Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 25.04.2009, 16:24:13
Trandafir_Alb's Avatar
Trandafir_Alb Trandafir_Alb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.04.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 153
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veilur Vezi mesajul
Am precizat cele de mai sus stiind ca rugaciunea comuna se face numai la biserica si atat, in rest e doar un prilej de riscuri. Eu stiu asa: ca te rogi pentru cineva e una, iar ca te rogi la comun dupa niste reguli facute de oricine si oricum, e alta. Mie imi pare suspecta treaba asta


Suspecta?? Dar ce altceva crezi ca putem face?? Nu suntem nici macar doi de pe acest forum care sa fie in acelasi loc cand ne rugam ca sa poti spune ca facem vreun ritual...iar regula e simpla: rostesti rugaciuni! Atat!
__________________
"Iubind, sa notezi jignirile pe apa si binefacerile pe arama"
Reply With Quote
  #112  
Vechi 25.04.2009, 17:18:14
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit



hai ma , lasati-o de acuma ... nu m-am separat ca am simtit yoga sau de astea , nicidecum , ca nici nu simt vreodata ganduri de yoga sau de astea ... nu am io asa o sensibilitate a inimii incat sa simt asa de fin gandurile altora ... nici pe departe ... mi s-a parut numai ca am simtit alte ganduri , olecutica de desfranare , si io cum is mai neputincios si nu pot feri de gandurile gandurile astea ( ca sunt pacatos ) am demisionat ...

insa , asta nu e singuru motiv pentru care m-am lasat , ci si pentru faptul ca io is lenes si nu ma pot ruga mult ... io de obicei imi fac rugaciunile mai tarziu de ora 10 cand se face liniste de tot , ma simt mai bine asa ... iar la ora 10 am asa o lene in mine ca nu ma pot urni spre rugaciune ... ma tin duhurile pe loc ... odata am stat si o ora si m-am uitat pe la 10 la cartea de rugaciune si imi zicea : sa iau cartea si sa ma rog , insa nu am putut , asa de paralizat eram ; parca eram batut , sau legat cu lantu de lenes ce eram ...


insa , e de stiut ca astea nu is numai duhurile noastre ; cum zicea si par rafael noica , nu sunt numai patimile noastre : o maica imbunatatita s-a rugat 4 ore si deabia a terminat un acatist ... ciudat nu ? inainte nu era asa o neputinta ! acu s-a instalat starea asta de neputinta , deoarece acuma iti trebuie mai multa duhovnicie ca inainte ca sa te mai ridici la masura la care erai inainte ... daca acuma vreo 15 ani te puteai ruga mai usor , acuma chiar daca esti mai curat , totusi te rogi mai greu ... de ce oare ? pentru ca starea duhovniceacsa a pamantului s-a degradat mult in ultima vreme , si am intrat in vremea apocaliptica ... au iesit toate duhurile rautatilor pe fata pamantului si alea ne lupta mai ales pe noi ortodocsii , sarea pamantului ...

poate insa am sa incerc si io sa reiau rugaciunea de la ora 10 ... o sa incerc , da ma cam biruie lenea ... multumesc lui Dumnezeu ca sunt totusi unii care pot sa o faca ...

daca as fi un om duhovnicesc nu mi-ar pasa nici de duhurile de yoga sau de desfranare care s-ar ruga impreuna cu mine , ca nu le-as lua in seama , ba chiar mi-ar fi mila de ele ... insa io is vai de capu meu si un mare lenes ... sper sa nu o dau tot asa de rau ca in lume cand moi duce la pustie ... da chiar de oi dao rau , io tot acolo am sa stau , cum au zis parintii : stai , mananca , dormi , leneveste-te , da nu iti parasi chilia ... asta tot o fac ...
Reply With Quote
  #113  
Vechi 25.04.2009, 17:26:58
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Trandafir_Alb Vezi mesajul
Suspecta?? Dar ce altceva crezi ca putem face?? Nu suntem nici macar doi de pe acest forum care sa fie in acelasi loc cand ne rugam ca sa poti spune ca facem vreun ritual...iar regula e simpla: rostesti rugaciuni! Atat!
Trandafir, trandafir, te rog să aplici 5% din semnătura ta superbă și să-i consemnezi vorbele lui Ștefănel pe apă !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #114  
Vechi 25.04.2009, 17:37:48
Trandafir_Alb's Avatar
Trandafir_Alb Trandafir_Alb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.04.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 153
Smile

:) Ai demisionat? Si cam cat vrei sa stai in somaj? :) Inca se angajeaza persoane cu abilitatea de a persevera in rugaciune :)
__________________
"Iubind, sa notezi jignirile pe apa si binefacerile pe arama"
Reply With Quote
  #115  
Vechi 25.04.2009, 17:41:09
Trandafir_Alb's Avatar
Trandafir_Alb Trandafir_Alb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.04.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 153
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Trandafir, trandafir, te rog să aplici 5% din semnătura ta superbă și să-i consemnezi vorbele lui Ștefănel pe apă !


Am si facut-o deja ! Sunt departe de a simti ceva asemanator macar cu supararea, dar trebuia sa-i raspund, poate intr-un final va fi de acord cu ceea ce s-a propus.
__________________
"Iubind, sa notezi jignirile pe apa si binefacerile pe arama"
Reply With Quote
  #116  
Vechi 25.04.2009, 18:02:06
adr1an's Avatar
adr1an adr1an is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Locație: Bucuresti...sect. 1....
Religia: Ortodox
Mesaje: 5
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru adr1an
Implicit bravo

Citat:
În prealabil postat de catalinabalhui Vezi mesajul
Romania trece printr-o periada critica economic vorbind dar mai ales moral...multi dintre noi cedeaza psihic la presiunea actuala, cabinetele de psihiatrie sunt pline, depresiile sunt in crestere...in aceasta situatie vin cu propunerea SA NE RUGAM UNII PENTRU ALTII.Ce parere aveti daca la ora 22.00 in fiecare seara (sau cand considerati ca ati fi mai linistiti)am inalata cu totii, in acelasi timp o rugaciune catre Dumnezeu.Eu va propun rugaciunea Imparate ceresc, cred ca o cunoatem cu totii.Astept parerile voastre.
Doamne ajuta!
ar fi minunat,,,nu credeam k o sa se intample asta vreodata...ar fi bn...eu as propune chiar mai multe rugaciuni...
__________________
....MANCA-V-AR RAIUL....pururea cugetarea la moarte...si sa nu uitam si rugaciunea mintii care trebuie permanenta...DOAMNE IISUSE HRISTOASE FIUL LUI DUMNEZEU MILUIESTE-MA PE MINE PACATOSUL / PACATOASA...
(Arhim. Cleopa )

In viata risipim anii, iar la moarte cersim clipele
Reply With Quote
  #117  
Vechi 25.04.2009, 20:08:53
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Trandafir_Alb Vezi mesajul
[...]
Daca nu esti de acord cu ce s-a propus de ce te-ai mai chinuit sa postezi si sa ne aduci la cunostinta? Crezi ca ne ajuta cu ceva?
Nu stiu daca te-a ajutat cu ceva ceea ce am spus eu, insa cred ca nu toti suntem pe "aceeasi teava" sau pe aceeasi lungime de unda si sa fiu intru toate de acord cu voi. De multe ori am citit pe forumu asta tot felu de intimplari si idei ale altora pe care nu le cred sau nu sunt de acord cu ele. Nu cred ca trebuie sa deranjeze o parere contrara asa cum a fost a mea, ca de aceea ne si adunam aicea, ca sa dezbatem subiecte de discutie, unii fiind de acord, altii nu.
Citat:
În prealabil postat de Trandafir_Alb
[...]poate intr-un final va fi de acord cu ceea ce s-a propus.
Nu sunt de acord cu ce s-a propus de la inceputu topicului si raman ferm pe aceasta pozitie. Insa, apreciez dorinta voastra de a dezvolta discutia
Reply With Quote
  #118  
Vechi 25.04.2009, 20:15:20
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Acum un minut in urma a fost un cutremur mic in Bucuresti. Am vazut cum s-a inclinat un pic peretele de la geam.
Reply With Quote
  #119  
Vechi 25.04.2009, 20:18:08
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veilur Vezi mesajul
Acum un minut in urma a fost un cutremur mic in Bucuresti. Am vazut cum s-a inclinat un pic peretele de la geam.
Deci poate Ștefane. . .
Doamne ajută ! +
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #120  
Vechi 25.04.2009, 20:25:15
Trandafir_Alb's Avatar
Trandafir_Alb Trandafir_Alb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.04.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 153
Smile

Citat:
În prealabil postat de veilur Vezi mesajul
Nu cred ca trebuie sa deranjeze o parere contrara asa cum a fost a mea, ca de aceea ne si adunam aicea, ca sa dezbatem subiecte de discutie, unii fiind de acord, altii nu.

Nu a deranjat raspunsul tau, cel putin nu pe mine, daca ma deranja, altfel aratau replicile mele
__________________
"Iubind, sa notezi jignirile pe apa si binefacerile pe arama"
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Propunere alinnasser2010 Generalitati 3 14.04.2010 21:20:38
am o propunere: maria-luisa Generalitati 36 14.01.2010 19:20:51
PROPUNERE saccsiv Generalitati 179 14.04.2008 17:02:50