Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 05.01.2010, 16:49:34
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit Despre multul rau pe care l-am facut cu unele postari ale mele aci

Cand vad unele postari pe care le-am scris aci ma ia groaza.
Imi cer iertare desi e tardiv daca am smintit pe unii (si probabil am smintit).
Acum imi aduc aminte sau imi e adus prin minte ce a zis Dumnezeu Iisus Hristos:
"6.Iar cine va sminti pe unul dintr-aceștia mici care cred în Mine, mai bine i-ar fi lui să i se atârne de gât o piatră de moară și să fie afundat în adâncul mării.
7.Vai lumii, din pricina smintelilor! Că smintelile trebuie să vină, dar vai omului aceluia prin care vine sminteala.
8.Iar dacă mâna ta sau piciorul tău te smintește, taie-l și aruncă-l de la tine, că este bine pentru tine să intri în viață ciung sau șchiop, decât, având amândouă mâinile sau amândouă picioarele, să fii aruncat în focul cel veșnic.
9.Și dacă ochiul tău te smintește, scoate-l și aruncă-l de la tine, că mai bine este pentru tine să intri în viață cu un singur ochi, decât, având amândoi ochii, să fii aruncat în gheena focului.
10.Vedeți să nu disprețuiți pe vreunul din aceștia mici, că zic vouă: Că îngerii lor, în ceruri, pururea văd fața Tatălui Meu, Care este în ceruri.
11.Căci Fiul Omului a venit să caute și să mântuiască pe cel pierdut.
12.Ce vi se pare? Dacă un om ar avea o sută de oi și una din ele s-ar rătăci, nu va lăsa, oare, în munți pe cele nouăzeci și nouă și ducându-se va căuta pe cea rătăcită?
13.Și dacă s-ar întâmpla s-o găsească, adevăr grăiesc vouă că se bucură de ea mai mult decât de cele nouăzeci și nouă, care nu s-au rătăcit.
14.Astfel nu este vrere înaintea Tatălui vostru, Cel din ceruri, ca să piară vreunul dintr-aceștia mici.
15.De-ți va greși ție fratele tău, mergi, mustră-l pe el între tine și el singur. Și de te va asculta, ai câștigat pe fratele tău.
16.Iar de nu te va asculta, ia cu tine încă unul sau doi, ca din gura a doi sau trei martori să se statornicească tot cuvântul.
17.Și de nu-i va asculta pe ei, spune-l Bisericii; iar de nu va asculta nici de Biserică, să-ți fie ție ca un păgân și vameș.
"
Ca poate gasind lucruri care erau nelalocul lor sau grele sau care puteau parea nelalocul lor m-am apucat sa le scriu aci.Nici nu m-am dus sa vorbesc sau macar sa intreb pe cei despre care am scris,si nici despre cele ce pareau mai grele nu am intrebat.
Ca vad ca Dumnezeu Iisus Hristos asa zicea,ca de vedem pe cineva gresind (si daca vedem ca a gresit din diverse vorbe ale sale gresite,sau actiuni gresite) sa mergem sa il mustram intre patru ochi.
Iar daca nu asculta asa sa mai luam cu noi cativa si sa mustram pe acela cu aceia de fata.
Si daca nici asa nu asculta sa il spunem Bisericii (aci cred ca zice sa ne ducem sau la un duhovnic sau la un ierarh,sau la Sfantul Sinod) si daca nici de aceia nu asculta sa ne fie "ca un pagan si vames" ce o fi insemnand aceasta.
(aceasta ca mustrare mai serioasa probabil sa se indrepte acela.)
Da eu m-am apucat direct fara a mai vorbi cu aceia sa duc vorbire rele si osandiri despre altii pe forum.
Am fost si cu unii dur si osanditor si prea aspru in discutii,si le cer iertare si acestora.

Last edited by mihailt; 05.01.2010 at 16:51:42.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 05.01.2010, 16:56:33
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

ma bucur ca ai ajuns la concluzia asta. oricat de pacatosi am fi suntem datori sa marturisim Adevarul mereu, insa trebuie sa o facem cu blandete. e nevoie cateodata si de asprime, dar aceasta este rezervata sfintilor. insa niciodata sa nu renunti la cugetarea ortodoxa, in dreapta credinta, pe care am vazut ca ai aparat-o mereu (desi uneori prin cuvinte mai dure). intre dragoste si marturisirea adevarului nu este nici o diferenta. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 05.01.2010, 18:17:06
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit Sunt fricos si lash din pacate... grele... ale mele.

Te tiu minte cat de mult incercai sa ma convingi ca au unii dreptate si ca atare noi smintizii trebuie sa dam slava la pisik kalarita de sarpele viclean si necredincios si iata-te ca acum iar vrei sa te pacalesti:

la ce-ti foloseste sa te arati speriat in timp ce argumentele nu le-ai luat in serios crezand inca si acum ca defapt ai avut dreptate tragand sirena de coada pe diferite subiecte sensibile.
poi dumneata zici ca doar procedura e defectul tau?mie mi se parea doar ca erai biruit de zvonul rau si mincinos si atunci am incercat sa te linishtesti printre randurile unora mai buni dar se pare ca nu i-ai crezut... nu deznadajdui caci credinta vine acolo unde doi sau trei se grozavasc muncindu-se cu o nemultumire controversata pusa pe tapet de cate un tiran bucuros ca o sa omoare ultimul... deci ma iarta ca te-am coontraziis pana te-ai speriat iar de pisi... ca de Domnul nu prea mai este frica ... si nici nu ai avea de ce caci este bun, cautand indelung pe oitza pierduta ca nu stiu daca m-a gasit sau am rama
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Astazi s-a facut mantuire si casei mele Florin-Ionut Pocainta 26 29.09.2011 14:37:05
Despre unele cutremure -cauza lor sunsray Secte si culte 4 22.04.2011 13:07:17
Despre unele lucruri care pot contine un adevar si ce face exagerarea din el claudiu-marius Generalitati 7 27.10.2010 23:52:50
ce se intimpla cind o persoana nu poate ierta un rau care i s-a facut? patinina34 Generalitati 135 30.06.2009 22:37:03
Iranienii au facut un film despre viata lui Iisus Dia20_diana Stiri, actualitati, anunturi 24 30.11.2008 23:17:17