Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 28.08.2011, 16:32:38
alina.elie alina.elie is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.08.2011
Mesaje: 30
Implicit

asta am propus si eu tatalui meu care fumeaza 2-3 pachete de tigari pe zi... important e sa se lase.. mai bine zgomot decat fum si miros :D
Reply With Quote
  #62  
Vechi 28.08.2011, 18:23:46
laviniu laviniu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 26.08.2011
Mesaje: 183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crestinOrtodoxa Vezi mesajul
mama incearca sa se lase de fumat, si incearca in cel mai enervant mod posibil, in loc de fumat se apuca sa sparga semintze.
Aud crantzanit in creier si-n somn.
E bine asa, inseamna ca posedati creier! Cu simpatie, un gand bun!
Reply With Quote
  #63  
Vechi 11.11.2013, 14:16:36
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit Reclama care te-ar putea convinge să te lași de fumat

O firmă de pompe funebre a găsit un mod foarte original pentru a-și face reclamă: printr-un mesaj postat pe brichete.
Într-o fotografie postată pe Reddit, intitulată “Bricheta bunicului meu”, se poate observa că pe o parte a brichetei scrie mesajul “Vă mulțumim că fumați!”, iar pe cealaltă, numele, adresa și telefonul firmei de pompe funebre Beckman-Williamson.


Internauții sugerează că acesta este unul dintre cele mai convingătoare mesaje în ceea ce privește renunțarea la fumat. (sursa: gandul.info)
Reply With Quote
  #64  
Vechi 11.11.2013, 14:49:30
Alin.D.Zaharia's Avatar
Alin.D.Zaharia Alin.D.Zaharia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2012
Locație: Timișoara
Mesaje: 198
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
Internauții sugerează că acesta este unul dintre cele mai convingătoare mesaje în ceea ce privește renunțarea la fumat. (sursa: gandul.info)
Să fim serioși. Cât de convingător este un mesaj este total subiectiv, noi avem imagini macabre pe pachete și nu dă nimeni doi bani.
Eu folosesc reddit în fiecare zi și îți pot spune cu siguranță că, gandul.info au scos acest articol din dos. Adică respectiva imagine întradevăr a circulat pe reddit însă partea cu „internauții sugerează că aceasta este unul dintre cele mai convingătoare mesaje” este abureală.

Poftim am găsit și topicul respectiv: Click

Last edited by Alin.D.Zaharia; 11.11.2013 at 14:53:06.
Reply With Quote
  #65  
Vechi 28.11.2013, 08:53:07
Ovidiu2013 Ovidiu2013 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.11.2013
Mesaje: 16
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Beatrice Vezi mesajul
Rugaciunile catre parintele Arsenie Boca sint mereu ascultate ! A spus ca ii va ajuta pe oameni mai mult , de acolo de unde e .
Rugaciunile trebuie sa fie adresate doar catre Dumnezeu, Iisus Hristos, Duhul Sfant.
Nu trebuie sa ne rugam la oameni (fie ca-i numim sfinti sau nu).
Nu Maica Domnului ne ajuta, nu Arsenie Boca, nu David, nu Abel, nu Adam!

Acestia au murit cu totii.
De ce sunteti atat de limitati si va rugati la oameni care au decedat?
Acestia nu au nicio putere, nu va pot ajuta in niciun fel!
Singurul ajutor trebuie sa-l cautati in Iisus Hristos.


Eu sunt fumator, fumez de cativa ani...
Am avut cateva tentative de a ma lasa de fumat insa din cauza conjuncturii si din cauza mea nu m-am lasat de tigari.
Nu vreau sa zic ca nu am putut, pentru ca putem face orice, putem lua viata unui om, putem sa ne apucam de baut, putem sa ne apucam de fumat, putem sa ne apucam de droguri, putem sa ne sinucidem, putem sa facem copii, putem sa ne rugam, putem sa ne batem, putem sa invatam, putem sa facem multe lucruri si faza cu "nu pot sa ma las de fumat" mi se pare ceva infantil.

Intr-adevar, imi place sa fumez...asta cred ca e problema.
Chiar si acum cand va scriu nu am tigari si mi se da la o tigara.
Abia astept sa ma duc sa-mi cumpar tigari (dar acum imi e cam lene).

