Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 21.06.2011, 08:27:57
gdf-fdc's Avatar
gdf-fdc gdf-fdc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2011
Locație: Unde nu exista ortodoxie acolo nu este mantuire
Religia: Ortodox
Mesaje: 269
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihai niculae Vezi mesajul
Povestea mea este rupta, parca dintr-un film horror. Ma ocup cu restaurari obiecte de arta, i-ar acum 3 sau 4 luni, am gasit intr-o piesa foarte veche, bine ascuns un biletel in care scria: "Blestemat cel ce citeste", scris cu creion rosu, i-ar in partea de sus era cifra 69, biletelul avea o forma ciudata, ars imprejur. Problema este ca de atunci m-i se intampla lucruri cidate, imi dispar lucruri , pe plan sentimental pot sa spun ca e dezastru, am intalnit multe fete cu care vorbesc, e totul ok, dar totul se rezuma la o simpla intalnire, i-ar dupa nu mai sunt atrase de mine. Si pe plan profesional lucrurile nu stau bine de atunci de cand am citit biletelul. Simt ca se intampla ceva ciudat cu mine. Va rog mult sa ma ajutati, orice sfat e bine primit. Va multumesc!
crezi ca un biletel cu orice ar scrie in el si oricum ar arata poate invinge credinta?
Reply With Quote
  #32  
Vechi 21.06.2011, 08:40:59
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Si diavolul este cel care ne duce intr-o lume iluzorie sau fantasmagorica tocmai pentru a ne arunca in deznadejde. Multi ajumg la concluzii eronate, spovedania este cheia.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 27.07.2017, 01:00:21
adrian_ionut adrian_ionut is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2017
Mesaje: 2
Implicit blestem

salutare....eu am credinta si cred in DUMNEZEU...niciodata nu miam pierdut increderea...am 33 de ani si de 8 ani cu toate fetele cu care am incercat sa vorbesc nu am vorbit mai mult de 2 saptamani...2 saptamani toate bune si frumoase...dupa aceea cu orice fata cu care am vorbit nu mai imi raspunde la telefon si nu ma mai baga inseama...cineva intro zii un necunoscut mi-a spus ca sunt bine in toate dar sunt blestemat sa nu ma pot insura niciodata si sa nu am o relatie....si mi-a spus si cum arata fata si ca fiind o veche prietena care a vrut sa stea cu mine si eu am refuzato...eu pana acum nu mam gandit la asa ceva ca cineva mar blestemat...pana acum 2luni cand tot mam intrebat oare ca sunt prea bun la suflet si chiar asa nu merit nimic....mama e foarte credincioasa eu de 9 ani imi fac rugaciunea in fiecare zii si seara inainte de culcare....chiar nu pot sa cred si nici nu vreau sa cred...dar cand vad ca chiar asa este imi vine sa inebunesc
Reply With Quote
  #34  
Vechi 27.07.2017, 02:25:26
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Nu trebuie sa fi blestemat ... pur si simplu daca esti sarac si fara educatie sansele sa pari destul de interesant pt casatorie, sunt destul de scazute.
Chiar si sarac la o adica dar macar cu putina educatie care sa ofere niste oportunitati de trai cu familia cat de cat la limita decentei.
Atat cat sa-ti permiti urmasi si familie.

Succes!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 27.07.2017, 23:50:15
Addy11 Addy11 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.07.2017
Mesaje: 21
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Nu trebuie sa fi blestemat ... pur si simplu daca esti sarac si fara educatie sansele sa pari destul de interesant pt casatorie, sunt destul de scazute.
Chiar si sarac la o adica dar macar cu putina educatie care sa ofere niste oportunitati de trai cu familia cat de cat la limita decentei.
Atat cat sa-ti permiti urmasi si familie.

Succes!
Nu stiu de unde ai dedus ca este sarac si fara educatie. Bine, daca ar fi sa ne luam dupa faptul ca a reusit sa faca 10 greseli gramaticale in 7 randuri... ar fi ceva... dar poate doar scrisul este o problema. In rest se descurca.

Citat:
În prealabil postat de adrian_ionut Vezi mesajul
...am 33 de ani si de 8 ani cu toate fetele cu care am incercat sa vorbesc nu am vorbit mai mult de 2 saptamani...2 saptamani toate bune si frumoase...dupa aceea cu orice fata cu care am vorbit nu mai imi raspunde la telefon si nu ma mai baga inseama...cineva intro zii un necunoscut mi-a spus ca sunt bine in toate dar sunt blestemat sa nu ma pot insura niciodata si sa nu am o relatie....
Ideea este ca atunci cand lucrurile nu se intampla cum vrei tu, sau cel putin nu par a se indrepta in directia in care vrei tu... tinzi sa crezi in aspectele/ intamplarile cu cel mai putin fundament, fara nici o baza, insa foarte usor de asimilat si crezut. Apoi te plangi :)

