Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 17.05.2014, 22:33:57
arwein's Avatar
arwein arwein is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 582
Implicit

Sanatate, MihailC!
Sa te ajute Dumnezeu sa treci cu bine peste asta si sa te intareasca!
Reply With Quote
  #42  
Vechi 17.05.2014, 22:38:36
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Vă mulțumesc din suflet pentru rugăciuni, gânduri bune și ajutorul primit de la voi, pe acest topic, mesaje private, telefon și email-uri. Pentru un om discret și neînsemnat ca mine, orice sprijin a însemnat și înseamnă foarte mult.

Deocamdată inima mea rezistă, dar nu-mi pot da seama acum ce-mi va aduce viitorul. Am aflat, printre altele, că moartea mi-a luat urma și depinde numai de mine dacă mă va prinde în lasoul ei sau nu. Eu aș fi adăugat că în primul rând depinde de voia lui Dumnezeu, dar ipoteza aceasta nu prea intră în calculele medicilor.

Poate o să zâmbiți când vă spun că cel mai important leac pentru problemele mele, în opinia medicului care m-a luat în grijă, este nesimțirea. Desigur, nu e vorba de lipsa a bunului simț, ci de indiferență, răceală, insensibilitate la tot ce mi se întâmplă mie sau altora. În ce măsură se împacă recomandarea asta cu viața duhovnicească poate îmi spuneți voi, că eu nu-mi dau seama în acest moment.

Vă sunt mai mult decât recunoscător tuturor! Fie ca Domnul să vă răsplătească așa cum vă este de folos fiecăruia în parte, acum și în veșnicie, amin!
.. în sfârșit, a venit și vestea bună: Domnul nu te-a lăsat să ne părăsești. Ba, mai mult, ți-a dat și câțiva prieteni în plus.
Hmm, delia, delia, inima mea știu că e de piatră și totuși mesajul tău a reușit să o străpungă. Probabil e o fisură pe undeva ..
Mihailc, Domnul să te aibe în paza Sa, să-ți dea sănătate și pace sufletească, să te poți bucura în liniște împreună cu toți prietenii tăi!
Delia31, Domnul se-ndură de-o inimă bună! Mă bucur că exiști.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 18.05.2014, 08:34:46
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Deocamdată inima mea rezistă, dar nu-mi pot da seama acum ce-mi va aduce viitorul. Am aflat, printre altele, că moartea mi-a luat urma și depinde numai de mine dacă mă va prinde în lasoul ei sau nu. Eu aș fi adăugat că în primul rând depinde de voia lui Dumnezeu, dar ipoteza aceasta nu prea intră în calculele medicilor.Poate o să zâmbiți când vă spun că cel mai important leac pentru problemele mele, în opinia medicului care m-a luat în grijă, este nesimțirea. Desigur, nu e vorba de lipsa a bunului simț, ci de indiferență, răceală, insensibilitate la tot ce mi se întâmplă mie sau altora. În ce măsură se împacă recomandarea asta cu viața duhovnicească poate îmi spuneți voi, că eu nu-mi dau seama în acest moment.
Doamne ajuta, bine ai revenit printre noi! Cam ceva de genul asta ma gandeam sa scriu si eu : ca din asemenea experiente dramatice trebuie sa invatam ca "azi esti, maine nu mai esti", si trebuie sa fim mai cu bagare de seama. Nu neaparat ca pana acum ne-am fi facut de cap, dar poate unii gresim si ca ne lasam afectati si traumatizati si ne facem griji peste masura - cam ce a zis si doctorul :). Apoi poate o asemenea experienta ar trebui sa ne apropie mai mult de Dumnezeu, sa ne faca sa-i simtim prezenta. Ce se putea intampla, in cel mai rau caz? Sa ne ia la El, nu? Din pacate insa ma tem ca eu una in situatia asta, si poate multi altii, nu am fi asa curajosi, si cel mai probabil m-ar incerca din plin frica "iadului". Dar poate si asta face parte din incercare si din lupta pe care trebuie s-o ducem si din lectia pe care trebuie s-o invatam. Poate cand te faci bine ne povestesti si noua cate ceva (despre cum e cand esti asa aproape), daca nu te deranjeaza sau nu ti-e frica sa-ti amintesti, sau nu sunt chestii prea intime, si daca iti da voie doctorul sau duhovnicul. Si da, sa stii, din pacate doctorul are dreptate, de tine depinde sa te faci bine. Dumnezeu iti intinde o mana, trebuie insa sa te lupti sa te agati de ea si sa ramai agatat in furtuna. Nu mai am loc sa scriu mmult

Last edited by fallen; 18.05.2014 at 08:48:19.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 18.05.2014, 09:01:38
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Am ciuntit si inghesuit citatul, am maltratat limba romana, si ttot n-am reusit sa scriu tot ce voiam :). Mai voiam sa zic ca e ok ce a zis dr, in sensul ca sa nu te agiti si sa-ti faci griji si probleme inutile pt toata lumea, si sa fii egoist in ce priveste integritatea ta fizica si psihica si spirituala (bine, nu cum au facut altii de-ai nostri, sa considere ca bolnavi fiind au numai drepturi si nici o obligatie si sa traga pe ai lor :), insa probabil cei care fac asta cred ca li se cuvine oricum, si cand nu sunt bolnavi :)). Scuze de paranteza. Multa sanatate si pace sufleteasca sa-ti dea Dumnezeu, si ai grija de tine! Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #45  
Vechi 18.05.2014, 10:10:26
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Prietene,fa-ne si noua hatarul si protejaza-te mai mult caci esti ultima noastra speranta pe topicul despre icoane :)

