Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 18.09.2015, 09:27:29
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
i stiu ce sa cred. O sursa sigura care sa fi facut studiu pe asta exista? Niste cifre oficiale si macar semi-reale?
Cifra oficiala este de 18 milioane de avorturi din '89 pana in prezent.
Adica inca-odata populatia acestei tzari.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 18.09.2015, 09:37:50
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Unhappy Groaznic

Am cam ramas fara cuvinte sincer.

Stiam ca-s multe, dar nu-mi imaginam ca atat de multe....
:-(
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 18.09.2015, 10:00:25
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Am cam ramas fara cuvinte sincer.

Stiam ca-s multe, dar nu-mi imaginam ca atat de multe....
:-(
Asta conform ultimei statistici oficiale care a fost facuta acum cativa ani.
Deci pana in 2015 numarul a crescut.
La asta se adauga prunc-uciderile care nu sunt inregistrate oficial.
(prunci lepadati la ghena de gunoi, omorati si ingropati etc).
Reply With Quote
  #14  
Vechi 18.09.2015, 13:23:24
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Plus sterilete, plus calendar, plus prezervativ.
Mai noi, cică plus sex oral.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #15  
Vechi 18.09.2015, 13:23:58
Claudiu_FT Claudiu_FT is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2011
Mesaje: 151
Implicit La mijloc

Eu sunt prins la mijloc:
- pentru fetele cuminti sunt prea golan, imprevizibil, de neimblanzit
- pentru fetele aventuriere prea boem, profund, religios

Macar pe topicuri de genul sa ma bag in seama :))

Doamne ajuta!
__________________
Iubesc românul ce-mi urează: Doamne ajută!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 18.09.2015, 13:33:08
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Inseamna ca iti trebuie o fata care sa fie si ea la mijloc :))
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 18.09.2015, 13:33:39
Grand Moff Hadrianus
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Cifra oficiala este de 18 milioane de avorturi din '89 pana in prezent.
Adica inca-odata populatia acestei tzari.
Nu stiu cum s-au gasit diversi idioti care au profetit ei ca Romania va ajunge nu stiu ce tara aleasa, paradisul lu' peste, ca cica Romania va fi incojurata de foc, etc. Mda. Idiotenii a la Maglavit si Sundar Singh.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 18.09.2015, 13:44:48
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mela me Vezi mesajul
Am si eu o nelamurire: in zilele anului 2015 mai sunt baieti seriosi, credinciosi care isi doresc o prietenie care sa duca la casatorie? Nu de alta, dar in ultima vreme in jurul meu numai despre dezamagiri, despartiri aud, prietenii rupte. Si culmea, de la oameni traitori ai ortodoxiei. Cunosc multe fete care tin randuiala, post, spovedanie, fac canon dupa canon, merg in pelerinaje/ iesiri ortodoxe etc si tot singure sunt, desi au o anumita varsta si-si doresc pe cineva; si ma refer aici la fete frumoase la chip, inteligente, harnice.
Stii care e faza? Daca ele vor musai si neaparat baieti frumosi la chip, inteligenti si harnici, cu canoane peste canoane si carnetul de pelerinaje la zi, s-ar putea sa nu gaseasca taman asta.

Asta nu inseamna ca ar trebui sa se marite cu primul taie-frunza-la-caini care le iese in cale dar ar trebui sa-si aduca aminte ca nu degeaba, nu de putine ori "cruce" si "casatorie" se folosesc unul langa altul.

Citat:
O faza recenta care m-a si determinat sa scriu aici, este despre o fata din biserica , i-a facut parintele cunostinta cu un baiat si baiatul dupa 4 luni a zis ca nu mai vrea sa fie impreuna...
Ar fi fost mai util daca intrebai fata/baiatul de ce s-au despartit si ne spuneai si noua.
Asa, care e relevanta?

Dar hai sa-ti zic eu o faza practica, reala.
Tot asa, fata-baiat, tot cu intermedieri "inalte".

Nu s-au despartit dupa 4 luni ci dupa prima intalnire cand baiatul cu referinte deja o asalta pe fata. Fizic.

Sau alt caz, alte apucaturi, care sugerau un fond psihopatic, nu vizibile de la prima intalnire dar in timp s-au vazut.

