Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #241  
Vechi 15.11.2013, 22:00:57
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Eu vad diferenta, adica faptul ca nu e nicio diferenta, doar ca un pasaj e in romana, iar celalalt in engleza. Adica faptul ca foloseste celule prelevate de la fetusi pentru cercetarea (obtinerea) aromelor artificiale.
Iata si declaratia lui Debi Vinnedge, director executiv la Children of God for Life, care susține că declarația celor de la Pepsi reprezintă un tertip. Celulele obținute de la fetuși umani sunt înmulțite în laborator, după care sunt vândute unor companii precum Senomyx. "Asta nu le schimbă cu nimic proveniența. Celulele conțin în continuare ADN-ul unor copii avortați", spune Vinnedge.
P.S. Cuvantul "obtinerea" probabil m-a derutat si pe mine, e posbil ca celulele sa nu fie incluse in amelioratori, ci doar sa fie in procesul de obtinere a lor. E ce imi aminteam eu, desi atunci cand am aparut stirea intelesesem corect, din cate imi amintesc. Am scris din ce mi-am amintit. Dar cuvantul "obtinerea" se poate folosi si in sensul dat in pasajul din engleza, nu e o greseala de traducere.
Cata, si ce-i cu asta? E cam ca transplantul de organe, la alta scara. Aia NU ucid copii (nu le mai zi embrioni) pentru asta, ci doar folosesc "lucrarea" femelelor turbate care isi omoara pruncii. (Nu, nu o sa fiu corect politic sa le numesc "femei", iar pe copiii omoriti, "fetusi", "produse de conceptie").

Last edited by Barsaumas; 15.11.2013 at 22:11:24.
  #242  
Vechi 15.11.2013, 22:38:13
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Aromele respective nu au ce cauta pe buzele femeilor crestine, asta e clar.
  #243  
Vechi 15.11.2013, 22:47:19
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Barsaumas Vezi mesajul
Cata, si ce-i cu asta? E cam ca transplantul de organe, la alta scara. Aia NU ucid copii (nu le mai zi embrioni) pentru asta, ci doar folosesc "lucrarea" femelelor turbate care isi omoara pruncii. (Nu, nu o sa fiu corect politic sa le numesc "femei", iar pe copiii omoriti, "fetusi", "produse de conceptie").
Nu prea cred ca ei umbla prin spitale sa colecteze fetusi, pot rezulta si din experiente, feritilizari in vitro, sau ii pot face doar pentru prelevarea de celule.
  #244  
Vechi 15.11.2013, 23:28:52
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eliza-georgiana Vezi mesajul
Antonia, cei care vor sa vadă vor vedea!! dar acum e vremea smintelilor ,e timpul acela... Căci va veni o vreme când nu vor mai suferi învățătura sănătoasă, ci – dornici să-și desfăteze auzul, își vor grămădi învățători după poftele lor (II Timotei, 4, 3)
Asa este. Femeile vor acum sa intre si in Athos sfidand randuiala impusa de Maica Domnului de dragul turismului! Un alt indiciu ca traim vremuri de cernere, iar mantuirea e din ce in ce mai greu de obtinut. Dumnezeu sa ne ajute.

http://marturisim.ro/manastirea-hila...ei-scurt-timp/

http://marturisim.ro/femei-in-athos-...nternationale/
  #245  
Vechi 16.11.2013, 00:03:09
bogdan81 bogdan81 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2011
Mesaje: 1.270
Implicit

Discutia a deviat de la subiect.
Oricum, faza aia cu carnetelul de pensii care e lepadare e de ras.
A mai fost unul prin Rusia, Diomid parca, care a fost si caterisit. Ala predica impotriva pasapoartelor si telefoanelor mobile. Faza haioasa e ca el insusi avea si pasaport si telefon mobil. Si cand l-au intrebat unii de ce el are pasaport a raspuns ceva de genul : ''Ce vreti?
Sunt in zona de granita si pot fi arestat."
Asta e culmea ipocriziei.
  #246  
Vechi 16.11.2013, 01:57:30
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Nu e deviere, este deturnare planificata.

Daca nu pot spune nimic interesant/logic/corect despre subiect, atunci pe alaturi, poate asa pacalim pe cineva ca nu sutem chiar de rasul lumi.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #247  
Vechi 16.11.2013, 02:02:35
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Stati linistiti ca nici Vasile Novikov nu va va mai stresa cu astfel de sfaturi. A trecut la cele vesnice si el.

Fetelor, puteti sa va rujati, puteti sa purtati si pantaloni, puteti sa va vopsiti parul si in verde, ca din ce in ce mai putini preoti va vor spune ca nu se cuvine sa faceti asa ceva!
Ca de obicei, intelegi doar ce te duce capul, adica prostii.

Sau de fapt, e manipulare?
Intelegem prost ca sa nu ne miram de prostia celui care il dam drept exemplu de gandire "ortodoa".

