Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 19.11.2009, 15:21:46
irodion irodion is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 37
Implicit Parintele Arsenie Boca "interzis" ?? stie cineva ceva ?

Mi-a spus un prieten ca parintele Arsenie Papacioc ar fi interzis la manastirea Techirghiol cartile parintelui Arsenie Boca. Va rog daca stie cineva amanunte sa ne spuna si noua. Eu am mare evlavie pentru parintele Arsenie Boca si sper sa fie doar o minciuna, un zvon nerealist.... pentru ca am un mare respect si pentru parintele Arsenie Papacioc, il iubesc. Lamuriti-ma va rog!
  #2  
Vechi 19.11.2009, 15:25:36
valentin.viliga's Avatar
valentin.viliga valentin.viliga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2008
Locație: arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 467
Implicit

si io cred tot la fel...ca e doar un zvon
__________________
valentin_top_bizant
  #3  
Vechi 19.11.2009, 16:24:37
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Oamenii fac pelerinaje la mormantul parintelui Arsenie Boca, se petrec lucruri minunate aici si noi raspandim lucruri care nu nimic adevarat in ele. Cum ar putea Parintele Arsenie Papacioc sa se ridice impotriva parintelui Arsenie Boca, atat timp cat marturia celui dintai este aceeasi cu a celui din urma?
  #4  
Vechi 19.11.2009, 20:54:16
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Eu as recomanda incepatorilor sa-l ocoleasca, mai ales celor care-s la inceputul studiului patristic si nu si-au format un discernamint solid in ale Ortodoxiei.
Exista sanse mari in urma citirii cartilor scrise de Par Boca de a da in extremism si militantism fanatic religios ceea ce nu este ziditor de suflet crestin.

In schimb, Par Arsenie Papacioc ramine un mare stilp al ortodoxiei noastre! si care prin felul sau atent sa nu raneasca si blind de a vedea credinta ar pregati terenul altor incercari literare patristice!

De exemplu m-a impresionat negativ faptul ca Par Boca striga in gura mare din poarta bisericii sale dupa unul si altul, RE-amintindu-i de ce pacate a savirsit noaptea trecuta, sa zicem in post.
Mi se pare foarte deplasate aceste iesiri, ca sa nu mai vorbim de felul militant si extremist in care-si expune ideile in carti!...cind stim ca militaria si mustruluiala continua agresiva nu-si are locul in educatia crestina

Unii dintre cititorii cu aceleasi tendinte apreciaza acest fel de adresare, II UNGE PE SUFLET, insa oare nu ar trebui sa observam mai atent ce efect asupra iubirii aproapelui are aceasta lectura scrisa la modul galopant si de judecata continua care o simtim ca pe o mitraliera
Eu unul in afara de asprime nu am gasit mai nimic
Unde-i pacea din suflet?

Last edited by andreicozia; 19.11.2009 at 21:05:12.
  #5  
Vechi 19.11.2009, 21:33:32
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Eu as recomanda incepatorilor sa-l ocoleasca, mai ales celor care-s la inceputul studiului patristic si nu si-au format un discernamint solid in ale Ortodoxiei.
(...)
Eu unul in afara de asprime nu am gasit mai nimic
Unde-i pacea din suflet?
Iar eu as recomanda celor care nu au nici cea mai vaga idee despre viata, moartea si minunile facute de Parintele Arsenie Boca, atat in timpul vietii cit si dupa moarte, sa nu vina cu... recomandari. Macar pentru faptul ca a fost omorat in bataie din ordinul familiei Ceausescu, si merita tot respectul romanilor de pretutindeni. Dar se pare ca nu toti de pe-aici suntem... romani! Asta ar fi singura explicatie!... (sau scuza!)
  #6  
Vechi 19.11.2009, 21:34:39
GeorgeS GeorgeS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.10.2009
Locație: Slobozia
Religia: Ortodox
Mesaje: 132
Implicit

Citat:
În prealabil postat de OmuBun Vezi mesajul
Iar eu as recomanda celor care nu au nici cea mai vaga idee despre viata, moartea si minunile facute de Parintele Arsenie Boca, atat in timpul vietii cit si dupa moarte, sa nu vina cu... recomandari. Macar pentru faptul ca a fost omorat in bataie din ordinul familiei Ceausescu, si merita tot respectul romanilor de pretutindeni. Dar se pare ca nu toti de pe-aici suntem... romani! Asta ar fi singura explicatie!... (sau scuza!)
Corect spus!
  #7  
Vechi 19.11.2009, 21:58:49
eu-cristina83 eu-cristina83 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2008
Locație: Undeva in minunata Romanie
Mesaje: 256
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Eu as recomanda incepatorilor sa-l ocoleasca, mai ales celor care-s la inceputul studiului patristic si nu si-au format un discernamint solid in ale Ortodoxiei.
Exista sanse mari in urma citirii cartilor scrise de Par Boca de a da in extremism si militantism fanatic religios ceea ce nu este ziditor de suflet crestin.

