Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 19.06.2014, 12:37:47
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Noi nu mai tinem Legea VEche. De ce o tot fluturam cand nu mai e valabila?
Apoi, oamenii inainte de potop nu mancau carne deloc. Numai dupa potop Dumnezeu i-a zis lui Noe sa manance carne. Numai dupa potop se pomeneste de vin.
Pai tot dupa legea veche tinem si asta cu "necuratia" femeii, cea lunara sau la nastere.
Despre asta ce parere ai?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #72  
Vechi 19.06.2014, 19:24:36
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pai tot dupa legea veche tinem si asta cu "necuratia" femeii, cea lunara sau la nastere.
Nu este acelasi lucru.

Biserica s-a pronuntat inca de la primul ei Conciliu asupra abrogarii interdictiei carnii de porc. A fost chiar subiectul primei discordii teologice, de unii numita "controversa iudeo-crestina" si motivul principal al reunirii in Conciliu a primilor episcopi. Deci, avem un subiect transat. Ca unii vor sa dezgroape mortii, e altceva.

Dimpotriva, in chestiunea "necuratiei femeii" nu avem pronuntare magisteriala.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #73  
Vechi 07.05.2016, 23:02:56
rarenx rarenx is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.05.2016
Mesaje: 3
Cool Indicat ar fi sa ti-l faci animalut de companie

Citat:
În prealabil postat de razvan_andrei Vezi mesajul
Da, dar carnea de porc contine vitamine pe care cea de vita si cea de pui nu le contin. De exemplu au existat cazuri in care oamenii s-au imbolnavit de diferite boli din cauza ca mancau f mult pui, si nu mancau carne de porc sau peste. Ce-i drept aceste vitamine se gasesc si in oua si branza, insa in ceea ce tine de carne se gasesc doar in porc si peste. Si mie imi place f mult la gust. Am o intrebare: in Noul Testament scrie ceva de carnea de porc?
Oare daca sunt crestin si mananc porc inseamna ca sunt departe de calea cea dreapta? Eu zic sa te mai gandesti cand spui asemenea lucruri


UITE AICI VITAMINA CARE ESTI TU : http://www.animalzoo.ro/ce-vei-afla-...ci-o-friptura/
Reply With Quote
  #74  
Vechi 18.05.2016, 09:53:39
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de razvan_andrei Vezi mesajul
Da, dar carnea de porc contine vitamine pe care cea de vita si cea de pui nu le contin. De exemplu au existat cazuri in care oamenii s-au imbolnavit de diferite boli din cauza ca mancau f mult pui, si nu mancau carne de porc sau peste. Ce-i drept aceste vitamine se gasesc si in oua si branza, insa in ceea ce tine de carne se gasesc doar in porc si peste. Si mie imi place f mult la gust. Am o intrebare: in Noul Testament scrie ceva de carnea de porc?
Oare daca sunt crestin si mananc porc inseamna ca sunt departe de calea cea dreapta? Eu zic sa te mai gandesti cand spui asemenea lucruri
este o postare veche dar nu pot sa nu-i dau curs...
Mai ales cand se vb despre "vitaminele" unice din carnea de porc...
Care or fi acelea ca nu mai pot de curiozitate?

Oare de ce cei mai longevivi oameni si mai sanatosi nici nu pun asa ceva in corpul lor? Sa te imbolnavesti pt ca nu mananci porc?
Mai degraba te imbolnavesti fiinda il mananci!
Ultima data am mancat porc in 2009 cand o portie de cotlet mi-a blocat caile biliare (indigestie); practic am fost nefunctionala timp de 2-3 zile,la pat ,nu puteam inghiti nici apa,cu dureri abdominale atroce.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #75  
Vechi 18.05.2016, 13:41:15
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Sunt anumite persoane, a caror organism pur si simplu nu poate tolera carnea de porc, sau persoane care- dar asta e bine de facut numai la recomandarea medicului, nu fiecare dupa cum crede de cuviinta- trebuie sa tina un anumit regim alimentar.
Pentru aceste persoane consumul carnii de porc poate fi daunator.

Insa pentru un om care nu are astfel de restrictii si contraindicatii medicale, consumul carnii de porc (dar moderat, nu in exces), nu are de ce sa faca vreun rau!
Reply With Quote
  #76  
Vechi 18.05.2016, 13:57:01
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
mi-a blocat caile biliare (indigestie);
"Blocarea" căilor biliare nu înseamnă indigestie.
Iar o asemenea întâmplare se lasă-n 99,99% din cazuri ori cu cuțit, ori cu laparoscop.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #77  
Vechi 18.05.2016, 15:25:36
Trimisul Trimisul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.03.2016
Mesaje: 296
Implicit Opriți păcătuirea și uciderea fraților!