Sigur, exista si inversa, cand fata cuminte s-a dovedit a fi matza blanda la canon care zgaria de cate ori avea ocazia, ca ea e o printesa (chiar daca mai batranica asa) si baietu' trebuie sa danseze cum canta corul (mamici, bunici, matusi, etc.)

Sau cand fata, indragostita foarte, n-a primit aprobarea de sus si a preferat sa lepede iubirea decat sa supere capatul celalat al cordonului ombilical (adica parinti) care nici macar nu aveau motive solide, duhovnicesti de a respinge acel om?
Si complice in situatia asta stupida cine a fost?
Insasi duhovnicul fetei, stii tu..omul ala care se ingrijeste de pedigree, si ar trebui sa traga de urechi pe aia care au apucaturi de maidanezi - in cazul asta parinti carora dimpotriva, le-a tinut isonul fara macar sa aiba curiozitatea sa afle cine si cum e baiatul.

Scurt pe doi, referintele si canoanele si pelerinajele nu spun nimic despre capacitatea unui om de a relationa cu alt om, mai ales intr-o relatie stransa si pe termen lung, cum e casatoria.


Un om cu duhovnic, canoane si pelerinaje e un om la terapie, nu un sfant.

Indraznesc sa spun ca poate nu de putine ori se trateaza niste aspecte morale exterioare, care nu tin neaparat de substanta omului.

Pai ai facut sex inainte de casatorie? Nu? Esti fata buna, mai ales ca in fata duhovnicului e cu batic, smerita si in genunchi.

Iar acasa, numai in capul barbatului si cu nici un chip nu s-ar da jos de acolo, ca ea e cea mai induhovnicita din familie si stie ce ii trebuie barbatului si ce nu si cum si cand si cat si pentru Dumnezeu se lupta si-l calca pe celalat in picioare.

Citat:
Si nu e caz singular, stiu situatii multe in care tot baieti din biserica au parasit fetele, ba chiar si cu nunta stabilita, nasi etc.+ alte cazuri in care ei s-au dovedit neseriosi/ nehotarati.
Esti tu sigura ca a fost vina lor de neseriosi/nehotarati si nu cumva norocul lor ca si-au dat seama, fie si pe ultima 100m in ce chestie se baga?
Ca pe hartie scrie doar "casatorie" insa fiecare are in minte o luuuuunga lista de subpuncte care de obicei sunt "surpriza" adica "te prinzi tu inainte" (daca nu, ghinionul tau) sau le afli dupa (ce poti sa mai faci acum? esti baiet/fata credincios/credincioasa dar n-ai sa divortzezi, nu?)

Citat:
Nu te poti juca cu sufletul unei fete chiar asa - e ucidere sufleteasca sa-i faci cuiva promisiuni si apoi sa dispari, sa te desparti hop-top.
Ba sigur ca poti, astea sunt cazuri fericite, ca mai bine abandonata in pragul bisericii decat divortata.

Citat:
Sa-mi fie cu iertare, nu vreau sa judecam pe nimeni, dar daca cei din biserica fac asa , de ce sa ne miram de cei din lume.
Adica aia cu pedigree..pai madanezii ce sa mai zici, vai lor..

Citat:
Sunt multe fete cuminti, posibil si aici pe forum, care sufera ca nu au pe cineva, nu stiu unde sa cunoasca, parca toti baietii buni sunt luati.
Cuminti adica virgine fizic nu inseamna neaparat si bune sa duca o relatie in doi cum e casatoria.

Stiu cel putin o casatorie deja incheiata in care amandoi sunt credinciosi foarte, ea in special foarte, genul militant/radical, foarte implicata vizavi de copii, desi cu niste exagerari, dar cum priveste casatoria si rolul tatalui n-are nici o legatura cu normalitatea, mai bine era vaduva/divortata ca tot aia era, bine ca a avut donator de sperma si are in continuare sponsor financiar - cam asa vede ea rolul "sotului".

Sa stea acolo in strainatatea cu anii si sa trimita bani acasa, ca ea, "doamna de fier" stie cel mai bine ce e bun si ce nu pentru copii, n-are nevoie de alte pareri si diversitate de idei.

