Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 22.03.2011, 10:20:01
mela me's Avatar
mela me mela me is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.12.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 98
Question De ce strigam?

“Intr-o zi,un intelept din India puse urmatoarea intrebare discipolilor sai:
-De ce tipa oamenii cand sunt suparati?
-Tipam deoarece ne pierdem calmul,zise unul dintre ei.
-Dar de ce sa tipi, atunci cand cealalta persoana e chiar langa tine? Intreba din nou inteleptul…
-Pai,tipam ca sa fim siguri ca celalalt ne aude,incerca un alt discipol?!
Maestrul intreba din nou:
-Totusi,nu s-ar putea sa vorbim mai incet, cu voce joasa?
Nici unul dintre raspunsurile primite nu-l multumi pe intelept. Atunci el ii lamuri:
-Stiti de ce tipam unul la altul cand suntem suparati? Adevarul e ca, atunci cand doua persoane se cearta, inimile lor se distanteaza foarte mult. Pentru a acoperi aceasta distanta,ei trebuie sa strige, ca sa se poata auzii unul pe celalalt. Cu cat sunt mai suparati,cu atat mai tare trebuie sa strige,din cauza distantei si mai mari.
-Pe de alta parte, ce se petrece atunci cand doua fiinte sunt indragostite? Ele nu tipa deloc. Vorbesc incetisor,suav. De ce? Fiindca inimile lor sunt foarte apropiate. Distanta dintre ele este foarte mica.Uneori, inimile lor sunt atat de aproape, ca nici nu mai vorbesc,doar soptesc,murmura. Iar atunci cand iubirea e si mai intensa, nu mai e nevoie nici macar sa sopteasca, ajunge doar sa se priveasca si inimile lor se inteleg. Asta se petrece atunci cand doua fiinte care se iubesc, au inimile apropiate.

In final,inteleptul concluziona, zicand:

-Cand discutati, nu lasati ca inimile voastre sa se separe una de cealalta,nu rostiti cuvinte care sa va indeparteze si mai mult, caci va veni o zi in care distanta va fi atat de mare, incat inimile voastre nu vor mai gasi drumul de intoarcere.”
__________________
Nihil sine Deo.
Primim ceea ce oferim.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 22.03.2011, 10:33:42
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Inteleapta perspectiva.

La nivel psihologic, tipand, ai impresia ca dobandesti un plus de autoritate. Dupa acest principiu, gresit desigur, se impune cel care reuseste sa tipe mai tare. Are castig de cauza nu cel care are de partea sa argumentul sau adevarul, ci acela cu o voce mai sonora, mai "impostata".
Reply With Quote
  #3  
Vechi 22.03.2011, 10:37:26
cocorel cocorel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.02.2011
Mesaje: 200
Implicit in afara e foarte greu

In viata e foarte greu sa te faci auzit printre atatea voci care tipa.Acum aproape toti tipa.Ar fi frumos ca aici "sa cladim" o altfel de lume.Sa vorbim doar cand avem ceva de spus si ceea ce spunem sa mangaie sufletele celorlalti chiar daca e spus in soapta.Stiu ca e greu dar...
Reply With Quote
  #4  
Vechi 22.03.2011, 10:43:18
kouklakys kouklakys is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.12.2010
Locație: capitala
Religia: Ortodox
Mesaje: 25
Implicit

Frumos spus. Bine punctat . Eu asta "cautam"...
Intr-o lume ca a noastra ...avem nevoie de un strop de ...liniste ...
Reply With Quote
  #5  
Vechi 22.03.2011, 10:51:08
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cocorel Vezi mesajul
In viata e foarte greu sa te faci auzit printre atatea voci care tipa.Acum aproape toti tipa.Ar fi frumos ca aici "sa cladim" o altfel de lume.Sa vorbim doar cand avem ceva de spus si ceea ce spunem sa mangaie sufletele celorlalti chiar daca e spus in soapta.Stiu ca e greu dar...
Subscriu.
Deobicei oamenii tipa deoarece cred ca ei detin adevarul, numai ca adevarul tipat sau adevarul spus arogant nu mai e un adevar viu, e un adevar mort, un avorton de adevar. Adevarul se naste din iubire si e infasurat si imbracat in smerenie. Nu Iubirea se naste din Adevar asa cum cred unii, ci invers pentru ca Adevarul sau Cuvantul e cel ce S-a nascut din Tatal care e Iubire, asa cum spune si apostolul iubirii. Dumnezeu e Iubire si din iubire a nascut si Adevarul si tot din iubire a creat lumea.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 24.03.2011, 16:22:00
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Nu cred ca tipi atunci cand ii spui sotiei ca o iubesti. Nu cred ca tipi atunci cand il inveti pe copil ceva. Dar mai avem mult pana vom ajunge sa vedem lumea ca pe propria familie.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 25.03.2011, 16:15:03
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Numai omul mandru țipa !

Cand ajung sa ridic tonul... nu simt decat ca "am dreptate".
Este nevoie sa treaca putin timp (ora/zi) ca sa imi dau seama ce "nimic" m'a facut sa ridic tonul.
Si, odata venit in fire, chiar de inca mai simt (uneori) ca am/aveam dreptate, tot mi se pare aberanta reactia mea.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #8  
Vechi 26.03.2011, 22:28:44
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Numai omul mandru țipa !

Cand ajung sa ridic tonul... nu simt decat ca "am dreptate".
Este nevoie sa treaca putin timp (ora/zi) ca sa imi dau seama ce "nimic" m'a facut sa ridic tonul.
Si, odata venit in fire, chiar de inca mai simt (uneori) ca am/aveam dreptate, tot mi se pare aberanta reactia mea.
Intr-adevar, de multe ori ridicam tonul fiindca ne iesim din fire.
Dar conteaza foarte mult cat timp ramanem in acea stare nedemna, dezgustatoare, subumana. Important e sa ne venim cat mai repede in fire, sa ne intoarcem la starea fireasca de pocainta.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 28.03.2011, 11:08:02
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cocorel Vezi mesajul
In viata e foarte greu sa te faci auzit printre atatea voci care tipa.
Asa este, dar depinde ce vrei sa comunici. Daca mesajul nu este diferit de cel al multimii, atunci trebuie sa tipi ca sa te faci cunoscut, dar daca el e de o alta natura, va fi auzit si fara tipat, dar numai de cei ce au "urechi de auzit" dupa cum spune Scriptura.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 28.03.2011, 11:53:04
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Numai omul mandru țipa !
Experienta Bisericii ne pune inainte si "strigarea cea buna", daca o putem numi asa, cand omul striga nu intemeindu-se pe mandrie, ci pe opusul ei, smerenia. Este strigarea omului insetat de Dumnezeu precum ne invata Psalmistul: "Doamne, strigat-am catre Tine, auzi-ma; ia aminte la glasul rugaciunii mele, cand strig catre Tine."

Desigur, este o strigare launtrica, ce nu se masoara in decibeli. Spre aceasta ne indeamna Biserica. Bine ar fi, atunci cand avem conflicte, mai mici sau mai mari, astfel "sa strigam" in rugaciune pentru aproapele nostru, si nu inaltand glasul impotriva lui.
Reply With Quote
Răspunde