Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 23.10.2013, 09:35:15
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Eu cunosc cel putin doua persoane care au terminat facultatea de sociologie, respectiv asistenta sociala si nu au loc social. Si sunt tineri. Nu e o idee buna.
Multumesc pt raspuns,si eu stiam de pe vremea cand eram in tara ca asistentii sociali stateau pe drumuri,cum este o vorba...

Problema este ca aceasta persoana este mai dificila si nu prea ii place mai nimic; daca nu s-a angajat pana acum intr-o scoala serioasa asa din pasiune de dragul unei cariere,acum sunt slabe sperante.

Eu una ,am epuizat sfaturile si discutiile cu ea pe aceasta tema. La cat de bine o cunosc ma gandeam ca o ocupatie in domeniul de infrumusetare i-ar fi prins bine:coafeza,cosmeticiana,manichiurista.
Din pacate, ii pare sub demnitatea ei aceste ocupatii.
Agent de paza nici atat,nici macar casiera la banca(aveam o prietena la banca Transilvania) fiindu-i teama de urmarile unor posibile incurcaturi cu banii).

Dupa felul in care pune problema imi dau seama ca are o criza de identitate,cat si un imens complex de inferioritate. Observ ca nu este interesata de aspectul financiar al problemei cat de impactul pozitiei de munca in sine.
I-am spus ca o coafeza sau o manichiurista fac bani foarte buni insa pe ea nu o gadila orgoliul la auzul acestora;asa a gasit asistenta sociala...probabi ca termenul in sine suna mai bine,mai sofisticat ,mai enigmatic decat prozaicul"coafeza".
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 23.10.2013, 09:48:19
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Impasul meu este urmatorul: fiindca m-a rugat s-o ajut cu banii pt cursuri si am cazut de acord s-o ajut,ar fi de dorit sa se apuce de ceva care sa-i foloseasca si care s-o ajute sa faca bani la randul ei;pentru a nu ma mai vedea dupa alti 2-3ani in aceasi situatie de sponsor.

Inca ceva: nu doreste o scoala postliceala de 2-3 ani ci cauta cursuri de cateva luni!
Imi pare destul de improbabil ca vreun angajator va cadea pe spate in fata unor astfe de cursuri de durata a catorva luni,si asta cand exista o varianta mai buna,aceea a postlicealei.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 23.10.2013, 10:06:06
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
@Yasmina: de când și mai ales DE CE ai trecut la "alta confesiune"??
Eeeiii,asta mi se trage de la scandalul cu cainii de acum vreo luna.
Nu mi-a placut cum au vorbit si s-au comportat niste colegi de-ai mei de confesiune si atunci mi-a venit ideea ca daca exista asemenea oameni in ortodoxie,eu ies...
Sunt totusi ortodoxa si acum(cert este ca ma pregatesc de parastasul strabunicilor,de Sfantul Dumitru).
Dar nu ortodoxa ca acei indivizi.

In fine,o copilarie!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 23.10.2013, 10:21:22
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Dupa felul in care pune problema imi dau seama ca are o criza de identitate,cat si un imens complex de inferioritate. Observ ca nu este interesata de aspectul financiar al problemei cat de impactul pozitiei de munca in sine.
I-am spus ca o coafeza sau o manichiurista fac bani foarte buni insa pe ea nu o gadila orgoliul la auzul acestora;asa a gasit asistenta sociala...probabi ca termenul in sine suna mai bine,mai sofisticat ,mai enigmatic decat prozaicul"coafeza".
Chiar vroiam sa zic, dar m-am abtinut ca na, nu erau informatii publice despre adevarata problema a verisoarei: e un topic fara speranta, poate in disperare de cauza?

Stii foarte bine ca ce vrea domnisoara practic nu exista decat cu megapile care nu le are prin sange, prin alianta ce sa mai vorbim.

Desi chiar si asa, cu sponsori care sa te intretina lunar si sa treaca peste toate magariile care le faci, mai rar, ce sa mai, un adevarat dar de la Dumnezeu.

Dar poate tocmai aici e buba, noi avem o poveste cu lenesul cu "muiati is posmagii?"

Aia nu-l intretineau oamenii, ci vroiau sa-l spanzure, chit ca le era consatean.
Si chiar si cand o aparut omul cu mila, s-o dovedit nedemn de ea.

Si mai e si vorba: lupul isi schimba parul, dar naravul ba, cel putin nu atat timp cat oaia e la o lungime de coltz.

Ar putea castiga binisor ca asistent social, dar nu in Romania, ci intr-o tara ca Italia, unde poti avea o casa, masa si bani frumosi ingrijind un batran.

Dar asta presupune fara doar si poate si chestii pe care le-ar vedea incompatibile cu "deminitatea" ei de persoana intretinuta de rude.

Asa ca, inca o data - e fara speranta.
Cel putin atat timp cat o sa aiba suficienti bani nemunciti, pentru ce ar trebui sa munceasca sau sa invete?
E mai simplu sa ceri de la cei cu mila beteaga.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 23.10.2013, 10:31:06
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
In fine,o copilarie!
Ai grijă, din copilărie-n copilărie să cazi în erezie! Sau, Doamne ferește, în apostazie.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #16  
Vechi 23.10.2013, 11:46:45
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
parintii te si intretin?
Oare tu ce spui?
Reply With Quote
  #17  
Vechi 23.10.2013, 13:34:36
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Ovidiu, pentru cine chiar nu reuseste in tara, nu stica sa incerce peste hotare, Poate merge, poate nu merge.