Lasand gluma la o parte,te rugam insistent sa nu-ti mai soliciti inima intr-atat pt ca nu-i de gluma cu emotiile si stressul!
Un parinte m-a sfatuit odata ca decat sa ma doboare emotiile si grijile pt altii,mai bine sa ma tin tare si puternica si prin atitudinea asta voi reusi mai mult in ce-mi propun sa-i ajut decat daca as fi doborata la propriu,fizic de atata durere!
Probabil ca stia si dansul efectul emotiilor negative asupra anumitelor organe!

Domnul sa te tina sanatos pana la adanci batraneti sa impartasesti si altora din ce cunosti!
Numai bine iar Arhanghelul Mihail sa-ti stea de veghe la picioare(nu la capatai).
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 18.05.2014 at 11:04:31.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 18.05.2014, 15:36:44
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Sa-mi fie cu iertare, e si o vorba in popor despre cel care moare de grija altora :) (nu eu am zis-o, ci intelepciunea populara, aia buna, nu asta de-acum, moderna, decazuta). Sunt curioasa daca problemele au avut o cauza fizica (artere calcificate, arterioscleroza) sau una functionala (exces de adrenalina -de la emotii, socuri, oboseala, etc, nu de la bungi-jumping :))
Reply With Quote
  #47  
Vechi 18.05.2014, 16:25:18
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Poporul o zice și p'aia cu "dacă dai, n-ai" dar nu înseamnă că-i și corectă dpdv duhovnicesc.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #48  
Vechi 18.05.2014, 17:01:16
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Sanatate Mihail! Dumnezeu sa te ajute sa iti revii cat mai curand!
Reply With Quote
  #49  
Vechi 18.05.2014, 18:05:40
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.179
Implicit

Dragii mei, o să vă cer în primul rând iertare pentru că nu am posibilitatea acum să scriu răspunsuri personale, deși sunt conștient că intervențiile voastre ar merita cu prisosință asemenea răspunsuri.

Aduc doxologie din toată ființa mea Domnului, nu doar pentru că am supraviețuit fizic situației limită de joia trecută, ci mai ales datorită faptului că, în mila Lui nesfârșită, mi-a arătat cu această ocazie, pe care ezit acum să o caracterizez ca nefericită, zorii unei altfel de vieți. În mod paradoxal, este exact ceea ce mi-am dorit, este acea modificare substanțială a ființei, despre care până acum am vorbit mai mult decât am experimentat. Din această cauză, și nu numai, am numit această experiență șoc metanoetic.
Desigur, sunt conștient că abia acum începe greul și adevărata luptă, fiindcă dracii nu sunt sub nicio formă de acord cu asemenea salturi de nivel ontologic. Mai știu că am de echilibrat teoria cu practica, de înlăturat multe frâne ale învierii numite patimi, pe scurt, am treabă multă cu mine însumi.

Cu toate recomandările medicilor, nu voi renunța să încerc și să învăț să iubesc din ce în ce mai curat și mai adânc. Pentru că nu iubirea era să mă ucidă, ci tristețea refuzului ei. Sau/și tristețea constatării că sunt incapabil încă să o transfer din trăire în faptă în așa fel ca ea să fie recunoscută fără echivoc drept realitate a vieții și nu doar a cuvintelor.

Acum o oră am discutat cu maestrul meu, la telefon, această chestiune. Mi-a spus ceva de care ar trebui să ținem cont cu toții. Iubirea, deși este pomenită inflaționar ca entitate lexicală, este atât de străină de lumea aceasta încât realitatea ei existențială este aproape insuportabilă pentru omul căzut. Asta arată, printre altele, și cât suntem de nepregătiți pentru modul de existență al Împărăției. Ne place să vorbim despre iubire, dar nu o suportăm în realitatea noastră cotidiană. La impasul acesta, spune maestrul meu, o soluție este învățarea, concomitent cu agonisirea puterii de a iubi care este un dar nu de la ci din Dumnezeu, meșteșugului traducerii și dozajului ei atâta cât poate duce și suporta fiecare.
Și mi-a mai spus că în lumea aceasta iubirea este vectorul și pregustarea Împărăției, iar în cealaltă este cel mai mare chin pentru cei care n-au dobândit-o, și, mai rău, pentru cei care au refuzat-o atunci când erau în situația de beneficiari ai ei.

Vouă, tuturor, mulțumiri și metanie de recunoștință de la cel care a primit atâta iubire de la voi!

Mihai
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #50  
Vechi 18.05.2014, 18:10:27
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Mi-au dat lacrimile citind tot ce este postat aici! Sa dea Dumnezeu sa reusim sa iubim asa cum vrea El!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare