Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #521  
Vechi 03.10.2012, 14:48:39
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Sfanta Scriptura interpretata ad litteram (inclusiv cosmologia, antropologia, hristologia, soteriologia, eshatologia...) ucide... in primul rand mintea, conclucrarea cu harul Duhului Sfant... aducand ignoranta, mortea (mintii-duhului, sufletului si trupului omului).
Cine zice asta și pe ce bază?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
  #522  
Vechi 03.10.2012, 14:53:31
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Cine zice asta și pe ce bază?
"îndelunga-răbdare a Domnului nostru socotiți-o drept mântuire, precum v-a scris și iubitul nostru frate Pavel după înțelepciunea dată lui,
16. Cum vorbește despre acestea, în toate epistolele sale, în care sunt unele lucruri cu anevoie de înțeles, pe care cei neștiutori și neîntăriți le răstălmăcesc, ca și pe celelalte Scripturi, spre a lor pierzare. " II Petru 3,15-16.
__________________
Pr. Arsenie Boca: "In mintea stramba si lucrul drept se stramba"; "Sa-ti feresti capul de frig si de prostie!"; "Mustrarea invinge, dar nu convinge"; "Bobul lui de grau se preschimba in taciune, iar el se crede grau nedreptatit";
  #523  
Vechi 03.10.2012, 15:03:13
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Vezi că dacă te uiți în oglindă cu citatul respectiv în mână, cam tot pe unde sugerezi tu că se ajunge, ajungi.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
  #524  
Vechi 03.10.2012, 15:15:55
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Vezi că dacă te uiți în oglindă cu citatul respectiv în mână, cam tot pe unde sugerezi tu că se ajunge, ajungi.
Frate DragosP daca ar fi asa de simplu... nu contest ca afirmatia dumitale este pertinenta, insa dupa cum ai observat nu mi-am expus parerile proprii, ci argumentele sunt bazate pe Prof. Univ., Lucrari de specialitate atat stiintifice cat si teologice... si evident metoda, modelul si scrierile Sfintilor Parinti (in ceea ce priveste cosmologia si antropologia in interpretarea Sfantului Luca al Crimeii, Pr. Prof. Nikolaos Matsoukas, Pr. Prof. Dumitru Popescu, Pr. Ioan Ica...)

Problema este ca multi vorbesc despre ceea ce nu inteleg... repet: una este sa stim si alta este sa intelegem... mai toti stim ca pasarile zboara, insa foarte putini inteleg CUM zboara si inca si mai putini inteleg DE CE zboara... (evident ca scopul este duhovnicesc asemenea si intelegerea cauzei si al scopului existenital).

Imi permit o mica gluma pe care o redau aproximativ... se spune ca la o conferinta publica Newton a vorbit despre gravitatie spunand ca in univers "pamantul nu se sprijina pe nimic"... iar o batranica a protestat vehement "tinere aveai impresia ca o sa reusesti sa ma pacalesti... eu stiu ca pamantul sta pe 4 boroaste testoase". Calm savantul a raspuns: "Dar bine bunico, si cele 4 broaste pe ce se sprijina"... la care batranica a raspuns evident iritata: "cum pe ce tinere? ce intrebare este aceasta... sunt broaste una in spatele celeilate pana jos..."

Concluzia:
"Cerurile spun slava lui Dumnezeu și facerea mâinilor Lui o vestește tăria.
2. Ziua zilei spune cuvânt, și noaptea nopții vestește știință.
3. Nu sunt graiuri, nici cuvinte, ale căror glasuri să nu se audă.
4. În tot pământul a ieșit vestirea lor, și la marginile lumii cuvintele lor."(psalmul 18)

"Cât s-au mărit lucrurile Tale, Doamne, toate cu înțelepciune le-ai făcut! Umplutu-s-a pământul de zidirea Ta." (psalmul 103,25)


Ferice de cei ce "vad" (cunosc, inteleg)... dar "jugul" lor nu este usor caci asa cum spune Sfantul Pavel "vai mie de nu voi propovadui"...

Doamne ajuta. Har si pace sa ne daruiasca Domnul Iisus Hristos. Amin.

P.S. Este trist... dar inca sunt multi crestini ortodocsi (unii chiar scoliti...) care considera ca iadul este in centrul Planetei Pamant.
__________________
Pr. Arsenie Boca: "In mintea stramba si lucrul drept se stramba"; "Sa-ti feresti capul de frig si de prostie!"; "Mustrarea invinge, dar nu convinge"; "Bobul lui de grau se preschimba in taciune, iar el se crede grau nedreptatit";

Last edited by Eugen7; 03.10.2012 at 15:55:18.
  #525  
Vechi 03.10.2012, 15:28:57
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Problema este ca multi vorbesc despre ceea ce nu inteleg... repet: una este sa stim si alta este sa intelegem... mai toti stim ca pasarile zboara, insa foarte putini inteleg CUM zboara si inca si mai putini inteleg DE CE zboara... (evident ca scopul este duhovnicesc asemenea si intelegerea cauzei si al scopului existenital).
Bun, și care ar fi folosul, pentru mântuirea sufletelor celor care doar ȘTIU, să și ÎNȚELEAGĂ CUM zboară?

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
P.S. Este trist... dar inca sunt multi crestini ortodocsi (unii chiar scoliti...) care considera ca iadul este in centrul Planetei Pamant.
Nu-i acolo????
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
  #526  
Vechi 03.10.2012, 15:40:29
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Bun, și care ar fi folosul, pentru mântuirea sufletelor celor care doar ȘTIU, să și ÎNȚELEAGĂ CUM zboară?
Mare este folosul... caci cei care inteleg aduc doxologie Creatorului:
"Cât s-au mărit lucrurile Tale, Doamne, toate cu înțelepciune le-ai făcut! Umplutu-s-a pământul de zidirea Ta." (psalmul 103,25)
De ce ne rugam din Psaltire de ce studiem lucrarile Sfintilor de ce ascultam de ei... pentru ca ei luminati de harul Duhului Sfant inteleg... si noi pasim pe urmele lor...

Cei care doar "stiu" dar nu inteleg... sunt prada destul de usoara pentru demoni, extremele fiind: necredinta (ateismul), credinta stramba... si fariseismul, habotnicia, ravna fara intelepciune

Sa nu uitam ca si dracii stiu ca exista Dumnezeu si ca e iubitor... insa nu cunosc "tainele" conlucrarii omului cu harul Duhului Sfant, nu cunosc tainele hristificarii, ale sfinteniei...

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Nu-i acolo????
Dumneata alegi ironia... insa este trist sa vezi cum multi oameni se pierd fie in credinte strambe, fie ca se "tem acolo unde nu trebuie sa se teama", fie pentru ca nu vad "capcanele". In contemporaneitate, multi oameni scoliti nu vin la Biserica, la Hristos pentru ca au impresia ca li se impune evident eronat, sa aleaga intre stiinta (studiul stiintific adecvat) si Biserica. Este trist dar unii "aparatori nechemati ai ortodoxiei" chiar fac acest lucru, pun oamenii sa aleaga ...

Sfintii Parinti spun ca demonii au "cateva" mari "strategii" in lucrarea lor de a departa pe om de Dumnezeu:
a)sa ne faca pe noi oamenii sa "credem" ca ei demonii nu exista,
b)sa ne sperie (cum ca ar avea ceva putere peste ingaduita lui Dumnezeu)
c)sa "strambe" adevarul, sa prezinte minciuna drept adevar, caci nu degeaba Hristos spune despre satana ca e: "tatal minciunii"

Doamne ajuta. Har si pace sa ne daruiasca Domnul Iisus Hristos.
__________________
Pr. Arsenie Boca: "In mintea stramba si lucrul drept se stramba"; "Sa-ti feresti capul de frig si de prostie!"; "Mustrarea invinge, dar nu convinge"; "Bobul lui de grau se preschimba in taciune, iar el se crede grau nedreptatit";

Last edited by Eugen7; 03.10.2012 at 15:55:36.
  #527  
Vechi 03.10.2012, 18:13:46
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Talking

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Cine zice asta și pe ce bază?
"Subscriu asertiuneii tale pe care o consider elocventa.

Doamne ajuta. Har si pace sa ne daruiasca Domnul Iisus Hristos.
"
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #528  
Vechi 03.10.2012, 18:14:30
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Lightbulb

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Bun, și care ar fi folosul, pentru mântuirea sufletelor celor care doar ȘTIU, să și ÎNȚELEAGĂ CUM zboară?


Nu-i acolo????
"Subscriu asertiuneii tale pe care o consider elocventa.

Doamne ajuta. Har si pace sa ne daruiasca Domnul Iisus Hristos.
"
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #529  
Vechi 03.10.2012, 18:15:21
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Talking

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Vezi că dacă te uiți în oglindă cu citatul respectiv în mână, cam tot pe unde sugerezi tu că se ajunge, ajungi.
"Subscriu asertiuneii tale pe care o consider elocventa.

Doamne ajuta. Har si pace sa ne daruiasca Domnul Iisus Hristos.
"
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #530  
Vechi 03.10.2012, 18:16:25
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Talking

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Cine zice asta și pe ce bază?
"Subscriu asertiuneii tale pe care o consider elocventa.

Doamne ajuta. Har si pace sa ne daruiasca Domnul Iisus Hristos.
"
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Subiect închis

Tags
creatie, darwin, evolutie, habotnici, maimute

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
CREATIE sau EVOLUTIE? C.tin Teologie si Stiinta 550 30.09.2017 17:36:17
Teoria Big-Bang-ului il exclude pe Dumnezeu din Creatie neica_nimeni_altul Teologie si Stiinta 59 27.11.2012 12:25:23
creatie sau evolutionism? codana Generalitati 11 15.09.2010 19:10:27
Crezi in evolutie? radugherasim Teologie si Stiinta 680 07.03.2010 19:25:54
Evolutie sau involutie? silverstar Generalitati 34 17.02.2007 22:09:45