Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 23.08.2013, 11:56:12
Leonid7 Leonid7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.05.2013
Mesaje: 119
Implicit

Ma adresez ortodocsilor nu budistilor sau celor de alte confesiuni...
Reply With Quote
  #12  
Vechi 23.08.2013, 12:06:03
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Leonid7 Vezi mesajul
Ideea era sa spunem ceva concret,ceva ce si noi am vrea sa facem,sau deja infaptuim,ceva in plus fata de ce am spus inainte,mersul la Biserica,postul si spovedania.
Drept care am adăugat: rugăciune.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 23.08.2013, 12:14:55
Leonid7 Leonid7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.05.2013
Mesaje: 119
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Drept care am adăugat: rugăciune.
Da,numai ca aici lucrurile sunt foarte diferite si destul de complexe.Spunem rugaciune,dar nu facem rugaciune.Conteaza sa stii cantitatea,ce rugaciuni spui,cand etc. Si astea tin de practica concreta ,repet,nu de generalitati stiute de prin carti...
Reply With Quote
  #14  
Vechi 23.08.2013, 12:26:04
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

În primul rând contează calitatea, nu cantitatea. Despre rugăciune sunt topice destule pe forumul ăsta, unde mulți au împărtășit din experiența proprie; după ce au învățat, bineînțeles, de la duhovnici și din cărți.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 23.08.2013, 12:30:27
Leonid7 Leonid7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.05.2013
Mesaje: 119
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
În primul rând contează calitatea, nu cantitatea. Despre rugăciune sunt topice destule pe forumul ăsta, unde mulți au împărtășit din experiența proprie; după ce au învățat, bineînțeles, de la duhovnici și din cărți.
Pai da,eu nu am spus sa vorbim de rugaciune,ci de mijloacele care le aplica fiecare sau vrea sa le aplice si nu pot ca sa se mantuiasca.Stiu ca la rugaciune conteaza calitatea si nu cantitatea,insa aici vreau sa stiu concret,cum ajung la calitate,si nu iar teoretic ci practic.Adica cum faci tu sa spui o rugaciune de calitate,nu cum ai citit ca trebuie sa faci...
Reply With Quote
  #16  
Vechi 23.08.2013, 12:41:29
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Frate, eu nu ți-am vorbit doar din cărți. Am arătat întâi de toate că trebuie să-L căutăm pe Hristos. Am încercat apoi să arăt cum putem să-L aflăm în viața noastră, aici și acum, la modul practic, nu teoretic.
Rugăciunea este practică. Însă multe despre ea nu pot eu să spun; sunt alții mai înaintați, de aceea am făcut trimitere la topicele dedicate, cum ar fi acesta.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 23.08.2013, 12:44:11
Leonid7 Leonid7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.05.2013
Mesaje: 119
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Frate, eu nu ți-am vorbit doar din cărți. Am arătat întâi de toate că trebuie să-L căutăm pe Hristos. Am încercat apoi să arăt cum putem să-L aflăm în viața noastră, aici și acum, la modul practic, nu teoretic.
Rugăciunea este practică. Însă multe despre ea nu pot eu să spun; sunt alții mai înaintați, de aceea am făcut trimitere la topicele dedicate, cum ar fi acesta.
Nu ai cum sa-mi fi aratat,pentru ca din cate ai spus se vede ca nu prea faci. Nu e vorba de cineva mai inaintat sau mai putin inaintat,ci de cineva dispus sa inainteze.
Daca nu ai nimic de spus exista si varianta tacerii.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 23.08.2013, 13:54:12
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Leonid7 Vezi mesajul
Nu ai cum sa-mi fi aratat,pentru ca din cate ai spus se vede ca nu prea faci. Nu e vorba de cineva mai inaintat sau mai putin inaintat,ci de cineva dispus sa inainteze.
Daca nu ai nimic de spus exista si varianta tacerii.
Daca vrei sa inaintezi ,la spovedanie sa te prezinti cu cat mai putine pacate si sa dobadesti darul iubirii de aproapele ,in fapte sa dovedesti aceasta iubire.
De fapt acestea ar fi semnele ca ai inaintat ,cat mai putine pacate si cat mai multa iubire ,dovedita si in fapte.
Sa te angajezi mai mult pe acest drum .
Rugaciunea e o cale pt a dobandi cele spuse de mine ,dar ai primit raspuns legat de rugaciune ,cea mai buna fapta dupa cum zice par.Cleopa.

Last edited by anita; 23.08.2013 at 13:56:36.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 23.08.2013, 14:23:52
Leonid7 Leonid7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.05.2013
Mesaje: 119
Implicit

Prezinti semnele care arata ca ai inaintat,dar eu intrebam de modalitatea cum sa inaintezi.
Despre rugaciune stiu si eu ca e cea mai mare fapta ,insa eu intrebam cum sa ne mantuim,nu cum sa mai conversam despre rugaciune.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 23.08.2013, 15:20:50
Dan-Constantin Dan-Constantin is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.04.2013
Locație: Iasi,Romania.
Religia: Ortodox
Mesaje: 22
Implicit

Modalitatea de a inainta spre mantuire este simpla teoretic,,din momentul x nu mai faci nici un pacat " si cam de acolo ar incepe drumul sau asa se cam spune,dar din proprie experienta sunt doar vorbe si multe vorbe si cuvinte ai sa primesti si aici pe forum si la preot si unde vrei tu la manastiri,la pustnici etc.,realitatea este ca nimeni sau aproape nimeni nu stie daca este sau nu mantuit decit dupa dreapta judecata.
Scriptura ne spune ca Dumnezeu ne vrea pe toti mantuiti,ne da si cele 10 porunci si restul sfaturilor prin diferite parabole,deci nepacatuind si respectind cu strictete poruncile,iubind pe Domnul Dumnezeul Tau si pe aproapele tau ca pe tine insuti.
Dupa propria mea experienta si este doar o parere proprie specific,trebuie sa crezi in Dumnezeu din toata inima ta,sa faci tot binele pe care poti sa il faci,sa te rogi cind poti si cit poti din toata inima ta,sa te feresti de toate pacatele cu fapta si gindul si sa te rogi sa iti fie iertate pacatele si sa primesti mantuirea,care doar dupa Dreapta Judecata ai sa vezi daca o primesti,iar daca iti spune cineva ca esti mantuit este o minciuna mare deoarece nici un ,,sfint'',inger,preot,pustnic,biserica,forumist sau orice alta forma si fiinta nu poate oferi mantuirea.
Mantuirea este oferita doar de Dumnezeu si doar Dumnezeu stie cui este oferita,iar cei care se cred mantuiti dupa viata lor sfinta cad in pacatul mandriei desarte deoarece nu ei sunt cei care hotarasc cine si cum se mantuieste,iar cel care se crede pe sine mantuit este doar un alt drac care merge unde merge el.
Cam asta e parearea mea si imi cer scuze daca deranjeaza cumva pe cineva,iar daca vreun cititor de pe acest forum cunoaste alte metode de mantuire sa ni le zica si noua,si o intrebare care mi-a fost pusa si mie si nu am stiut cum sa raspund,la moastele unui sfint ma intreba cineva de unde stii TU ca este un sfint ala la care te rogi si Cine Ti-a spus Tie ca este sfint ala la care te rogi?sincer am ramas blocat si nu am stiut ce sa raspund!
Sa ne ierte Dumnezeu pacatele nostre vrute si cele nevrute!
Reply With Quote
Răspunde