Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 26.08.2013, 13:37:57
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Pai rezumand ar fi doua aspecte esentiale:

-in primul rand credinta adevarata, cu tot ce inseamna aceasta (rugaciune, post, spovedit, etc)! Aici poate conteaza cel mai mult calitatea rugaciunii, in sensul de a te ruga din convingere si nu doar asa de forma.

-in al doilea rand faptele concrete pe care le faci si modul de comportament in relatiile inter-umane! Din pacate- si desi am incercat nu-i pot intelege- am intalnit multi barbati (din punct de vedere al unei femei e mai bine sa se pronunte tot o femeie) care, desi au primit de la Dumnezeu tot ce in mod normal si-ar putea dori un barbat (sanatate, sa practice o meserie care-i face placere si o familie reusita sau mai la tinerete o femeie care sa-i iubeasca cu adevarat), cu toate acestea, in loc sa-i multumeasca lui Dumnezeu pentru aceste daruri (nu intr-un mod de a te lauda pe toate drumurile cat de credincios esti!), ei se apuca de baut, de inselat femeia care i iubesti, de scandaluri, jugniri sau chiar violenta fizica!
Eu stiu atunci cand omu'e bucuros si are tot ce am mentionat mai sus, intai i multumeste lui Dumnezeu pentru aceasta, iar apoi in societatea si in viata de familie are o atitudine vesela, exuberanta!

Apoi ar mai fi un aspect: sa fii si bun crestin, dar si o fire mai vesela in accelasi timp! Adica in sensul ca da, mergem (mai ales avand si cu cine!) la o petrecere, dansam hora sau sarba sau o "brasoveanca" pana dimineata, la un dans mai lent stil "blues"" imi iau nevasta in brate, servim ca omu si un pahar de vin (da'stim cand sa ne oprim!), cand e de iesit asa ca intre barbati la un fotbal, la o tabla sau la o bere fara problema, daca un vecin, cunoscut sau prieten imi cere ajutorul (ca vorba aia cand e de reparatie ceva la instalatia electrica de exemplul orice barbat cred ca stie ce-i ala un creion de tensiune sau o lampa de control!) nici o problema, insa cand e treaba serioasa si trebuie sa fii alaturi de femeia iubita (mai ales in cazuri mai neplacute- un necaz in familie sau la serviciu, o boala, etc) atunci lasi orice alta ocupatie deoparte si actionezi ca atare!
Si alt aspect care conteaza: pentru ca viata de familie sa nu devina monotona si rutina, macar in anumite momente, este bine ca- de exemplul sambata seara ori vineri seara (si atunci le zici la "colegii"de table sau de fotbal- ""in seara asta nu vin cu voi") sa existe si momente petrecute numai cu femeia iubita- eventual o cina la lumina lumanarilor, cu o muzica mai lenta in fundal si cu un pahar de vin bun (sunt vinuri potrivite pentru astfel de ocazii) si apoi eventual de vazut in doi un film de ala mai "romantic"" gen Meg Ryan!

Cam asta ar fi o atitudine in privinta credintei si a vietii sociale si de familie in general, care mi se pare corecta si mai ales NORMALA!
Reply With Quote
  #42  
Vechi 26.08.2013, 14:34:20
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Florin, tare m-ai înveselit cu mesajul ăsta al tău, ca și cu altele, pentru că în viziunea ta totul se încheie sau se rezolvă cu o sârbă sau cu o horă. Altele, ca altele (ești de acord că trebuie post, rugăciune, și acestea făcute cu sinceritate, din inimă), dar să nu uităm niciodată de nevoia fundamentală a omului de distracție, de veselie, de petrecere. Necazurile se uită la un chef, perechea dorită ți-o poți găsi la o sârbă, iar pentru ca lucrurile pe care le putem face pentru mântuire să fie complete, trebuie să știm și să dansăm, de preferat până dimineața. Să nu uităm, însă, nici de binefăcătorul rol al unui vin bun; cu măsură, însă. :)

Last edited by N.Priceputu; 26.08.2013 at 14:36:57.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 26.08.2013, 14:41:31
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Asta-i firea omului- sa fie sociabil, vesel! Pana la urma nu vad ce-i asa de rau in a-ti manifesta bucuria sau a distra- dar cu masura!
Doar nicioadata nu am zis sa bei ca porcu' pana nu mai poti sau sa te apuci de facut scandal sau distrugeri!
Reply With Quote
  #44  
Vechi 26.08.2013, 14:50:07
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Iar cu vinul doar vorba aia si doctorul recomanda un pahar de vin la masa! Si oricum, decat sucurile astea sintetice din comert, mai degraba prefer sa servesc un pahar de vin de tara, care stiu ca-i natural, sau un pahar de bere!
Reply With Quote
  #45  
Vechi 26.08.2013, 15:00:59
Leonid7 Leonid7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.05.2013
Mesaje: 119
Implicit

Deci daca esti vesel,asta inseamna ca esti pe calea cea buna,pe drumul mantuirii..
Reply With Quote
  #46  
Vechi 26.08.2013, 20:20:41
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Pai de exemplul petrecere ca la noi la Moldova:

http://www.youtube.com/watch?feature...&v=M6gGRNm8Rac ("joaca moldovinesti' din Galati pan' la Vaslui")

http://www.youtube.com/watch?feature...&v=PGO7t8d54Ao

http://www.youtube.com/watch?feature...&v=DPUM7U20ess (cam asa se distra lumea in Basarabia, inclusiv pe vremea URSS! Cand auzeai o melodie de asta puteai sa fii basarabean, rus, ucrainean, etc ca tot te sculai la dans!)

http://www.youtube.com/watch?feature...&v=gqSk4Vt4y9o

http://www.youtube.com/watch?feature...&v=MWx4uT6rQbY

(Cand auzi astea doua melodii- "Brasoveanca" si "Perinita" cred ca orice barbat se scoala de pe scaun si isi ia mandra la dans!)
Reply With Quote
  #47  
Vechi 26.08.2013, 20:53:53
Leonid7 Leonid7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.05.2013
Mesaje: 119
Implicit

Am spus cum sa ne mantuim,nu cum sa ne pierdem sufletul...
Reply With Quote
  #48  
Vechi 27.08.2013, 00:11:12
marius.necktarios's Avatar
marius.necktarios marius.necktarios is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 25
Implicit

Pe langa ce ai zis tu, sa avem dragoste fata de semeni.. o dragoste care sa fie sustinuta si concretizata prin fapte de milostenie, atat trupeasca, cat si sufleteasca.
Ex: ajuti oameni nevoiasi de la tine din bloc, din cartier, care sunt neputinciosi.
astrangi cativa banuti si ii donezi la un camin de copii sau de batrani.
faci pachete si le dai unor copii sau batrani nevoiasi, singuri, care asteapta ajutor.
vizitezi batranii sau copii din spitale, si incerci sa-i intaresti.. le duci in prag de craciun, de paste cate un pachetel cu mancare sa simta si ei bucuria sfintelor sarbatori.
dai cate un sfat bun si ziditor celor care au nevoie de el si sunt deschisi sa-l primeasca.
te rogi pt semeni, pt prieteni, pt dusmani, pt intraga lume.
sa dai o paine unei batrane care o vezi ca vinde flori.. etc
Acestea au fost ex practice. Si incearca sa nu te lipeste de cele lumesti, ci sa-ti dai seama ca scopul tau pe acest pamant este mantuirea sufletului.
De asemenea sa incerci ca de la o zi la alta sa devi mai bun, mai curat.. si spun Sf. Parinti ca trebuie sa ajungem la o necuratie si o nevinovatie de prunci.
__________________
Bucura-te, Sfinte Parinte Nectarie

http://www.youtube.com/watch?v=G-hTr9VLobY

Last edited by marius.necktarios; 27.08.2013 at 00:14:46.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 27.08.2013, 08:51:57
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Leonid7 Vezi mesajul
Am spus cum sa ne mantuim,nu cum sa ne pierdem sufletul...
Acuma nu cred ca daca ascultam sau dansam pe o muzica de petrecere (precum melodiile mentionate) ne pierdem sufletul!
Reply With Quote
  #50  
Vechi 27.08.2013, 09:20:56
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Leonid7 Vezi mesajul
Care ar fi....?
Zice sa postim miercuri si vineri si posturile peste an ,sa citim zilnic Acatistul Maicii Domnului si Paraclisul Maicii Domnului ,din Psaltire ,sa mergem la Sfanta Liturghie duminica si daca se poate in sarbatori ,sa ne spovedim sa facem fapte bune
Cam asta ar fi
Vezi si tu cat iti ia Acatistul Maicii Domnului si Paraclisul cu rugaciunile incepatoare si vei vedea ca iti trebuie cam o ora de rugaciune zilnic.
Ca regula nu se citeste paraclisul si acatistul odata ,se citeste dimineata Acatistul si seara Paraclisul.
Reply With Quote
Răspunde