Cine a aparat rujul pe aici? Nimeni.
A fost doar criticata o informatie ridicola si stupida, ca rujul se face din avortoni.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #248  
Vechi 16.11.2013, 02:17:40
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Eu vad diferenta, adica faptul ca nu e nicio diferenta, doar ca un pasaj e in romana, iar celalalt in engleza. Adica faptul ca foloseste celule prelevate de la fetusi pentru cercetarea (obtinerea) aromelor artificiale.
(...)
P.S. Cuvantul "obtinerea" probabil m-a derutat si pe mine, e posbil ca celulele sa nu fie incluse in amelioratori, ci doar sa fie in procesul de obtinere a lor. E ce imi aminteam eu, desi atunci cand am aparut stirea intelesesem corect, din cate imi amintesc. Am scris din ce mi-am amintit. Dar cuvantul "obtinerea" se poate folosi si in sensul dat in pasajul din engleza, nu e o greseala de traducere.
Nu e o greseala, "reteta ar utiliza celule" cred ca spune clar despre intentiile cu care este folosit cuvantul "obtinere" cand singurul cuvant corect ar fi "cercetare".

II. Fact vs Fiction
There have been numerous misconceptions on the aborted fetal cell lines, their source and exactly how Senomyx is using them. Here are just that both consumers and we have been hearing:

Fiction:
Aborted fetal cell lines are in food products.

Fact:
They are not in the final product consumed by the public. Instead they are used in the research and development of the artificial flavor enhancers. These aborted fetal cells possess proteins that express taste receptors which produce a chemical signal that lets Senomyx researchers know they have achieved the exact flavor they are trying to develop.

http://www.cogforlife.org/senomyxproof.htm
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #249  
Vechi 16.11.2013, 03:12:57
bin000 bin000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 508
Arrow

Citat:
În prealabil postat de bogdan81 Vezi mesajul
Discutia a deviat de la subiect.
Oricum, faza aia cu carnetelul de pensii care e lepadare e de ras.
A mai fost unul prin Rusia, Diomid parca, care a fost si caterisit. Ala predica impotriva pasapoartelor si telefoanelor mobile. Faza haioasa e ca el insusi avea si pasaport si telefon mobil. Si cand l-au intrebat unii de ce el are pasaport a raspuns ceva de genul : ''Ce vreti?
Sunt in zona de granita si pot fi arestat."
Asta e culmea ipocriziei.
N-are nici o legatura . Ad hominemul nu e argument .Unii nu pot deosebi mesajul de persoana care expune mesajul. Faptul ca cineva e ipocrit nu inseamna ca mesajul pe care il expune e fals . Dupa logica ta orice preot e ipocrit pentru ca expune mesajul lui Hristos ,preotul fiind un pacatos.Daca ar fi asa nimeni n-ar mai trebui sa expuna invatatura morala a lui Hristos pentru ca nu se ridica la inaltimea invataturii. Dar tu ai faptele in concordanta cu moralitatea ca sa-i judeci pe ipocriti ? Daca nu ...esti doar unul din cei pe care-i judeci.

Un hot care predica impotriva hotiei e ipocrit dar are dreptate din punct de vedere moral (desi el insusi e imoral),ipocrizia lui nu face falsa porunca "sa nu furi!", pe care el o propovaduieste .Porunca e la fel de adevarata indiferent de moralitatea celui ce o propovaduieste. Asa si cu telefoanele si pasapoartele :nu devine morala sau imorala folosirea lor in functie de moralitatea celui care le propovaduieste sau le respinge ci in functie de argumentele logice prezentate pro/contra. Si nici asa n-o scoatem la capat caci pot fi prezentate oficial niste ratiuni pentru care se folosesc si de fapt sa se foloseasca cu alte scopuri.

Noi ca oameni judecam in parte caci nu cunoastem toate gandurile si intentiile altor oameni ci DOAR pe ale noastre. Pe ale altora le presupunem nu le stim precis.Dumnezeu le stie precis si de aia el e singurul indreptatit sa judece.
  #250  
Vechi 16.11.2013, 09:35:34
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Mda, poate tocmai datorita modului asta de gandire avem destui preoti care fac ortodoxia de rusine, de capacitatea de a conduce enoriasii pe drumum mantuirii nu mai are rost sa comentam.

Este o diferenta destul de vizibila intre a fi un om imperfect dar nevoitor si alta sa demonstrezi fatis ca n-ai nici o treaba cu valorile care chipurile le propovaduiesti.

In cazul de mai sus, daca pasapotul e lepadare, unul cre s-a lepadat, ce treaba mai are sa propovaduiasca crestinismul?

Este mai degraba un exemplu clar ca:
1. Nu este lepadare - lepadarea inseamna sa intorci spatele lui Hristos.
2. Este pura ipocrizie
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce spuneti de actele biometrice? Daniel777 Stiri, actualitati, anunturi 107 11.10.2010 23:02:47
Despre absurditatea cu pasapoartele biometrice mihailt Generalitati 50 30.09.2009 18:22:02
Ce se incearca cu actele biometrice? mihailt Generalitati 0 15.07.2009 02:30:05
Hotararea Sinodului Bisericii Ortodoxe de Stil Vechi referitor la actele biometrice bunicu Stiri, actualitati, anunturi 2 24.03.2009 11:20:37
Despre actele de identitate electronice si intimitate BogdanF2 Generalitati 0 26.01.2009 20:23:30