Daca pleci din tara nu inseamna ca uiti cine esti si ce esti. Inseamna pur si simplu ca vrei o sansa reala, in afara de ceea ce ai incercat deja.

Nu e usor sa lucrezi ca vanzatoare, din simplul motiv ca nu te tin sefii prea mult timp. Unii te tin 2-3 luni, cat e perioada de proba, apoi urmatoarea/urmatorul.
Am lucrat si eu si ca vanzatoare, pe 300 de lei pe luna (in 2013), bani cu care nici macar rata la master nu mi-o puteam plati, dar Cineva acolo sus m-a ajutat sa trec peste si sa imi gasesc ceva mai bun.

In viitorul putin indepartat si eu am in plan sa emigrez, tocmai pentru ca afara lucrezi ca sclavul, dar esti si platit pentru asta, pe cand in Romnia poti lucra ca sclavul, dar nici nu esti platit pentru asta cum s-ar cuveni...
Doamne, nu imi vine sa cred ce spuneti aici, 300 de lei pe luna, cum pot avea tupeul sa si ofere un asemenea salariu la 8 ore?! Si lumea sta si accepta. Imi vine sa dau dreptate comunistilor ca acum este exploatarea oamenilor de patroni.... si cand te gandesti ca ei stau si se imbuiba si arunca cu banii in stanga si dreapta!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 23.10.2013, 13:36:44
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Am si eu o nelamurire:
Ce inseamna asistent social in Romania? Adica in ce domenii lucreaza? Ce face?
Copii, batrani?
Si de ce nu au de lucru cand exista atata nevoie de ajutor?

Pe urma nu am inteles cum de asta i se pare verisoarei mai grozav decat cosmeticiana si etc.?

Ma gandesc la alte variante, dar nu cunosc situatia in tara.

1. Ideea ce manichiurista, cosmeticiana etc. ar fi buna. Isi poate face un salon privat. Poate mai degraba daca este cosmeticiana ar avea mai multa cautare.
Dar nu stiu ce scoli ii trebuie.

2. Nu stiu ce scoala are ea. Are liceu?
Sincer eu stiam ca in tara lumea era mai preocupata de a-si face o meserie. Cel putin inainte nu existau oameni chiar fara nici o pregatire profesionala.
Aici am intalnit foarte multi, nu stiu de nici incotro s-o apuce si nu sunt nici orientati de altii.

3. Daca ar vrea ar putea sa se mai perfectioneze pe meseria de vanzator, sa gaseasca un post mai bun.

4. Daca vrea in sistemul social poate sa faca asistenta sociala la domiciliu (batrani, bolnavi, copii mici, supraveghere scolari). Este mare cautare de bone si ingrijire pentru batrani.
Cred ca pentru asta exista anumite cursuri mai scurte.

5. Eu cred ca astazi nu mai are importanta varsta. Poti face scoala si chiar studia si mai tarziu, dar e greu cu angajatul dupa o anumita varsta.

Ar fi bine sa se intereseze si la angentiile de somaj (sau cum se cheama in tara alea care se ocupa de someri) si poate ii ofera de acolo ceva cursuri de calificare, gratuita.

Dar important este sa stie ea mai intai ce vrea.

Si mai este posibilitatea privatizarii. Sa-si faca o firma privata de ceva (dar nu magazin), ceva in domeniul social sau lucrativ. Si atunci are activitate mai variata, este si sefa, si etc.

Ceva functionari in aprovizionare, desfacere, administrativ, depozite mai exista in firme/fabrici in tara? Aia nu trebuiau sa aibe asa scoala (pe vremuri).
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 23.10.2013 at 13:39:04.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 23.10.2013, 13:47:25
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Eeeiii,asta mi se trage de la scandalul cu cainii de acum vreo luna.
Nu mi-a placut cum au vorbit si s-au comportat niste colegi de-ai mei de confesiune si atunci mi-a venit ideea ca daca exista asemenea oameni in ortodoxie,eu ies...
Sunt totusi ortodoxa si acum(cert este ca ma pregatesc de parastasul strabunicilor,de Sfantul Dumitru).
Dar nu ortodoxa ca acei indivizi.

In fine,o copilarie!
Ortodoxia nu are legatura cu comportamentul indivizilor, nu suntem rai pentru ca suntem ortodocsi, ci din cauza pacatelor si a caderii. Sunt oameni de tot felul si la alte confesiuni, si eu am avut experiente neplacute cu baptisti si penticostali, dar nu spun ca ei sunt desfranati sau rai din cauza religiei, ci din cauza firii lor, religia lor nu e buna din alte considerente.

Last edited by aubergine; 23.10.2013 at 13:50:12.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 23.10.2013, 13:50:46
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
(...) si eu stiam de pe vremea cand eram in tara ca asistentii sociali stateau pe drumuri,cum este o vorba...
In Romania asistenta sociala este la pamant, fata de alte tari unde poti castiga un salariu frumos lucrand ca asistent social. La noi nu prea se stie cu ce se ocupa acesta, multi il confunda cu asistentul personal care ii ingrijeste pe batrani.
Reply With Quote
Răspunde