Citat:
Da, stim deja cu totii, ca trebuie sa te rogi, sa astepti, sa te faci placuta Domnului , dar pana cand? si unde mai gasesti baieti crestini si serosi?
Pana gasesti un baiet crestin si serios, desigur

Citat:
Fiecare fata isi doreste la un moment dat copii, dar ce facem cand nu mai apare dupa ani si ani de rugaciune, post, asteptare, el , alesul. Unde sunt baietii care vor o casnicie spre mantuire?
Pai pana la urma ce vrea fata cuminte, sa fie placuta Domnului, sau doar urmeaza un tipar ca sa obtina de fapt altceva care tine mai mult de pamantesti ambitii?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 18.09.2015 at 15:03:15.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 18.09.2015, 13:49:04
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Poate din Romania va incepe focul...

Dragos are si el dreptate; Biserica condamna orice fel de contraceptie; oamenii in schimb nu; de une rezulta ca cei multi ortodocsi ai nostrii sunt de fapt destul de putini ortodocsi cu adevarat. Dar da bine sa spui/auzi ca Romania e o tara in proportie de 80 si nustiucat la suta, spre 90 la suta ortodoxa.... ortodoxa in sensul de botezata ortodox, in fapte, mai putin, si recunosc ca ma aflu printre ei; fac si am facut lucruri condamnate de Biserica; de exemplu nu am nimic impotriva anumitor metode de contraceptie, desi pacatul e pacat, chiar daca eu nu-s de acord cu asta; in consecinta trebuie spovedit.

Frumoasa postare Alin. Gand la gand cu bucurie.
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.

Last edited by Corinusha; 18.09.2015 at 13:51:49.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 18.09.2015, 15:59:54
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de emiliabirgau Vezi mesajul
Ehe...treaba cu baietii ,,credinciosi" nu e simpla...
Stiu fete care la 20 de ani se imbracau cu fusta lunga si batic, mergeau zilnic la slujbe la manastire, crezand ca isi vor face prieten vreun baiat din biserica sau vreun cantaret la strana... ele mizau pe faptul ca ei ar vrea o fata smerita, credincioasa,
rugatoare...
Si le-au servit toate aceste aparente si uite ca ei n-au cazut in plasa fericirii, nefericitii...

Citat:
dar, uite ca ei alegeau fete cochete, fara batic, rujate, coafate. Si asa s-au trezit fetele, care au sperat ani de zile ca le va observa cineva, singure si la 30+.... si brusc s-au transformat: nu mai vin la biserica cu fusta lunga si batic, acum vin si ele coafate, moderne, machiate in speranta ca le va observa ,,baiatul credincios" alaturi de care ar vrea sa traiasca frumos, ortodox, dar se pare ca el nu apare.
Si uite asa de la o extrema la alta se face si 35 si 40 si raman la pararea ca baietii sunt de vina.
Ceva trebuie sa fie gresit in legatura cu ei, ca doar ele sunt perfecte in toate planurile si au incercat toate drumurile.

Citat:
MORALA E SIMPLA: nici noi nu stim de ce am fi in stare cu adevarat intr-o casnicie si nici ce ar putea face sotul smerit si credincios... asa ca sa ne bucuram ca Dumnezeu ne fereste de caderi si dureri mari. Voi chiar credeti ca daca cineva va iubeste trebuie sa intoarceti lumea pe dos pentru el? Nu!... Dragostea si prietenia trebuie sa aiba un mare firesc in ea, sa se aseze totul lin, nu trebuie eforturi supraomenesti sa se vada cineva casatorit. Eu cred ca fetele din biserica idealizeaza mult casatoria si isi doresc prea mult lucrul asta, care cu ani in urma era foarte firesc si risca sa cada in capcana de a trece peste voia lui Dumnezeu, de a face compromisuri pentru baietii zilelor noastre si credeti-ma ca ,,singuratatea" voastra cu Dumnezeu poate fi cea mai mare binecuvantare.
Traiti-va viata frumos, bucurati-va de tot ce va inconjoara, bucurati-va de viata pe care v-a dat-o Dumnezeu... ca de va fi vreun baiat pentru voi si de il veti da pe usa afara, va intra pe fereastra... Decat sa te afunzi in pacate sperand ca vei fi mireasa, mai bine bucura-te de biserica, de Dumnezeu, pentru ca doar dupa un lucru il vei cunoaste pe acel baiat: dragostea care se jertfeste... daca nu se va jertfi pentru tine in lucruri de zi cu zi, nici de iubit nu te iubeste. Si in plus daca esti stresata de atata cautare si asteptare, cum vrei sa te observe, daca vei fi relaxata si bucuroasa, sigur vei fi mai frumoasa.
Foarte frumos spus.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare