Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.09.2011, 14:16:13
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit Pomelnic , acatist

Noi am fost sfatuiti sa ne rugam unii pentru altii. Ideea e ca asa cum spunea parintele Cleopa, daca dati un acatist, pomelnic sa treceti pe cineva pe care nu-l cunoasteti , pe un orfan, o vaduva sau pe cineva necuinoscut , fie ca stiti care probleme fie ca nu stiti. Pe aqceste liste se pot trece si calugarii care au ajutat Romania ca arsenie sau Cleopa.

Lista e bine sa inceapa cu nasii, duhovnicul si sa contina pe parinti si rude.

Dar ideea e ca daca cineva are loc liber pe o lista, acatist sau pomelnic poate sa ia nume de aici din mesajele din aceasta discutie.

Cand puneti un nume pe pomelnic la sfarsit e bine sa treceti mantuire cu tot neamul lor. Aceste liste neaparat sa contina si mantuire pentru cei listati si pentru neamul lor. Poate cineva mai cunoscator sa ne spun a mai multe.

Sa incep eu:

Vii
Adrian

La sfarsitul listei :
Pentru toti mentionati si tot neamul lor : Mantuire, sa fie Dumnezeu mandru de ei,sa indeplineasca planul lui Dumnezeu pentru ei, sa aiva servici, casa, bunastare pe pamant si in rai, sa poata ajuta pe cat mai multi, relatii excelente cu toata lumea, spor in rugaciune, ferire de rau, iertare pacate, sa se roage pentru mantuirea la cat mai multi oameni

Adormiti
Ioan

La sfarsitul listei:
Pentru cei mentionati cu tot neamul lor cel adormit si cu tot nemul neadormit dupa adormire: pentru mantuire, situatie bune in lumea cealalata

Cine are alte idei sa le spuna aici.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 08.09.2011, 14:20:45
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

Deci astept mai multe inregistrari. Pe acatiste, pomelnice se pot trece si sfintii incepand cu sfanta Maria.

Eu zic ca suntem chemati sa ne iubim aproapele si ca daca punem pe aproapele pe acatist ar putea fi considerata o fapta in sensul acesta.

Daca stiti o vaduva, un orfan sau altele care nu mai au pe nimeni sa ii pomeneasca,copii, oameni ai strazii, trecetii si pe ei cu prioritate.

Aici scrie asa: Nimeni nu se va mantui daca nu-i ajuta si el pe ceilalti sa se mantuiasca. Iata ca prin adaugarea aproaapelui pe pomelnic, acatist cu mentiunea pentru mantuire ajutam acestuia sa se mantuiasca.

Deci ce astept de la aceasta discutie fiecare sa isi puna numele de botez pklus ce il doare:

Nume botez pentru x,y,z

Si apoi cei ce au spatiu liber pe pomelnic, acatist sa complecteze de aici

Last edited by spre_rasarit; 08.09.2011 at 14:32:26.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 08.09.2011, 15:02:23
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

Cred ca e bine ca la pomelnicul, acatistul pentru vii sa apara si o linie cu mentiunea: toata lumea.

La fel pe acatiste se poate pune conducerea tuturor tarilor si Bisericilor pentru decizii intelepte si bineplacute lui Dumnezeu.

Last edited by spre_rasarit; 08.09.2011 at 15:08:02.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 13.09.2011, 13:10:00
Nenumitul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit



Last edited by Nenumitul; 18.11.2011 at 13:55:48.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 13.09.2011, 13:14:02
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.181
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nenumitul Vezi mesajul
Eu nu am mai auzit de așa ceva...

Mai poate altcineva să confirme asta? Se trec sfinți pe pomelnice?
Foarte tare chestia asta, ne rugăm noi pentru sfinți, nu ei pentru noi.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 13.09.2011, 13:25:36
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nenumitul Vezi mesajul
Poate altcineva să confirme asta? Se trec sfinți pe pomelnice?
oare ii trece la vii sau la morti? Lasand gluma la o parte, cum sa treci Sfintii pe pomelnicele pe care le faci pentru a te ruga Lui Dumnezeu pentru iertarea pacatelor celor amintiti?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 13.09.2011, 13:43:36
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nenumitul Vezi mesajul
Eu nu am mai auzit de așa ceva...

Poate altcineva să confirme asta? Se trec sfinți pe pomelnice?
Îmi amintesc de o predică a Părintelui Patriarh la canonizarea unui sfânt, în care spunea că aceea este ultima slujbă de pomenire a sfântului.

După trecerea sa în rândul sfinților Bisericii nu se mai face pomenire, deci nu se mai roagă Biserica pentru iertarea păcatelor lui, căci sunt în comuniune deplină cu Hristos.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 13.09.2011, 14:33:08
Nenumitul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit



Last edited by Nenumitul; 18.11.2011 at 13:56:14.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 13.09.2011, 14:39:05
LaPetiteMoc LaPetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.08.2011
Locație: sub cerul lui Dumnezeu
Religia: Ortodox
Mesaje: 177
Implicit

Sfanta Fecioara, sfintii se roaga Mantuitorului pentru noi, pentru ca noi suntem cei pacatosi. Sfintii au primit cununa vesniciei, deci sunt curati, fara de pacat.

Pe cand noi ne rugam de Maica Preacurata si Sfanta, de toti sfintii Domnului sa mijloceasca pe langa Mantuitor pentru noi, pacatosii, si pentru cei dragi noua.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 13.09.2011, 14:58:34
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Îmi amintesc de o predică a Părintelui Patriarh la canonizarea unui sfânt, în care spunea că aceea este ultima slujbă de pomenire a sfântului.

După trecerea sa în rândul sfinților Bisericii nu se mai face pomenire, deci nu se mai roagă Biserica pentru iertarea păcatelor lui, căci sunt în comuniune deplină cu Hristos.
Asa stiu si eu dar am o nedumerire: in cartea despre viata Sfantei Xenia, toti cei care marturisesc despre ajutorul primit spun ca fac o slujba de pomenire a Sfintei, multumire pentru ajutorul dat. Asa ar fi cerut chiar Sfanta Xenia. Eu l-am adaugat si pe sotul sau Andrei, al carui nume si l-a luat dupa ce acesta a murit.
Eu insami am trecut prin aceasta si pot sa marturisesc mai mult decat atat, mai mult decat ajutorul primit, am intalnit-o pe Sfanta Xenia! Ultimul pachet pe care l-am dat l-a primit chiar ea. Am inmarmurit, nu m-am dezmeticit, am mers mai departe complet habauca si am primit si o lectie binemeritata pentru un gand nu prea "onorabil" al meu!
Atunci cum sa nu-i fac slujba de pomenie pentru ajutorul primit?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Inscriere pentru pomelnic N.Priceputu Stiri, actualitati, anunturi 22 27.10.2012 21:17:23
Pomelnic pentru cei adormiti de care am aflat pe acest forum...+ LapetiteMoc Slujba inmormantarii 22 03.08.2011 03:41:54
pe pomelnic roman2010 Generalitati 40 20.02.2011 15:14:27
acatist terry Generalitati 2 17.11.2007 18:33:47