Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 31.08.2009, 06:37:46
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

mi-am adus aminte cu drag de Schitul Darvari...



de Manastirea Plumbuita...




de targurile de suflet de la Muzeul Taranului Roman si Muzeul Satului... mergeti la targul iconarilor de Ziua Crucii !



Reply With Quote
  #12  
Vechi 31.08.2009, 11:43:58
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Primele trei cuvinte care imi vin in minte, legate de Bucuresti:
- cu tristete: aglomeratie, poloarea, zgomot.
- cu bucurie: biserici, muzica psaltica, Moaste.

__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)


Last edited by windorin; 31.08.2009 at 11:47:07.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 31.08.2009, 12:06:48
anastasia2008's Avatar
anastasia2008 anastasia2008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2008
Locație: Acum, in Valenii de Munte, Prahova.
Religia: Ortodox
Mesaje: 155
Implicit

Stau in Bucuresti de doi ani, dar nici pana acum nu m-am obisnuit cu orasul asta atat de trist. "Emana" atat de multa singuratate, desi e locuit de atatia oameni. Eu nu-mi gasesc locul aici. Nu mi-a placut niciodata Bucurestiul. Prea multa bogatie, dar in acelasi timp, prea multa saracie.
__________________
Si-mi pare atat de rau ca se mai poate,
Gasi atata vreme pentru ura,
Cand viata nu-i decat o picatura,
Intre minutul acesta care bate ... si celalalt.

Si-mi pare neinteles si trist,
Ca nu privim la cer mai des,
Ca nu culegem flori si nu iubim,
Noi, cei care asa de repede murim.

http://pensiuneaverasilivia.wordpress.com/
Reply With Quote
  #14  
Vechi 31.08.2009, 12:41:30
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anastasia2008 Vezi mesajul
Stau in Bucuresti de doi ani, dar nici pana acum nu m-am obisnuit cu orasul asta atat de trist. "Emana" atat de multa singuratate, desi e locuit de atatia oameni. Eu nu-mi gasesc locul aici. Nu mi-a placut niciodata Bucurestiul. Prea multa bogatie, dar in acelasi timp, prea multa saracie.
Adevarat spus, Anastasia. Bucurestiul este plin de singuratate, in pofida miilor de oameni.

Fiecare isi idolatrizeaza familia. Spunea profetic, Parintele Staniloae, cum ca "cel mai grav pacat al familiei nu este desfranarea, etc, ci autoidolatrizarea ei, inchiderea acesteia in sine, anularea deschiderii spre ceilalti, spre comuniune, spre Imparatia lui Dumnezeu".
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #15  
Vechi 19.05.2011, 06:02:22
Doru Med Doru Med is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.05.2011
Mesaje: 1
Implicit Precizare

Citat:
În prealabil postat de Evreulcelales Vezi mesajul
Si templul Unirea Sfanta de pe Mamulari a disparut. Tempul Coral este azi muzeul evreilor din Romania. .
Templul Unirea Sfanta este cel ce gazduieste Muzeul Evreilor din Romania.
Templul Coral este in curs de renovare.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 19.05.2011, 10:59:53
philalex philalex is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 517
Implicit

Mie unul imi place bucurestiul....locuiesc de mult aici....e cam poluat, dar are si locuri faine...biserici, parcuri....case vechi, samd....e mai bine in provincie....e mai mult aer...dar, parca tot bucurestiul imi place mai mult...
Reply With Quote
  #17  
Vechi 19.05.2011, 11:42:40
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am venit în București în 1979. Eram copil. La început nu mi-a plăcut. Era după cutremur și se construia masiv. Se ridicau cartiere muncitorești mari și urâte.
De altfel, cartierul în care am locuit atunci nu-mi place nici acum (Berceni).
Dar pe măsură ce timpul a trecut am descoperit multe locuri care puteau fi iubite: Floreasca, 1 Mai, Titulescu, unele cartiere de case; nu neapărat selecte.
Trecând acum prin cartiere pe care nu le-am mai văzut de ani buni, văd o schimbare în bine. E, parcă, un pic mai civilizat, mai curat, spații verzi îngrijite. Se construiesc case. Cele mai multe frumoase. Se dărâmă case vechi, cu istorie.
Numărul copiilor a scăzut drastic; numărul animalelor de companie a crescut.
Generațiile care l-au populat masiv în anii dinainte de Revoluție încep să îmbătrânească și să se așeze. Dacă va fi lăsat să îmbătrânească frumos, Bucureștiul are șansa să devină din nou un oraș iubit.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 19.05.2011, 12:06:59
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Provincialii care se muta in Bucuresti se plang de el,ca de cel mai rau lucru din viata lor,desi nu cunosc presiunile care-i forteaza sa ramana intr-un loc"atat de urat"...
Din cate s-au vazut exista posibilitatea si in provincie sa ai un job cumsecade sau sa-ti deschizi propria afacere.
Cunosc ipocriti din astia care au venit sa inhate joburi grase iar cand ii intrebi cum le place noua situatie,iti raspund nonsalant ca le lipseste WC-ul din fundul curtii...