In schimb, Par Arsenie Papacioc ramine un mare stilp al ortodoxiei noastre! si care prin felul sau atent sa nu raneasca si blind de a vedea credinta ar pregati terenul altor incercari literare patristice!

De exemplu m-a impresionat negativ faptul ca Par Boca striga in gura mare din poarta bisericii sale dupa unul si altul, RE-amintindu-i de ce pacate a savirsit noaptea trecuta, sa zicem in post.
Mi se pare foarte deplasate aceste iesiri, ca sa nu mai vorbim de felul militant si extremist in care-si expune ideile in carti!...cind stim ca militaria si mustruluiala continua agresiva nu-si are locul in educatia crestina

Unii dintre cititorii cu aceleasi tendinte apreciaza acest fel de adresare, II UNGE PE SUFLET, insa oare nu ar trebui sa observam mai atent ce efect asupra iubirii aproapelui are aceasta lectura scrisa la modul galopant si de judecata continua care o simtim ca pe o mitraliera
Eu unul in afara de asprime nu am gasit mai nimic
Unde-i pacea din suflet?
Multumesc pt. postarea ta. De mult am vrut sa scriu ce ai scris tu acum dar am tot ezitat.
__________________
"Asa sa traiesti pe pamant, ca si cum nu ai fi, dar la plecare sa lasi un gol in urma ta."-"Nebunul", Savatie Bastovoi
  #8  
Vechi 19.11.2009, 22:06:37
eu-cristina83 eu-cristina83 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2008
Locație: Undeva in minunata Romanie
Mesaje: 256
Implicit

Citat:
În prealabil postat de valentin.viliga Vezi mesajul
si io cred tot la fel...ca e doar un zvon
Nu are cum sa iasa fum fara foc....nu cred ca este un zvon. Din ce stiam eu Pr. Papacioc nu prea este de acord cu Pr. Boca si pe buna dreptate. Pr. Papacioc iti spune in fata ce greseli ai, te cearta sau iti da canon dar nu iti striga in gura mare in biserica sau de fata cu alte pers. pacatele. Se supara atunci cand vin oameni si il numesc sfant, atunci cand vin la dansul ca la un clarvazator, etc. Smerenia il caracterizeaza iar asta spune multe.
__________________
"Asa sa traiesti pe pamant, ca si cum nu ai fi, dar la plecare sa lasi un gol in urma ta."-"Nebunul", Savatie Bastovoi
  #9  
Vechi 19.11.2009, 22:15:25
serafim1 serafim1 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 10
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eu-cristina83 Vezi mesajul
Multumesc pt. postarea ta. De mult am vrut sa scriu ce ai scris tu acum dar am tot ezitat.
Eu am citit de curand "Cararea imparatiei" a pr. Arsenie si nu am sesizat nimic agresiv in stilul lui, ba din contra ! Mi s-a parut un om bland, un suflet curat ! Cartea asta chiar m-a impresionat ! Am recomandat cartea si altora aflati la inceput, ca mine ! Cred ca sunt exagerate zvonurile astea despre el, doar este atat de usor sa blamezi !
  #10  
Vechi 19.11.2009, 22:21:28
claudiutomsa claudiutomsa is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.01.2009
Locație: bistrita
Religia: Ortodox
Mesaje: 32
Implicit

Citat:
În prealabil postat de irodion Vezi mesajul
Mi-a spus un prieten ca parintele Arsenie Papacioc ar fi interzis la manastirea Techirghiol cartile parintelui Arsenie Boca. Va rog daca stie cineva amanunte sa ne spuna si noua. Eu am mare evlavie pentru parintele Arsenie Boca si sper sa fie doar o minciuna, un zvon nerealist.... pentru ca am un mare respect si pentru parintele Arsenie Papacioc, il iubesc. Lamuriti-ma va rog!
Doamne ajuta nu stiu ce sa zic dar in septembrie am cumparat o carte a parintelui Arsenie Boca de la magazinul manastiri Techrghiol
__________________
Doamne si de voiesc si de nu voiesc mantuiestema nu tine seama de vointa mea
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
ma poate ajuta cineva sa cumpar o rasa("vesmant"pt. Protopsalti)? inclusiveu Generalitati 9 02.07.2012 16:08:55
Ceva frumos..."invata" ioana30 Generalitati 1 29.11.2010 18:23:12
Cum pot "aduce" pe cineva drag la credinta? lourdes19 Generalitati 2 19.10.2010 13:06:29
"imoralitatea" lui Dumnezeu din Biblie? Nu exista asa ceva! flying Despre Sfanta Scriptura 203 18.05.2010 21:31:10