfat, – ești stăpân să-l urmezi, – nu te silesc la nimic, las totul în mâna ta”.

De vom săvârși astfel mustrarea, vom reuși bine să îndreptăm pe cei ce păcătuiesc…"
Reply With Quote
  #13  
Vechi 29.08.2011, 00:06:47
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vintage Vezi mesajul
Cand am indoieli intr-o problema de comportament cu aproapele caut in scrierile Sf. Ioan Gura de Aur si incerc sa ma aplic invatatura lui. Uneori reusesc...alteori... ma straduiesc.
Cam asa a scris el despre mustrarea unui om ce traia in adulter. Dar se poate aplica in orice situatie:

"Iată, mergeți la omul acela, care trăiește în neregulă cu o femeia… Mustrarea voastră fie așa…

Mai întâi aduceți-i laudă pentru cele bune ale lui. Spălați-i, ca să zic așa, rana, cu aceste laude, ca și cu o apă călduță, spre a-i micșora umflătura. Spuneți-i că înșivă nu sunteți decât un biet om, învinuiți firea cea obișnuită a oamenilor, arătați-i că toți trăim în păcat, cereți-i iertare pentru că v-ați luat o însărcinare peste puterea voastră, adăugând că dragostea își ia povara de a îndrăzni toate.

Aduceți apoi, sfatul vostru, nu pe glas de poruncă, ci ca un frate. Când, prin mijloacele acestea, veți fi micșorat rana, când veți fi înmuiat mai dinainte durerea ce va veni, din pricina tăieturii mustrării ce-i veți face, când vă veți fi cerut, cu stăruință, iertare și veți fi rugat pe fratele vostru să nu se tulbure; când, mulțumită acestora, veți fi înlănțuit într-un fel pe suferind, dați-i lovitura, nici cu prea multă tărie, dar nici prea cu moliciune, ca nu cumva el, fie să nu se dea deoparte, fie să nu țină socoteală de ea.

De nu veți lovi drept, nimic nu faceți – de loviți prea tare, voi sunteți pricina că el se va răzvrăti. De asemenea, când, spre isprăvire, ajungeți la reproșuri, amestecați-le cu laude – și cum fapta lui, în ea însăși, nu dă prilejul (traiul cu acea femeie în felul acesta nemeritând lăudare) așezați-vă pe temeiul intenției și ziceți: “Știu că ai făcut așa pentru dragostea lui Dumnezeu, pentru că ai văzut pe această necăjită, uitată de toți, fără ajutor, i-ai întins mâna”. Vorbiți așa, chiar dacă acela căruia-i spuneți, n-ar fi avut gândul acesta – și adăugați apoi, mereu cerându-vă iertare: “îți vorbesc în felul acesta nu ca să-ți dau poruncă, ci pentru a-ți aduce aminte ceva. Știu, ai făptuit așa pentru dragostea lui Dumnezeu, dar bagă de seamă, ca din binele acesta, să nu iasă, în alt fel, vreun rău. Păstrează, de vrei, femeia la tine, mărește mai departe lucrarea de devotare pe care ai început-o, nimeni nu te împiedică, dar dacă poate ieși de aici o pagubă, mult mai mare ca profitul, trebuie să veghezi, te rog, la aceea ca grija ce-ai luat să aduci liniștea unui suflet, să nu fie pricină de poticnire pentru altele”.

Nu adăugați așa, dintr-odată, care-s pedepsele pentru cei care pricinuiesc poticnirile. Chemați chiar mărturisirea lui, zicându-i: N-ai nevoie să înveți din gura mea, știi acestea fară să ți le spun, ce pedeapsă amenință pe oricine va face să poticnească pe unul din aceștia, mici…” îndulciți astfel vorbirea voastră - faceți neputincioasă mânia - și, acestea săvârșite, dați leacul mustrării… Sfaturile să fie scurte; nu-i nevoie să dați lecții lungi.

