Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 18.01.2013, 23:11:55
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Ma apuca disperarea.
AlinB esti chiar culmea.
Dumnezeu cu tine. Atat am de spus.
Nu stii ce este dragostea, zici ca oamenii nu se casatoresc din dragoste (cel putin preotii nu), ca Dumnezeu face perechea si gasesti tot ce scriu eu a nu fi ortodox.

Doar un lucru: la cununie in biserica nu se fac perechi, Dumnezeu doar da binecuvantarea lui. In fata lui se afla o pereche, doi oameni care se iubesc.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #22  
Vechi 18.01.2013, 23:13:32
alecsandra_ldc
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu exista sa nu gasesti daca vrei si te rogi pentru asta, cu rare exceptii poate cand persoana in cauza poate chiar are o vocatie pentru calugarie dar inca nu realizeaza.

De obicei cei care cauta si zic ca nu gasesc, rateaza oportunitati reale din cauza imaturitatii si mai ales criteriilor-filtru care nu izvorasc tocmai dintr-o maturitate spirituala.
Dar in afara de casatorie si vocatia pentru manastire nu exista si calea ramaneii in lume dar necasatorit?
Reply With Quote
  #23  
Vechi 18.01.2013, 23:57:07
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alecsandra_ldc Vezi mesajul
Dar in afara de casatorie si vocatia pentru manastire nu exista si calea ramaneii in lume dar necasatorit?
Teoretic se poate, practic n-ar fi prea ziditor, fara nici un angajament si responsabilitate clara vizavi de mantuire.

In casatorie - celalat iar in manastire viata monahala si obstea iti aduc aminte mereu de drumul pe care esti dator sa-l parcurgi in aceasta viata.

Fara nici una nici cealalta, e f. usor sa uiti si sa apuci pe cai gresite.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 18.01.2013, 23:57:43
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adam000 Vezi mesajul
Sau poate tocmai ca acele criterii-filtru izvorasc din maturitatea cunoasterii de sine a propriilor neputiinte si a limitelor personale.
Da, este si asta.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 19.01.2013, 00:00:51
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Nu stii ce este dragostea, zici ca oamenii nu se casatoresc din dragoste (cel putin preotii nu), ca Dumnezeu face perechea si gasesti tot ce scriu eu a nu fi ortodox.
Ori n-ai inteles ce am scris, ori nu stii tu sa te exprimi.

Nu exista "suflete pereche", omul alege o persoana fata de care sa-si manifeste dragostea - poate fi orice persoana, nu exista nici o legatura magica sau o dedicatie speciala, insa trebuie sa fie siguri ca pot duce acea alegere pana la capat - asta e mai dificil.

Indragosteala este si ea un joc al circumstantelor si nu spune mare lucru despre "compatibilitatea" dintre cei doi.

Daca se dezvolta mai tarziu ca si dragoste, ramane de vazut, mai ales dupa casatorie.

Citat:
Doar un lucru: la cununie in biserica nu se fac perechi, Dumnezeu doar da binecuvantarea lui. In fata lui se afla o pereche, doi oameni care se iubesc.
Teoretic - se iubesc. Practic, ramane de vazut.
Atat timp cat nu sunt casatoriti, nu sunt nici o pereche, au o relatie amoroasa, atata tot.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 19.01.2013, 01:51:42
alecsandra_ldc
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Teoretic se poate, practic n-ar fi prea ziditor, fara nici un angajament si responsabilitate clara vizavi de mantuire.

In casatorie - celalat iar in manastire viata monahala si obstea iti aduc aminte mereu de drumul pe care esti dator sa-l parcurgi in aceasta viata.

Fara nici una nici cealalta, e f. usor sa uiti si sa apuci pe cai gresite.
Am gasit la un parinte scris e posbila si calea de mijloc..si chiar pe forum, poate chiar topicul asta, VladCat a scris de la parintele Porifirie acelasi lucru.

Stiu ca cei de care zic au avut o chemare speciala de la Dumnezeu , dar conform definitiei nu au fost nici calugari nici casatoriti si totusi nu numai ca s-au mantuit ci au fost chiar sfinti : sf.Ioan Botezatorul, sf.Pavel , sf.Ioan Evanghelistul, sf.Ilie, Maica Domnului.

Pe vremea sf.Pavel nu existau manastiri si totusi el sfatuieste ca e mai bine pt cineva daca nu s-a casatorit, sa ramana asa.

Intreb pt ca exista persoane (eu cred ca ma numar printre ele) care par ca nu sunt potrivite nici pt casatorie (nu exista iubirea fata de partener, dorinta de a avea copii etc.) dar nici pt calugarie unde musai trebuie sa participi la slujbe, vrei nu vrei, nu e vorba doar de rugaciune, nu mai ai voie sa mananci carne, nu mai ai voie sa pleci din manastire etc.

Amandoua sunt cai de vocatie; nu exista in Biblie porunca obligatorie de casatorie. Si nici de calugarie ("cine voieste, sa imi urmeze Mie").

Ce e drept insa, nu am auzit de sfinti dupa ce au aparut manastirile, care sa fi trait necasatoriti in lume.

Nu se poate si in prezent sa traim ca sf.Ioan Botezatorul , sf.Pavel? Daca ei au putut fi sfniti , necasatoriti si in lume, noi de ce nu putem fi?
Reply With Quote
  #27  
Vechi 19.01.2013, 04:14:24
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul

Doar un lucru: la cununie in biserica nu se fac perechi, Dumnezeu doar da binecuvantarea lui. In fata lui se afla o pereche, doi oameni care se iubesc.
Casatoria este o Taina. Sotii nu mai sunt doi, devin una, omul intreg: barbat si femeie. Se pot da surse exacte daca nu este clara problema.

(voi de ce nu cititi cartile duhovnicilor unde sunt lamurite toate problemele, sa nu mai zic de Filocalie ?)

Last edited by Laura19; 19.01.2013 at 04:52:53.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 19.01.2013, 04:38:14
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cand o fata, cu binecuvantarea si sfatul duhovnicului, se roaga, face un acatist, ptr. gasirea unui sot si dupa o vreme 'intamplator' da peste un baiat, se plac si fac nunta, nu Dumnezeu a scos in calea fetei credincioase baiatul potrivit pentru ea? :) Cam asa se intampla cand te lasi in voia Domnului si ai incredere deplina in El, nu? Nu stiu daca se poate incadra la suflete pereche in sensul modern, care suna mai mult a destin predestinat. Ai doua posibilitati: sa faci voia ta sau voia Domnului. Cand tinerii sunt nehotarati ce cale sa urmeze, e bine sa ceara sfatul unui duhvnic imbunatatit si sa se roage ptr. a afla voia Domnului.

Cel mai bine este sa iti alegi o persoana care are aceleasi teluri in viata ca si tine. Cruce grea cand unul este credincios si altul nu este. Si sa te inhami la o casnicie cand stii f.bine ca persoana respectiva nu este credincioasa si iti spui tu ca vei reusi sa o convertesti suna mai mult a mandrie. Cand dupa o perioada unul din soti se aproprie de Biserica, este altceva. Dar tu ca om credinciosi si cu frica de Dumnezeu sa te iei cu un necredincios, nu e bine.

Sunt soti care sunt impreuna de ani de zile si se iubesc foarte mult si nu au ochi ptr. alte persoane. E drept ca astfel de modele sunt din ce in ce mai rare, dar exista.

Credinta si ascultarea de Dumnezeu sa fie pe primul loc si restul vor veni de la sine, eu asa cred.

(Tutea spunea ca libertatea este ca o sfoara: poti sa te duci in sus sau in jos.)