Slava Domnului ca jumatate din prietenele mele cu toate ca sunt din provincie,au venit sa studieze si le place Bucurestiul;de altfel nu are cum sa nu-ti placa,este un oras vechi cu istorie,cosmopolit,are multi locuitori intelectuali,nu duce lipsa de evenimente,un oras care a reprezentat esenta perioadei interbelice,orasul lui Anton Pann,Nicolae Filimon, Ion Luca Caragiale, M.Eliade,Hortensia P.Bengescu,Camil Petrescu,George Calinescu(si sa-mi fie cu iertare ca nu o sa-i enumar pe toti,scriitori,pictori,muzicieni,actori,critici s.a.m.d.)

Traficul Bucurestiului este infernal ca in orice alta capitala de stat,iar pentru cei care nu fac mofturi se pot deplasa rapid si cu metroul...
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 19.05.2011, 12:26:29
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Îmi place Bucureștiul fiindcă este orașul meu. E adevărat, e un oraș al contrastelor. Bijuterii de arhitectură coexistă cu urâțenia absolută în materie de construcții. Uneori, chiar pe aceeași stradă. Aglomerație și spații largi. Artă și prost gust. Aici locuri aerisite, acolo năclăială.

În București am universitate, am biblioteci, am filarmonică, am muzee. Am o șansă de a cunoaște oameni cu aceleași preocupări cu ale mele, unde să mă duc ?
Cel mai mult îmi place Duminica. Oamenii se agită mai puțin, traficul e lejer. Pot să mă las pradă lenei. Indiferent la ce oră mă trezesc, indiferent la ce oră mă duc, există cel puțin o biserică în care se face Sf Liturghie. La șapte la Catedrală, la opt la Sf Cruce, la nouă la Bărăția, la nouă jumate la Sf Elena, la zece la mine, la parohie, la Sf Vasile. Am ajuns după ce preotul a spus "Binecuvântată este împărăția..." ? Nu-i nimic, în jumătate de oră am timp să ajung la Catedrală la slujba de zece și jumătate. Pot să mă și plimb între timp, fiindcă la 11 este iar Liturghie la Bărăția. O pierd ? La 12 e la Cioplea. La 12.30 la Sf Ana. Chiar și dacă merg la o petrecere și mă scol la amiază, la ora 16 încep Liturghiile de după amiază. Numai aici mă pot ruga seara, împreună cu episcopul meu. Numai aici copiii mei pot participa la întruniri de cercetași, alegând în ce parc să meargă împreună cu instructorii lor.

Uneori, când Bucureștiul îmi pare agitat, plin de oameni nervoși alergând ca zevzecii după câte o ștampilă, când betoanele blocurilor mă sufocă și peste tot văd tăcerea lui Dumnezeu, îmi amintesc de ce povestea un tânăr preot. Imediat după terminarea Seminarului și ordinarea sacră, este trimis în misiune de reevanghelizare în cartierele mărginașe ale Marsiliei. Se aștepta, probabil, să întâlnească oameni însetați de Cristos. Dar nu a întâlnit decât mizerie umană. Când s-a plâns șefului misiunii, un bătrân iezuit cu experiență, acesta i-a răspuns: "Frate, aici este Galileea noastră !". Așa și eu, dacă sunt apăsat de necredința floridă, îmi spun că Bucureștiul este Galileea mea.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 19.05.2011 at 12:29:45.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 19.05.2011, 12:53:30
Liviu33
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Bucurestiul este locul de unde se da ora exacta!
Nu-l poti intelege pana nu traiesti in el. In Bucuresti am petrecut cei mai frumosi ani-studentia, aici mi-am gasit marea iubire, aici am coborat cu picioarele pe pamant, aici am invatat sa impletesc ratiunea cu spiritualul.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce inseamna Raiul pentru voi? calatorul Generalitati 4 31.12.2012 20:16:58
Ce inseamna pentru voi Sf Impartasanie? pacatoasa.. Impartasania (Taina Euharistiei) 48 27.11.2010 01:04:33
Ce inseamna pentru voi a trai in strainatate? Fani71 Generalitati 250 01.12.2009 23:53:20