Dimpotrivă, semnele îngăduinței voastre să fie dese și repetate. Chemați mereu dragostea – învăluiți mereu ceea ce e greu de primit în vorbirea voastră – lăsați fratelui vostru slobozenia faptei, ziceți-i: “îți dau numai o părere, un sfat, – ești stăpân să-l urmezi, – nu te silesc la nimic, las totul în mâna ta”.

De vom săvârși astfel mustrarea, vom reuși bine să îndreptăm pe cei ce păcătuiesc…"
Excepțional citat, mulțumesc ! Într-adevăr, Sf Ioan Gură de Aur a fost neîntrecut în arta ritoricească. Este curios că oratori păgâni, precum Demostene ori Cicero sunt de referință, pe când acest sfânt, care a ajuns la perfecțiunea oratoriei și omileticii, este ignorat în mediile care se vor academice.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #14  
Vechi 29.08.2011, 00:17:16
vintage
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Excepțional citat, mulțumesc ! Într-adevăr, Sf Ioan Gură de Aur a fost neîntrecut în arta ritoricească. Este curios că oratori păgâni, precum Demostene ori Cicero sunt de referință, pe când acest sfânt, care a ajuns la perfecțiunea oratoriei și omileticii, este ignorat în mediile care se vor academice.
:) !
Eu va multumesc pt ca ati citit postarea mea si cu totii sa-i multumim lui Dumnezeu pt ca ne-a dat multime de oameni luminati, multime de sfinti, sa ne fie de ajutor in dorinta noastra de indreptare duhovniceasca.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 29.08.2011, 22:29:41
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Poate ca ar fi trebuit. Mie mi s-a intimplat urmatorul lucru: firma la care lucrez se afla linga o biserica; are hramul Adormirea Maicii Domnului. Seful meu are in birou o icoana cu Adormirea Maicii Domnului; am observat ca nu pleaca undeva fara sa se inchine la acea icoana, nu conteaza ca linga el se afla italieni, englezi sau romani. Cu toate astea e un temperament coleric, se enerveaza repede, vorbeste urit si jigneste usor. Acum vreo doi ani, cred, ne-a chemat la lucru pe 15 August. Eu ma gindeam ca linga noi toata lumea o celebreaza pe Sfinta Fecioara, iar noi muncim. Ei bine, tot ce am lucrat in ziua aia am reparat vreo doua saptamini dupa aceeia. Eu i-am spus sefului ca s-a suparat Domnul ca nu i-am respectat ziua mamei Lui si ne-a pedepsit; nu numai ca am lucrat fara spor, dar am lucrat si in pierdere. Nu mi-a spus nimic, insa anul viitor am avut liber pe 15 August.
.
Frumos exemplu tau.Intradevar,unele mustrari aduc roada,iar altele aduc fiere.Bisturiul poate fi folosit la a rani sau la a vindeca pe cineva. Ma gindeam la un criteriu.Ce tie nu iti place altuina nu ii face.Ori mie imi place sa fiu mustrat.Pe moment imi pica greu,dar apoi imi face bine.E singurul prilej sa ma autocunosc.Asa ca mustrati mai cu incredere,caci,paradoxal,s-ar putea ca celalalt sa si-o doreasca si sa ii faca bine.Decit indiferenta,si sa nu ma bagi in seama,prefer sa ma mustrii,ca atunci macar este inceputul unui dialog. Dragostea nu inseamna acuzatii,dar nici indiferenta.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre nașterea din nou, din Duhul Sfânt și despre Botez Savonarola Sfinti Parinti (Patrologie) 15 20.07.2013 13:28:48
Petre Tutea despre Dumnezeu si despre atei tigerAvalo9 Generalitati 34 02.12.2010 15:37:16
Despre pacate si despre Canoanele duhovnicilor gheorghecoser23 Preotul 5 25.06.2008 17:01:23