Last edited by Laura19; 19.01.2013 at 04:51:50.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 19.01.2013, 04:49:18
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit diferite situatii

102.- Părinte, ce să fac și eu pentru căsătorie ?
-Mergi pe jos prin oraș și du-te matale să-ți cumperi pantofi și s-o găsi vreun băiat să caute tot pantofi, vă întâlniți și faceți cunoștință.
S-a dus fata, după ce a primit binecuvântare să-și caute pantofi. I-a cumpărat și mergând pe stradă se uita la pantofi și a dat peste un bărbat din greșeală. Acela și-a cerut iertare, a privit-o și a plăcut-o. Au făcut cunoștință și au mers pe jos împreună discutând. Fata și-a dat seama c-o place și că e singur și i-a povestit despre părintele. Băiatul a vrut să vină împreună cu ea la părintele, au venit și au primit binecuvântarea pentru căsătorie. Ați văzut cum lucrează Dumnezeu cu omul ?

106.
- Ne povestea părintele:
-A venit la mine o fată când eram la Boroaia ca s-o ajut să se mărite cu Gheorghe, un băiat pe care pusese ea ochii. Eu i-am spus că nu e bun Gheorghe, că o s-o bată când va fi nevasta lui, dar ea îmi zice:
-Poate să mă bată oricât, părinte, eu tot pe el îl vreau.
Am pus rugăciune înaintea lui Dumnezeu pentru căsătoria ei cu acela și s-au căsătorit. După câteva luni a venit ea la mine ca să mă rog să se despartă de acela, că nu mai poate.
-Dar ce ți-a făcut?
-Mă bate părinte, mă bate rău de tot de mai multe ori pe zi. Mă bate, mă lasă, iar mă bate și nu mai pot, vreau să divorțez.
-Divorțul nu e de la Dumnezeu, rugăciune de despărțire, eu nu fac. Ți-am spus că o să te bată și nu m-ai ascultat, asta ți-e crucea, tu ai vrut, acum roagă-te să se înbuneze. Așa am sfătuit-o, dar ea a făcut cum a vrut ea, n-a venit să-mi mai spună nimic. Sunt femei care vor să se roage pentru soții lor, altele nu vor.

96.- Părintele avea credința tare, dragostea și rugăciunile dânsului erau bine primite înaintea lui Dumnezeu. Foarte rar se întâmpla ca cei care veneau și cereau sfaturi duhovnicești să nu-și rezolve necazul lui. Când se întâmpla ca cineva să vină să spună că n-a reușit, se mâhnea foarte tare.A venit la dânsul o doamnă cam de 53 de ani care era singură, necăsătorită, îi murise și mama și-l întreabă pe părintele:
-Părinte, am un apartament cu 3 camere și vreau să-l schimb dar mi-e frică să nu mă păcălească cumpărătorul.
-N-ai bărbat, asta e treaba bărbatului, el e cu treburile?
-Nu părinte, sunt singură, știți că am venit la rugăciunile dumneavoastră și tot nu m-am căsătorit.
-Nu se poate așa ceva, n-ai făcut matale ce te-am învățat!
-Am făcut părinte, dar tot nu m-am căsătorit.
-Nu-i adevărat, ai fost mândră, ai căutat bărbat frumos și deștept să te fălești cu el ! Vezi că nu asta îți trebuie, ci sprijin în viață, soț pentru matale și nu pentru lume.
-Ce să fac părinte, că sunt tare singură, mama a murit și n-am pe nimeni…!
-Ce pot să-ți fac eu matale, asta e calea pe care ai ales-o singură, acum eu nu am ce să mai fac, la vârsta asta ce bărbat te mai ia, faci cum te-o duce capul pe matale, fata se mărită de tânără...!
A rămas părintele foarte tulburat și îi părea rău, că nu l-a ascultat ceea ce a învățat-o și a rămas singură și mai ales că a trebuit s-o certe. Și după ce a plecat, o bucată de vreme tot la ea se gândea că nu are ce să mai facă și spunea:” Dumnezeu s-o lumineze în viața ei de acum înainte...!”

105.- O tânără de vreo 40 de ani a venit pentru prima dată la părintele. A salutat. S-a așezat în genunchi și a întrebat:
-Părinte, aș vrea să vă rog ceva, spuneți-mi, eu dacă nu sunt căsătorită pot să am un copil?
-Te căsătorești și apoi ai și un copil pentru că orice copil trebuie să aibă un tată.
-Fără căsătorie nu se poate? Am o vârstă înaintată și cine mă mai ia?
-S-o găsi un bărbat și pentru matale, dar până acum ce ai făcut, de ce nu te-ai căsătorit? E o vârstă când fetele se căsătoresc tinere între 18 și 24 de ani, dacă trece perioada aceea, greu se mai hotărăsc, le găsește câte un motiv la fiecare băiat și rămân singure. Nu știi matale că e o vorbă că dragostea e oarbă: cât ești tânăr te îndrăgostești și nu te mai gândești c-o fi bine sau rău, te grăbești să nu-l pierzi.
-Părinte, după ce am terminat liceul am reușit la facultate și nu m-am mai gândit la căsătorie. Acum sunt profesoară.
-E bine și profesoară, dar căsătoria e mai importantă. Fiecare femeie are o datorie să dea naștere la prunci, deci să fie la casa ei cu bărbat și dacă acela vrea să aibă studii le face după căsătorie.
-Părinte, am o soră căsătorită cu un preot și o duce foarte rău cu el, m-am speriat să nu pățesc la fel.
-Nu trebuia să te temi, că nu toate căsniciile sunt la fel, chiar dacă sora e nefericită, matale puteai s-o duci bine.
-Părinte, acum sunt propusă pentru post de directoare, binecuvântați-mă să reușesc.
-Lasă funcțiile și roagă-te matale pentru căsătorie, spuneai că vrei copii, încă mai poți avea copii. Te căsătorești și dacă soțul matale o să vrea sa fii directoare poți atunci, dar căsătoria e graba.
-Binecuvântați-mă pentru căsătorie grabnică.
-Stai să-ți fac o rugăciune pentru căsătorie și apoi a binecuvântat-o.

(sunt sfaturi particulare, nu generale)
Reply With Quote
  #30  
Vechi 19.01.2013, 09:34:47
bogdan81 bogdan81 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2011
Mesaje: 1.270
Implicit

Laura 19,

Mie personal nu imi prea place ideea ca daca vrei sa te casatoresti, dai nu stiu cate acatiste, vorbesti cu nu stiu ce preot "imbunatatit" etc. Asta seamana mai mult a relatie magica cu Dumnezeu. Am intalnit mai demult un viitor preot, culmea, care ii spunea unei prietene comune ca daca nu ai pe nimeni si vrei sa te casatoresti trebuie doar sa dai un nr. fix de acatiste in care sa scrii nu stiu ce, si gata, s-a rezolvat treaba.
Ca si cum Dumnezeu ar fi un fel de bancomat in care bagi cardul si ti-a venit banul.
Sigur ca te poti ruga lui Dumnezeu sa te lumineze in privinta asta, dar ca sa astepti ca El sa-ti scoata in cale o anume persoana, asta suna ca "pica para malaiata in gura lui natafleata".
Si nu era vorba in ce spuneam ca te poti casatori cu o persoana necredincioasa sperand ca ai putea sa o convertesti. Exista multi care vin la biserica, se spovedesc, postesc, se roaga, dar sunt plini de trufie si de judecarea aproapelui iar credinta lor seamana mai mult a superstitie si a habotnicie, decat a credinta adevarata.
Am cunoscut oameni care nu mergeau la biserica dar care aveau totusi o curatie sufleteasca si o disponibilitate spre credinta si chiar spre biserica, pe care insa nu apucasera inca sa o descopere. Nu cred ca trebuie respinse a priori asemenea persoane fiindca, vezi doamne, eu sunt credincios si merg la biserica iar tu nu mergi si esti vai de capul tau. Nu putem sa judecam asa, cel putin nu in toate cazurile.
Reply With Quote
Răspunde