Daca problema ta este ca iti lipsesc fetele, sa stii ca multi se confrunta cu "problema" asta.
Insa unii se apuca sa citeasca carti de psihologie incercand sa inteleaga/ sa schimbe ceva dpdv comportamental, al perceptiei lumii din jur,...de ce? Pentru ca felul in care gandesti se reflecta in exterior. Este vorba de acea liniste si incredere interioara pe care persoanele din jurul tau o percep. Poti sa schimbi si ca aspect cate ceva... asa bonus.
Altii citesc carti de seductie... si functioneaza...
Si bineinteles mai sunt si altii care se pun repede la o coada cu moaste ... si spera sa se intample o minune :)
Reply With Quote
  #36  
Vechi 28.07.2017, 02:55:12
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adrian_ionut Vezi mesajul
salutare....eu am credinta si cred in DUMNEZEU...niciodata nu miam pierdut increderea...am 33 de ani si de 8 ani cu toate fetele cu care am incercat sa vorbesc nu am vorbit mai mult de 2 saptamani...2 saptamani toate bune si frumoase...dupa aceea cu orice fata cu care am vorbit nu mai imi raspunde la telefon si nu ma mai baga inseama...cineva intro zii un necunoscut mi-a spus ca sunt bine in toate dar sunt blestemat sa nu ma pot insura niciodata si sa nu am o relatie....si mi-a spus si cum arata fata si ca fiind o veche prietena care a vrut sa stea cu mine si eu am refuzato...eu pana acum nu mam gandit la asa ceva ca cineva mar blestemat...pana acum 2luni cand tot mam intrebat oare ca sunt prea bun la suflet si chiar asa nu merit nimic....mama e foarte credincioasa eu de 9 ani imi fac rugaciunea in fiecare zii si seara inainte de culcare....chiar nu pot sa cred si nici nu vreau sa cred...dar cand vad ca chiar asa este imi vine sa inebunesc
Daca ea te-a blestemat acum 8 ani si blestemul s-a prins de tine, inseamna ca nu esti prea bun la suflet fiindca daca erai bun Dumnezeu te-ar fi aparat de blestem, dupa cum scrie in Scriptura:

7. Când căile omului sunt plăcute înaintea Domnului, chiar și pe vrăjmașii lui îi silește la pace.(Pildele lui Solomon16,7)

Nu conteaza ca te rogi zilnic de 2 ori, conteaza ca iti sta mintea la fete toata ziua si asta te aduce in pragul nebuniei.

Apoi, se pare ca tu te "epuizezi" in 2 saptamani si nu doar ca nu mai esti interesant pentru fete, insa devii chiar "nefrecventabil" si motivele n-ar trebui sa la cauti altundeva, ci in tine. Eu cred ca tu esti prea mandru de tine deoarece cauti sa crezi ca altcineva e de vina pentru ce ti se intampla tie, iar tu in nici un caz din moment ce tu faci "tot "ce-i place lui Dumnezeu.
Chiar daca te rogi zilnic, poate ca n-o numai faci din credinta, ci si din "obligatia" pe care ti-a strecurat-o in minte dorinta de a te preamari pe tine ca bun credincios.
Spune sincer: cand ai facut ultima spovada? De ce te rogi zilnic doar de 9 ani? Inainte cum era, de ce nu te rugai?

Faptul ca tu ai refuzat-o pe cea care apoi te-a blestemat, ma cam lamureste de "calitatea" ei, dar si de anturajul tau, din pacate; mama ta stie ce prieteni ai?
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #37  
Vechi 28.07.2017, 19:12:15
Lumi27 Lumi27 is offline
Member
 
Data înregistrării: 19.08.2013
Locație: Focsani
Religia: Ortodox
Mesaje: 54
Implicit Psiholog

Nu am citit chiar toate comentariile celorlalti insa te sfatuiesc sa consulti un psiholog. Poate sa te va ajuta sa te cunosti mai bine, sa descoperi unde gresesti. Studiaza-te un pic pe tine insuti, vezi daca problema e la tine sau la ceilalti.
Incearca sa vorbesti cu Dumnezeu, fie in fiecare seara, fie la biserica. Roaga-te mult. Dumnezeu nu e razbunator, doar ca asteapta un semn de la noi.

Last edited by Lumi27; 28.07.2017 at 19:19:47.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 28.07.2017, 23:34:45
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.955
Implicit

.............................
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 13.04.2018 at 18:04:02.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 28.07.2017, 23:49:32
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.955
Implicit

.............................
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 13.04.2018 at 18:05:19.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 29.07.2017, 01:53:07
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Blestemele se prind în mare parte de nelegiuiți care fac silnicii de tot felul și strâmbătăți...
... ar fi și culmea dacă există blesteme de genul ca Dumnezeu să asculte de partea care vrea să facă rău din egoism înseamnă că i s-ar da o putere nejustificată tipei ăleia.
Poate aia își vede bine merci de viață acum și a și uitat și până la urmă nicio răutate nu poate atinge un om care trăiește drept și se împărtășește având cuget curat....
Din ce ai inteles tu ca adrian_ionut traieste drept "cugetand curat" la fete toata ziua de 8 ani?
Si tu traiesti la fel de drept?


Nu tipa aia are "puteri nejustificate", ci el s-a indepartat de protectia lui Dumnezeu si "doarme exact cum isi asterne" el insusi.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
cum iti dai seama ca ti s-au facut farmece sau esti blestemat? ghetsimani Generalitati 41 14.03.2013 08:06:28
Cine este blestemat trebuie sa binecuvanteze pe cel ce l-a blestemat spre_rasarit Vrajitoria 13 28.02.2012 01:25:19
Omul blestemat ! adrian_b Vrajitoria 10 16.09.2011 19:38:25
ce sa cred? camiluncan Stiri, actualitati, anunturi 37 18.07.2009 23:17:59
DE CE A FOST HAM BLESTEMAT Laurentiu Generalitati 8 18.08.2007 13:03:42