Ar fi +bine să nu mai mîncăm deloc niciun fel de carne pentru a-L asculta pe Dom. Iisus Hristos și Evanghelia Lui din mai multe motive:

-toate animalele și peștii și toate ființele și vietățile sunt frați cu noi și nu e frumos să le luăm cu forța casele ca să le mîncăm sau să le violăm (zice și în legea nr.10 scrisă pe tablele legii date lui Moise: să nu rîvnești la casa aproapelui tău)
-nu e frumos nici să tăiem copacii și pomii ca să ne facem noi mobile și garduri și case și lemne pentru foc,
-animalele mari și care au putere mare nu sunt carnivore ci sunt ierbivore: boii, bivolii, bizonii, elefanții, hipopotamii, rinocerii, caii, țapii, berbecii...
-toate animalele pot mînca iarbă și fructe și frunze și grîne și legume numai că unele nu vor ci s-au profilat pe crimă devenind fiare...

Deci am putea mînca numai ce mîncă ele sau ce i s-a dat omului de mîncare și am fi mult mai sănătoși și cu sufletul mult mai bun.

Cînd mînci carne trebuie să-ți regreți tainic păcatele înaintea Domnului pentru ca să nu păcătuiești mîncînd cu trufie și cruzime și lăcomie casa din carne a unui frate al tău mai nevinovat și trebuie să împarți fiilor risipitori flămînzi care s-au întors la Dumnezeu... doar așa e voie să mai mînci carne din ce ai crescut tu dacă jertfești Domnului dar și atunci se poate evita tainic consumul de carne fiindcă predispune organismul la boli și la păcătuire.

Deci nu numai porcul e interzis ci orice carne fiindcă practic, mîncînd, tu ești beneficiarul unui act de ''înaltă'' cruzime, faptă neporuncită de Dumnezeu, decît că omul și-a luat dreptul ăsta, s-a privilegiat la crimă cu premeditare și atunci Domnul nu a osîndit ci a îngăduit omului să mai mînce și carne dar nu a poruncit, nu a sfătuit pe om să mînce carne ci l-a sfătuit de foarte multe ori să nu mînce deloc niciun fel de carne, nici măcar cea de pește sau de animale din ape dulci sau marine, nici gîndaci, nici pisici, nici șerpi, șobolani, insecte... nimic nimic, nicio vietate și niciun păcat dacă se poate ca să nu devenim fiare ce adulează răutatea prin păcătuire cu nemiluita!

Last edited by Trimisul; 18.05.2016 at 15:47:55.
Reply With Quote
  #78  
Vechi 18.05.2016, 19:05:18
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Pestii sunt sau nu frati cu noi?

P.S. Repede, ca mi-e o foame de nu se vede om cu persoana!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #79  
Vechi 18.05.2016, 21:09:35
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
"Blocarea" căilor biliare nu înseamnă indigestie.
Iar o asemenea întâmplare se lasă-n 99,99% din cazuri ori cu cuțit, ori cu laparoscop.
Indigestie,conditia care apare in urma incapacitatii organismului de a digera alimente,insa cele mai multe indigestii apar in cazul ingerarii de grasimi,in lipsa acizilor biliari care sa neutralizeze grasimile!

Nu s-a lasat cu operatie pt ca nu aveam o conditie precedenta in aceasta
afectiune si nu abuzam cu grasimile.
Imediat dupa,am urmat regim alimentar cu grasimi doar de origine vegetala si ceaiuri.
Nu orice se reduce la cutit!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #80  
Vechi 18.05.2016, 22:12:29
Ion Pop Ion Pop is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.02.2011
Locație: Tinuturile Rinului, Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 617
Implicit

Citat:
În prealabil postat de rafella Vezi mesajul
De ce mancam carne de porc de nasterea Domnului Iisus?
Biblia spune clar sa nu mancam porc

In Leviticul 11:7 " Sa nu mancati porcul, care are unghia despicata si copita despartita dar nu rumega; sa-l priviti ca necurat.
Mersi de informare, acum noi ne uitam in farfuria celuilant....mananca carne de porc....nu?....oare este...?

Peste 20 de ani ca la Duma, no sa mai fim cei trei muschetari care il pandeau de Dàrtangnean daca inchite porcul....ci o sa se uite alti la noidaca indraznim.... sa gustam......

Si e bine de stiut, pate ca ne schimbam dieta.... cine stie...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mai mancam porc ...sau.. sunsray Spiritualitatea ortodoxa 22 13.12.2011 08:55:36