Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 17.12.2014, 12:10:48
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
Cum poți să ajungi scriitor?
Scriind.
Si daca scriu prostii ( " creez demoni")???

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Multi scriitori sunt inspirati de personaje reale,ei numai "infloresc"putin evenimentele sau creeaza cadre noi,insa arheotipurile umane deja exista,nu mai este nimic de inventat.

Nu putem inventa o bruta care omoara la gelozie sau un avar extrem,ei exista deja/au existat.Insa putem scrie la nesfarsit despre alti avari,in cu totul alte romane;arhetipul nu se epuizeaza de loc :)


Scriitorii scriu deoarece au vieti mai interesante decat majoritatea si nu ultimul rand au o traire interioara mai complicata decat omul de rand.
Eu chiar nu am o viata mai interesanta, ci chiar una anosta, plictisitoare chiar...nu stiu de unde imi vin ideile ( e drept ca-n ultima vreme nu mi-au mai venit ), dar in general scriam sau as fi dorit sa scriu, dar nu am apucat, despre lucruri pe careas fi vrut sa le fac, dar nu le-am facut, am " creat" personaje pe care evident ca nu le cunosc ( cel mult se aseamana cu unii sau altii), dar as fi dorit sa existe in viata mea, cum a spus si Ioan Cezar, " copiii pe care nu-i vom avea niciodata ", sau poate, cream" variantele imbunatatite" ale noastre insine, ale copiilor, parintilir, fratilor, prietenilor nostri...
( chiar, stiati ca se spune ca autorul lui "Winnetou" si altor carti de aventura, Karl May, ar fi petrecut o mare parte din viata si ar fi scris in puscarie, nicidecum in urma unor calatorii aventuroase, asa cum povesteste in romanele sale?)

Last edited by fallen; 17.12.2014 at 12:33:25.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 17.12.2014, 15:05:34
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Si daca scriu prostii ( " creez demoni")???



Eu chiar nu am o viata mai interesanta, ci chiar una anosta, plictisitoare chiar...nu stiu de unde imi vin ideile ( e drept ca-n ultima vreme nu mi-au mai venit ), dar in general scriam sau as fi dorit sa scriu, dar nu am apucat, despre lucruri pe careas fi vrut sa le fac, dar nu le-am facut, am " creat" personaje pe care evident ca nu le cunosc ( cel mult se aseamana cu unii sau altii), dar as fi dorit sa existe in viata mea, cum a spus si Ioan Cezar, " copiii pe care nu-i vom avea niciodata ", sau poate, cream" variantele imbunatatite" ale noastre insine, ale copiilor, parintilir, fratilor, prietenilor nostri...
( chiar, stiati ca se spune ca autorul lui "Winnetou" si altor carti de aventura, Karl May, ar fi petrecut o mare parte din viata si ar fi scris in puscarie, nicidecum in urma unor calatorii aventuroase, asa cum povesteste in romanele sale?)
Pe marginea acestui subiect, s-ar putea scrie enorm, fara monotonie si fara falsa modestie. Este un subiect extrem de interesant si care afecteaza multe suflete sensibile, uneori ca o "boala" (desi poate fi numit si hobby sau pasiune), alteori ca un refugiu in coltisorul intim al viselor... Dar dincolo de pasiune si refugiu, ramane talentul sau harul pe care-l pune Dumnezeu, plus... un pic de sansa. Pentru ca nu-i suficient sa ai talent, daca nu traiesti intr-o societate prin care lumea sa aiba motivatia sau conditia sa te cunoasca in creatia ta. Nu, in Romania de dupa "89, pasiunea pentru citit s-a diminuat ingrijorator, iar asta se vede cel mai bine in modul de exprimare dar mai ales in greselile gramaticale. Plaja enorma de canale tv, pentru multi potential-cititori, este coplesitoare. Iar daca mai vorbim de dependenta de facebook, deja ramanem... "semianalfabeti"...
Ca sa fii "citit", e nevoie de doua lucruri esentiale:
- sa fii "cineva"
- sa scrii "ceva"
Daca n-am reusit pana acum sa devenim "cineva", nu ne mai ramane decat sa reusim sa scriem "ceva". In subiectivismul nostru, noi chiar credem ca ceea ce scriem, constituie acel "ceva" pentru altii, dar e o amagire. Nimanui nu-i pasa de ceea ce credem noi. Dimpotriva, riscam (daca nu suntem bine ancorati in detalii) sa primim din partea celorlalti (pe care-i consideram prieteni...) dezamagiri catastrofale pentru visele noastre.
In ce ma priveste, in ciuda incurajarii multora (de cei din familie nu mai zic) mie imi lipseste curajul. Iubesc in schimb competitia si nu odata m-am lasat antrenat in provocari, de unde am castigat concursuri, diplome si premii in bani, incepand de la "Club Univers 20" al Janei Gheorghiu, sau emisiunile lui Dan Ursuleanu pana mai tarziu, dupa Revolutie si dupa ce devenisem familist. Dar le consider doar "provocari" si-atat. Nimic serios din care sa-mi pot ajuta familia. Ca mi-ar placea, e adevarat, dar pentru mine e o... "joaca"! Hai sa scriem! OK, ce? Poezie, beletristica? Orice! Care-i tema? Parodie, marketing, social, alcool, religie, fițe? Oricare dintre ele! Bun! Care-i conditia? Cate randuri, care-s cuvintele "cheie"? Carui segment de public trebuie sa se adreseze? Care-i efectul pe care se mizeaza?... Cam astea le consider eu provocari si fata de care nu ma simt stresat, ci dimpotriva.
Altfel, cand mai scriu ce mai scriu, e doar arhiva personala. Sunt ganduri legate de om in relatia lui cu Dumnezeu. Ganduri care nu cred ca vor fi publicate vreodata, cel putin pe durata vietii mele. Sunt pe deplin constient ca nu reprezint nimic, un nimeni, o nulitate in materie de "har". Nu trebuie sa mi-o spuna altii!... Stiu eu mai bine!...
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #23  
Vechi 17.12.2014, 17:48:21
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Nu cred ca se pune problema, in majoritatea cazurilor, sa scriem pentru bani ( pentru a ne castiga existenta din asta) - decat poate cei care sunt de profesie jurnalisti, am observat ca cei mai talentati dintre ei ajung in final sa publice ceva, fie si un cumul de articole- ci pentru ca unii dntre noi pur si simplu simt nevoia sa scrie...si ajung sa scrie bloguri, articole pe net, pe diverse teme, majoritatea gratuite, si lumea ii citeste, fie din curiozitate, fie din plictiseala, fie cautand solutii sau raspunsuri la framantarile proprii...cu toate ca nu stiu cati dintre noi chiar suntem in stare sa oferim asa ceva...
Intrebarea e ce ne facem atunci cand nu ne mai multumim cu povestile citite, ci mintea noastra simte nevoia de a crea propriile povesti...unele poate inspirate din povestile citite, altele din propria viata.... . O solutie ar fi desigur sa ne tinem mintea ocupata cu chestiuni pragmatice, scoala, munca, invatat, probleme cotidiene " reale", insa, chiar si asa, nu stiu cum face mintea noastra ( a celor cu prea multa imaginatie, desigur), de evadeaza, uneori chiar si in momentele cand artrebui sa fie preocupata la maxim de o chestiune arzatoare ( examen maine, etc), se relaxeaza poate, si face ca "povestea" virtuala sa continue, in paralel cu evenimentul de viata care este in plina desfasurare...
Reply With Quote
  #24  
Vechi 17.12.2014, 19:42:57
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

http://www.crestinortodox.ro/poezie-...om-120647.html
Reply With Quote
  #25  
Vechi 18.12.2014, 09:41:01
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Daca imaginatia ameninta sa ne iasa prin pori cel mai ok lucru e sa...scriem (sau sa n inregitram gandurile si imaginile care ne vin si apoi sa transcriem). Si daca raman scrierile doar pentru noi; poate, la un mement dat vom avea curajul a publicam.
Eu de vreo 5 ani ma tot intreb daca sa imi dau poeziile la vreo editura sau sunt catasrofale si n-am nici o sansa. Momentan stau in sertar :)

Ah, si eu cel putin, am nevoie de carti, am nevoie sa citesc si am ajuns in punctul in care nu mai am ce sa citesc, nu mai stiu ce sa citesc si as citi lucrari ale unor autori au chiar pseudo-autori necunoscuti...de multe ori autorii necunoscuti sau chiar autorii de fan-fiction au o imaginatie superba si ies niste capodopere din mainile lor (capodopere pentru mine; cum gusturile difera si nu sediscuta, nu ma bag in gusturil altora). Eu sunt mare fana fictiuni si romane politiste; citesc tot ce prind in mana din aceste doua genuri. De scris, scriu mai rar, pentr ca atunci cand imi vin ideile nu am tim sa scriu, motiv pentru care am inceut sa imi inregistrez ideile pe reportofonul de la telefon si sa lucrez pe baza acelor iei cand a timp, acasa, in liniste.

Daca stie cineva bloguri cu povesti si/sau romane de fictiune si politiste, va rog sa imi trimiteti prin MP sau chiar aici linkurile.

Multumesc.
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 18.12.2014, 18:23:29
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Cel mai bine este sa-ti faci tu blogul tau si apoi sa-l promovezi pe diferite saituri.Asa ajungi si cunoscut.
O stiti pe Petronela Xulescu(de fapt numele ei este Rotar,Petronela Rotar)?a ajuns celebra,deja este la o doua carte si a inceput doar cu un blog ,apoi invitata in diverse interviuri,emisiuni de radio etc...
Dar ea poate ca a ajuns celebra si datorita stilului vulgar pe care il adopta fiind o femeie moderna,fara prejudecati,genul de 4 ori femeie,tunsa scurt barbateste,care consuma tutun si injura birjareste,un fel de George Sand neoasa.

Este important si ce scrii in functie de trendul timpului,acum se poarta foarte mult scandalul,mistocareala de cartier-dar scrisa cu grija si f corect gramatical,ca deh pretentiile sunt mari...nu mai conteaza ca ce scrii este gunoi si filozofie la o samanta de floarea soarelui.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 19.12.2014, 15:26:29
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Talking

Iti dai seama ca ultima mea grija ar fi sa scriu ce vrea sau place publicului de acum sau e in trend :)...
Insa daca ar fi sa scriu din experienta persoanala...cu siguranta ar fi numai sarcasm si vulgaritati...mai ceva ca in Morometii :)
Reply With Quote
  #28  
Vechi 20.12.2014, 00:03:30
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Cum poți să ajungi scriitor?
Scriind.
Și citind ce au scris scriitorii.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 20.12.2014, 05:55:00
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Da, dar invers. Citind ce au scris scriitorii. Si scriind. In aceasta ordine.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #30  
Vechi 20.12.2014, 15:44:23
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Just.
Apoi scriind și citind, citind și scriind și tot așa.
Reply With Quote
Răspunde