Last edited by Ovidiu2013; 28.11.2013 at 09:10:24.
Reply With Quote
  #66  
Vechi 02.12.2013, 15:23:17
razvan_andrei's Avatar
razvan_andrei razvan_andrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.11.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 339
Implicit

Fumatul nu este nici boala, nici lipsa de discernamant. Este un viciu. Si orice fumator este constient ca isi face rau. Indiferent ca esti credincios sau nu, stii ca fumatul iti face rau. Fumatul poate fi pus pe acelasi loc cu preacurvia, alcoolismul sau orice alt viciu. Iar cei care fumeaza stiu ca ii poate astepta cancerul pulmonar. Dar putini se vor lasa de fumat din acest motiv. Reclamele care arata cat de nesanatos este sa fumezi sunt, in general, irelevante. Totul tine de liberul arbitru.
Reply With Quote
  #67  
Vechi 28.02.2014, 00:06:19
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit O nouă legislație anti-fumat, aprobată de Parlamentul European

Credeti ca va avea urmari pozitive? Vor intelege oamenii (mai mult decat pana acum) cat de periculos este fumatul?



"Parlamentul European a aprobat introducerea în statele membre a unei noi legislații anti-fumat, în încercarea de a reduce numărul fumătorilor din UE cu circa 2,4 milioane. Directiva europeană presupune, printre altele, interzicerea țigărilor cu arome și aplicarea unor imagini mai mari care avertizează cu privire la riscurile de sănătate, atât pe fața, cât și pe spatele pachetelor.

Se estimează că fumatul cauzează 700.000 de morți premature anual, în țările Uniunii Europene. Noua legislație votată de PE este susținută de organizațiile care activează în domeniul ajutorării persoanelor bolnave de cancer sau al prevenției, în timp ce unele grupări pro-fumat i-au adus critici, susținând că nu face decât să „dădăcească” consumatorii, relatează bbc.com.

Noua directivă europeană privind comercializarea produselor din tutun include următoarele reguli:
- imaginile care avertizează cu privire la riscurile de sănătate trebuie să acopere 65% din fața și spatele fiecărui pachet de țigări, iar în partea de sus a ambalajului trebuie plasate avertismente scrise;
- interzicerea pachetelor cu design de ruj, care țintesc publicul feminin; toate pachetele trebuie să aibă cel puțin 20 de țigarete, pentru a putea fi adăugate averismentele de sănătate;
- interzicerea elementelor promoționale, precum mesajul „acest produs nu are aditivi” sau cele care transmit că respectivul produs este mai puțin nociv decât altele;
- interzicerea țigărilor cu arome, precum mentol, vanilie sau fructe;
- introducerea unui nivel maxim al concentrației de nicotină pentru țigările electronice.

Statele membre au la dispoziție doi ani pentru a aplica noile reguli, despre care Comisia Europeană spune că „vor descuraja tinerii să experimenteze și să devină dependenți de tutun” și ar trebui să ducă la o scădere cu 2% a consumului de tutun, în următorii 5 ani."
Reply With Quote
  #68  
Vechi 28.02.2014, 01:29:52
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crestinOrtodoxa Vezi mesajul
mama incearca sa se lase de fumat, si incearca in cel mai enervant mod posibil, in loc de fumat se apuca sa sparga semintze.
Aud crantzanit in creier si-n somn.
imi dau seama oarecum. Am si eu niste sunete pe care nu le suport nici ocazional.
Daca pana la urma, nu a murit nimeni de la mestecat crantanele. Tigari pe de alta parte...
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #69  
Vechi 28.02.2014, 01:32:37
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
Credeti ca va avea urmari pozitive? Vor intelege oamenii (mai mult decat pana acum) cat de periculos este fumatul?
Nu cred. E ca la reclame si unele zgomote de fundal: Cu cat sunt mai deranjante si stridente, cu atat creierul le blocheaza mai repede.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #70  
Vechi 28.02.2014, 08:39:56
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Nu vor avea nii un impact faptul ca maresc pozele sau mesajele. Cum nu au avut nici un impact faptul ca au bagat in primul rand pozele. E...o poza pe o bucata e carton, cae, aca pana acolo, o acoperi cu staniolul care il rupi cand incepi pachetul, daca chiar deranjeaza; dar inca nu a vazut om sa se lse de fumat din cauza imaginilor aparute pe tigari. Faptul c interzic tigarile cu arome, in cel mai bun care ii fac pe adolescenti (mai ales fete) sa se lase, in czul in care fumeaza doar de "trend". Altfel...
Or sa fie bani cheltuiti in plus degeaba. Nici faptul ca se scumpesc de la un trimestru la altul tigarile, nu prea are efect; oamenii tot nu se lasa. In cel mai bun caz la reduce numarul.

O zic din experienta unei fumatoare care cunoaste multi fumatori.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Fumatul si Impartasania Don_Juan Impartasania (Taina Euharistiei) 194 29.04.2012 14:58:35
Fumatul din narghilea e pacat? Stefan500 Generalitati 36 28.08.2011 15:01:30
fumatul marius.b. Generalitati 29 17.08.2011 20:08:11
Fumatul CojocariPavel Intrebari utilizatori 16 18.03.2010 17:49:57
epilepsia: o boala obisnuita sau o boala demonica? pacifistul Generalitati 4 18.05.2008 21:24:49